Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

De ce mancarea din occident ingrasa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Tocmai mi-a trimis maica-mea un pachet de vreo 25 de kile ( sarmale, pastrama de oaie, placinte, lapte batut de la tarani, ciorba de vitel, salata de ardei la borcan , zacusca etc ). Vreo 3 zile am facut jihad, cand m-am pus pe cantar, ma asteptam sa am cu vreo 5 kg mai mult, dar surpriza, chiar cantaresc mai putin. De ce mancarea din occident ingrasa atat de mult?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Dracu a mai auzit sa te ingrasi in 3 zile :lol:. Si daca aveai ceva in plus pe cantar, era ce aveai in maț :lol:. Dupa prima refulare erai la fel.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 titi_greucean, on 30 noiembrie 2017 - 21:09, said:

De ce mancarea din occident ingrasa atat de mult?
Intrebare stupida, fara posibilitatea unui raspuns corect.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ai stricat si cantarul de la atatea sarmale.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ptr ca oamenii grasi sunt subnutriti ! ...
doar o parte dintre oameni stiu sa se hraneasca ! ...
restul "doar" manca ! ... :)

Edited by realduc, 30 November 2017 - 21:22.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Kilogramele se pun incet. O cutie (330ml) de cola in plus pe zi te ingrasa 14.5 kg pe an.

#7
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Lista de alimente prezentate de initiator pare sa fie ok, produse bio s.am.d.

Singurul aliment cu probleme pare a fi "laptele batut de la tarani". Recomand a se consuma doar cel muls de la vaci sau capre.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Auzi la ei produsse bio :D
Mincarea ingrasa infunctie de calorii. Atit. de obicei mincarea gatita in casa are mai putine calorii ca cea de restaurant/take out/fast food si se maninca mai putin ca nu-I impanata cu glutamate, sare, grasime si zahar. Dar nu e obligatoriu.
De ce sint asa multi romani burtosi daca mincarea nu ingrasa?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pana la revolutie toti eram slabi morti, adica rar vedeai o doamne sub XL.

Ia mananca tu o luna asa, apoi sa vedem ce zice cantatul...

Si nu uita: completeaza cu paine... ALBA, boiereasca!

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010
Mancarea din occident ingrasa pentru ca se folosesc ingrasaminte diferite pentru cresterea legumelor si a animalelor. Nu stiu ce prostii pun in mancarea de aici dar is perfect de acord cu initiatorul.
Am fost in tara 3 saptamani unde m-au indopat ai mei cu tot felul de mancaruri traditionale si cred ca am venit inapoi cu mai putin kg decat aveam cand am plecat.

Aici ma uit la cat pun in farfurie , ce leguma asociez cu carnea si cate calorii are paharul/sticla de vin si nu pare sa aibe niciun efect Posted Image

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca e mancare procesata, problema vine de la cantitatea de zahar bagata in preparare...
Omul a inceput sa consume mancare fara nutrienti efectiv "moarta", plina de zahar si uleiuri, dar foarte mult zahar la procesare.

#12
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Cine ti-a zis ca ingrasa?Eu locuiesc in west si nu am depasit 130 de kile niciodata ,ma mentin usor pe la 125-127

#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ursan2003, on 30 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Cine ti-a zis ca ingrasa?Eu locuiesc in west si nu am depasit 130 de kile niciodata ,ma mentin usor pe la 125-127
Ti se pare putin ?

#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Fiindca majoritatea produselor procesate & semipreparate contin cantitati imense de zahar, cu predilectie siropul de porumb ieftin care e foarte usor asimilat de catre organismul uman si care totodata creaza adictie si nu ofera niciodata o senzatie de saturatie.

 f300, on 30 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Kilogramele se pun incet. O cutie (330ml) de cola in plus pe zi te ingrasa 14.5 kg pe an.
O cutie de cola contine aproape aceasi cantitate de zahar precum cea care o regasim intr-un 1 kg de struguri sau de portocale sub forma de fructoza, nu exista aliment mai catastrofal pentru dieta umana decat bauturile soda care folosesc siropul de porumb, au un efect mai nociv decat insusi fumatul. Sunt principala cauza pentru aparitia diabetului de tip II, a obezitatii morbide si a bolilor cardiovasculare, afectiuni care omoara anual la nivel global mai multi oameni decat cei care au pierit in WWII.

Edited by doxan, 30 November 2017 - 23:33.


#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

 notrust, on 30 noiembrie 2017 - 23:18, said:

Ti se pare putin ?

Poate are 2.10m Posted Image

 Noua_pe_site, on 30 noiembrie 2017 - 22:16, said:

Mancarea din occident ingrasa pentru ca se folosesc ingrasaminte diferite pentru cresterea legumelor si a animalelor. Nu stiu ce prostii pun in mancarea de aici dar is perfect de acord cu initiatorul.
Am fost in tara 3 saptamani unde m-au indopat ai mei cu tot felul de mancaruri traditionale si cred ca am venit inapoi cu mai putin kg decat aveam cand am plecat.

Aici ma uit la cat pun in farfurie , ce leguma asociez cu carnea si cate calorii are paharul/sticla de vin si nu pare sa aibe niciun efect Posted Image

Si nu te-ai gindit ca poate e de la stress, schimbare de fus orar, activitate fizica etc?
Daca stai in Romania o luna sa te stabilizezi te ingrasi la fel.
"Ingrasamintele" alea daca chiar fac ceva fac in avantajul tau: daca cumperi legme proaste sint pline cu apa ca asa cresc repede. Nu exista nici un ingrasamint care sa produca grasime din nimic, trebuie sa bagi calorii si sa nu le consumi.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 November 2017 - 23:26.


#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Poteţiatori de arome?
Ce, până în anii '70-'80 erau aşa de mulţi obezi în ţările capitaliste?   :huh:

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

 doxan, on 30 noiembrie 2017 - 23:24, said:

Fiindca in majoritatea produselor procesate contin cantitati imense de zahar, cu predilectie siropul de porumb ieftin care e foarte usor asimilat de catre organism.

Siropul d eporumb e fix acelasi lucru cu zaharul din sfecla.

Quote

O cutie de cola contine aproape aceasi cantitate de zahar precum un 1 kg de struguri sau de portocale, nu exista aliment mai catastrofal pentru dieta umana decat bauturile soda care folosesc siropul de porumb, au un efect mai nociv decat insusi fumatul.

Evident. De asemenea o sticla de cola are ceva mai multe calorii ca o bere (dar nu cu mult) de aceeasi marime (dar bere bem mult mai multa) si mai putine calorii decit in sucuri natural de mere, portocale si struguri. Ca sa punem lucururile in perspectiva.

#18
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Nu, o data cu tranzitia spre siropul de porumb s-a observat totodata si o explozie a supraponderalismului si a diabetului, fenomenul s-a amplificat incepand cu mijlocul anilor 80.

 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2017 - 23:36, said:

Siropul d eporumb e fix acelasi lucru cu zaharul din sfecla.



Evident. De asemenea o sticla de cola are ceva mai multe calorii ca o bere (dar nu cu mult) de aceeasi marime (dar bere bem mult mai multa) si mai putine calorii decit in sucuri natural de mere, portocale si struguri. Ca sa punem lucururile in perspectiva.
Orice zahar e extrem de nociv pentru organism, nu exista zahar bun sau rau pentru ficatul omului. Inclusiv fructoza naturala din fructe e factor de risc daca consumul e mare, efectul e oarecum atenuat de fibrele fructelor. Sucul natural de portocale sub forma de "frseh" e o catastrofa dietara la fel de mare ca si cola, o cale sigura catre ficat gras si diabet.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate