Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Artarii japonezi

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#163
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gurule, ii sti pe astia? https://www.pepinier...stru-verde.html
Ai luat ceva de la ei? Sunt seriosi?
Merci.
PS am comandat la ei un artar Orange Dream si unul Butterfly. Rosii nu mai aveau... m-am trezit tare tarziu.

Edited by adip1962, 26 September 2022 - 15:37.


#164
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Na, c-am comis-o! Am luat si unul rosu de la agrodenmar...

#165
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Cu mici exceptii ai mei sunt olandezi.

#166
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mi-au venit artarii!
Cei de la pepiniera Sibiu (Orange Dream si Butterfly), au cca 60-70 cm inaltime, au fost in ghivece de 2 l, in turba. Cel de la Agrodenmar (rosu) e cam de 30 cm inaltime, intr-o caricatura de ghiveci (cat un pumn mic). In acest ghiveci era turba dar planta era practic intr-un cilindru de carton, radacinile l-au penetrat insa, erau peste tot.
I-am mutat pe toti in ghivece de 9 l, cu substrat, dar in cazul celui mic, rosu, cred ca am gresit. Nu ar fi fost mai bine sa-l bag si pe el intr-un strat de turba mai mare si apoi in substrat?
Oricum ii tin afara pana duminica si apoi ii bag in casa, cu speranta de a-i tine cat mai mult in vegetatie sa se obisnuiasca cu ghivecele mari. Abia la primavara ma gandesc la plantare, dar intai sa vad daca si cat mai cresc.

#167
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
In casa n-or sa aiba lumina suficienta si cred ca o sa-i strici. Plus ca n-o sa poti sa-i mai scoti de la 20+ grade cand afara va fi foarte frig. Eu i-as pune undeva afara, protejati de vant.

#168
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ei, in casa inseamna vestibul. Dimineata bate soarele in el se incalzeste bine inclusiv iarna, apoi se raceste. In vestibul, am tinut intotdeauna ghivecele mari peste iarna (smochini, kaki etc.) pana au crescut suficient. Ghivecele mici, le tin in terasa (ceva similar, dar mai intra vantul...

Edited by adip1962, 29 September 2022 - 07:21.


#169
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Obligatoriu afara la frig…

#170
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cum adica? Sa-i las afara in frig? Vor ingheta cu tot cu ghivece.

#171
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ingheata asa usor. Cea mai buna protectie e sa ingropi ghivecele in teren. Eventual mai pui ceva mulci peste. La primavara dezgropi totul si fertilizezi usor cu slow release.
Daca-i ti in casa ii omori. Am incercat eu, la 12-15C si nu functioneaza.

Edited by subway_guru, 29 September 2022 - 16:21.


#172
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc, dar nu mai fac asta.
La iarna o sa-i las in terasa si cand mai trec pe aici o sa-i mai ud... asa cam la 2-4 saptamani, cate un pic. Dar pana atunci mai trebuie sa mai cumpar unul rosu.O sa-mi fac o linie de artari japonezi in mijlocul peluzei... Strajuiti de o linie de molizi argintii si una de coacaze negre.. Daca reusesc si cu trifoiul si scap de balarii, chiar o sa arate bine.

Edited by adip1962, 29 September 2022 - 18:15.


#173
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Pe terasa e mai bine sa invelesti ghivecele.
Artarii japonezi arata mult mai bine in palcuri nu in siruri soldatesti…

Edited by subway_guru, 30 September 2022 - 10:03.


#174
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Daca pe mine nu ma crezi atunci asculta aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YeVVDZaZ8Xc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#175
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu este vorba ca nu te cred, dar... uita-te si tu.
In cele 3 ghivece identice (7 sau 8 l) sunt, de la stanga la dreapta: Orange Dream (cel mai inalt cam 60 cm), rosu (nu stiu denumirea corecta, cam 30 cm, cel mai putin dezvoltat) si Butterfly (cam 50 cm inaltime). Cel putin ala rosu era Intr-un pahar de plastic cu inaltimea de 7-8 cm (zici ca de inghetata), in cilindrul ala de carton plin de vitamine/minerale.
Trebuie sa intelegi ca niciun artar nu are radacinile dezvoltate suficient. Cel rosu, ba din contra... La toti le-am bagat niste tutori nelegati sa le tina coroana daca bate vantul. Vor sta afara pana in noiembrie, poate si mai incolo, depinde de vreme. Dar odata si odata trebuie sa ma intorc in Bucuresti. Nu merita sa platesc o intretinere acolo si sa ard lemnele aici... Asa ca atunci cand voi pleca ii voi baga in terasa. Ca sa ne intelegem, in terasa este cam la fel ca si afara, Sunt atat de multe geamuri (simple) incat este la fel de frig. Daca cumva bate soarele se incalzeste sus, dar nu si la nivelul cimentului de jos... SIngura diferenta fata de afara este ca se imblanzeste atunci cand e soare si ca nu bate vantul ca afara.
Iar de ingropat nu mai ingrop niciun ghiveci in veci. Am facut-o acum cativa ani, nici nu mai stiu cati si ce-am avut in ghivece. Cand sa scot ghivecele, vezi sa nu... A trebuit sa sap pe langa ele, sa rup radacinile care iesisera din ghiveci si intrasera in pamant... Nu merci.
Iar in martie-aprlie ii voi planta. Gurule, nu uita ca stau langa Campina. Chiar daca nu au mai fost sub -17, iarna sunt frecvent in jur de -15. oricum, nu am de gand sa-i ingrijesc in vreun fel, sper sa mai creasca dupa plntare si sa-i vad cand cosesc (uneori iarba/balariile sunt mai mari decat sunt acum artarii). Daca mor... asta e! M-am saturat sa fac pe doctorul cu pomii...
Saptamana asta am taiat vreo 6-7 pruni salbatici... mai am vreo 30-40... Termin livada (imi mai vin 4 pomi si gata!), iar in rest fac loc arborilor care vor ocupa o suprafata egala cu livada, dar care acum e ocupata de pruni salbatici, nuci obisnuiti s.a.m.d. Trebuie sa apara un mesteacan rosu, ultimul nuc Fernor, si inca caut castan comestibil. mesteacan alb, plus alti arbori ornamentali.
Artarii vor fi in alta parte, pe o pajiste, strajuita de molizi argintii.
Dar sigur nu le voi face absolut nimic. Rezista bine, nu... asta e! Imi ajung 44 de soiuri de pomi fructiferi...

Attached Files


Edited by adip1962, 30 September 2022 - 16:40.


#176
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa le luam pe rand ca ai un mare talent sa le amesteci in talmes-balmes. Posted Image
De indata ce cad frunzele nu mai creste nimic, nici radacina, nici tulpina. Pana atunci preocuparea nu e sa stimulezi cresteri noi ce mai mult slabesc planta ci sa lasi pomisorul sa se lemnifice cat mai mult. Nu inaltimea e importanta ci grosimea tulpinii. Radacinile vor creste ele singure la primavara.
E o idee proasta sa-i pui langa molizi, coniferele isi intind propriile radacini pe orizontala ceea ce displace profund artarilor, nu suporta astfel de concurenta.
Nici ideea de a-i pune iarna in bataia soarelui nu-i mai desteaplta, alternantele astea de temperatura nu-i vor lasa sa-si vada de o hibernare linistita, e mai bun un loc ferit de vant la umbra sau semiumbra.
De rezistat la frig rezista, -15C nu reprezinta o problema daca nu stau cu radacinile in apa stagnanta…e suficienta umiditatea naturala a solului ceea ce nu beneficiaza daca-i exilezi pe terasa!
Am avut puieti in ghivecele de 7x7cm sau 9x9cm, I-am pus toamna in ghivece de 3l si au supravietuit toti perfect peste iarna.
Bafta si tine seama de sfaturile cunoscatorilor nu de fanteziile tale.
Vrei sa incerci experimentele tale?…esti liber, dar sa nu te prind ca pui pe topic poze triste cu uscaturi si sa mai ceri si sfaturi pentru resuscitarea mortaciunilor…
:(

Edited by subway_guru, 30 September 2022 - 17:20.


#177
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Grosimea tulpinilor este intre 3 si 6 mm maxim. Adica diametrul lor. Lemnificare? Despre ce vorbesti? Tulpinile sunt verzi ca frunzele de la kaki! Ala din dreapta pozei, care-i din samburi adusi din Japonia...
Am destul teren. Prea mult. Molizii nu au cum sa-si intinda radacinile pana la ei.
Am inteles ce vrei sa spui. Dar o sa fac cum stiu eu. Multumesc.

#178
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
La 3mm au probabil un an (sau doi daca sunt altoiti). La 6mm au trecut de doua ierni. Artarii japonezi cresc mai greu dar pusi in pamant la loc definitiv vor lua totusi ceva viteza…

Edited by subway_guru, 30 September 2022 - 18:05.


#179
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postsubway_guru, on 30 septembrie 2022 - 18:02, said:

La 3mm au probabil un an ...
Probabil au cateva luni cel mult. Ti-am mai scris, repet: Trunchiul pleaca dintr-un cilindru de carton, care pare lung de 5 cm si cu diametrul de 2, maxim 3 cm. Acesti cilindrii se folosesc pe scara larga in pepinierele vestice pentru cresterea lastarilor/rasadurilor. Se baga semintele inauntru, se astupa cu ceva turba, cum este in cazul de fata, se baga intr-un pahar de plastic, plin tot cu turba, se uda si pune la cald. Numai ca cilindrul ala este imbibat in NPK... In cazul de fata, radacinile au iesit din acel cilindru si au ocupat ceva din turba existenta in acel pahar. Nu tot paharul, ceva.
De stiam, nu luam artarul rosu de la Agrodenmar, pentru ca, ce se intampla? Planta, pomul ce-o fi este obisnuit (de cand este el) sa aiba de toate, ca asa a crescut ca Fat Frumos. Eu l-am cumparat toamna si dintr-un pahar de plastic il mut intr-un ghiveci de sute de ori mai mare, plin cu substrat, care orice este in afara de a fi bogat in NPK. Ok. Pomisorul intra in repaos, vine primavara, isi aduce aminte sa se trezeasca, incepe sa manance si? Si nu mai are NPK, intra in sevraj... si apoi face figuri. Unii traiesc, majoritatea mor. Am mai trecut prin asa ceva.
Acum, am scris NPK, se intelege ca este un ingrasamant probabil specializat pentru artari.
Asta-i cu artarul rosu. Restul par OK, cand i-am scos din ghivecele lor de 2 l, se vedeau niste radacini. Nu aglomeratie, dar suficient si proportional cu inaltimea. ceea ce nu e cazul la cel rosu.

#180
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
E falsa problema, bagi la primavara NPK slow release in cantitate moderata mai ales ca i-ai pus in turba care e saraca in de toate. Daca aia ar fi pus NPK dupa cum presupui ar fi ars radacinile puietului. Artarii japonezi nu agreaza o fertilizare agresiva mai ales cand sunt mici asa ca presupunerea ta nu are nicio baza reala.

Edited by subway_guru, 30 September 2022 - 19:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate