Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Regulatoare de incarcare: Fotovoltaic, Eolian, Hidro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 topcat36, on 02 martie 2020 - 22:55, said:

Test controlere MPPT:
Daca sunt offtopic, mutati link-ul unde e mai potrivit.
Nu esti offtopic complet, dar tipul ala daca nu e prost (si nu pare) e platit de victron. Din aceeasi tagma cu australienii.
Luam cazul cel mai convenabil, tipul e prost:
======================
Solar
This is the default mode for PV systems and has a very fast sweep (typically 1/2 second or less) that will re-sweep at user adjustable sweep intervals, unless the Classic finds that it needs to do a sweep on its own because of changing conditions. The timed sweep interval is user adjustable and is in units of minutes.  SOLAR mode is typically best for PV systems, especially if there is partial shading at times during the day.
======================
Adica nu trebuie sa fii un geniu...zic si eu. Oricum Midnite nu e pentru oricine, trebuie sa ai ceva creier sa lucrezi cu el. E foarte complex si destul de capricios in niste chestii, dar e solar, hidro si wind si mai presus de orice charger, are auxiliar in pwm iar eu mi-am dublat productia cu ajutorul pwm-ului. Asa ca mai usor cu pianul pe scari plus ca nu ma intereseaza pe mine productia lor de 50-500w cand orice om NORMAL la cap care a dat 800-1000 euro pe un Midnite are cel putin 3-6kwp PV pe el.
Cine stie ce alte setari a (sau nu a) facut in el?!?!
Test=0, NEXT!

Attached Files



#74
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Ok Midnite ul dam la o parte, dar celelalte? Schneider, outback, magnum? Hai ca magnum emai Nou dar outback si fostul connext sunt vechi pe piata.
Victron a venit de la barci pe solare in ultimii 10-15 ani. Ei fac invertoare de peste 40 ani.

#75
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019
nu mi se pare ok testul ala, ceva e cusut cu ata alba,pai comportamentul mmpt-ului meu Mpsolar e net superior celor 4 in afara de victron si la egalitate cu acesta Posted Image

si mai e si firmware din midnite, cu ultima versiune de soft zburda din ce am auzit.

Edited by dromeo, 03 March 2020 - 22:36.


#76
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Mai baieti, acel test e o porcarie dpdv al Midnite si detaliez (de celelalte nu stiu, asa ca nu vorbesc, poate au altii). Am inteles cine e si cam ce vrea, exact cum banuiam, banul acopera orice.

1. Consum stand-by si etc. Sa-i spuna cineva prostului ca fiind si capabil de Wind si Hidro acest charger spre deosebire de limbricul de victron NU SE OPRESTE BAI. NICIODATA! Decat daca ii spui tu in setari. Ca iti lasa eoliana noaptea/ziua pe liber si iti gasesti palele in judetul vecin.
2. Sa imi zica cum se comporta acel victron si pe 24V, 36V, 48V si 72V. Se arde? Ai nevoie de altul? Pai e prost, slab.
3. Ce face acel victron cand bateriile sunt full, doarme? Pai e prost!
4. Ce pateste acel victron daca il pui pe baterii cu + la - si invers? Se arde? Dar pe PV? Pai e prost!
5. Cum controleaza, citeste, shunt, auxiliare IN/OUT, diverter, protectii etc? Nu stie? Slab, foarte slab!
Adica el compara la consum si viteza un camion cu un Sandero si iese invingator Sandero, normal. Pai midnite-ul e cat 6-7 victroane de alea, trebuie sa le cumperi toata gama si tot nu fac ce face un midnite.
Cum sa fii atat de buhnici?!?
Da, ca si randament, Midnite-ul e in medie sau sub un charger bun de 6-700 euro. Doar ca el e o uzina, daca il folosesti sau ai nevoie doar de charger cumpara charger, nu Midnite! Auzi tu ce-l freaca pe el, consum in stand-by de 5w, adica 50w pe noapte. Dar ca produci ziua dublu/triplu nu conteaza in mintea lui. Plus ca la ce s-a pretat el, nu stiu nici daca bateriile alea mai primeau curent ca erau pe la 3.4V.
Invatati sa triati informatia de fake news, asta e un fake news grosolan!

LE
Da, o porcarie, bateria avea 13.5V, 3.375V pe element deci cam 100% SOC in functie de cum era incarcata. Trebuia sa vad 12.8V sa pot crede.
A auzit cumva victronul de optiunile astea? Le va implementa vreodata?

Attached Files


Edited by doega, 03 March 2020 - 23:38.


#77
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Se pare ca testul are tinta precisa, promovare Victron, asa, subtil.
Sa fie sanatos, eu tot la Mppt solar ramin, calculeaza imediat cind iese soarele, daca asta este cuiul discutiei, si adevarat are consum cam mare in st,by.

#78
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Se pare ca ai dreptate, la fel ca si ceilalti. In graba  dupa ce am vazut clipul, recunosc ca am fost cam naiv. Mai ales Doega, cand a mentionat de cele trei moduri la midnite; uitasem de midnite pe wind hydro. Probabil a fost testat pe alt mod in loc de PV.
Consum tehnologic nu scapi de el nicicum, daca nu e chargerul e altceva. Atata timp cat e acoperit peste consumul necesar, nu-i bai.

#79
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Eu le-am avut pe amandoua in functiune, unul langa altul si intradevar Victron e mai rapid dar in nici un caz nu asa. Adica Victronul functioneza aproape instant dar nici Midnite nu e departe, dureza ceva dar nu 6-8 minute. De eficient iar Victronul e mai eficient, dar nu e o diferenta atat de mare. Cat despre consum, ei acolo e asa cum spun ei. Depinde ce vrei si cati bani ai de investit. Vrei Mercedes iei Victron, vrei VW iei Midnite.

Edited by silicipi, 04 March 2020 - 12:51.


#80
claudiu_sasu

claudiu_sasu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.03.2020

 XTH, on 04 martie 2020 - 10:31, said:

Se pare ca testul are tinta precisa, promovare Victron, asa, subtil.
Sa fie sanatos, eu tot la Mppt solar ramin, calculeaza imediat cind iese soarele, daca asta este cuiul discutiei, si adevarat are consum cam mare in st,by.

Salutare baieti,
Hai ca am intrat in gura lupului cu acest test.
Sa va explic putin ce am testat si cum am primit rezultatele si sa clarificam cateva aspecte:

Nu sunt platit de catre Victron, Midnite....etc, acest lucru este clar si cu siguranta nu am inceput un canal nou cu gandul sa fie materiale fake sau platite.  Deci nu este promovare ascunsa, platita sau mă rog eu ce mai exista si ce va mai inchipuiti.
In momentul in care am decis sa fac testele am strans toata gama de incacatoare disponibile pe piata si le-am pus la test

Ce am urmarit in test am spus si in video, dar repet, am urmarit EFICENTA lor ca si dispozitive/incarcatoare, asa mai pe romaneste, cat intra si cat intra in baterie, dar am urmarit consumul lor in sleep si in standby.

Am inceput cu testele cu toate dispozitivele pe default, fara setari, fara configurari in ideea de a demonstra REAL ce primesc de la sursa si ce duc catre baterie.

Acum, cand am inceput sa facem testele trebuia sa simulez 6 conditii standard, adica intrare 50w, 100w, 120w, 250w, 500w si 600w, lucru simplu, ce mi-am propus ca-l fac in maxim 50-60 minute pentru toate dispozitivele, dar surpriza am inceput cu primul dispozitiv, dispozitiv ce la fieare schimbare de tensiune.....raspundea exagerat de greu. Mi-a luat 40minute...vedeti pe sursa timpul, de la inceputul testului cu primul dispozitiv pana la sfarsit, adica 7 minute la fiecare trecere, deci 40 minute....
Poti sa le faci si mama lor de setari, daca el are la borne 100V si eu schimb pe 50V si detecteaza doar dupa 7 minute..

Testul nu a avut ca scop testarea timpului de raspuns, a algoritmilor de incarcare, nu mă intereseaza cum calculeaza ele, mă intereseaza cat intra si cat se duc in baterie.
Sincer, nici nu imi inchipuiam ca unele pot raspunde asa greu, dar uite ca asa am refacut testele si am adaugat si acest aspect in video.

Pentru gurile care spun ca un dispozitiv este mai bun, mai rau, ca unul are mai multe setari, ca are bluetooth, ca are eolian, hidro....repet nu asta am testat, am testa EFICENTA lor in aceleasi conditii, cat trag din sursa si cat baga in baterier, iar rezultatele le-ati vazut la final.

O sa merg mai departe si cu un test in exterior, test cu panouri fotovoltaice pe care o sa le conectam rand pe rand la aceleasi dispozitive, o sa le umbrim etc.
Va multumesc ca v-ati uitat la clip, multumesc si celor care s-au abonat si tinem aproape.

PS. inca nu am testat MPP Solar, dar cu siguranta o sa revin si cu ele in test.

#81
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Buuun,
Foarte bine ca sunt si pareri din practica,nu ne lasa sa speculam...

Asta era pentru@silicipi..

Edited by XTH, 04 March 2020 - 14:39.


#82
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Multumim pentru teste, daca se poate si sunteti interesati puteti face si teste comparative intre eficienta diferitelor mppt-uri si incarcarea bruta, direct din panouri.
Mult succes!

#83
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
@claudiu-sasu, bine ai venit, poate revenit printre noi.
Spor la teste...

#84
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@claudiu-sasu

Cum de ai omis morningstar in favoarea magnumului sau outback ptr test?

Edited by RaulPV, 04 March 2020 - 15:58.


#85
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Claudiu, ce spui tu acolo este fals. E ca si cum imi iau un Laptop cu cel mai nou procesor , HDD SSD 1 Terra, 16G de Ram si cu un sistem preinstalat si il folosesc asa, FALS, total fals, imi bat joc de banii mei, eu nu as face asa ceva niciodata. Aceste chargere ca sa functioneze corect trebuiesc facute setari corespunzatoare, mai ales ca tu ai folosit o baterie LiFePo4 incarcata aproape full in conditiile in care toate chargerele , cu exceptia Victron au fost gandite pentru plumb, Victron are optiunea Litiu dar trebuie sa umbli in SETARI.

Midnite este un echipament extrem de versatil, destinat unui numar mare de aplicatii in multe conditii. Tu  nici macar nu cred ca ai verificat in ce mod era setat, Wind, Hydro, Solar, Dinamic si da , mai are un mod in care faci tu setari manuale specifice instalatiei tale.
Ceea ce reiese in mod clar din testele tale este faptul ca Victron este rapid, cu adevarat rapid si ca poate fi folosit imediat cum il scoti din cutie, dar atentie, ia pune-l pe o turbina hydro direct din cutie si pune si Midnite la fel si vedem noi atunci cum mai este treaba. Toate echipamentele pezentate sunt de top, costa o caruta de bani si este bine sa vedem de exemplu ce consum au in gol, in ST-BY, eficienta, dar repet, la orice echipament din lume se fac setari corespunzatoare  innainte de a-l folosii.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, am folosit si MPPSolar, Outback FM60 si FM80, Midnite Classic150 si acum Victron SmartSolar 250/100. Luate in mod singular Victron este mai eficient si la conversie si la consum in gol, are garantie serioasa, dar ca sa il folosesti la adevarata valoare e nevoie sa il integrezi in sistemul Victron, adica minim VenusGx si BMV700 iar daca atasezi si un invertor din gama Multiplus sau Quatro abia atunci vezi ce poate cu adevarat, eu va pot confirma. Dar costa pe masura. La Midnite Classic 150 adaugi modulul WizbangJr, un shunt de 500A/50mV si un Acces Point ieftin si ai monitorizare si control din reteau proprie plus monitorizare online la un pret accesibil, vreo 900E. Nu mai spun ca Midnite are doua porturi Aux in care AUX2 stie sa comanda in PWM un SSR ca sa poti folosi maxim din ceea ce produci. Victron in combinatia de mai sus stie sa faca muuuuuuuult mai mult, studiati asistentul ESS, dar si la un pret mai mare.

Cred ca toate echipamentele prezentate sunt ffff bune, unele mai bune decat celelalte dar trebuiesc alese in functie de buget si necesitati. Sper sa nu fi suparat pe nimeni, ce am afirmat este o parere personala, desii sunt fan atat Victron cat si Midnite, ambele imi plac, sunt de o calitate ireprosabilartea, aaaa si sa nu mai spun ca pana mai de curand, Midnite era singurul charger la care se putea face update  de  firmware gratuit cu instructiuni, suport online si tot tacamul, in urma cu trei ani cand am luat eu Midnite nu gaseai la nimeni, intre timp Victron  a evoluat in bine, acum asigura suport si update de firmware ca la carte, dar in urma cu ceva timp niet. Concurenta face bine si noi putem beneficia de echipamente mai bune si mai pertformante.

Asteptam cu nerabdare urmatoarele teste pe teren, cu panouri. Multuminm de osteneala, nu e deloc usor si nici ieftin, dar rezultatele sunt de mare folos, tine insa cont de setarile necesare fiecarui echipament, din fabrica nu vin toate setate la fel.

Edited by silicipi, 04 March 2020 - 16:15.


#86
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
A testa niste aparate pe "default" nu se cheama test! Ca sa le compari trebuie sa le setezi corect si identic, sa aiba sursa si consumatori identici.
@doega, a spune ca unul e bun ca are de toate cand de ex. tie nu-ti trebuie hidro e un pic exagerat. Mi se pare ca si tu ai Multiplus pe post de invertor doar.

Edited by pyxyit, 04 March 2020 - 18:09.


#87
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 pyxyit, on 04 martie 2020 - 18:06, said:

A testa niste aparate pe "default" nu se cheama test! Ca sa le compari trebuie sa le setezi corect si identic, sa aiba sursa si consumatori identici.
@doega, a spune ca unul e bun ca are de toate cand de ex. tie nu-ti trebuie hidro e un pic exagerat. Mi se pare ca si tu ai Multiplus pe post de invertor doar.
Ma bucur ca ati deschis ochii. Eu am 3 midnite, nu accept toate prostiile dupa 2-3 ani de utilizare. Iar eu am fost ff decent, altii care au fost atinsi in INTERES au fost mult mai radicali.
Da, folosesc (momentan) doar ca invertor, e posibil sa fac AC coupling sau mai vad ce si cum, ca nu am timp.

O intrebare pentru toti userii:
Imi puteti spune cand mama naibii ai 50V din PV si cand iese soarele din nor ai 100V sau 150V? Nu cumva creste DOAR puterea (AMPERII) si tensiunea aproape deloc? Voi chiar credeti ca vorbiti cu unul care are ciunga-n par?
Ce teste sunt astea pe baterii full si conditii niciodata intalnite in realitate?

#88
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Asa e, voltajul ramane stabil chiar si la umbra, imp ul cade in cap.
Testul simuleaza diferite voltaje, adica diferite stringuri, nicidecum umbra partiala pe acelasi string.
Eu am trei orientari si voltajul ramane la fel pe toate stringurile, fie ala in soare fie ala dupa colt care asteapta soarele de dupa cladire.

Edited by RaulPV, 04 March 2020 - 19:12.


#89
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Normal, va zic eu fără teste, nu exista diferențe mai mari de câteva procente (1-10%) între primele 10 de pe piața. Iar pentru asta nu merita sa dai dublu.
Realitatea demonstrează ca eu cu Midnite-ul scot 25-100% mai mult decât unii cu chargere foarte scumpe.

#90
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
claudiu_sasu,

Testul tau este unul gresit din mai multe puncte de vedere, care au fost deja punctate de colegii de forum, dar tin sa le precizez din nou:

1. Trebuia sa setezi manual parametrii la fiecare controler in parte si nu lasati "by default", intrucat "sistemul" tau era unul particular, cum de altfel e fiecare sistem in parte, si nu unul general valabil

2. Avand in vedere ca ai folosit baterie pe baza de litiu cu tehnologia LFP, trebuia sa stii ca tensiunea de 3,375Vpc e tensiunea de Float, unde nu mai ai unde sa "impingi" nimic in baterie. Corect ar fi fost sa pui dupa baterie un invertor cu un consumator rezistiv, care sa poata prelua toata energia dupa charger.

3. Tu ai variat tensiunea la intrare. TOTAL GRESIT !!! Ceea ce variaza in functie de gradul de iluminare in proportia cea mai mare este curentul si nu tensiunea. Dupa cum se va vedea in graficele de la Victron de mai jos, tensiunea creste, respectiv scade, doar FIX la inceputul si sfarsitul zilei, in rest ea ramanand cvasi-constanta.

Attached File  09.02.2020.png   64.82K   24 downloads  Attached File  16.02.2020.png   81.49K   26 downloads  Attached File  04.03.2020.png   91.4K   23 downloads

Nu stiu daca va aparea si in denumirea pozelor, dar am postat graficele productiei proprii din datele de: 9 feb, 16 feb si 04 martie, adica azi. In graficul de azi se vede pe curba curentului o scadere pe la mijlocul zilei, moment care corespunde cu intrarea bateriei mele pe litiu in Float, dupa care creste inapoi, caci intre timp ajunsese sotia acasa si a "pus" soarele la treaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate