Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

"Nu mă atinge-mă" - film romanesc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 myshyk, on 25 februarie 2018 - 20:25, said:

Si totusi, cine e aceasta Alina Pintilie? Ca nu am gasit nimic despre ea decat despre film
O persoana care a acceptat sa implementeze intr-un film niste idei pe care le-a primit in scris si despre care habar n-are ca este ideologie neo-marxista.
Uite ideile , uite banii, ai deja premiul asigurat(ca tot noi cei care te finantam suntem cei care premiem) tu doar trebuie sa faci pelicula noastra ca rampa
pentru promovarea neo-marxismului

#56
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

 bullterrorist, on 25 februarie 2018 - 20:15, said:

Se gaseste undeva  pe net sau iar avem critici de arta care  au vazut alt film?
In principiu nu ma uit la filme romanesti dar la cat tamtam e pe aici merita o vizionare.
Despre asta e vorba:
http://mobile.hotnew.../stire/22303158
Mi-a ajuns să citesc articolul ca să știu ce e cu ,,filmul". Porția de abjecție din filmele românești mi-am luat-o în tinerețe când am văzut Șobolanii roșii și mai ales Patul conjugal. Din păcate atunci nu am avut un articol ca cel de mai sus care să mă facă să nu dau bani pe bilet pentru jegurile alea.
La fel cum oricărui austriac de bun simț îi e rușine de asocierea cu Conchita Wurst, așa și mie mi-e rușine că România zilele astea e asociată în Berlin și în toată Europa cu filmul ăsta scârbos și cu moartea lui Lilly...

A, care Lilly? Cum, nu știți că mai avem doi români care au făcut vâlvă zilele astea la Berlin?
http://www.dw.com/en...goat/a-42650901

Acuma...nu știu care ne-au făcut o imagine mai proastă... În ochii europenilor de bun simț, nu mă refer la ăia multikulti...

#57
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Se vede că n-ai cunoscut cunoscut perioada dictaturii comuniste.

Șobolanii roșii este o caricatura a culiselor dictaturii lui Ceaușescu (vezi definiția caricaturii) cu exagerările de limbaj proprii perioadei post decembriste.  

In afara de replicile filmului (de altfel "normale" azi pe unele canale tv) trebuia remarcat acel "spirit ceaușist" care exista în 1989 in milioane de români și care din păcate persista și astazi în mințile multora dintre noi. Vezi perioada anilor '90 sau conducătorii de azi.

O mica paranteza: sunt ceva cozi la filmul Adinei Pintilie pe la cinematografele de prin țările decadente din vestul Europei.

Edited by RMC Info, 25 February 2018 - 22:53.


#58
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011
Am trăit 14 ani în comunism. Păstrez și acum caietul în care îmi notam știrile de la Vocea Americii și nu am uitat frigul și foamea. Îmi mențin părerea că filmele la care fac referire sunt niște jeguri. Singura scuză e că au fost făcute imediat după Revoluție, când era ,,cool" să bagi numai înjurături.
Șobolanii roșii e ca Vacanța mare. Dictatorul lui Chaplin e Divertis. Ție îți place Vacanța mare, mie nu.

Nu ințeleg ironia cu ,,țările decadente". Sau tu consideri că cine nu e multikulti e automat un primitiv ortodox homofob rasist? Și care, bineînțeles, urăște Vestul?
Adică cine nu e ca noi e dușmanul nostru; de aici și termenul de neomarxist care vă stă ca o mănușă.
Cozile de la creația madamei mă lasă rece. Sunt echivalente pentru mine cu procentele care votează PSD, deci nu reprezintă nici de departe ceva pozitiv.
Având în vedere ce scriu criticii că e în filmul cucoanei, zic pas. Am văzut The Human Centipede, îmi ajunge.

Edited by Sabinatu, 25 February 2018 - 23:33.


#59
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Velaxa, on 25 februarie 2018 - 12:01, said:

Păi 4 luni și 3 săptămâni chiar e fain.

Ce ti s-a parut fain la filmul ala?!?

 myshyk, on 25 februarie 2018 - 20:25, said:

Si totusi, cine e aceasta Alina Pintilie? Ca nu am gasit nimic despre ea decat despre film

Conteaza? Tocmai ce-am citit o critica absolut nimicitoare:

https://www.theguard...-me-no-calamity

Berlin 2018: shallow, silly Golden Bear winner Touch Me Not is a calamity for the festival

Victory for Adina Pintille’s humourless and clumsy documentary essay underscores Berlin’s status as a competition that promotes the dull and valueless

 Sabinatu, on 25 februarie 2018 - 23:17, said:

Am trăit 14 ani în comunism. Păstrez și acum caietul în care îmi notam știrile de la Vocea Americii și nu am uitat frigul și foamea. Îmi mențin părerea că filmele la care fac referire sunt niște jeguri. Singura scuză e că au fost făcute imediat după Revoluție, când era ,,cool" să bagi numai înjurături.
Șobolanii roșii e ca Vacanța mare. Dictatorul lui Chaplin e Divertis. Ție îți place Vacanța mare, mie nu.

Nu ințeleg ironia cu ,,țările decadente". Sau tu consideri că cine nu e multikulti e automat un primitiv ortodox homofob rasist? Și care, bineînțeles, urăște Vestul?
Adică cine nu e ca noi e dușmanul nostru; de aici și termenul de neomarxist care vă stă ca o mănușă.
Cozile de la creația madamei mă lasă rece. Sunt echivalente pentru mine cu procentele care votează PSD, deci nu reprezintă nici de departe ceva pozitiv.
Având în vedere ce scriu criticii că e în filmul cucoanei, zic pas. Am văzut The Human Centipede, îmi ajunge.

Ai vazut toate cele 3 episoade? Ai vazut si seria Saw? Dar Cannibal Holocaust?

#60
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

Quote



Ai vazut toate cele 3 episoade? Ai vazut si seria Saw? Dar Cannibal Holocaust?

Cum adică ,,cele 3 episoade"?! Zi-mi că glumești!
Da, am văzut primele 3 filme din seria Saw.
Am văzut și Cannibal Holocaust cu mult timp în urmă. Ca și filmul de artă ,,Nu mă atinge-mă" pe care mintea mea primitivă nu-l poate înțelege și ăsta parcă voia să dea impresia de documentar. Nu mi s-a părut horror, doar plictisitor. Chiar plictisitor rău de tot.

#61
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 myshyk, on 25 februarie 2018 - 20:25, said:

Si totusi, cine e aceasta Alina Pintilie? Ca nu am gasit nimic despre ea decat despre film
N-ai gasit nimic pentru ca o cheama de fapt Adina Pintilie.

#62
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 chflorin, on 25 februarie 2018 - 12:52, said:

Alte gunoaie (cacat in conserva , mazgalituri , pictura in urina etc.) care sunt vandute ca arta moderna :

[

 WinstonMontana, on 25 februarie 2018 - 14:18, said:




acest tablou este desenat de o persoana cu probleme psihice.Astia isi baga prafuri in vena, pe nas si apoi deseneaza fiind drogati ce li se intampla prin creier =))

Da,ma,dar daca nu-ti plac cica esti snob si n-ai cultura generala.
Nu s-a prins nimeni ca i-am mai futut eu niste dungi in Paint si l-am intors cu curu-n sus...

#63
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Un film retard de kkt pentru retarzi iubitori de kkt... Posted Image Posted Image Posted Image

#64
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sabinatu, on 25 februarie 2018 - 21:35, said:

Despre asta e vorba:
http://mobile.hotnew.../stire/22303158
Mi-a ajuns să citesc articolul ca să știu ce e cu ,,filmul".

Astia sunt, din pacate, cei pe care "nu-i lasa Ceausescu sa faca film"

Desi nu am vazut filmul si nici nu am aceasta curiozitate, cam stiu la ce sa ma astept...  Acest film pare mai degraba un act de slugarnicie fata de stapanii Europei, fata de ceea ce se poarta, fata de ceea ce e la moda in arta in UE si anume, provocarea sexuala dusa la extrem. Bineinteles ca romanii nu vor primi cu bratele deschise un astfel de film care nici macar latura de comercial din "Fifty shades of..." (bogatanul care vrea sa se dezinhibe cu una, care nu a incercat nimic).

Daca Olanda, care este o tara homosexuala si toleranta maxima LGBT cu traditie, n-a reusit sa vina pe piata cu o asemenea capodopera, e bine c-a reusit cea mai nenorocita tara din UE, ca printr-un act de slugarnicie pura, sa castige premiul cel mare la fel cum, pe vremuri, luau coronitza doar cei care recitau cel mai bine poezia despre Tovarasul Nicolae Ceausescu + sotia mult iubita.

Nota:   filmul premiat s-a facut și datorită finanțării de la Eurimages, fondul Consiliului Europei pentru coproducții (care a dat proiectelor românești milioane de euro în ultimii 20 de ani vs o contribuție minoră a țării),

https://www.digi24.r...ur-acasa-884864

Sunt curios daca aceasta abjectie de film va scoate lumea in strada... pentru ca e tot un act homosexual cu penetrare adanca in fund, ca si abuzurile pe Justitie.

Poza cu unul din actorii dezinhibati din film - persoana cu dizabilitati, aflata in scaun cu rotile, e edificatoare...  Ce vreti mai mult ??


[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMiUyRjIzJTJGODgyMzQ1Xzg4MjM0/NV90b3VjaC1tZS1ub3QtZm90by1mYi5q/cGcmdz01ODAmaGFzaD03NWFjZWIyMWE1OGU2ZjljYzA2NDljYzg0OThiODc2MQ==.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 26 February 2018 - 11:34.


#65
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

 daniMMM, on 26 februarie 2018 - 08:46, said:





Da,ma,dar daca nu-ti plac cica esti snob si n-ai cultura generala.
Nu s-a prins nimeni ca i-am mai futut eu niste dungi in Paint si l-am intors cu curu-n sus...
Hartistu-le!
Deci mi-ai amintit de celebrul experiment Pierre Brassau, când a expus cineva într-o expoziție picturile lui ...Pierre și s-au găsit critici iubitori de artă să-l ridice în slăvi. Pierre era o maimuță:

http://hoaxes.org/ar...u_monkey_artist

Ca să revin la ,,filmul de artă", stă pe aceeași treaptă cu artistul sud american care a luat un câine vagabond sit l-a legat într-o galerie de artă fără să-i dea apă sau mâncare până a murit. (Bine...artistul zicea că cică nu ar fi murit, ci ar fi evadat din galerie...tare, nu?)


http://www.dailymail...starve-art.html

Cel mai bine ar fi să uităm de acest film. Individa, ca și ,,artistul" din America de Sud, pe asta a mizat:
There is no such thing as bad publicity


#66
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Sabinatu, on 26 februarie 2018 - 07:04, said:

Cum adică ,,cele 3 episoade"?! Zi-mi că glumești!
Da, am văzut primele 3 filme din seria Saw.
Am văzut și Cannibal Holocaust cu mult timp în urmă. Ca și filmul de artă ,,Nu mă atinge-mă" pe care mintea mea primitivă nu-l poate înțelege și ăsta parcă voia să dea impresia de documentar. Nu mi s-a părut horror, doar plictisitor. Chiar plictisitor rău de tot.

Ma refeream la cele 3 filme The Human Centipede, stiu ca Saw are nu stiu cate filme. (vreo 6 daca nu mai multe).

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

 edy_wheazel, on 26 februarie 2018 - 12:53, said:

Da-i in plm si pe astia, si-o facut ei niste festivaluri sa-si dea premii intre ei, ca la un cinematograf normal nu da nimeni banii pe un bilet la mizeriile astea "artistice". Eventual sa incerce la Muzeul Taranului, sa-i troleze iarasi aia cu Arsenie Boca si Cristos.


#68
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Deci filmul cu ce naiba e?
E cu maşini automobile si pistoale?
Unde sunt filmele vechi de calitate?

#69
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 Baxon, on 25 februarie 2018 - 10:03, said:

Gunoi romanesc . O castigat mila ...

Exact ce spuneam : in Romania putreda , valorile sunt nonvalori , recunoscute fiind doar in afara .
Sapa nu este potrivita oricui ; nici arta nu trebuie inteleasa de toti traitorii ....

#70
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 cammyxxx, on 25 februarie 2018 - 10:42, said:

Orice "ciudatenie" este peste filmele de duzina. Din simplul motiv ca este originala.

Nu stiu de ce a aparut conceptia asta ca "original" e bun. Nu ma leg de filmul asta, nu l-am vazut, nu stiu despre ce e. Nu m-am prea uitat la filme in general in ultima perioada.
Dar original nu e egal cu bun. Diferit nu e egal cu bun. Faptul ca ai trecut prin ceva suferinta nu te face mai bun. Poti sa ai gunoaie "diferite" la fel cu ai pe narativa "clasica".
Calitatea ideii transmise e ce are valoare. Din pacate "expreimantalismul" modern condus de un oarecare nihilism a facut ca multi sa considere importante orice gunoaie, doar pentru ca sunt diferite si "pun la indoiala narativa principala".
Daca iti bagi degetele in priza sau te arunci de pe bloc pui la indoiala narativa principala din fizica, dar nici una dintre cele doua nu te face inteligent si mai bun decat acei "indoctrinati" in gandirea clasica.

 daniMMM, on 25 februarie 2018 - 11:36, said:

Chestia asta iti place?Merita banii?Mie mi se pare ciudatenie.

Depinde care sunt "banii". E o constructie relative echilibrata, in care se vede un efort depus de pictor, vesela, buna de inveselit o camera moderna intr-o casa decorata modern. In functie de dimensiune, merita ceva sute, poate cateva (2-3) mii.

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 26 February 2018 - 13:23.


#71
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu mai scrieți ca săvă aflați în treabă șio să arătați ce oameni cumsecade sînteți voi. Se poate vedea undeva filmul? Vedem filmul și știm pe ce vorbim.

#72
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Velaxa, on 25 februarie 2018 - 10:31, said:

Da, nu știu ce legătură are cu LGBT, cred că nu are, dar știu că are legătură cu "experimentalismul" și cu faptul că orice țărănoi de are o cameră și un buget ca să plătească urĂąți (actori), face "artă"
Dumnezeule, ce absurditati ! Pai este un urat care joaca rolul unui urat. Tu vezi arta cu tinerei care joaca rolul unor batranei, fiindca ultimii arata urat si uratenia nu este arta ?

Uite ca pe unii i-a penetrat adanc in fund, mesajul artistic...

Edited by Cr1spy, 26 February 2018 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate