Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Despre perfuzii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostRazvan_N, on 04 noiembrie 2017 - 00:21, said:


Pe scurt, se accepta, insa utilizarea pungilor neaerisite reduc riscul infectiilor de la 10.1 la mie, la 3.3 la mie.

Si mai pe scurt, moft pentru Romanica. Uniformele de spital sa aiba buzunare mari si aflate la indemana, restul e optional.

     Sa nu laudam excesiv sistemul medical in Statele Unite. Stim ca e praf din toate punctele de vedere.
     Nu toate perfuzabilele se pot stoca in pungi de plastic. Daca e vorba de ser fiziologic sau glucoza e acceptabil.




#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
toti care au hepatita C (de exemplu) au fost contagiati "din gresala" de
multiubitul "sistem de sanatate publica" ! Posted Image

Edited by realduc, 04 November 2017 - 04:38.


#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu poți regla picurãtorul..sã nu mai umbli la el la 3 minute.... fãrã aerisirea cu aerul  contaminat ori ba...cã dacã e contaminat, tot o iei pe cãile respiratorii...

Edited by sarac.lipit, 04 November 2017 - 07:37.


#22
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
TU esti din povestea aia  cu drobu de sare care daca o sa cada... sau nu.... in capu' copilului. DA este normala treaba aia, infectia din spitale nu o sa-ti intre tie in seru acela prin  gaura aia de ac... si tot cu acul acela se baga si alte medicamente in seru acela. In toate spitalele ai sa vezi asta, nu numai in Sinaia  deoarece este o practica medicala foarte des intalnita

Edited by iulian160380, 04 November 2017 - 08:39.


#23
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postsarac.lipit, on 04 noiembrie 2017 - 07:37, said:

Nu poți regla picurãtorul..sã nu mai umbli la el la 3 minute.... fãrã aerisirea cu aerul  contaminat ori ba...cã dacã e contaminat, tot o iei pe cãile respiratorii...

Asa e, insa pe caile respiratorii e una (cel putin o bariera in plus) si intravenos e cu totul altceva. Nu degeaba scrie in articolul ala ca e o practica dezavantajoasa
din punctul de vedere al infectiilor intraspitalicesti.

View Postiulian160380, on 04 noiembrie 2017 - 08:37, said:

TU esti din povestea aia  cu drobu de sare care daca o sa cada... sau nu.... in capu' copilului. DA este normala treaba aia, infectia din spitale nu o sa-ti intre tie in seru acela prin  gaura aia de ac... si tot cu acul acela se baga si alte medicamente in seru acela. In toate spitalele ai sa vezi asta, nu numai in Sinaia  deoarece este o practica medicala foarte des intalnita

Sa inteleg ca infectia din spitale este atat de mare incat nu incape prin gaura aia de ac? Ce relevanta are faptul ca am sa vad asta in toate spitalele? (de la noi)
La fel e si procedura de tratare a celor de la Colectiv, si spaga, si Securenismele, si comentatul pe softpedia ca sa ne aflam in treaba.

View Postcspot, on 04 noiembrie 2017 - 00:54, said:

Sa nu laudam excesiv sistemul medical in Statele Unite. Stim ca e praf din toate punctele de vedere.
Nu toate perfuzabilele se pot stoca in pungi de plastic. Daca e vorba de ser fiziologic sau glucoza e acceptabil.

O fi praf, dar trebuie ca e praf de calitate. Nu's cum fac aia ca sunt mereu in fruntea lumii medicale si la rezultate, si la tot ce e nou. Dar chiar n-as vrea sa deturnez discutia intr-acolo.
Serul fiziologic, glucoza, sangele se pot stoca in pungi de plastic. Ce anume nu se accepta la punga, produsele petroliere, acizii?

Pana si din punct de vedere al colectarii deseurilor, pungile ocupa de 3-4 ori mai putin loc decat bidoanele alea.

Edited by Razvan_N, 04 November 2017 - 10:00.


#24
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
E o intrebare mai mult de fizica decat de chimie/biologie/medicina. Volumul din recipient tb inlocuit cu altul, logic. Acum, daca iti poti imagina ca in venele tale nu exista aer steril care printr-o anumita metoda ce ar fi descoperita s-ar intoarce in recipient, ghici ciuperca de unde este aerul care intra acolo indiferent ca e prin ac sau aerisitor sau mama nabii prin ce? Ai ghicit, tot din incapere. In plus mai si inspiri aerul ala care ajunge intr-un organ al naibii de sensibil, astfel ca e frectie ca intra putin din acel aer in recipient si face contact cu solutia.
Prin urmare conteaza sterilitatea acului.

Edited by The_Cult, 04 November 2017 - 10:40.


#25
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Recipientul nu e rigid, citeste mai sus. N-am inteles cu aerul din vene. Aerul din incapere trece printr-o membrana semipermeabila in plamani, care filtreaza preferential gazele care il compun si majoritatea bacteriilor etc.

Daca e topic de medicina, rog sa fie mutat acolo. Eu nu am gasit.

#26
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Tu avand atata treaba cu medicina incat...
Macar ai ibteles ceva din acel 3.3 la mie sau 10 la mie? Ai ibteles la mia de ce? Stii cam ce inseamna valorile alea?
Apropos de Colectiv. Aia saracii colcaiau de bacterii din secunda 1 dupa ce au ramas fara piele in urma arsurilor. Daca tot te pricepi mai mult la gogalit, ia vezi ce spune goagal in general despre arsurile pe mai mult de 30% din suprafata corpului, de ce sansele de supravietuire sunt minime si cum e cu infectiile? Inainte de trambitele cu trimisul in strainatate, poate va amintiti ca au venit comisii din alte state care AU TRIAT pacientii pe care i-au primit. Daca ii trimiteai din primele ore nici nu-ti dadeau aia acceptul sa aterizezi daramite sa-i mai si primeasca fara sa comenteze. Faza cu ajunsul la ei infectati e de comedie pt cei care nu sunt straini de dimeniu. Asta pt ca, asa cum am scris mai sus, in absolut orice tara se intampla erau infectati din prinele secunde.
Nu spun ca nu e valabil ce ai scris legat de coruptie si buzunare largi. Marlania si magaria este sa te folosesti de tragedia acelor familii ca sa faci politica, sa le spui unor oameni dupa o asemenea suferinta, ca daca nu se fura din spitale aveau sanse mai mari sau ca daca erau transferati din primele ore aveau sanse mai mari. Nu, nu aveau. Poti sa spui si ca se dublau sansele. Cand se dubleaza sansele de la 1 la mie la 2 la mie tot aproape nule sunt si tine 100% de rezistenta organismului si raspunsul organismului la medicatie.
De asta unii chiar mai putin grav raniti au murit chiar si in strainatate si altii mult mai grav raniti pe care aia nu i-au primit au supravietuit.
Din dimineata respectiva cand am.auzit cati raniti sunt si ce rani au le-am spus multor prieteni ca in final vor fi in jur de 60 de morti. A fost cinic sa "nimeresc" dar de fapt a fost statistica simpla facuta de somitati internationale, fara nicio legatura cu ce avea sa se descopere in spitale. De parca cine voia si trebuia sa stie, nu stia.

Edited by The_Cult, 04 November 2017 - 12:55.


#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu am treaba cu medicina, ca profesie. De-aia am si intrebat aici. Dar stiu sa interpretez o statistica, si tot n-am inteles care e parerea ta despre aerul steril din vene.

Referitor la Colectiv, esti atat de destept incat stii exact la ce ma gandeam, nu-i asa?
Nu, nu-i asa. Ma refeream la modul in care au fost tratati ca oameni - citeste articolul scris de Alexandra Furnea. La pompierismul, miserupismul si prostia din sistem,
la toate nivelurile. Nu mai vad nicio concentrare a inteligentei pe vreun palier social sau profesional. Cred ca am ajuns deja in comunismul din bancul cu trenul.

#28
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Eu am crezut ca te-ai referit la Colectiv la partea legata de topic si de medicina in general. Ce scrie fata aia e cutremurator dpdv uman, fara nicio legatura cu profesiile alora. Imbecili sunt peste tot. Ai vazut totusi ca fata a fost sincera si despre unele cadre medicale a scris ca s-au purtat cu ea ca si cum ar fi fost copilul lor.

#29
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
WTF ??? Posted Image

#30
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostPloiesteanul2015, on 04 noiembrie 2017 - 18:02, said:

WTF ??? Posted Image

Vezi ce efecte are aerul din perfuzie?  Posted Image

#31
aditomadii

aditomadii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.01.2008

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Intrebare strict pentru profesionisti in medicina:

Este "regulamentara" prezenta unui ac intr-un recipient de perfuzie?

Desi nu este punga, recipientul nu este nici rigid, putand sa se comprime pe masura ce lichidul din interior se scurge.
Nu ar avea nevoie de patrunderea aerului din incapere, care in mod evident nu este steril.

Am vazut chestia asta de cateva ori, la spitalele din Sinaia. O data am si intrebat, daca se mai pune problema ca solutia sa
mai fie sterila o data ce recipientul trage aer din incapere (holul de la Urgente), si mi s-a spus ca nu e nicio problema si ca "asa se face".

Cum spuneam si la inceput, intrebarea se adreseaza profesionistilor din medicina. Vreau sa stiu daca in scoala medicala
se preda o astfel de metoda, sau e doar o improvizatie care usureaza viata cuiva (ma indoiesc ca pacientului).
Capacelul albastru are rolul de a lasa aerul sa intre in flacon. Daca nu intra aer in flacon,acesta se strange si la un moment dat sangele va urca prin tubul perfuzorului inspre flacon. Acul se putea infige in flacon prin partea de jos .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate