Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Viata in salbaticie - alternativa viabila?

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
936 răspunsuri în acest subiect

#523
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Baxon, on 04 februarie 2018 - 02:54, said:

...
Binenteles ca ai uitat de lac pe lemn si intretinere periodica altfel ti-o manca cariile si nici n-o sa dormi de " rontait " .
...

Corect, si lacul e destul de scump. Am mai uitat sa calculez, de asemenea, triunghiurile isoscele (fata si spatele casei), in concluzie, ajungem la 2500 euro.

#524
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Dupa parerea mea ai esi mai bine cu o constructie din bca 20x25x65 si il zidesti pe 20cm,pentru o constructie de 50 metri patrati cu un nivel, toate materialele inclusiv acoperis costa undeva la 1900 euro, finisajele interioare le faci cu rigips usi interior gasesti cu 200 buc.
daca construiesti in regie propie cu mina ta nu te costa, un pret final cu izolati de polistiren pe exterior de 5 cm undeva la 3800euro.

#525
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca faci din zidaria iti trebuie fundatie care costa mult + autorizatie si proiect , deja vorbim de sume mai mari . Cam multi visatori pe aici.
De la 1000 de euro s-a ajuns la 2500 de euro asa groso-modo ca daca i iei la bani marunti sigur creste suna .In cazul asta iei un container de locuit si iesi mai castigat dtpdv .
Pana la urma nu stiu ce vrea initiatorul in afara de o discutie teoretica . Dpmdv , amenajeaza si  aranjeaza si termina lucrarile la actuala locatie si sta linistit acolo unde are un confort cat decat .

Editat de Baxon, 04 februarie 2018 - 12:56.


#526
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Fundatia am turnato doar cei din familie, am cumparat doar materialele ciment balastru ferbeton si plase si am folosit o betonera, la 50 m patrati ma costat doar vreo 250 euro.

#527
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , haimca ma bag si eu daca imi permiteti , vad ca ai ganduri serioase   cu casuta in forma de A , daca se poate tias da un sfat  poate mai bine prin cateva filme ,  poti face ceva  modern cu bani putini ,  solutie aproximativ egala tot in aceeasi forma A , de curand ma bate gandul sami fac un solar in gradina pentru verdeturi  , uite ce am gasit

Poti vedea in acest film cum rezista un astfel de constructie la un uragan  https://m.youtube.co...h?v=MAX5iEg2oQ0
Cam cum se construiesc arcadele  https://m.youtube.co...s&v=nOGV3ucTLsE
tipuri de casute  https://m.youtube.co...s&v=Q2KQXaMqVnA
Alte casute  https://m.youtube.co...s&v=CwqZbvRfK0Y

In speranta ca ai prins ideea pe care vreau sa mio exprim , sfatul meu e ca forma de A e mai putin rezistenta decat forma arcuita  , arcadele le poti face foarte usor din fasii de scandura suprapuse  prinse cu adeziv si distantiere , arcadele sunt mai solide decat barnele drepte ,

Sami zici ce parere ai . Spor

Editat de marius_vfp, 04 februarie 2018 - 16:24.


#528
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017

 vbn, on 04 februarie 2018 - 15:01, said:

Fundatia am turnato doar cei din familie, am cumparat doar materialele ciment balastru ferbeton si plase si am folosit o betonera, la 50 m patrati ma costat doar vreo 250 euro.
Autorizatie si proiect cred ca nu are rost sa intreb daca ai avut ...

#529
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut revin , nu citisem ultimele 2 pagini dar vad ca te pricepi la tamplarie , poate iti place ideea cu arcadele ,

A sa nu uiti de albine se cresc usor in zona montana  la tamplarie te pricepi asa ca faci cateva lazi  ,  singurele animale pe care le poate creste omul pe langa casa si care isi cauta singure de mancare si mai dau si omului , sunt albinele si porumbeii sa nu uiti asta , in caz ca te stabilesti inpadure spor .

#530
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 marius_vfp, on 04 februarie 2018 - 16:51, said:

Salut revin , nu citisem ultimele 2 pagini dar vad ca te pricepi la tamplarie , poate iti place ideea cu arcadele ,

A sa nu uiti de albine se cresc usor in zona montana  la tamplarie te pricepi asa ca faci cateva lazi  ,  singurele animale pe care le poate creste omul pe langa casa si care isi cauta singure de mancare si mai dau si omului , sunt albinele si porumbeii sa nu uiti asta , in caz ca te stabilesti inpadure spor .
vorbesti fara sa cunosti , albinele au nevoie de conditii deosebite in zona de munte , productia este mult mai mica decat la ses iar referitor la porumbei , nu vor fi decat hrana ptr. vulturi ,soimi si ulii .
Credeti-ma , stiu ce spun !

#531
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 marius_vfp, on 04 februarie 2018 - 16:18, said:

...

Sami zici ce parere ai . Spor

Forma e ok si bineinteles ca mai "aerodinamica", Problema apare la constructia propriu-zisa, ai nevoie de profile dedicate si multa geometrie / calcul. Pentru o sera e simplu, ca tragi folia pe deasupra, pentru o casa chiar de mici dimensiuni, apar probleme mari... cum asezi tabla la acoperis, de exemplu?

 vbn, on 04 februarie 2018 - 12:17, said:

...bca 20x25x65 si il zidesti pe 20cm...

faci cu rigips ...

... doresc doar materiale naturale, lemn, argila, cob... asa, cel mai ieftin e cob-ul dar nu-mi place forma finala, oricat de priceput esti, tot ceva de tip vizuina de hobbit rezulta... :-) (dar poate ca nici asta nu e chiar asa de rau).

 Baxon, on 04 februarie 2018 - 16:25, said:

Autorizatie si proiect cred ca nu are rost sa intreb daca ai avut ...

Nu stiu daca in extravilan sunt necesare pentru o constructie din lemn fara fundatie, cum doresc eu. S-a mai discutat asta, dar nu e clar.

Referitor la container sau rulota, da, sunt mai bine gandite, dar nu sunt personalizate si nu sunt pe placul meu ca materiale componente. Plus ca la o rulota tractabila ai nevoie de tot ce-ti trebuie si pentru o masina, am impresia... numere de inmatriculare, etc. Si o masina, bineinteles. :-)

Editat de Scorpionul_Lenes, 05 februarie 2018 - 09:10.


#532
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe piloni sau fundatie este totuna in privinta autorizatiei . Mai demult nu era necesara autorizatia daca se facea constructia pe piloni , insa legislatia noua prevede acest lucru . Mai mult fiind extravilan sansele de a primi o atorizatie de constructie sunt destul de limitate . Se poate obtine autorizatie pt construirea unei anexe agricole .
Majoritatea care au construit case si cabane in extravilan , au facut-o fara proiect si autorizatie si s-au inregistrat la primariile de care apartineau , fiind ca se putea , acuma nu se mai poate . Crede-ma ca amenzile is foarte mari si te pune si sa darami constructia .
Un prim pas este sa mergi la primaria de care apartine terenul si sa te interesezi exact ce si daca poti construi pe terenul ala .

 Scorpionul_Lenes, on 05 februarie 2018 - 09:06, said:

Referitor la container sau rulota, da, sunt mai bine gandite, dar nu sunt personalizate si nu sunt pe placul meu ca materiale componente. Plus ca la o rulota tractabila ai nevoie de tot ce-ti trebuie si pentru o masina, am impresia... numere de inmatriculare, etc. Si o masina, bineinteles. :-)
Ai impresia gresita pt ca presupui gresit ! De ce sa ai nevoie de numere daca sta pe proprietatea ta . Nu ai nevoie nici de masina . Calitatea de " mobila " este pt a te scuti de autorizatie de amplasare si de impozite . Pai tocmai asta e avantajul ca nu trebuie inmatriculata su inregistrata . Prin calitatea ei , fiind mobila implicit nu are fundatie si se poate reloca oricand ( chiar daca tu o montezi pe o pozitie fixa ) .

Editat de Baxon, 05 februarie 2018 - 09:30.


#533
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Un articol de citit la o tigara, cu si despre "harnicia sociala"...

https://republica.ro...dogma-harniciei

Este unul din motivele pe care nu le intelege @Baxon... Posted Image

#534
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Te rog sa detaliezi ca eu nu m-am prins ce e cu link-ul ala ?!

#535
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 09:42, said:

Te rog sa detaliezi ca eu nu m-am prins ce e cu link-ul ala ?!

Pai... m-ai blocat daca nu intelegi... subliniez doar un paragraf - doua:

<<< "Replica mă duce cu gândul la un dialog dintr-un film plasat în Algeria colonială a anilor ‘50. Doi localnici, tată și fiu, fumează în spatele prăvăliei unui francez ai cărui angajați sunt. „Tată, de ce francezii ne tot reproșează nouă, arabilor, că suntem leneși?” „Fiindcă pentru ei, fiule, timpul înseamnă bani, bani, bani. Pentru noi, în schimb, înseamnă viață. De aceea, ne place să păstrăm un pic de timp și pentru noi. Altfel, ne-am comporta ca niște sclavi.”
„Corporație”, „manager”, „angajat” versus „colonie”, „patron”, „sclav”... Sau „vestic” versus „român”/„arab”... Am făcut niște asocieri cu arome anticorporatiste și antioccidentale, cu toate că sunt conștient că un astfel de mesaj este steril, bun cel mult pe post de praf în ochii celor care nu realizează că da, viața se înțelege privind în urmă, dar se trăiește privind înainte. Însă dincolo de această sterilitate de suprafață se întrevede o dogmă a hărniciei pe care condiționarea la care suntem supuși din primii ani de viață ne face să nu o mai punem sub semnul intrebarii.">>>>

Time in NOT money. Time is LIFE. This means that money is death.

Editat de Scorpionul_Lenes, 05 februarie 2018 - 10:27.


#536
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
In lumea capitalista trebuie management specific sa functioneze. La acele cursuri ti se preda metodici, Si tools uri cum sa le aplici pentru leaverege sa extragi cit mai mult profit/ progres din personal. Chiar Si Trump a enuntat cindva la un seminar TED ca " leaverege e cheia succesului a tuturor corporatiilor Si alte organizatii.
Sclavagismul doar a schimbat culoarea insa principiul a ramas neschimbat de mii de ani.
Steve Jobs, Daca Nu poti vinde ceva, intai creaza un need dupa care se vind singure; hence succesului aple.
Example sunt destule insa valul asta de consumerism care abia vine in Ro, in vest a luat infiintarea cu mult mult timp mai devreme, rezultind o adaptate deja ptr. Populatia dinaintea celor numiti milenials. Oamenii acolo stiu sa coexiste cu minime implicatii in system Si folosesc systemul ca leaverage in beneficiul lor; adica le intoarce replica manipulistilor.
La noi in RO va mai fi confuzie ceva timp ca asa se vrea de sus; tee sa fii chior sa Nu vezi asta.


#537
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017

 Scorpionul_Lenes, on 05 februarie 2018 - 10:25, said:

Pai... m-ai blocat daca nu intelegi... subliniez doar un paragraf - doua:

<<< "Replica mă duce cu gândul la un dialog dintr-un film plasat în Algeria colonială a anilor ‘50. Doi localnici, tată și fiu, fumează în spatele prăvăliei unui francez ai cărui angajați sunt. „Tată, de ce francezii ne tot reproșează nouă, arabilor, că suntem leneși?” „Fiindcă pentru ei, fiule, timpul înseamnă bani, bani, bani. Pentru noi, în schimb, înseamnă viață. De aceea, ne place să păstrăm un pic de timp și pentru noi. Altfel, ne-am comporta ca niște sclavi.”
„Corporație”, „manager”, „angajat” versus „colonie”, „patron”, „sclav”... Sau „vestic” versus „român”/„arab”... Am făcut niște asocieri cu arome anticorporatiste și antioccidentale, cu toate că sunt conștient că un astfel de mesaj este steril, bun cel mult pe post de praf în ochii celor care nu realizează că da, viața se înțelege privind în urmă, dar se trăiește privind înainte. Însă dincolo de această sterilitate de suprafață se întrevede o dogmă a hărniciei pe care condiționarea la care suntem supuși din primii ani de viață ne face să nu o mai punem sub semnul intrebarii.">>>>

Time in NOT money. Time is LIFE. This means that money is death.
M-ai bagat in ceata total Posted Image  Esti mult prea subtil pt capacitatea mea intelectuala ...

 RaulPV, on 05 februarie 2018 - 10:54, said:

In lumea capitalista trebuie management specific sa functioneze. La acele cursuri ti se preda metodici, Si tools uri cum sa le aplici pentru leaverege sa extragi cit mai mult profit/ progres din personal. Chiar Si Trump a enuntat cindva la un seminar TED ca " leaverege e cheia succesului a tuturor corporatiilor Si alte organizatii.
Sclavagismul doar a schimbat culoarea insa principiul a ramas neschimbat de mii de ani.
Steve Jobs, Daca Nu poti vinde ceva, intai creaza un need dupa care se vind singure; hence succesului aple.
Example sunt destule insa valul asta de consumerism care abia vine in Ro, in vest a luat infiintarea cu mult mult timp mai devreme, rezultind o adaptate deja ptr. Populatia dinaintea celor numiti milenials. Oamenii acolo stiu sa coexiste cu minime implicatii in system Si folosesc systemul ca leaverage in beneficiul lor; adica le intoarce replica manipulistilor.
La noi in RO va mai fi confuzie ceva timp ca asa se vrea de sus; tee sa fii chior sa Nu vezi asta.
Da limba romana ti-e straina de folosesti cuvinte din alta limba ?! Chiar daca stai in Londra nu cred ca ai uitat limba romana . Mai lasa textele de londonez de balta amestecat cu roman ca nu da bine ! De fapt denota prostie crasa ...

Editat de Baxon, 05 februarie 2018 - 11:03.


#538
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu au acelasi efect in context sau Nu- mi sunt cunoscute. Nu uita ca poata sa deschis prin 90 Si Nu toti au ramas la pribegit in Ro.
Plus ca ma mai ajusteaza auto correct

#539
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 11:01, said:

...
Da limba romana ti-e straina de folosesti cuvinte din alta limba ?! Chiar daca stai in Londra nu cred ca ai uitat limba romana . Mai lasa textele de londonez de balta amestecat cu roman ca nu da bine ! De fapt denota prostie crasa ...

@Baxon, te rog nu mai ataca persoana, ataca ideile, te rog, folosind argumente. La fel ai facut si cu mine, si nu e corect. Limbajul e o forma criptata de comunicare, atat timp cat receptorul intelege emitatorul, e ok. Ideile lui @raulPV sunt ok, confirma viziunea mea despre Matrix.

Am vazut si o gramada de dezacorduri, greseli gramaticale, de logica in acest topic deschis de mine. Asta nu conteaza, hai sa nu judecam oamenii, importante sunt dorinta de comunicare si informatiile sustinute cu argumente.

Editat de Scorpionul_Lenes, 05 februarie 2018 - 11:11.


#540
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Stai relaxat ca am locuit in UK destul timp insa nu mi-am pierdut identitatea si nici capacitatea de exprimare in limba materna !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate