Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Viata in salbaticie - alternativa viabila?

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
936 răspunsuri în acest subiect

#541
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 11:10, said:

Stai relaxat ca am locuit in UK destul timp insa nu mi-am pierdut identitatea si nici capacitatea de exprimare in limba materna !

Asta e bine pentru tine, felicitari!... eu locuiesc de 20 de ani intr-un sat si fac mari eforturi sa nu ma molipsesc cu dezacorduri intre subiect si predicat!...Posted Image

#542
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Dpmdv tema topicului se despica in doua si partea tehnica nu are treaba cu partea filozofica , pt care ar trebui un topic separat . Altfel e un talmes-balmesc ca nu se intelege nimic , unii o dau cu " matrix " alti cu constructia fizica a unei locuinte , ori una ori alta , asta daca vrei sa aiba o finalitate concreta acest topic .
Eu ma retrag din discutie intru-cat dpmdv , topicul e unul de discutii aiurite fara noima trecand de la o idee ancorata in palpabil la idei abstracte .
Sper sa realizezi ceea ce ti-ai propus desi se pare ca nu ti-ai propus nimic concret in afara de o discutie ipotetica .

#543
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 11:28, said:

Dpmdv tema topicului se despica in doua si partea tehnica nu are treaba cu partea filozofica , pt care ar trebui un topic separat . Altfel e un talmes-balmesc ca nu se intelege nimic , unii o dau cu " matrix " alti cu constructia fizica a unei locuinte , ori una ori alta , asta daca vrei sa aiba o finalitate concreta acest topic .
Eu ma retrag din discutie intru-cat dpmdv , topicul e unul de discutii aiurite fara noima trecand de la o idee ancorata in palpabil la idei abstracte .
Sper sa realizezi ceea ce ti-ai propus desi se pare ca nu ti-ai propus nimic concret in afara de o discutie ipotetica .

Regret ca te retragi, esti oricand bine-venit sa te reintorci... vezi tu, talmes-balmesul asta asa e, vine la pachet, nu poti construi concret o casuta in padure si sa adopti un stil de viata minimalist fara o schimbare de mentalitate, fara o evolutie si o motivatie spirituala. Ca la artele martiale, una e sa stii sa snopesti o gasca pe strada si alta e, daca si cand o faci, sa ai o motivatie spirituala si sa fii sustinut de concentrare si intelepciune subtila. Iti multumesc pentru contributia ta la acest topic si astept sa revii... :-)

#544
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
@Baxton
Sa stii ca ai dreptate, Si ma Bucur Ptr tine ca Nu ai uitat radacinile. Dar totul pleaca de la o baza, unde in cazul meu a fost mai saracaciosa. Asa ca Nu am un reper solid la care sa ma intorc/ refer.
Dar cit traiesc tot invat/acumulez.


#545
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Doctore.  Am citit tot topicul cu sufletul la gura, intr-o zi de duminica. Asta in loc sa ma relaxez, sa vad un film bun, ori o plimbare. Dar nu regret. De cind ma stiu mi-am dorit asta, cea ce vrei tu, dar nu mi-a iesit pina acum, si aproape sigur nu voi reusi mai devreme de cca 10 ani de-acu. Acum la batrinete - aproape 50 de ani - am doi puradei mici, care trebuie crescuti, educati, scolati, pregatiti pt viata cit de cit.

Doctore, esti la o rascruce, trebe sa cintaresti bine, masoara de 10 ori inainte sa tai.

Eu, as face in felul urmator : As vinde casa si acareturile,  lichiditatile obtinute depozitate, jumatate  pregatite pt  achizitia unui teren de cel putin 2 ha,  materiale pt cabana, as merge pe o investitie intr-o livada intensiva de meri.  As alege  portaltoi M 109 si soiuri rezistente, imune la rapan si fainare.

Egal daca am in vecinatatea terenului parau, rau sau vale. As fi mai interesat de calitatea solului, de amplasamentul lui. Apa scoti dintr-o fintina cu un panou solar cita vrei. Orice paraias are legatura cu ANR,  care te vor calari, iti vor calcula debitul de apa care-l sustragi tu din averea nationala, si te vor impozita. Mai mare daraua decit ocaua.

Odata ce ai gasit si achizitionat terenul,   cumperi o vaca si doua capre- chiar  daca numai in acte-  si-ti deschizi registru agricol. Nimic nu te poate opri sa-ti pasunezi animalele pe terenul tau. Apoi faci cerere pt constructie adapost temporar. Asta daca vrei sa fi legal 100 %.  Pe constructiile temporare, adaposturi , nu se plateste impozit.

Cabana, as face-o 4 X 6 m .  Suspendata 50 cm de la pamint , pe 8 sau 10 stilpi 20 X 20 de salcim sau stejar,  bine ars in foc si introdus 1,5 m in pamint . Ar merge si din traverse de cale ferata, alea nu au moarte, da miros urit de la creuzot.   Schelet din lemn 10 X 10 cm,  la exterior  placi OSB, pe care as lipi polistiren de 20 cm. Interior placi de rigips dublat.
Acoperisul din panouri sandwich de minimum 12 cm .  

Despre sobe, aici pe SP activeaza userul Lisapet, este rus, da-i mai roman decit romanii, iti va face calculul energetic, iti va propune modelul ideal de soba in cazul tau,este cel mai mare mester practicant si teoretician. Daca nu ai doua maini stingi o poti construi tu.

Eh, ma opresc aici, cu toate ca imi vine sa tot scriu.  

Doctore, cred cxa e realizabil visul tau,  doar sa fi convins ca asta vrei...

#546
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

 SpeedDemon, on 31 decembrie 2017 - 22:36, said:



Vrei natura, iti iei un SUV ieftin cu capabilitati bune offroad si dai in weekend prin paduri.


Ceva mai scârbos decât SUV-urile, ATV-urile și motocicletele prin pădure, nue xistă. Vin toți gigeii cu troncănitoarele lor și strică puțina natură pe care o mai avem.

#547
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 licap, on 05 februarie 2018 - 14:38, said:

...
Eh, ma opresc aici, cu toate ca imi vine sa tot scriu.  


Multumesc pentru sugestii si incurajare... Idei interesante.

 Velaxa, on 05 februarie 2018 - 16:16, said:


Ceva mai scârbos decât SUV-urile, ATV-urile și motocicletele prin pădure, nue xistă. Vin toți gigeii cu troncănitoarele lor și strică puțina natură pe care o mai avem.

Corect.

#548
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

 Scorpionul_Lenes, on 05 februarie 2018 - 11:17, said:


Asta e bine pentru tine, felicitari!... eu locuiesc de 20 de ani intr-un sat si fac mari eforturi sa nu ma molipsesc cu dezacorduri intre subiect si predicat!...Posted Image
eu am ajuns la concluzia ca nu sunt dezacorduri, sunt regionalisme :))

#549
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 Dihorul Razboinic, on 31 decembrie 2017 - 22:41, said:

La cum cad copacii cind bate vintul mai tare, ala e un risc deloc de neglijat. Problema e ca un singur copac cazut peste casa este suficient ca sa te omoare.

La indoielile care te framanta cred ca ai vazut o padure numai la stirile de la ora 17.

 SpeedDemon, on 31 decembrie 2017 - 22:36, said:

[ https://i.imgur.com/QoOcALz.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

,
Unghiul ala e greu de obtinut sa iti iasa perfect imbinarea. Lemnul masiv in viata reala in general e stramb maia les ala uscat de multi ani cumk ai nevoie la o asa constructie.
Cu cartela de mobil e fix degeaba, nu te acopera sa vezi filme sau sa poti juca jocuri. Un episod de serial are vreo 2-6 gb ca 1080p, 24 gb ca 4k pe Amazon Prime. Filmele is si mai mari, netul mobil e degeaba. Ideea sa iti faci instalatie electrica off grid cu panouri solare sau eoliene in realitate te costa mult mai mult decat sa fii abonat la retea.

Daca te-ai jucat pe calculator toata viata si n-ai batut un cui in viata toate "e grele".Tu ai auzit de lemn stratificat.Am acasa niste grinzi de astea la vreo 5m si le poti folosi pe post de liniar.

#550
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 aceton, on 01 ianuarie 2018 - 01:20, said:

Ai mai multe șanse să îți moara jucăria in stresul din oraș.
Ia de aici să începi anul cum trebuie. Cu ochii clătiți.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rdPR_hOt2ms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e din Austria.S-a lasat de contabilitate si s-a facut youtube-areasa.I-a mers bine cativa ani, dar decand youtube a hotarat sa puna limita de varsta la anumite filme care prezinta arme &shit a inceput sa-i scada audienta si castigul.Ea sta la ea acasa bine merci si filmele le face intr-o padure de-a unui verisor de-al ei.

#551
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 937
  • Înscris: 02.09.2017
In urmatorii 2-3 ani eu asta am in program daca ajuta Domnul.Amprenta e exact de 4x4m.

https://forum.softpe...746-tiny-house/

#552
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Skyspy, on 07 februarie 2018 - 00:05, said:

In urmatorii 2-3 ani eu asta am in program daca ajuta Domnul.Amprenta e exact de 4x4m.

https://forum.softpe...746-tiny-house/

Si o alta idee sugerata de @Baxon si exemplificata de un alt user caruia ii multumesc:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/clxyWmGGSQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Scorpionul_Lenes, 10 februarie 2018 - 12:07.


#553
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008
Iar daca te hotarasti sa-ti construiesti casa din lemn, atunci cea mai buna metoda de tratarea a lemnului (contra la de toate - ca la shaorma Posted Image ) este cea japoneza:

https://www.stejarma...are-a-lemnului/

https://www.revistad...ie-la-colorare/

Nu uita si de uleiul de tung de dat la urma.

#554
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Apa de sticla pentru tratarea lemnului e intrifuga si anti incendiu si se gaseste la bidoane de 5-10 litri.

#555
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Unde se gaseste de cumparat apa de sticla? Poti pune un link ceva?

#556
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Nu pot sa pun link aici,foloseste Google si gasesti.

#557
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 vbn, on 10 februarie 2018 - 14:59, said:

Apa de sticla pentru tratarea lemnului e intrifuga si anti incendiu si se gaseste la bidoane de 5-10 litri.

Nu stiu daca e ignifuga, dar sigur e o buna hidroizolatie... si, daca nu ma insel, e o combinatie de aracet si apa... aracetul uscat formeaza o pelicula extrem de dura si translucida, hidroizolanta... ca un lac mai tare, de exemplu...

 vast, on 10 februarie 2018 - 14:12, said:

...

Nu uita si de uleiul de tung de dat la urma.

Nu sunt sigur daca prin ardere superficiala nu se micsoreaza structura de rezistenta... pazia are 2,5 cm. clasic... arsa poate ramane la 2 cm. sau 1,5 cm. desi procedeul e super...

Ulei de Tung? N-am auzit, trebuie sa ma informez...

Multumesc si pentru video si pentru informatii...

#558
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008
Eu am gasit apa de sticla la Leroy.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate