Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

masina noua - cat dureaza inmatricularea?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
salutare,
ma bate gandul sa imi iau masina noua, am o oferta buna, dar la un dealer din alt judet. Acum insa ma gandesc... daca o iau trebuie sa urmez aceiasi pasi la inmatriculare precum tot poporul? Nu e bai, fac asta, insa la noi programarile la inmatriculare sunt date deja pe 3 luni. Inseamna ca iau masina, circul cu nr. rosii pana expira, apoi ma uit la masina pana imi vine randul sa o inmatriculez? Intreb pentru ca nu mai tin minte cum a fost acu 9 ani, cand am luat masina pe care o am acum. Multam!

#2
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pai cu un rand de nr.rosii circuli o luna...x  3 randuri ... vine inmatricularea !

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Din ce am auzit pe la cei care au luat recent masini noi, primesti numerele rosii direct, pe trei luni.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La masinile noi se mai face RAR? Sau vin cu el gata facut? Ca si acolo e ceva vreme de asteptat la progamare.

#5
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Numerele rosii sunt acum pe 3 luni (cel putin pentru masina noua). In ceea ce priveste inmatricularea si programarea pentru inmatriculare, cel putin in Ilfov treaba sta in felul urmator: exista un singur ghiseu pentru cei cu programare online (la mine m-am putut programa peste un interval de vreo 2 luni) dar exista si ghisee unde te poti duce oricand (acolo evident trebuie sa stai la coada). Ramane sa vezi exact in Iasi (cel putin asa ai setata locatia) sa vezi daca este la fel.

#6
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Nu trebuie sa faci RAR la masina nou, se elibereaza CIV in baza omologarii modelului pentru piata din Romania. Tu primesti CIV de la reprezentanta si te duci la Directia de Inmatriculari. Practic scurt-circuitezi traseul celor cu SH.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 PoeOvidiu, on 22 februarie 2018 - 07:31, said:

La masinile noi se mai face RAR? Sau vin cu el gata facut? Ca si acolo e ceva vreme de asteptat la progamare.
Nu!

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
In 2018 inca vorbim de saptamani pt inmatricularea unei masini...

Si cand te gandesti ca in UK de ex inmatricularea dureaza vreo 10 min

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu toate modele din afara trebuie copiate.
Daca am copia modelele din afara in Romania s-ar fura masinile cu acte emise de autoritati, ca in strainatate e atat de simplu sa furi masina unuia si sa iti faci tu acte pe ea, si unii chiar fac asta, ca nimeni nu verifica nimic, e pe baza de celebra si minunata declaratie pe proprie raspundere, care stim cu totii cat de minunata este si cum in majoritatea cazurilor se declara in fals ca sa se obtina avantajul dorit.

#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
inmatricularea unei masini noi urmeaza INTOCMAI inmatricularea unei remorci noi. De ce fac aceasta analogie? -Pentru ca eu am cumparat duminica o remorca noua de la Dedeman si stiu cum se face de la un capat la altul. Am platit remorca care vine cu RARul facut si carte de identitate fara proprietar. Am luat actele si am plecat de acolo fara sa iau si remorca pentru ca nu avea numere iar pe platforma nu am vrut sa mai cheltui bani, era vorba de 100km dus/intors. Luni dimineata m-am prezentat la primarie sa iau fiscal si apoi am plecat la inmatriculare FARA SA AM PROGRAMARE!!!!

La serviciu "evidenta autovehicule" lunea este programul cel mai lung, de la 9 la 18 si tot lunea este cel mai mare procent de neprezentati la programari asa ca am "motzait" pe scaun fara sa ma inghesui iar cand s-au terminat programatii, au strigat de la ghiseu " este cineva fara programare?"
- Da,eu....se auzira vreo 15 voci !!!!
.............si atunci ne-a chemat pe toti la rand si ne-au rezolvat Asadar, duminica seara am cumparat remorca iar luni seara era deja inmatriculata si adusa acasa pe rotile ei.
   - nu am luat numere rosii,am luat din prima numere permanente!

La masinile cumparate cu numere rosii este acelasi lucru doar ca se poate pleca cu masina din showroom pe rotile ei..

q.e.d.

  Bafta!

Edited by invest20042001, 22 February 2018 - 09:40.


#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Cu masina nu se poate asa pentru ca la cumparare nu primesti si CIV-ul!
Aceasta vine  dupa cateva zile o saptamana, dupa ce ii este aplicata folia de securizare la RAR.

Edited by DannyMC, 22 February 2018 - 10:20.


#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 unbrutus, on 22 februarie 2018 - 09:10, said:

In 2018 inca vorbim de saptamani pt inmatricularea unei masini...

Si cand te gandesti ca in UK de ex inmatricularea dureaza vreo 10 min

In Romania unde? Eu am inmatriculat-o in cateva ore in Bucuresti.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vad ca nimeni nu zice " pas " de RCA si CASCO !

#14
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
RCA e nevoie, CASCO pentru ce? Ai dusmani multi?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 mihail75, on 21 februarie 2018 - 23:52, said:

salutare,
ma bate gandul sa imi iau masina noua, am o oferta buna, dar la un dealer din alt judet. Acum insa ma gandesc... daca o iau trebuie sa urmez aceiasi pasi la inmatriculare precum tot poporul? Nu e bai, fac asta, insa la noi programarile la inmatriculare sunt date deja pe 3 luni. Inseamna ca iau masina, circul cu nr. rosii pana expira, apoi ma uit la masina pana imi vine randul sa o inmatriculez? Intreb pentru ca nu mai tin minte cum a fost acu 9 ani, cand am luat masina pe care o am acum. Multam!

Vorbeste cu dealerul sa-ti rezolve ei inmatricularea.O ridici cu numerele definitive,nu cu cele rosii.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 romangx, on 22 februarie 2018 - 10:48, said:

RCA e nevoie, CASCO pentru ce? Ai dusmani multi?
La masina noua se cam face si casco , daca-ti pica un sloi de gheata in parbriz sau te prinde o ploaie cu grindina te cam caci pe RCA Posted Image

#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca... uneori pui in balanta ce e mai mare, riscul sa parchezi ca un bou si sa iti cada sloiul de gheata in parbrizul de 200 euro, sau riscul sa pierzi lunar 200 euro timp de X ani si sa nu te alegi cu nimic de ei.

CASCO faci cand e luata pe credit. E si obligatoriu.

Edited by romangx, 22 February 2018 - 10:59.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E treaba fiecaruia ce face cu banii lui , nu ? Daca pt tine casco e inutil probabil ca ai o masina veche de  care te doare in cot daca se intampla ceva Posted Image
Caz : iei masina noua si imediat ce iesi din show-room intra in tine un bou si-ti face dauna totala . Cat iti acopera rca-ul si cat casco ?
Raspunde !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate