Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 

Toyota C-HR Hybrid

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#1369
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 16.05.2012
Foarte frumoase.  Au vreo utilitate tinand cont ca masina e destul de joasa? Le vad utile la un Land Cruiser.

#1370
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012

View Postraven75, on 16 octombrie 2022 - 08:44, said:

Foarte frumoase.  Au vreo utilitate tinand cont ca masina e destul de joasa? Le vad utile la un Land Cruiser.

Mi-au placut pur si simplu cum se vad pe masina cand le-am pus, iar teama mea initiala era ca ii cresc posibilitatea de a agata orice denivelare. Insa nu reduce absolut deloc garda la sol. Daca as trece peste un obstacol, as atinge mai degraba cu aripioarele din fața, de la bară. Iar ca utilitate...să zicem ca vrea cineva cu o masina parcata lateral langa a mea sa iasa din masina si ii trage tare cu usa. In cazul asta va atinge pragurile, nu masina. 🙂

#1371
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016

View Postraven75, on 16 octombrie 2022 - 08:44, said:

Foarte frumoase.  Au vreo utilitate tinand cont ca masina e destul de joasa? Le vad utile la un Land Cruiser.
Sunt inguste. Pentru estetica.

View Poststicky68, on 16 octombrie 2022 - 08:56, said:

Mi-au placut pur si simplu cum se vad pe masina cand le-am pus
Exact.
Totusi, ai urmarit daca cumva strica putin din aerodinamica (la drum exterior) cand circuli cu viteza ? A crescut consumu ? La hibrida conteaza cam orice adaugare.

Cat au costat impreuna cu montaju ?

#1372
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Pragurile au costat 1250 lei.Iar manopera de la Toyota, a fost de 400 lei pentru montat. Au fost puse rapid si nu s-a dat nicio gaura in plus! Posted Image  Asta pentru ca am vrut sa nu scartaie aia cumva vreodata ca nu le-am montat la ei si sa imi faca probleme la garantia masinii! Si plus ca imi era frica de vreun Dorel care putea sa-mi dea vreo gaura pe dedesubt - eventual in baterii Posted Image  .  Pragurile de la Toyota pe site-ul lor am vazut ca sunt aproape 1000 euro!  In privinta consumului, serios, nu am stat sa vad daca imi ia 100 ml sau 2 l in plus. Nu am sesizat nimic. Iar zgomotul nu a fost amplificat prea tare, mai ales ca dupa 140-150 silentiozitatea masinii scade destul de mult... Cred ca barele de deasupra puteau avea un efect mult mai mare la consum si zgomot, tocmai de aceea am preferat (chiar daca au fost scumpe - cam 1600 lei) sa iau...original Toyota.

#1373
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016
Buna afacere ai facut cu pragurile. Seamana foarte mult cu cele originale. Poti pune un link de unde le-ai luat ?

Am vazut in poza ta cu masina ca ai si acele bare montate sus care da, pot contribui la cresterea consumului mai ales cand pui pe ele ceva.

Daca iti dadea careva gaura si ajungea in bateria mare (si era spre plin), ala era :) High Voltage scrie pe ea.

Edited by MMike, 20 October 2022 - 12:55.


#1374
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012

View PostMMike, on 20 octombrie 2022 - 12:54, said:

Buna afacere ai facut cu pragurile. Seamana foarte mult cu cele originale. Poti pune un link de unde le-ai luat ?

Am vazut in poza ta cu masina ca ai si acele bare montate sus care da, pot contribui la cresterea consumului mai ales cand pui pe ele ceva.

Daca iti dadea careva gaura si ajungea in bateria mare (si era spre plin), ala era Posted Image High Voltage scrie pe ea.

https://www.bestride...r-star-chrome/p

Edited by sticky68, 20 October 2022 - 13:34.


#1375
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016
Mai sunt si protectiile pentru bare, fata, spate.
https://cartrimhome....r-chr-2016-2018

Edited by MMike, 20 October 2022 - 17:46.


#1376
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012

View PostMMike, on 20 octombrie 2022 - 17:42, said:

Mai sunt si protectiile pentru bare, fata, spate.
https://cartrimhome....r-chr-2016-2018

Hmmm, interesant ce mi-ai trimis! Am vazut ca le au si pe ''4TBAZAR'' la 775 lei. Mi-ai cam dat de lucru, ca par faine... Posted Image

Edited by sticky68, 21 October 2022 - 08:56.


#1377
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016
Sau bullbar
https://www.bestride...GyABEgJFlfD_BwE

https://toylove.xyz/.../417787406.html

Sau bandouri laterale (ca idee, aici nu mai sunt pe stoc).
https://www.pieseaut...1227570246.html

Edited by MMike, 21 October 2022 - 21:58.


#1378
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016
Stickere exterioare.
https://toyotadirect...ation-pack-red/

Bandouri verzi.
https://www.burrowsc...6-10000-gf.html

View Poststicky68, on 21 octombrie 2022 - 08:53, said:

Hmmm, interesant ce mi-ai trimis! Am vazut ca le au si pe ''4TBAZAR'' la 775 lei. Mi-ai cam dat de lucru, ca par faine... Posted Image
:)
Atentie. Vezi ca cea pentru fata, e pentru CHR non facelift, adica modele de pana in 2020. Posibil sa nu se potriveasca.
Spatele e identic la toate versiunile, mai putin cele care vin cu alta deja montata, dar e o versiune superioara cu motor 2.0 hsd.

Edited by MMike, 21 October 2022 - 22:09.


#1379
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostMMike, on 21 octombrie 2022 - 21:47, said:

Pentru bullbar ar trebui sa ramai instant fără talon. Foarte mișto e un impact frontal cu un destept dinasta care si-a pus el bull bar, dar cel mai interesant e la un impact cu pieton.

#1380
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016

View PostNikoroB, on 21 octombrie 2022 - 22:23, said:

cel mai interesant e la un impact cu pieton.
In cazu asta, cu sau fara bullbar, tot aia e.


#1381
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Sincer, cred ca cel putin o perioada las masina in pace. Paravanturi,bare pentru cutie portbagaj (le-am pus doar pentru ca o data pe an obligatoriu Posted Image  fac un drum pana in Delta Dunarii la pescuit) si trepte laterale...zic ca pentru moment e suficient. Masina e frumoasa asa cum e. M-ar incanta chestiile alea pentru bara fata-spate, dar mi-e groaza de dat gauri in masina! Posted Image  In plus, nu vreau sa ajung ca aia cu Loganul de ii fac fel de fel de modificari si ''imbunatatiri'' exterioare + stickere auto de nu mai stii ce masina e! Si...parca nu as vrea sa o ''tiganesc'' asa rau, sau sa o transform in ceva ce nu e! Posted Image

#1382
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 16.05.2012

View PostNikoroB, on 21 octombrie 2022 - 22:23, said:

Pentru bullbar ar trebui sa ramai instant fără talon. Foarte mișto e un impact frontal cu un destept dinasta care si-a pus el bull bar, dar cel mai interesant e la un impact cu pieton.

Zi-le si la astia din America de impact frontal cu un pieton cand te ia direct in coarne....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cRJen07qN1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1383
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016

View Poststicky68, on 22 octombrie 2022 - 09:00, said:

Sincer, cred ca cel putin o perioada las masina in pace. Paravanturi,bare pentru cutie portbagaj (le-am pus doar pentru ca o data pe an obligatoriu Posted Image  fac un drum pana in Delta Dunarii la pescuit) si trepte laterale...zic ca pentru moment e suficient. Masina e frumoasa asa cum e. M-ar incanta chestiile alea pentru bara fata-spate, dar mi-e groaza de dat gauri in masina! Posted Image  In plus, nu vreau sa ajung ca aia cu Loganul de ii fac fel de fel de modificari si ''imbunatatiri'' exterioare + stickere auto de nu mai stii ce masina e! Si...parca nu as vrea sa o ''tiganesc'' asa rau, sau sa o transform in ceva ce nu e! Posted Image
In afara de bullbar, tot ce ti-am recomandat, se regasesc in accesoriile oficiale Toyota pentru CHR. Cu acele protectii fata si spate, masina arata f.bine, sunt discrete, am vazut pe una montate, inclusiv bandourile laterale (care pot fi negru lucios, silver, aspect cromat si alte culori), care se pun pe portiere, erau interesante daca existau si cauciucate, pentru o protectie mai buna si reala a portierelor, insa tu ti-ai pus acele praguri.

La Logan e ziganeala, nu exista oem, iar cine le produce, nu sunt francezi si asa iese designu "frumos" de balci de pe aratura.

Edited by MMike, 22 October 2022 - 13:09.


#1384
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Multumesc frumos pentru idei. Da, acele protectii fata-spate sigur ma cam incanta. Dar trebuie date gauri in bare, ca sa ajungi acolo trebuie sa dai si scutul jos...si parca nu prea as vrea sa fac asta acum. Daca ar fi usor de montat (gen simplu click), maine le-as pune. Fara sa mai dau pe la Toyota sa-mi mai treaca aia vreo 3 ore de montaj la factura. Posted Image  Acel bulbar insa, eu zic ca nu are ce cauta la un CHR. Nu cred ca ar da bine deloc, nemaivorbind de certurile cu politistii pe care le-as avea in trafic! Poate merge la o matahala care e chiar un SUV adevarat, Insa CHR-ul e departe de a fi asa! Posted Image

#1385
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,109
  • Înscris: 25.04.2016
Dintre protectiile fata si spate, poti monta doar cea de pe spate, necesita doar niste gauri.
Ca fapt divers, asta ar fi cel mai discret bullbar, fara a ajunge pana la nivelu capotei, ajunge sub placuta cu numaru de inmatriculare.
https://toylove.xyz/.../417787406.html
Dar bullbar, repet, ideea nu apartine Toyota ca celelalte accesorii.

Nu stiu ce zic unii pe aici de bullbar, dar exista oem Renault pentru Duster....
https://www.daciasho...r-duster-2-inox

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BN4HXnHoFvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1386
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Consum realizat ieri :
-Bucuresti (de undeva din centru, ora de varf) pana la Dedulesti ,cu 140-155 km/h (155 doar cand ar fi vrut cate un BMW sa ma caute in portbagaj)  Posted Image  pe autostrada = 6,6 L
-165 km ca distanta.
-Dedulesti-Rm Valcea (in coborare, desigur) , cam 23 km = 2,8 L
Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate