Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

masina noua - cat dureaza inmatricularea?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu mi-au facut oferta fara fransiza. Probabil ca sa ''sune'' mai ieftin.. Apoi am vazut ca au bifat DOAR proprietarul masinii ca si sofer.. PLM.. macar sa-ti spuna. Vezi ba boule, ca daca dai masina nevestii, cucu despagubire..

#56
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,610
  • Înscris: 17.08.2007
A mai inmatriculat cineva masina in Bucuresti in ultima vreme? Care mai e situatia in Pipera, cat mai dureaza depunerea actelor si eliberarea de numere  definitive?

#57
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
Offtopic: sumele CASCO de care vorbiti mi se par mici. Eu vreau sa fac asigurare CASCO pe o masina noua la Porsche Asigurari (sau cum se numesc) si la o valoare asigurata de 45000euro asigurarea anuala e de aproape 7000ron/an cu fransiza de 100euro. Eu am achitat masina cash si asigurarea integral pe un an intreg. Imi scapa ceva?

L.E. totul e pe persoana fizica

Edited by tambur, 15 June 2018 - 12:20.


#58
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Asta e pretul. Eu la 17500 euro am dat 2100 lei.

Si mi s-a parut scump, speram pe la 1500-1700 lei , cum au mai fost cazuri.

#59
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
@M0sGerila
Mersi de confirmare. Preturile mi se par brutale si ar face bine ca sa-si respecte obligatiile contractuale in cazul in care apelezi la ei.

#60
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Citat de pe avocatnet

Acte necesare:
Mașina a fost cumpărată din România/alt stat membru UE și e la prima înmatriculare:
- cererea de înmatriculare;
- fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului (se poate înscrie în fișă și o altă persoană, caz în care se vor completa și datele sale) şi având viza organului fiscal competent al autorităţii/administraţiei publice locale;
- cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
- documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie;
- actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
- dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia, cu excepţia autovehiculelor şi remorcilor noi;
- copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;
- dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare (taxa diferă de la caz la caz);
- dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial;
- certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de Registrul Auto Român, cu excepţia vehiculelor noi, a autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
- procura specială, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât proprietarul vehiculului.

Download:
Cerere de inmatriculare
Fisa de inmatriculare

Edited by Frankie, 19 June 2018 - 10:41.


#61
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Numerele rosii trebuie prelungite lunar ?
Astia m-au programat la o saptamana dupa cele 3 luni de la ridicarea masinii.
Si cica nu are romanul bani....

#62
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Fie prelungire de 3 ori a câte 30 zile sau din prima 90 de zile…

#63
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Mda, am facut efortul si m-am uitat pe foaie, sunt 90 de zile.

#64
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și trebuie avut grijă că sunt fix 90 zile și nu de la x ale lunii la x-1 ale lunii+3. ;)

#65
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Este specificata data pana cand sunt valabile!

Oricum m-am programat cu vreo 2 saptamani inainte la inmatriculare!

Ramane de vazut cat stau pe manda dupa ce depun actele pana cand primesc numerele...

Chiar nu am citit procedura, sa imi vina actele masinii si ma duc la un chiosc auto, stiu aia tot ca doar is ale politistilor ;)

#66
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.09.2017
Dupa ce ai cumparat o masina noua de la dealer, in cat timp trebuie s-o inscrii la directia de taxe si impozite ?
Trebuie inscrisa inainte de inmatriculare sau dupa ?
Mersi

#67
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
În 30 de zile de la dobândire (data contractului de vânzare-cumpărare/factură finală/etc.).

#68
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Da, trebuie înainte de înmatriculare, întrucât, pe fișa de înmatriculare trebuie viza celor de la Direcția de Taxe și Impozite Locale.

#69
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.09.2017

 Gif2D, on 25 iunie 2018 - 10:29, said:

Da, trebuie înainte de înmatriculare, întrucât, pe fișa de înmatriculare trebuie viza celor de la Direcția de Taxe și Impozite Locale.

Mersi de raspuns. Si daca au trecut 30 de zile , e vreo problema ?

#70
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 09.05.2009
Iei o amenda!

#71
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 Gif2D, on 25 iunie 2018 - 09:20, said:

În 30 de zile de la dobĂąndire (data contractului de vĂąnzare-cumpărare/factură finală/etc.).
E vreo lege, ceva in sensul asta ?

#72
DiaPetre

DiaPetre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2018
Salut!

Masina noua este la dealer si eu nu sunt in tara sa o ridic momentan. Ma puteti ajuta cu duratele maxime ale termenelor inainte de scoaterea de la dealer? Ce acte/plati trebuie facute rapid si ce poate astepta inca 60 zile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate