Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

de unde provine hidrogenul din soare

  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

 LORELYAN, on 05 martie 2018 - 14:50, said:

continua lantul pana la fier, -vorbim de fuziune

Continua, dar nu in soare. E nevoie de conditii si mai si pentru a fuziona He & urmasi.


#92
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 LORELYAN, on 05 martie 2018 - 14:50, said:



hidrogen DE UNDE ?
Din faptul ca nu tot se arde in soare ....Insa da pentru fiecare stea nou creata ramane combustibil mai putin pentru fuziunea pe hidrogen. Insa asa cum stii fuziunea se produce si cu elemente mai grele. Asta pana la momentul in care gravitatia unei stele nu va mai putea invinge respingerea particulelor caz in care fuziunea nu mai are loc.   In cazul asta nu mai ai de a face cu o stea ci cu o planeta. Dar again de ce dracu te preocupa asta? E un fenomen de durata.
Alte chestii de care trebuie sa tii cont: in stadiul de giganta rosie orice stea explodeaza eliberand o serie de elemente. De aici si materia necesara pentru stele noi. De asemenea stii ca in centrul unor galaxii de afla o gaura neagra ce are obiceiul sa descompuna materia in particule si de acolo sa le imprastie in univers. Si asta e o cauza pentru existenta materiei pentru stele noi.

#93
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 sarac.lipit, on 02 martie 2018 - 13:52, said:

Mã crezi cã absolut tot ce apare în media...este manipulare?
Cîndva îmi vei da dreptate...bine...ai nevoie de vre-o 4o/5o de ani,..

Probabil ãsta alimenteazã cu hidrogen ..????
https://m.youtube.co...h?v=PyHzv-QpRls
https://m.youtube.co...h?v=d3OMon_AmTs
https://m.youtube.co...?v=AETdemdDeosl
https://m.youtube.co...h?v=YnzZLNsSGyY

Cît de spielberg sã fii...sã truchezi asemenea imagini?

Măi, .......dar despre chestiile astea foarte interesante, ultra-cunoscatorii formarii si functionarii universului..........n-au nimic de spus ?

#94
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

 karax, on 06 martie 2018 - 08:04, said:

De asemenea stii ca in centrul unor galaxii de afla o gaura neagra ce are obiceiul sa descompuna materia in particule si de acolo sa le imprastie in univers. Si asta e o cauza pentru existenta materiei pentru stele noi.

stii ca esti pe langa subiect cu o asemenea afirmatie, nu? mai studiaza ce inseamna acea "gaura neagra", particularitatile ei, cum se formeaza, etc.

#95
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008


 karax, on 06 martie 2018 - 08:04, said:

Asta pana la momentul in care gravitatia unei stele nu va mai putea invinge respingerea particulelor caz in care fuziunea nu mai are loc.   In cazul asta nu mai ai de a face cu o stea ci cu o planeta.

Alte chestii de care trebuie sa tii cont: in stadiul de giganta rosie orice stea explodeaza eliberand o serie de elemente.

o gaura neagra ce are obiceiul sa descompuna materia in particule si de acolo sa le imprastie in univers. Si asta e o cauza pentru existenta materiei pentru stele noi.

Vezi, că nici tu nu știi. Nu încerca să explici chestii pe care nu le stăpânești. Cele trei paragrafe pe care le-am scos din textul tău sunt false.

În cazul stelelor sunt două forțe contrare, gravitația și fuziunea nucleară. Când rezervele de hidrogen se apropie de sfârșit gravitația colapsează steaua, încalzind-o exponențial, producându-se condiții prielnice pentru fuziunea heliului și a elementelor mai grele.

Gigantele roșii se "sting" liniștite așa cum va fi și cazul Soarelui. Stelele care explodează se numesc supernove și nu e cazul gigantelor roșii.

Găurile negre nu împrăștie materie în univers. De fapt materia nu mai părăsește niciodată o gaura neagră, odată trecută de orizontul evenimentului.

PS. Există într-adevăr o teorie care spune că găurile negre pierd din masă sub formă de radiații. Dar fenomenul prin care o gaură neagră s-ar "evapora" prin mecanismul ăsta ar dura  perioade de timp incomparabil mai mari chiar și decât vârsta actuală a Universului.

#96
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Dany_Darke, on 06 martie 2018 - 08:40, said:


stii ca esti pe langa subiect cu o asemenea afirmatie, nu? mai studiaza ce inseamna acea "gaura neagra", particularitatile ei, cum se formeaza, etc.
Ba din contra , asa ceva am vazut fix pe discovery in un episod din "how the universe work". Uite o sa caut explicatiile si le pun aici:
iata daca nici in royal astronomy society din UK n-ai incredere nu stiu ce sa zic...
https://www.ras.org....help-stars-form
Iata cautari pe google
https://www.google.r...ULcnawQLCxoyICA

 caiuscorneliu, on 06 martie 2018 - 10:07, said:

Vezi, că nici tu nu știi. Nu încerca să explici chestii pe care nu le stăpânești. Cele trei paragrafe pe care le-am scos din textul tău sunt false.

În cazul stelelor sunt două forțe contrare, gravitația și fuziunea nucleară. Când rezervele de hidrogen se apropie de sfârșit gravitația colapsează steaua, încalzind-o exponențial, producându-se condiții prielnice pentru fuziunea heliului și a elementelor mai grele.

Gigantele roșii se "sting" liniștite așa cum va fi și cazul Soarelui. Stelele care explodează se numesc supernove și nu e cazul gigantelor roșii.

Găurile negre nu împrăștie materie în univers. De fapt materia nu mai părăsește niciodată o gaura neagră, odată trecută de orizontul evenimentului.

PS. Există într-adevăr o teorie care spune că găurile negre pierd din masă sub formă de radiații. Dar fenomenul prin care o gaură neagră s-ar "evapora" prin mecanismul ăsta ar dura  perioade de timp incomparabil mai mari chiar și decât vârsta actuală a Universului.
Eu am explicat ce se intampla la o planeta. O planeta in principiu e tot un fel de stea , numai ca procesul de fuziune nu este initiat datorita faptului ca presiunea necesara nu este indeplinita. Astfel miezul unei planete e fierbinte din alte motive.

Nu tocmai linistite. Gigantele rosii isi maresc diametrul enorm de mult iar soarele spre exemplu va ajunge pana la orbita pamantului.

Btw si gigantele rosii au anumite explozii numai ca nu la intensitatea supernovei. Sunt perioade de timp in care radiatiile emise de stea depasesc cu mult media.

#97
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008


 karax, on 06 martie 2018 - 10:13, said:

Ba din contra , asa ceva am vazut fix pe discovery in un episod din "how the universe work". Uite o sa caut explicatiile si le pun aici:
iata daca nici in royal astronomy society din UK n-ai incredere nu stiu ce sa zic...
https://www.ras.org....help-stars-form
Iata cautari pe google
https://www.google.r...ULcnawQLCxoyICA
Eu am explicat ce se intampla la o planeta. O planeta in principiu e tot un fel de stea , numai ca procesul de fuziune nu este initiat datorita faptului ca presiunea necesara nu este indeplinita. Astfel miezul unei planete e fierbinte din alte motive.

Nu tocmai linistite. Gigantele rosii isi maresc diametrul enorm de mult iar soarele spre exemplu va ajunge pana la orbita pamantului.Btw si gigantele rosii au anumite explozii numai ca nu la intensitatea supernovei. Sunt perioade de timp in care radiatiile emise de stea depasesc cu mult media.

Mai rău te afunzi. Las-o așa și mai documentează-te. Nici eu nu sunt astrofizician dar am mai citit câte ceva. Și am și înțeles fenomenul despre care am citit.
Tu ai spus că gigantele roșii sfârșesc prin explozie. Fals. Apoi treci spunând de explozii periodice pe care probabil le confunzi cu erupțiile și perioadele de maxim în activitatea unei stele. Nici nu se compară exploziile solare sau perioadele de maximă activitate cu explozia unei supernove. Nici din punct de vedere al fenomenului care le produce, de intensitatea evenimentului nici nu mai vorbim.

#98
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu, dar se arunca materie in spatiu. Stii ca suprafata pamantului e bombardata zilnic cu particule de la soare? Si aia e tot masa a soarelui care se pierde.
In plus citeste aici despre cum se formeaza nebuloasele planetare
https://www.space.co...ary-nebula.html

#99
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
lasand deoparte controversele intre cei situati de aceeasi parte a baricadei....
revenim la intrebari care pot mari numarul controverselor

astfel a trebuit sa iau/reiau multe de la capat, aceeasi problema….
singularitate/big-bang=explozie
apoi beleaua E = mc2 despre care se spune ca explica, de ex, daca vrem sa avem m=1, atunci E=300000*300000
(lasam deocamdata “erg-ul”)
trecand peste toate obstacolele generate de idea ca nu materia a existat la inceput, asa cum se invata la scoala, cu chiu cu vai (vezi energia consumata)
acceptam ca se formeaza primii atomi, care ce sa vezi, sunt prinsi intr-o hora a unirii la scara universala, ba isi mai si fac de cap contopindu-se
concepand un plod ( am “retinut” formulele astea ca sa ma amuz de cata energie s-a pierdut )
1. 1 H + 1 H → 2 H + pozitron 4 + neutrino
2. 2 H + 1 H → 3He + energie
3. 3 El + 3 El → 4 El + 1 H + 1 H + energie
4 ( 1 H) → 4He + energie + 2 neutrini)

revin la postarea #84, conform calculelor stiintifice
intrare hidrogen
-6,6943 × 10 -27 kg
iesire heliu
-6.6466 × 10 -27 kg

care calcule duc la concluzia ca in urma reactiilor de fuziune rezulta si pierdere de energie, asta pana la fier, dupa care urmeaza reactii de fisiune, care au nevoie de energie
pai cum se mai formeaza hidrogen pe care sa-l mai gasim noi in soare ...
dupa 14 miliarde de ani ?

nu m-as mira sa citesc maine poimaine ca trebuie revizuit timpul de la bigbang incoace
si ca fisiunea nucleara in stele a mers in sens invers fuziunii

#100
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008

 karax, on 06 martie 2018 - 10:44, said:

Nu, dar se arunca materie in spatiu. Stii ca suprafata pamantului e bombardata zilnic cu particule de la soare? Si aia e tot masa a soarelui care se pierde.
In plus citeste aici despre cum se formeaza nebuloasele planetare
https://www.space.co...ary-nebula.html
Ce legătură are ce ai scris mai sus cu faptul că ai spus într-o postare anterioară că găurile negre împrăștie materie în univers? Eu ți-am subliniat trei erori pe care le-ai făcut în postarea respectivă. Tu apoi treci la altele și altele fără legătură cu postarea la care faceam referire.
Îl mai faci și pe LORELYAN să aibă impresia că e o controversă între cei de "aceeași parte a baricadei" când de fapt eu am înțeles fenomenele despre care vorbim iar tu, nu.

#101
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008


 LORELYAN, on 06 martie 2018 - 12:29, said:

care calcule duc la concluzia ca in urma reactiilor de fuziune rezulta si pierdere de energie, asta pana la fier, dupa care urmeaza reactii de fisiune, care au nevoie de energie
pai cum se mai formeaza hidrogen pe care sa-l mai gasim noi in soare ...
dupa 14 miliarde de ani ?

În urma reacțiilor de fuziune se pierde masă, sub formă de energie, după celebrea ecuație a lui Einstein.
Nu știu la ce reacții de fisiune ai ajuns tu acolo, dar cine te înțelege în afară de tine? Hidrogenul s-a format în cantități inimaginabile în Universul timpuriu. Stelele nu au făcut decât să-l transforme în miliardele de ani de existență în elemente mai grele. Și încă este foarte abundent în Univers, sub formă de atomi sau nori de hidrogen pe care gravitația sau undele de șoc ale exploziilor supernovelor, spre exemplu, a început să-i adune. Nu e nevoie să se creeze hidrogen nou, este destul rămas din "tinerețea" Universului. De fapt încă este, de departe, cel mai abundent element chimic din Univers.






#102
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
mai este foarte putin pana cand cineva o sa vina cu ideea ca primele stele formate au aplicat criterii de selectie a atomilor de hidrogen
si ca aia care n-au fost corespunzatori urmau sa-si faca treaba in turul 2 sau 3,
asta dupa negocieri cu forta gravitationala care a putut refuzat integrarea lor in primele stele

se pare ca nu chiar asa stau lucrurile !

dovada consta in ceea ce numim azi heliu

#103
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
nu tot H rezultat in urma bigbang-ului a format stele imediat. inca mai exista nori de materie primordiala. chiar in cazul galaxiilor inca mai exista gaz liber.
tu ce vrei sa spui, ca tot H initial a intrat in compozitia stelelor initiale si ca aia a fost?

#104
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 relu_24, on 06 martie 2018 - 13:43, said:

nu tot H rezultat in urma bigbang-ului a format stele imediat. inca mai exista nori de materie primordiala. chiar in cazul galaxiilor inca mai exista gaz liber.
tu ce vrei sa spui, ca tot H initial a intrat in compozitia stelelor initiale si ca aia a fost?

eu nu vreau sa spun, vreau doar sa constat parerea conform careia, daca n-a intrat tot, atunci a intrat selectiv... cumva !
conform carui criteriu al fizicii n-a ..."intrat tot" ?
conform carui criteriu al fizicii, hidrogenul a putut ramane pentru stadiul 2 sau 3 in formarea viitoarelor stele precum soarele nostru ?

adica...intrebarea de titlu !

Edited by LORELYAN, 06 March 2018 - 14:06.


#105
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
A intrat doar ăla care a ajuns la temperaturi și presiuni de ajuns de mari pentru a susține reacția termonucleară. Cel care nu a ajuns în această stare "zburdă" liber prin Univers. Nu înțeleg sensul întrebării tale.

#106
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 caiuscorneliu, on 06 martie 2018 - 14:12, said:

A intrat doar ăla care a ajuns la temperaturi și presiuni de ajuns de mari pentru a susține reacția termonucleară. Cel care nu a ajuns în această stare "zburdă" liber prin Univers. Nu înțeleg sensul întrebării tale.

si cam ce treaba are hidrogenul ce "zburdă" liber prin Univers ...cu soarele ?

adica...intrebarea de titlu !

Edited by LORELYAN, 06 March 2018 - 16:05.


#107
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Ți s-a răspuns deja cum apar stelele din "nori" de hidrogen. Găsești destul material online. Eu părăsesc discuția, e inutilă.

#108
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 caiuscorneliu, on 06 martie 2018 - 16:06, said:

Ți s-a răspuns deja cum apar stelele din "nori" de hidrogen. ...

poate ai inteles gresit
nu cum apar stelele din hidrogen era problema...
ci cum apare hidrogenul !

Edited by LORELYAN, 06 March 2018 - 16:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate