Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Despre perfuzii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Intrebare strict pentru profesionisti in medicina:

Este "regulamentara" prezenta unui ac intr-un recipient de perfuzie?

Desi nu este punga, recipientul nu este nici rigid, putand sa se comprime pe masura ce lichidul din interior se scurge.
Nu ar avea nevoie de patrunderea aerului din incapere, care in mod evident nu este steril.

Am vazut chestia asta de cateva ori, la spitalele din Sinaia. O data am si intrebat, daca se mai pune problema ca solutia sa
mai fie sterila o data ce recipientul trage aer din incapere (holul de la Urgente), si mi s-a spus ca nu e nicio problema si ca "asa se face".

Cum spuneam si la inceput, intrebarea se adreseaza profesionistilor din medicina. Vreau sa stiu daca in scoala medicala
se preda o astfel de metoda, sau e doar o improvizatie care usureaza viata cuiva (ma indoiesc ca pacientului).

Attached Files


Edited by Razvan_N, 03 November 2017 - 23:40.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ne ducem in cap, pe toate planurile.

Mie mi se pare anormal sa se regaseasca un obiect strain in recipient. Poate gresesc. Sa ne raspunda cineva avizat.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:13, said:

O data am si intrebat, daca se mai pune problema ca solutia sa
mai fie sterila o data ce recipientul trage aer din incapere, si mi s-a spus ca nu e nicio problema si ca "asa se face".
Da e bine, asa se face, altfel nu mai curge... perfuziile cilindrice sunt mai rigide si nu se pliaza cum fac cele tip punga.

Edited by andreic, 03 November 2017 - 23:43.


#4
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:13, said:


Nu ar avea nevoie de patrunderea aerului din incapere, care in mod evident nu este steril.

Ce ma?Posted Image

#5
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Intrebare strict pentru profesionisti in medicina:

Este "regulamentara" prezenta unui ac intr-un recipient de perfuzie?

Desi nu este punga, recipientul nu este nici rigid, putand sa se comprime pe masura ce lichidul din interior se scurge.
Nu ar avea nevoie de patrunderea aerului din incapere, care in mod evident nu este steril.

Sterilitatea aerului nu este o problema.
Exista recipiente cu antibiotic care sunt din sticla. Evident ca trebuie completat cu aer din exterior. Bulele apar de jos, dinspre "picurator".


Pe unde am mai fost, cocktail-ul este bagat pe la dop, apoi acul este pus pe masa. De unde poate sa cada, poate sa atinga masa, etc.
Si aici da, poti sa ai probleme de sterilitate.


Acul de seringa desi pare lasat acolo aiurea, nu prea e. Apartinatorul nu o sa puna acul inapoi in punga ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Asa cum se intampla cand e pe masa, fara ca asistenta sa stie.



Daca n-ar incerca sa faca economii ar folosi alt ac de fiecare data. Dar inmultit cu numarul pacientilor, inmultit cu numarul de administrari, da un nr maricel.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postandreic, on 03 noiembrie 2017 - 23:27, said:

Da e bine, asa se face, altfel nu mai curge... perfuziiel cilindrice sutn mai rigide si nu se pliaza cum fac cele tip punga.

Perfuzia, in niciuna dintre situatii, nu era cilindrica (desi asa pare in poza), ci aplatizata din fabricatie. Nu am vazut perfuzii cilindrice pana acum,
dar chiar si asa mi-e greu sa cred ca nu ar mai curge (decat daca ar fi rigid, de exemplu din sticla). Pe masura ce lichidul se scurge, presiunea
in recipient scade dar in exteriorul lui ramane tot 1 bar.

As vrea un text dintr-un manual, sau o instructiune de la un recipient de perfuzie. Pentru un profesionist n-ar fi o problema sa faca o poza
cu telefonul la un obiect aflat la indemana, zic eu.
Multumesc!

View PostSirius_B, on 03 noiembrie 2017 - 23:29, said:


Ce ma?Posted Image

Tu ce n-ai inteles, ma?

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postandreic, on 03 noiembrie 2017 - 23:27, said:

Da e bine, asa se face, altfel nu mai curge... perfuziile cilindrice sunt mai rigide si nu se pliaza cum fac cele tip punga.

Nu, nu e bine. Pentru asta exista aerisitor la unele perfuzoare.

LE. In mod culmea, sticla din imagine are atasata un perfuzor cu aerisire (partea aceea albastra). In mod normal, deschizi capacelul acela albastru si aia e. Iar pentru administrare de medicamente folosesti doar dopul de cauciuc (dezinfectat in prealabil, cu spirt cel mai adesea).

Unele perfuzoare nu au aerisitor. In acest caz, kit-ul vine cu un alt tub (din plastic) care se ataseaza in paralel cu perfuzorul.

Varianta din imagine nu este una ,,omologata”, dar este destul de comuna in spitale.

Edited by Rhesus, 04 November 2017 - 00:00.


#8
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Tu ce n-ai inteles, ma?

aer steril?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Orice act medical implica o doza de risc.
     Solutiile injectabile sau perfuzabile ajung inevitabil in contact cu aerul.
      Daca in aerul din incapere se gasesc microbi care se transmit prin aer( gripa, TBC) nu ai nevoie de perfuzie ca sa lei boala.
      Eventualele bacterii care se gasesc in are sunt distruse cu usurinta de sistemul imunitar.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Perfuzia, in niciuna dintre situatii, nu era cilindrica (desi asa pare in poza), ci aplatizata din fabricatie. Nu am vazut perfuzii cilindrice pana acum,
E plin de ele, solutiile gen Ringer samd...

View PostRazvan_N, on 03 noiembrie 2017 - 23:42, said:

dar chiar si asa mi-e greu sa cred ca nu ar mai curge (decat daca ar fi rigid, de exemplu din sticla). Pe masura ce lichidul se scurge, presiunea
in recipient scade dar in exteriorul lui ramane tot 1 bar.
Nu, nu mai curge daca nu o gauresti, e logic. Cand am ocazia iti fac film cu perfuzia lui tata.

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostSirius_B, on 03 noiembrie 2017 - 23:53, said:


aer steril?

Nu, aerul din incapere nu este steril. Restul continutului din recipient (lichid + aer) era steril pana sa fie intepat cu acul,
deci pana la patrunderea aerului NEsteril din incapere. E mai clar acum?

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
@andreic Utilizeaza un perfuzor cu aerisire (,,chestia” aia albastra din imaginea initiatorului). ...

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
Nu am dinala, am simplu cum gasesti in spitale sau farmacii, insa aerisitorul nu face minuni, daca nu baga aer in recipient degeaba e...
Solutiile saline, serurile, glucoza cand vine in recipient cilindric mai gros nu se duce daca nu e intrare de aer in el ca face presiune negativa.

Edited by andreic, 04 November 2017 - 00:10.


#14
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Mai exista perfuzoare fara aerisire? Singurele fara aerisire pe care le cunosc sunt cele speciale ptr transfuzie de sange.

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
"Worldwide, there are two types of IV fluid containers in use: a collapsible plastic container that requires no external venting for the bag to empty (a closed infusion container) and a noncollapsible container (glass bottle or semirigid plastic bottle or burette) that must be vented externally to allow air to enter and the fluid to egress (an open infusion container).* Open infusion systems have a higher risk of contamination during initial setup and administration than closed systems. Open systems were in use worldwide for more than 75 years, until a nationwide outbreak occurred in the United States in 1971, caused by Enterobacter cloacae. This outbreak was ultimately traced to intrinsic contamination of the screw cap closures on the glass IV fluid bottles of one US manufacturer.† By the early 1980s North America and Western Europe had universally adopted the use of closed infusion systems. These closed systems have been shown to significantly reduce the incidence of CLABSIs. Open infusion systems, however, are still in use in many parts of the world, including Eastern Europe, Germany, Asia, Africa, and Latin America.*,‡,§,║,#,** A study conducted in four countries that switched from an open infusion container to a closed infusion container observed that the incidence of CLABSIs decreased from an overall rate of 10.1 infections per 1,000 central line–days (open infusion system in use) to 3.3 infections per 1,000 central line–days (closed infusion system in use), for an overall 67% reduction in CLABSI rates.* Another group of researchers found the switch from an open to a closed infusion system to be a cost-saving strategy by reducing the rate of CLABSIs without increasing hospital costs.║ Graves et al. analyzed the impact of the introduction of a closed infusion system in the ICUs of two Latin American cities and found that the closed system not only reduced CLABSI rates but also reduced costs and deaths.‡"

Sursa:
https://www.jointcom...ous_Systems.pdf

Pe scurt, se accepta, insa utilizarea pungilor neaerisite reduc riscul infectiilor de la 10.1 la mie, la 3.3 la mie.

Si mai pe scurt, moft pentru Romanica. Uniformele de spital sa aiba buzunare mari si aflate la indemana, restul e optional.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostRhesus, on 04 noiembrie 2017 - 00:06, said:

@andreic Utilizeaza un perfuzor cu aerisire (,,chestia” aia albastra din imaginea initiatorului). ...

      Cu aerisitor sau nu tot aia e ? Esti sigur ca ai inteles intrebarea initiala?


#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postandreic, on 04 noiembrie 2017 - 00:04, said:

Nu, nu mai curge daca nu o gauresti, e logic. Cand am ocazia iti fac film cu perfuzia lui tata.

Nefiind un recipient rigid, nu e "logic" (adica obligatoriu), insa e posibil. Te cred, nu e nevoie sa filmezi. Multa sanatate tatalui tau!

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
Astea circulare ca sticlele sunt mai rigide, curge cam un sfert dupa aia se opesc daca nu le gauresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate