Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

De ce mancarea din occident ingrasa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Eu de fiecare data cand ajung in Romania ma ingras:)

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Occidentul (a se citi capitalismul) si-a "extins ghearele" si in Romania ! ...
uitati-va in jurul vostru ! ... oameni "stresati pozitiv", bine imbracati, galbeni de grasi, cu rate la banca,
sclavizati la munca, cu speranta de viata in scadere, etc

Edited by realduc, 01 December 2017 - 00:08.


#21
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,939
  • Înscris: 26.01.2010

 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2017 - 23:26, said:


Si nu te-ai gindit ca poate e de la stress, schimbare de fus orar, activitate fizica etc?
Daca stai in Romania o luna sa te stabilizezi te ingrasi la fel.
"Ingrasamintele" alea daca chiar fac ceva fac in avantajul tau: daca cumperi legme proaste sint pline cu apa ca asa cresc repede. Nu exista nici un ingrasamint care sa produca grasime din nimic, trebuie sa bagi calorii si sa nu le consumi.

Am parte de stres zilnic , activitate fizica fac mai mult aici decat in Ro iar schimbarea de fus orar nu cred ca slabeste prea mult :D
Si data trecuta cand am fost in tara s-a intamplat la fel , am slabit vreo 5 kg intr-o luna de zile. E diferenta mare intre ce si cat mananc aici si cat bag in Romania.
Care-s legumele proaste pline cu apa ?

#22
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Noua_pe_site, on 01 decembrie 2017 - 00:04, said:

...Care-s legumele proaste pline cu apa ?
ai auzit de obezitate la plante ? ... :)

#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,939
  • Înscris: 26.01.2010

 realduc, on 01 decembrie 2017 - 00:10, said:

ai auzit de obezitate la plante ? ... Posted Image

Sincer ,nu cred ca am auzit de asa ceva Posted Image

Legumele mele preferate sunt brocoli,conopida,fasole verde,dovlecei si ciuperci. La aburi sau gratar in combinatie cu muschi de vita in sangePosted Image

#24
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 titi_greucean, on 30 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Tocmai mi-a trimis maica-mea un pachet de vreo 25 de kile ( sarmale, pastrama de oaie, placinte, lapte batut de la tarani, ciorba de vitel, salata de ardei la borcan , zacusca etc ). Vreo 3 zile am facut jihad, cand m-am pus pe cantar, ma asteptam sa am cu vreo 5 kg mai mult, dar surpriza, chiar cantaresc mai putin. De ce mancarea din occident ingrasa atat de mult?
Nu e vorba ca-i mancare "din occident", e vorba despre ce anume mananci. E drept ca la anumiti occidentali se gasesc multe chestii ce ingrasa usor. Dar si in bucataria romaneasca se gasesc.

( sarmale, pastrama de oaie, placinte, lapte batut de la tarani, ciorba de vitel, salata de ardei la borcan , zacusca etc ).

In afara de placinte, restul din lista asta nu prea ingrasa. Dar poti incerca: tochitura, fasole/varza cu costita/carnati, tocanita de cartofi cu carne de porc, ceafa de porc cu cartofi prajiti, friptura de porc cu cartofi la cuptor(toate astea cu multa paine), cozonac, paine de casa, pasca, chec, dulciuri/prajituri de-ale noastre(fursecuri, cornulete, eclere, negresa, etc). Baga la greu din astea si vezi ce se-ntampla. ;)

#25
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009
Chestia cu zaharul e adevarata, incercati sa va lipsiti complet de cola, bauturi carbogazoase sau chiar sucuri. Alea din urma eventual injumatatite cu apa daca chiar va fac pofta ... :lol:
Ingrasarea e doar un aspect, un semn vizibil dar efectele pot fi semnificative la interior, si fara sa se vada la exterior. Stressul de zi cu zi ingrasa unele persoane intr-un mod deosebit.

Calitatea mancarii joaca rol esential, mancarea ieftina contine tot felul de grasimi si alte substante, inlocuitori, etc. Oamenii mai saraci manca mai prost din acest punct de vedere, si deseori mai mult cantitativ. Ca atat ii duce mintea sau buzunarul. Multi nu stiu din ce sau cum sunt facute toate sub-produsele din carne, ex, cremvusti, parizer (bombe alimentare de care nu ar trebui sa se atinga nimeni). Daca ar vedea cum sunt facute, din ce materiale si procesul in general, aici intra si salamurile ordinare, cred ca nici nu s-ar mai apropia de raft. Dar nu stiu si nici nu li se arata realitatea.

BTW, eu in vest nu am pus nici mcar un kilogram in 15 ani. Adevarat ca nu manac mult, evit foarte multe lucruri, de fapt cred ca 99.9% din produsele care se gasesc in magazinele alimentare nu ma intereseaza, nu cumpar niciodata.

Mancarea romanasca: total absenta, absolut niciodata in acesti ani, fara nici un regret, cu exceptia vizitelor in tara, dar nici atunci nu m-am atins de bombe alimentare cum ar fi sarmalele sau carnea de porc mai grasa. Consider obieciurile alimentare romanest ca fiind daunatoare in ziua de azi.
Apropo, cred ca nici nu exista "bucatarie romaneasca", doar specific local, mancaruri adaptate sau schimbate putin de catre romani. Cam orice mancare romaneasca de care am stiinta am gasit-o si la alte neamuri... E desigur si interferenta culturala.

#26
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 doxan, on 30 noiembrie 2017 - 23:41, said:

Orice zahar e extrem de nociv pentru organism, nu exista zahar bun sau rau pentru ficatul omului.
Fals. Zaharul e o sursa de energie, iar omul are nevoie de energie. Aproape toate substantele pot fi bune sau rele in functie de cantitatea consumata si alte aspecte precum greutate corporala, activitate fizica, predispozitii genetice etc.

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 titi_greucean, on 30 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Tocmai mi-a trimis maica-mea un pachet de vreo 25 de kile ( sarmale, pastrama de oaie, placinte, lapte batut de la tarani, ciorba de vitel, salata de ardei la borcan , zacusca etc ). Vreo 3 zile am facut jihad, cand m-am pus pe cantar, ma asteptam sa am cu vreo 5 kg mai mult, dar surpriza, chiar cantaresc mai putin. De ce mancarea din occident ingrasa atat de mult?
Daca manci zilnic tot felul de deseuri fast food, e clar ca te ingrasi.
Nevasta mea nu se atinge de nimic si manca doar chinezisme d-ale ei si s-o ingrasat cand o fost gravida, in rest nimic.
Poti sa manci calitate superiara numa atunci nu mai umplii cosul cu 15 euro.

#28
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Geth, on 01 decembrie 2017 - 01:57, said:

Fals. Zaharul e o sursa de energie, iar omul are nevoie de energie. Aproape toate substantele pot fi bune sau rele in functie de cantitatea consumata si alte aspecte precum greutate corporala, activitate fizica, predispozitii genetice etc.
stai cuminte ! ... nu mai tremura ! ... :)
sau nu poti ? ... Posted Image o fi de la zaharul de care ai ajuns dependent !

 Rosebud09, on 01 decembrie 2017 - 01:32, said:

BTW, eu in vest nu am pus nici mcar un kilogram in 15 ani....
yo am 27 de ani "afara" ! ... idem !
aceasi greutate ! ... 78 kg/185 cm !

#29
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 Pengoon, on 01 decembrie 2017 - 02:05, said:

Daca manci zilnic tot felul de deseuri fast food, e clar ca te ingrasi.
Clar my ass. Totul tine de cantitatea de calorii(venita predominant din carbohidrati) si activitatea fizica.

Poti sa manaci zilnic la mac un big mac si doua salate caesar, nu ai sa te ingrasi deloc. Poate chiar ai sa slabesti. Dar sa nu mai mananci altceva.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,774
  • Înscris: 21.06.2016

 Noua_pe_site, on 01 decembrie 2017 - 00:04, said:

Am parte de stres zilnic , activitate fizica fac mai mult aici decat in Ro iar schimbarea de fus orar nu cred ca slabeste prea mult Posted Image
Si data trecuta cand am fost in tara s-a intamplat la fel , am slabit vreo 5 kg intr-o luna de zile. E diferenta mare intre ce si cat mananc aici si cat bag in Romania.
Care-s legumele proaste pline cu apa ?


Alea ingrasate repede, nu? Ca daca leguma creste repede, ce crezi ca are in ea? apa...

Tu chiar vrei sa ne spui ca exista perpetuum mobile... fizica mincatului e foarte simpla si e cercetata si rascercetata: Grasime depusa =(Calorii IN - Calorii OUT)/9000
Concluzia e ca:
1. Ori maninci mai putine calorii in Romania
2. Ori arzi mai multe calorii in Romania din diferite motive (nu neaparat efort, ci si metabolism de repaos).

 Geth, on 01 decembrie 2017 - 01:57, said:

Fals. Zaharul e o sursa de energie, iar omul are nevoie de energie.

Si cam cita energie ai nevoie PESTE aia din mincare (ca doar nu manici zahar in loc de mincare) cind stai in cur la birou dupa care te muti in cur in masina si acasa stain pat sau pe canapea?
A, te duci la sala? Bravo tie, ia vreo 30 de minute de transpirat si gifiit ca sa dai jos calorii cit intr-o briosa.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 December 2017 - 04:36.


#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce inseamna "mancare din occident" in acceptiunea ta? Ca daca iti gatesti in Romania fasole cu ciolan din fasole import china si ciolan import Ungaria, nu vad sa te ingrasi mai putin decat de la fasolea spaniola si ciolanul nemtesc. Aaaa, daca faci referire la "burgher, Hot-dog, Mc´ciuciu,Shaorma, Kebap", iarasi te inseli, alea ingrasa (de fapt umfla, nu ingrasa) la fel de mult si colo si colo.Si daca mai adaugi si cate-o doua trei sticlute de berica peste..... Incearca cu mancarea chinezeasca, poate, poate,.... Ca aia nu-i "din occident".

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, nici eu nu inteleg pe unde-i mincarea aia romaneasca atunci cind importam si jumatate din lapte. Nu mai spun carne de porc importata in top iar acum ceva timp era o mini-furtuna media ca-s mai scumpi castravetii murati facuti in Germania pe reteta ungureasca decit in ... Germania (doh).

#33
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 ursan2003, on 30 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Cine ti-a zis ca ingrasa?Eu locuiesc in west si nu am depasit 130 de kile niciodata ,ma mentin usor pe la 125-127
😅😅😅, vezi sa nu lesini de foame.
Chiar ingrasa, ca taximetrist eram mai mult decit ok, aici desi nu pot sa zic ca fac excese am facut burta, nu mult dar se vede , oricum m-am mai ingrasat.

#34
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017
Io zic ca zaharul ucide mai ceva decat fumatul.

#35
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu zic ca insasi Viata ne ucide, de cum ne nastem incepem sa murim.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 titi_greucean, on 30 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Tocmai mi-a trimis maica-mea un pachet de vreo 25 de kile ( sarmale, pastrama de oaie, placinte, lapte batut de la tarani, ciorba de vitel, salata de ardei la borcan , zacusca etc ). Vreo 3 zile am facut jihad, cand m-am pus pe cantar, ma asteptam sa am cu vreo 5 kg mai mult, dar surpriza, chiar cantaresc mai putin. De ce mancarea din occident ingrasa atat de mult?
Exista un reflex gastro-intestinal. Dupa ce manci bine, in mod normal te apuca kkrea, matele lucreaza sa faca loc la "marfa noua". Daca esti sanatos, indiferent cat mananci, trece prin tine, mai mult sau mai putin procesata mancarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate