Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Reconstrucție balcon parter înalt

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Vreau să reconstruiesc un balcon care a fost distrus acum câțiva ani din cauza înălțimii mici ce rămânea sub el. Cu siguranță s-au proptit cu capul în el câțiva :)
     De data asta vreau să îl fac puțin mai sus și cu o placă mai subțire ca să se poată circula pe dedesubt.
Ce vreau să fac:
1. Să sap pentru fundație perimetral și să plec cu o structura metalică în sus.
2. Torn o placă la nivelul pământului
3. Cofrez, armez cu plasă de Buzău și torn placa balconului
4. Continui cu stâlpii până la nivelul balustradei
5. Continui doar cu stâlpii exteriori până la nivelul streșinii ca în momentul în care schimb lemnul acoperișului să vin cu el și peste balcon și să leg cei 2 stâlpi metalici.
Întrebări:
1. Ținând cont că anul trecut s-a săpat pe lângă casă pentru hidroizolație până la 1,70 m și cei 2 stâlpi de lângă casă și centura dintre ei va sta pe acel pământ insuficient compactat, este suficient să sap normal până la 0,8 m și să sper că balconul se va comporta ca o structură independentă, ușoară și nu se va afunda.
2. Este ok să mă opresc cu stâlpii metalici la nivelul balustradei sau ar trebui să continui și cu ei până la streașină?
3. Peretele balustradei îl inchid cu osb și polistiren, bca și polistiren sau cu tâmplărie pvc și geam termopan? Ce avantaje și care ar fi diferența de preț între variante?
4. Structura metalică ar trebuie ancorată de casă? Dacă da, cum?

Înainte să închei mai trebuie să spun că este vorba despre o casă cu zidărie din cărămidă plină.
Mulțumesc anticipat.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Poti face doar o structura metalica podita cu lemn. Independenta de casa. Eventual o ancorezi in 6-8 puncte de casa ca sa nu se miste. Pe urma inchizi cu ce vrei. Peste podeaua de lemn daca e bine imbinata poti sa pui parchet. Daca vrei sa pui gresie atunci torni sapa de 5-6 cm cu armatura in ea.
  Dar nu vad sensul unul balcon improvizat la casa. Doar ai curte.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 21:11.


#3
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Nu vreau să fie ceva improvizat pe o perioadă scurtă ci vreau ceva sănătos și de durată. Nu știu dacă varianta cu podeaua din lemn îmi va oferi ceea ce eu vreau chiar dacă nu va fi expusă pentru că voi închide complet balconul la final.
   Când spui structură metalică podita cu lemn te referi la ceva suprateran fără săpătură pentru fundație?
   Rost are și încă cum. În primul rând a rămas la nivelul parterului înalt ușa fostului balcon. În plus câștig un spațiu util și deasupra pentru fumat și dedesubt pentru depozitat. Spațiul de dedesubt îl voi închide de asemenea cu termopan sau cu folie.

Edited by mirageboss, 06 February 2018 - 21:32.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pai daca vrei sa inchizi jos fa proiect, autorizatie de constructie, sapi fundatie si faci incapere zidita jos cu placa de beton deasupra.

#5
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Vreau să inchid cu folie maxim geam. Nu o să toc bani pentru proiect și autorizație pentru așa ceva.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmirageboss, on 06 februarie 2018 - 21:50, said:

Nu o să toc bani pentru proiect și autorizație pentru așa ceva.
O să-i toci atunci pe amenzi. În plus față de proiect, autorizație, sau costul demolării.

#7
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Mai oameni buni sunt alții care au construit case fără autorizații și voi vreți să mă speriați pe mine care vreau să reconstruiesc un balcon și să îl închid dedesubt cu folie maxim geam?
Vedeți-vă de treaba voastră și ignorați topicul dacă nu puteți răspunde la subiect.
Dacă altcineva dorește să mă ajute cu răspunsuri îi mulțumesc anticipat.

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Bine bo$$.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu pui o poza cu locul amplasamentului ?

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmirageboss, on 06 februarie 2018 - 22:40, said:

Mai oameni buni sunt alții care au construit case fără autorizații și voi vreți să mă speriați pe mine care vreau să reconstruiesc un balcon și să îl închid dedesubt cu folie maxim geam?
joci des la Loto?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate