Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#523
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Pentru telefon - setari - despre telefon - actualizare sistem - atingi cele trei puncte din dreapta sus - actualizari automate - opresti tot de acolo.
Pentru aplicatii - magazin play - setari - actualizeaza automat aplicatiile - nu actualizati automat aplicatiile.

#524
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Mulțumesc frumos.

#525
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Salut!
Gata am elucidat misterul 4G. Pe contul meu era setat 3G si nu 4G. Am rezolvat cu ajutorul unui operator vdf sa am si eu intr-un final LTE 4G.

Foloseste cineva 2 cartele sim? Am observat ca la sim 2 nu am optiunea sa aleg ce retea prefer. Din cate stiu majoritatea telefoanelor pe sim-ul 2 merg doar 2G sau 3G si rar de tot intalnesti 4G pe ambele sim-uri - Axon 7 parca avea optiunea asta.
Eu nu pot verifica pentru ca pe slotul al 2-lea am o cartela telekom care o tin doar sa primesc apeluri, o incarc odata pe an si nu am optiuni active pe ea.
Eram curios slotul pentru sim 2 pe ce retea merge 2G sau 3G?

#526
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Telefonul stie 4G-3G, 4G-2G, 3G-3G, 3G-2G.

Testat de mine cu doua sim-uri, unul T si altul Digi, T sau Digi dupa preferinte sta in 4G, iar al doilea in 3G.

#527
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Multumesc frumos flo!
Dupa ce setez datele mobile pe sim 1 cand intru pe sim 2 nu mai am optiunea sa aleg pe ce retea sa mearga 2g sau 3g.
Exista vreo setare care imi permite sa stabilesc pe sim-ul secundar (cel fara date) pe ce fel de retea sa functioneze (2g / 3g).
Ma ontereseaza sa stiu ca simul secundar (fara date) e pe 2g fiind folosit doar pt apeluri pentru a economisi bateria.

#528
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Cum opresc notificarea la actualizarea telefonului?

#529
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Actualizând?

#530
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014

View PostMephistos, on 26 iunie 2018 - 18:01, said:

Multumesc frumos flo!
Dupa ce setez datele mobile pe sim 1 cand intru pe sim 2 nu mai am optiunea sa aleg pe ce retea sa mearga 2g sau 3g.
Exista vreo setare care imi permite sa stabilesc pe sim-ul secundar (cel fara date) pe ce fel de retea sa functioneze (2g / 3g).
Ma ontereseaza sa stiu ca simul secundar (fara date) e pe 2g fiind folosit doar pt apeluri pentru a economisi bateria.
Formează *#*#4636#*#* si de acolo te descurci.

#531
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Super! Multumesc mult Gatarba!
Daca merge pt toate telefoanele e de notat codul asta.

#532
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMephistos, on 27 iunie 2018 - 19:57, said:

Daca merge pt toate telefoanele e de notat codul asta.
Mai exact, ce face acest cod?

#533
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Aprleaza-l in Dailer si vezi ce face. :)

#534
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Pe mine m-a ajutat sa setez reteaua pt sim 2 sa fie doar gsm (2g). Cred ca e un fel de meniu "deep settings". Oricum cred ca trebuie avut grija la ce anume schimbi pe acolo.


#535
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
N-ai nevoie de cod, trebuie doar sa explorezi nitel setarile , in cazul nostru cele de la SIM cards....

#536
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Din meniul de setari sin cards al tel. din ce am observat eu la mine la redmi 5 dupa ce selectez ce sim va avea conexiunea de date pe celalalt sim nu mai am optiunea de a selecta ce fel de retea prefer. Al doilea sim in cazul meu mergea automat pe retea 3g. Fiind doar pentru apeluri ocazionale nu aveam nevoie de conexiune 3g si vroiam sa il trec pe 2g pt a mai economisi din baterie. Codul respectiv ma ajutat sa fac setarea asta.

#537
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ok, nu am stiut acest detaliu. Nu mai retin exact cum era pe redmi3, dar pe actualul model xiaomi pot seta pe ambele tipul de retea, indiferent ca am setat datele pe unul din ele.
Totusi ma intreb o chestie. In functie de operator, nu e posibil ca de fapt acoperirea 2g sa fie mai slaba decat 3g , care la randul ei mai slaba decat 4g ?

Edited by cornel001, 28 June 2018 - 11:04.


#538
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Din ce am observat eu pe 2g semnalul e cel mai constant si mai tot timpul full. Pe 3 si 4g fluctueaza constant - in oras ma refer. Aici vorbim de operatorii care merg si pe 2g - mai putin digi care din ce stiu eu nu au decat 3 si 4g.
Nu stiu daca se poate intampla scenariul descris de tine dar totul e posibil. Daca te lovesti de problema asta poti schimba oricand pe 3g.

Mi-am facut cont la Xiaomi cu autentificare prin email. Toate bune si frumoase numai ca nu se conecteaza neam.
Ba imi spune ca id-ul sau parole sunt gresite - asta pe pc, iar pe tel. imi spune "can't sign in - acces denied. Sa nu mai zic ca dupa 2 incercari la a 3-a iti zice ca prea multe incercari de logare si sa revii mai tatziu.
Azi dimineata pe pc mi-a dat acelasi mesaj ca sa revin mai tarziu desi ultima incercare de logare am favut-o aseara pe la 10.
Ciudati chimezii astia si enervanti pe deasupra.

Edited by Mephistos, 28 June 2018 - 13:43.


#539
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
E o chestie cu 2g ăsta...nu sunt convins că papă mai puțin....
E genul de frecvență de avarie ținută de granzi pt că nu au de ales. In schim 3g au cate vrei și pe toate gardurile. Așa că simul ăla de convorbiri poate sta in 3g pe un site la 1km decât să stea forțat în 2g la 10 km.
Nu cred că fiecare site 3g/4g știe și 2g. E o supoziție. Totuși un semnal 3g bun e la fel de prietenos cu bateria ca și un 2g.

#540
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Redmi 5 plus merge pe Digi mobil ?
Îl are cineva în această rețea ?
Fotografiile cum sunt ?
Acest telefon are ceva probleme specifice ?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate