Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#505
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

View Postadiman73, on 22 iunie 2018 - 19:20, said:

Un gunoi de telefon . Dupa 4 luni au apărut pete galbene pe display . Nu cumpărați cest gunoi de telefon

Pai si garantia?

#506
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Salutare,

De aproape o saptamana am si eu un Redmi 5. Am ales varianta mai mica. Sunt un user light al smartphone-urilor si am preferat sa aiba dimensiunile mai mici.
La conexiunea de date eu de obicei il tin pe 2G pentru a economisi bateria. e de ajuns pentru mesaje whatsapp si mailuri. Schimb pe LTE cand am de descarcat fisiere mari sau pentru youtube. Trecerea de pe o banda pe alta am observat ca o face destul de greu. Dureaza secunde bune, uneori mai multe de 10 sec.
La alte telefoane care le-am avut (tot modele mai mult low spre mid) se facea mai repede.
Eu am un prepaid vodafone si pe LTE in oras imi indica la conexiune H sau H+. Stiu ca este diferenta de viteza intre H/H+ si 4G. Mie niciodata nu mi-a indicat 4G.
La voi cum indica pe banda LTE?

Un bug de soft care l-am observat, si care s-a pastrat si dupa update la versiunea 9.5 .... este legat de contacte.
La unele contacte importate in agenda telefonului am incercat sa le editez numele si el le afiseaza cu numele anterior. Daca intru din nou in meniul de editare, acolo le afiseaza corect.
Problema asta am observat-o si la contactele intruduse manual. Am creat un contact in agenda si am gresit o litera la nume. Am intrat in meniul de editare am corectat litera, am dat ok si ce sa vezi, in agenda el apare tot cu denumirea gresita. Intru pe contact, editare - e scris corect. De altfel la cautare dupa nume il gaseste in agenda dar il afiseaza cu litera tastata gresit.
voi ati intampinat problema asta?

A descoperit cineva de unde se pot inchide mesajele de la Miui forums? desi nu am facut cont vad ca primesc in fiecare zi mesaje. L-am folosit cateva zile fara sa ii fac nici un update si parca nu le primeam inainte.

#507
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Miui Forum il dezinstalezi, de la Installed apps/Aplicatii instalate. Cureti toate datele, apoi uninstall.
Sau poti dezactiva notificarile pentru aceasta aplicatie, dar daca tot nu o folosesti mai bine dezinstaleaz-o.

#508
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Ai dreptate merg dezactivate notificarile pt Miui Forum. Multumesc pentru raspuns.

Cu bug-ul de afisare a contactelor dupa ce au fost editate (cel descris de mine mai sus) s-a intalnit cineva?
Sunt curios daca e un bug general al sistemului Miui sau e prezent doar la mine?

#509
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMephistos, on 25 iunie 2018 - 14:44, said:

Cu bug-ul de afisare a contactelor dupa ce au fost editate (cel descris de mine mai sus) s-a intalnit cineva?
Sunt curios daca e un bug general al sistemului Miui sau e prezent doar la mine?
Verificat, facut teste cu cateva contacte si totul este in regula. Cine stie ce e acolo la tine. Vezi sa nu ai contacte si pe cartela sim si in telefon, tu sa modifici un contact si sa ti-l afiseze pe celalalt(daca e posibil asa ceva).

#510
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Salut! Multumesc mult pentru raspuns.
Nu am deloc contacte pe cartela. Contactele sunt importate prin bluetooth din alt telefon. Probabil au fost preluate cu erori sau nu ii convine formatul lor.
Nu imi face figura asta la toate contactele, asta e ciudat. O sa imi fac timp sa il intorc pe toate partile si poate ii dau de cap.

La faza cu datele activate pe LTE, la voi apare simbolul 4G sau doar H / H+. Practic HSPA (H+) e tot un fel de 4G dar sunt curios daca e doar o chestie de conexiune si nu prinde el semnal 4G full si de aia merge mai mult pe H / H+. Eventual o sa ii schimb si sim-ul cu un orange sa vad ce imi indica.

#511
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMephistos, on 25 iunie 2018 - 15:50, said:

La faza cu datele activate pe LTE, la voi apare simbolul 4G sau doar H / H+.
4G.

Attached Files

  • Attached File  1.png   219.41K   30 downloads


#512
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Multumesc frumos!
Tre' sa il bag in teste serioase :) pana nu depasesc perioada in care pot face retur.
Ori vadafone-ul sta prost cu semnalul 4G in Cta ori telefonul e de vina. Cartela sim e schimbata odata cu achizitia telefonului deci nu cred ca ar fi o problema acolo

#513
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Vezi la tipul de retea preferat sa fie selectat LTE.

#514
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Da, tipul de retea e setat pe LTE.
O sa il scot la plimbare in oras diseara si sa fiu cu ochiul pe el :)
Probabil e doar o chestie de conectivitate la reteaua de date in anumite zone ale orasului.

#515
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
H+ e 3g de fapt

La Digi trebuie setat SIM pt 4g. La voda nu stiu

#516
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
E un sim prepaid. E schimbat de curand. Oare sa nu fie sim-ul 4G?
O sa ma uit sa vad ce scrie pe cartela si eventual sa intreb la un dealer.
Multumesc frumos.

#517
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Vezi sa nu ai lte în banda 20 și telefonul sa nu aibă această bandă. Dacă stai într-un orășel mai mic e posibil ca Vodafone sa aibă lte doar în banda 20.

#518
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Daca digi sta numai in 4g, stabil, in oras, pe acelasi tip de telefon, presupun ca Vodafone ar trebui sa fie deasupra.
Sau nu este reteaua nr.1?


#519
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
4G imi arata si mie pe orange.



Attached File  Screenshot_2018-06-25-18-05-07-068_com.android.chrome.png   371.6K   23 downloads

Edited by antinVidia, 25 June 2018 - 17:06.


#520
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Cum opresc update-urile?

#521
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View PostUn-ZeU, on 25 iunie 2018 - 17:18, said:

Cum opresc update-urile?
Care? Ale telefonului sau ale aplicatiilor?

#522
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostBombalurina, on 25 iunie 2018 - 17:55, said:


Care? Ale telefonului sau ale aplicatiilor?

Ambele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate