Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

masina noua - cat dureaza inmatricularea?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View PostM0sGerila, on 25 iunie 2018 - 20:05, said:

E vreo lege, ceva in sensul asta ?
Există.

OUG 195 din 2002 art. 11, alin. 10 said:

Proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorității competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea

OUG 195 din 2002 art. 101 said:

Neîndeplinirea acestor obligații constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni
Practic, în cazul în care cumpărătorul circulă cu autoturismul după expirarea termenului de 30 de zile, acesta este pasibil de o amendă civilă constând în 6-8 puncte de amendă.

#74
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 06.09.2017

View PostCool_Kick, on 25 iunie 2018 - 16:57, said:

Si daca au trecut 30 de zile , e vreo problema ?

View PostDannyMC, on 25 iunie 2018 - 17:10, said:

Iei o amenda!

Masina am achizitionat-o pe 30.04.2018, am fost astazi la taxe si impozite si nu am primit amenda. Desi au trecut aproape 60 de zile.

Edited by Cool_Kick, 27 June 2018 - 14:19.


#75
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Este obligatoriu ca fisa de inmatriculare sa fie dactilografiata sau o pot completa si de mana cu litere de tipar?

#76
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
In principiu e o. K., dar nu as fi convins ca toți de la inmatriculari accepta. Oricum, găsești model de completat la calculator, nu vad de ce ai alege varianta cu pix.

Edited by slai, 24 July 2018 - 12:34.


#77
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Din ce am gasit pana acum, cele editabile arata oarecum diferit fata de pdf-urile de pe situl DRPCIV Bucuresti. De asta am intrebat ca-i stiu maniaci si nu am timp si nervi de pierdut si vreau sa ma duc cu hartiile completate.

#78
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Am gasit ceva f util: http://94.52.40.32/fisa_inmatriculare/

#79
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postatupi, on 24 iulie 2018 - 12:31, said:

Este obligatoriu ca fisa de inmatriculare sa fie dactilografiata sau o pot completa si de mana cu litere de tipar?
Eu am scris-o cu pixul si nu au fost probleme.

#80
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 04.10.2005
Salut!
Imi spune si mie cineva cat dureaza sa inmatriculezi o masina cumparata dintr-un judet in altul? Masina e deja inmatriculata in Romania...
Un timp minim si maxim pana am si certificatul de inmatriculare...
Multumesc


#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Asa, cu aproximație, minim 2 zile, maxim 3 luni.

#82
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 04.10.2005
De ce asa mare diferenta?

#83
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
În funcție de cum te descurci sa scoata ala fiscal și tu sa te iei în evidenta și mai ales cum e la inmatriculari, când e programarea, dacă se primește și fără...

#84
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 04.10.2005
Daca "ala" scoate fiscal... adica se duce la primaria lui (finate) cu contractul de v-c, se mai poate circula cu masina pe numele lui pana o inmatriculez eu?

#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Evident, în limita a 90 de zile.

#86
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 04.10.2005
deci am timp90 de zile s-o trec pe numele meu? trebuie sa ma duc cu fiscalul inai la primarie la mine si apoi la inmatriculari politie?

#87
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Iei de la el 3 contracte cu fiscal pe ele, te duci la tine la impozit, primesti fiscal pe doua, când ai programare la politie mai ai de făcut asigurare pe tine și de platit 37 lei, contravaloare certificat. În unele locuri se poate plăti și direct la inmatriculari, dar totuși, în majoritatea, doar la trezorerie.

#88
didurdumi

didurdumi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.10.2018
Buna ziua. As avea nevoie de un ajutor.

Am depus joi dosarul la politie pentru inmatriculare masina in Iasi. Nu stiti in cat timp ajung placutele de inmatriculare la politie, si in cat timp deja pot ridica de la posta certificatul de inmatriculare. Intreb deoarece mi s-a spus ca trebuie sa astept cam o saptamana pentru placute si o saptamana jumate pentru certificat.

Multumesc

#89
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Posttambur, on 15 iunie 2018 - 12:19, said:

Offtopic: sumele CASCO de care vorbiti mi se par mici. Eu vreau sa fac asigurare CASCO pe o masina noua la Porsche Asigurari (sau cum se numesc) si la o valoare asigurata de 45000euro asigurarea anuala e de aproape 7000ron/an cu fransiza de 100euro. Eu am achitat masina cash si asigurarea integral pe un an intreg. Imi scapa ceva?

L.E. totul e pe persoana fizica

MIe imi scapa Porche Asigurari, nu am auzit de ei. Sa nu fie BROKER de asigurare si nu compania de asigurari in sine.
In principiu la masina noua e cam 5% prima pe an din valoarea masinii.  Daca tu ai platit la 45000 EURO nici 2000 EURO, eu zic ca ti-au dat pret bun.
Conteaza si ce masina e, ce motor ai, ce dotari, ai nu ai alarma, ce anvelope, ce jante etc etc etc....cred ca si varsta conteaza.

View Postdidurdumi, on 22 octombrie 2018 - 16:15, said:

Buna ziua. As avea nevoie de un ajutor.

Am depus joi dosarul la politie pentru inmatriculare masina in Iasi. Nu stiti in cat timp ajung placutele de inmatriculare la politie, si in cat timp deja pot ridica de la posta certificatul de inmatriculare. Intreb deoarece mi s-a spus ca trebuie sa astept cam o saptamana pentru placute si o saptamana jumate pentru certificat.

Multumesc


In Bucuresti acum 10 ani, la 4 ore dupa ce am depus "dosarul", erau stantate placutele....deci nu stiu.

#90
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Salut, am o situatie mai speciala: in 30 oct 2018 am ridicat un auto Logan nou de la dacoserv bucuresti, urma ca in 10 zile sa imi dea cartea masinii. dupa 28 zile nu mi a dat cartea masinii si spune ca nu stie cand imi da, ca sunt probleme la rar. depasesc cele 30 zile in care trebuie sa o declar la impozite.
Ce sa fac?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate