Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

masina noua - cat dureaza inmatricularea?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017

 marianculturistul, on 29 noiembrie 2018 - 17:31, said:

Salut, am o situatie mai speciala: in 30 oct 2018 am ridicat un auto Logan nou de la dacoserv bucuresti, urma ca in 10 zile sa imi dea cartea masinii. dupa 28 zile nu mi a dat cartea masinii si spune ca nu stie cand imi da, ca sunt probleme la rar. depasesc cele 30 zile in care trebuie sa o declar la impozite.
Ce sa fac?

Nu trebuie sa faci nimic.

Atunci cand iei cartea, le ceri proces verbal cu stampila si semnatura lor + sa fie specificata data primirii si esti exonerat de orice vina.

Edited by Cool_Kick, 04 December 2018 - 06:53.


#92
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Pentru cine intereseaza: la DRPCIV Pipera dureaza 2 zile eliberarea placutelor (nu conteaza ca sunt preferentiale sau la rand).

#93
mariusci

mariusci

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.02.2016
Si in Timisoara eliberarea placutelor dureaza 2 zile.

#94
avenger13

avenger13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2019
In cazul unei masini noi, cu numere rosii. Ma duc la Inamtriculari, sa zicem ca sunt programat marti. Duc toate actele necesare si ma cheama joi sa ridic numerele definitive.

- Eu cand merg marti trebuie sa duc si numerele rosii sau nu? De la reprezentanta mi-au zis ca nu ar trebui duse numerele rosii si ca pot circula linistit in perioada marti-joi pana primesc numerele definitive. Chiar asa e? Intreb ca sa stiu cum sa ma organizez.

(intreb asta pentru ca stiu cum a fost cand am inmatriculat alta masina, care nu era noua, si a trebuit sa depun numerele vechi; pana le-am primit pe alea noi nu am putut conduce masina)

#95
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu trebuie sa dai inapoi numerele rosii.

#96
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Nu trebuie sa dai nimic, si da poti circula pana iti ies actele si numerele de la politie. Fara nicio problema.

#97
avenger13

avenger13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2019
multumesc frumos ;)

#98
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
Salutare,
Doresc sa va expun pasii pe care i-am parcurs pentru inmatricularea unei masini nou-noute achitionate din Romania. Inmatricularea/impozitul se fac pe Sectorul1 - Bucuresti.
Pe data de la 11 aprilie am fost anuntat ca masina va fi gata de livrare in saptamana 22-25 aprilie.
Asadar, primul pas a fost sa ma programez online la DRPCIV pentru inmatriculare cat mai tarziu posibil - adica 10 iulie 2019 (programarile se fac cu maxim 3 luni inainte).
Dupa data livrarii am asteptat aproximativ 7-8 zile dupa cartea masinii (am prins pastele).
Cu fisa de inmatriculare, declaratia fiscala, cartea masinii, 5 copii dupa factura, copie dupa contractul de v-c si actul de identitate m-am dus la taxe si impozite S1. Acolo vor comenta ca nu mai ai nevoie de fisa de inmatriculare - va sfatuiesc sa insistati sa v-o vizeze totusi. Dupa aproximativ 1ora am terminat cu rolul la impozite.
In ziua de 10 iulie m-am prezentat la ora programata cu toate actele: fisa de inmatriculare, cerere inmatriculare, cartea masinii, rca copie, copii factura, copie buletin. Taxele 37 certificat + 40 placute se platesc politistului care preia actele.
Mi s-a spus sa revin dupa 2 zile.

Doua observatii imi permit:
1. am ales sa fac inmatricularea cat mai tarziu posibil (mi-am luat totusi o marja de 10 zile pana imi expirau numerele rosii) pentru a nu plati rovignieta si nici taxa de pod de la fetesti - daca pot evita sa platesc statului ceva o fac cu mare placere.
2.nu mi-a cerut/sugerat nici o atentie - totul s-a facut rapid (10-12minute inmatricularea).

Spor la inmatriculari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate