Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fetcu, Casa Parter 150mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#55
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
B., tu glumesti, desigur.

#56
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Poate omu' chiar are bafta sa dea peste un mester..cum erau candva pe la țarã.  Unu de calitate. .inainte.. .se rezerva cu luni-ani înainte.  Plus ca vine pe recomandãri. .se pare.  Oricum nu cred ca practica solutii de +10 cm sub cota zero ( daca vede 45-ul de eps pus recent pe un jurnal..cred ca leșinã de ras aia..din pãcate din neștiințã)..

La tara nu prea se fac calcule. .se merge pe experiența. .Se baga in sobe. .cat e nevoie ca sa fie cald..Nu se calculeaza "aberatii" de genul: cat sa izolez casa incat pierderile sa fie minime..iar consumul minimal. .ci se iau lemne la greu. .sa fie decat sa lipseascã.

Nu m-ar mira sa vad case fara izolatie ..ca sa respire peretii..sau cu un max de 5 pe pereti..zero pe placi..etc.

Nu e o remarca asupra cazului de fata. .ci o constatare. .pt ca am crescut in mentalitatea asta..si-i greu s-o schimbi. .plus ca si bugetul are un mare impact. .

Cat privesc.. actele.. autorizații.. proiecte..de obicei se incep dupã ce se muta proprietarul..

Edited by manghels, 04 November 2017 - 20:21.


#57
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 14:59, said:

Oricum aveti si dumneavoastra dreptate! Sunt multe cazuri in care proprietarii cauta echipe mai ieftine si fac treaba "las ca merge si asa" , in schimb asta cunoaste meserie! Omu a lucrat pe afara dupa proiect asa cum am vazut aici pe forum!

Eu chiar va rog sa aveti rabdare cu mine! Am invatat foarte multe de pe acest forum! Si Dumneavoastra sunteti inclus aici!


Acum e prima datã când intru pe jurnalul asta.

Proiectul de la tara costa 300 de euro ,nu 2000 de euro, îl face arhitectul proaspãt absolvent al comunei. În schimb constructorul ar trebui si ar face bine sã respecte proiectul . "Meșterii "aștia care sunt recomandati de tot satul sunt cei mai periculoși. Nu știu sã lege un fier dupã proiect,am întâlnit și cazuri în care nu fãceau ciocuri la etrieri, apoi se supãrau și plecau acasã :)

Edited by Benderbut, 04 November 2017 - 20:26.


#58
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBenderbut, on 04 noiembrie 2017 - 20:22, said:

Acum e prima dată când intru pe jurnalul asta.

Proiectul de la tara costa 300 de euro ,nu 2000 de euro, îl face arhitectul proaspăt absolvent al comunei. În schimb constructorul ar trebui si ar face bine să respecte proiectul . "Meșterii "aștia care sunt recomandati de tot satul sunt cei mai periculoși. Nu știu să lege un fier după proiect,am întâlnit și cazuri în care nu făceau ciocuri la etrieri, apoi se supărau și plecau acasă Posted Image
,  ((:P))

Bendere, tu esti ma? Chiar te asteptam, hihi.
@initiator...auzi, cum sa-ti zicem, ca as "Fetcu" suna prea..parca...neinternetic. Deci, daca si Bender a zis asta, care-i tata tuturor mamelor doreilor de pe aria asta...apoi ar trebui sa-ti dea de gindit.

Acuma na. Nu se stie niciodata. stati fratilor sa vedem.... poate ne da clasa totusi mesterul asta, si face cea mai cea realizare de pe forum.... asa, de-al naibii, sa ne inchida gura. Ca n-or fi chiar toti catastrofa.

@Fetcu. Colegule, sigur trebuie sa te documentezi bine....sa n-ai vreo surpriza. ca nu se stie niciodata. Vezi jurnalul lui @catalinjns, cred ca 5 echipe a schimbat pina a terminat la rosu.
  Cred ca nu ti-e usor sa pleci de acasa sa muncesti ca un rob pe coclauri pentru banii astia. E pacat sa-ti bati joc de ei.

Edited by viotl, 04 November 2017 - 20:39.


#59
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Bendere ..sa nu generalizam. Casele fãcute de meșteri din astia (meserii învãțate din tata in fiu) stau in picioare de multe decenii.

Clar ca or mai fi si tepari. .nu i-as dori inițiatorului. ..ca si asa trage de buget. .numai tepele ii mai lipsesc. .

Edited by manghels, 04 November 2017 - 20:52.


#60
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007

View Postmanghels, on 04 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Poate omu' chiar are bafta sa dea peste un mester..cum erau candva pe la țarã.  Unu de calitate. .inainte.. .se rezerva cu luni-ani înainte.  Plus ca vine pe recomandãri. .se pare.  Oricum nu cred ca practica solutii de +10 cm sub cota zero ( daca vede 45-ul de eps pus recent pe un jurnal..cred ca leșinã de ras aia..din pãcate din neștiințã)..

La tara nu prea se fac calcule. .se merge pe experiența. .Se baga in sobe. .cat e nevoie ca sa fie cald..Nu se calculeaza "aberatii" de genul: cat sa izolez casa incat pierderile sa fie minime..iar consumul minimal. .ci se iau lemne la greu. .sa fie decat sa lipseascã.

Nu m-ar mira sa vad case fara izolatie ..ca sa respire peretii..sau cu un max de 5 pe pereti..zero pe placi..etc.

Nu e o remarca asupra cazului de fata. .ci o constatare. .pt ca am crescut in mentalitatea asta..si-i greu s-o schimbi. .plus ca si bugetul are un mare impact. .

Cat privesc.. actele.. autorizații.. proiecte..de obicei se incep dupã ce se muta proprietarul..

Stiu ce zici...dar in cazul asta de ce sa mai intri aici daca tot mergi pe "traditional"?
Problema cu mesterii de genul asta este ca ei sunt un fel de dumnezei. Daca ei zic ca nu trebuie decat 7 etrieri pe stalp, pai cine esti tu ca beneficiar sa-i zici de proiect? Si care proiect...caci la 300 eur vei primi 3-4 hartii bune nici macar sa te stergi la c.r.
Deci esti total la mana meseriasului.
Eu daca as aborda calea asta nu as face jurnal aici...faci dracu ceva la inima si cap in conditiile astea. As lua meseriasul, ar face casa cum vrea el...iar eu as sta in ignoranta milenara pentru linistea mea.


#61
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Anghele, problema ii ca mesteri d-aia nu prea mai sint...nici priceputi, nici seriosi...Mult prea multi sint doar pusi pe capatuiala acum...sper sa nu fie cazul aici.

#62
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 04 noiembrie 2017 - 20:32, said:


,  ((:P))

Bendere, tu esti ma? Chiar te asteptam, hihi.
@initiator...auzi, cum sa-ti zicem, ca as "Fetcu" suna prea..parca...neinternetic. Deci, daca si Bender a zis asta, care-i tata tuturor mamelor doreilor de pe aria asta...apoi ar trebui sa-ti dea de gindit.

Acuma na. Nu se stie niciodata. stati fratilor sa vedem.... poate ne da clasa totusi mesterul asta, si face cea mai cea realizare de pe forum.... asa, de-al naibii, sa ne inchida gura. Ca n-or fi chiar toti catastrofa.

@Fetcu. Colegule, sigur trebuie sa te documentezi bine....sa n-ai vreo surpriza. ca nu se stie niciodata. Vezi jurnalul lui @catalinjns, cred ca 5 echipe a schimbat pina a terminat la rosu.
  Cred ca nu ti-e usor sa pleci de acasa sa muncesti ca un rob pe coclauri pentru banii astia. E pacat sa-ti bati joc de ei.
am simțit că ceva este neregula când a zis că meșterul ăla îl recomanda "tot satul " de unde și până unde gura satului contează ? Pai pe mine satul mă despretuieste .

#63
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Meseriași din tată în fiu....Nu mai au tesle, burghie, dalți de lemn. Fac acoperișul din drujba și din ciocan. Se urca pe cosoroaba ca un diriginte de șantier  cu creionul dupa ureche.
....
Un fel de Brâncuși reinterpretat.

@Fetcu- spor la treabă.  Pune biciul pe ei.

Edited by MKdens24kw, 04 November 2017 - 21:14.


#64
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postmanghels, on 04 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Bendere ..sa nu generalizam. Casele făcute de meșteri din astia (meserii învățate din tata in fiu) stau in picioare de multe decenii.

Clar ca or mai fi si tepari. .nu i-as dori inițiatorului. ..ca si asa trage de buget. .numai tepele ii mai lipsesc. .
lasa ca meseriasii pe vremuri îți veneau cu proiect propriu și le făceau ferestre și geam unde vroia meșterul nu proprietarul pentru el era prost  ...casa era simplă doar parter ,doar ei știau cum sa așeze chirpicul, boltarul sau cărămidă plina că sa nu se de dărâme casa.

"Meseriașii din tată -fiu" care că eu nu mă asemăn de loc cu el ,atâta timp cât stă curat pe șantier ca un copil de neamt in parcul de joaca ,e cel mai fericit.

#65
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Oamenilor eu va dau dreptate cu chestia asta! Sau intamplat cazuri in care asa zisii meseriasi au batut cu pumnul in piept.. Dar in realitate au facut o catastrofa! Nu pot sa bag mana in foc ca omul asta ii 100 la 100 perfect, dar stiu ca oameni cu bani multi lau luat sa le faca casele, cu proiecte facute cum trebuie! Stiu ca din o gramada de "echipe" cate erau in sat, majoritatea au ramas fara munca din cauza ca toata lumea care construieste il cauta pe acest constructor! Dar cum am zis nu pot sa bag mana in foc ca ii perfect! Dar o sa fiu atent atat cat pot sa faca bine! Daca vad ca nu face treaba buna , Nici o problema! Il opresc din treaba, ii platesc la om ce a facut si La revedere! Nu vreau sa se intample ceva de genul... Nu am bani de aruncat pe geam! Omul a zis sa ii dau banii dupa ce face cate un pas cu constructia, nu vrea bani inainte! Nu cred ca o sa am probleme cu el nici de un fel... Omul a lucrat mult prin afara, si a facut foarte multe case in sat, am vorbit cu multi proprietari la care a facut el casele, toti is multumiti! Ce sa fac... Asta ii situatia! Sper sa reusesc, si sper sa primesc ajutor si de la voi de pe forum! Nu imi permit sa arunc cu banii peste tot... Muncesc ca robotii afara! Ii usor de dat 2 3 mii pe proiect(daaca as avea 100.000)... Dar eu momentan dispun de 10.000 cu posibilitatea sa mai fac rost de vreo 10.000 pana la sfarsitul anului viitor!

#66
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu trebuie sa ne dai dreptate noua.
Trebuie sa te pregatesti si sa fii atent acolo.
Oricum, tre sa faci ceva gimnastica...bugetul e foarte mic. Foarte-foarte mic. Va trebui sa faci foarte multe compromisuri. N-am timp, dar daca are cineva... cred ca doar materialele costa atit. Gindeste-te bine.

Ia o hirtie, pix, si incepe si noteaza.

Bai, am citit bine, 20.000, da?

Edited by viotl, 04 November 2017 - 21:39.


#67
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Pai nam ce face.... Nu o sa dispun ni?iodata de bani gramada! Si asa... Am avut mai multi dar la nevoie tot am ciupit din ei! De asta vreau sa ma apuc de construit mai repede... Cei facut ii bun facut! O sa construiesc pe stadii! Mai greu ii pana pun acoperisul! Dupa mai pot face si in familie! Cum ar fi izolatia,tencuitul,sapa,gresie,faianta,etc!

Frate hai sa ne dam in pas cu realitatea! Cat la suta din romanii care fac case, fac asa cum se vede pe aici pe forum! Lumea nu are bani fratilor! Credeti ca toti is permit sa puna cele mai scumpe geamuri sau 15 cm de polistiren sub radier? Hai sa fim seriosi.... Asta e facem cum putem! Decat sa dorm in casa la parinti,intro camera cu sotia si copilul, si in aceiasi casa cu 6 frati si fiecare cu familia lui mai bine imi fac o casa mai prapadita dar macar stau la casa mea si nu am probleme cu nimeni

#68
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pe mine pentru 130 mp parter și etaj la roșu m-am costat doar materialele 15,000 de euro .
Spor.

#69
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
O sa fac prima data fundatie temelie si radier, dupa o sa calculez cati bani am nevoie pana la acoperis cu tabla pusa, cand dispun de bani dau drumul la treaba! Dar eu cred ca la anul sau maxim 2 ani o sa reusesc sa o ridic!

#70
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prietene, hai ca poate bem o bere.
A inceput sa-mi placa de tine.
Iti dau dreptate.

In primul rind, nu te enerva, ca n-are rost.

Apoi, mai zic o data, citeste si pregateste-te bine, ca sa folosesti maxim ce poti sa scoti din banii aia.

Asa e. daca ai ghinion si nu mai gasesti munca, ai unde sta, oricum o faci.
Daca ai noroc si vei da de bani, faci naibii alta.

Parerea mea...da-i bocanc. Oricum ai face, e mare lucru sa ai cuibul tau, sa te bucuri cu Fetculica ta si cu Fetculicii mici. E mare lucru.

(ar fi bine totusi sa pui polistiren sub radier, pentru sanatatea pasaricii lu' domna Fetcu si a copiilor carora le place sa se tavaleasca. O raceala jos termina o femeie. Stiu cum e o casa cu podea rece si ce inseamna tratament pentru "jos".)

===============
Sa nu mai scrii asta, sau nu asa, daca vrei sa treaca lumea pe aici. Nu zic cu rautate. Chiar is curios ce o sa iasa.
Hai, bafta multa!

PS1. Ce vrei tu cit am inteles eu trebuie minim 30-35k. Poate ai noroc si dai de job mai bun. De aia tre sa ai grija.
PS2. Ce naiba muncesti tu afara de iei asa putin? ca nu pari capsunar clasic.

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 21:44, said:

Frate hai sa ne dam in pas cu realitatea! Cat la suta din romanii care fac case, fac asa cum se vede pe aici pe forum! Lumea nu are bani fratilor! Credeti ca toti is permit sa puna cele mai scumpe geamuri sau 15 cm de polistiren sub radier? Hai sa fim seriosi.... Asta e facem cum putem! Decat sa dorm in casa la parinti,intro camera cu sotia si copilul, si in aceiasi casa cu 6 frati si fiecare cu familia lui mai bine imi fac o casa mai prapadita dar macar stau la casa mea si nu am probleme cu nimeni


#71
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 04 noiembrie 2017 - 21:52, said:

Apoi, mai zic o data, citeste si pregateste-te bine, ca sa folosesti maxim ce poti sa scoti din banii aia.
Lasă că va avea grijă să se folosească de bani respectiv de materiale  cum crede mai bine ,domnul meseriaș.

#72
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 21:49, said:

O sa fac prima data fundatie temelie si radier, dupa o sa calculez cati bani am nevoie pana la acoperis cu tabla pusa, cand dispun de bani dau drumul la treaba! Dar eu cred ca la anul sau maxim 2 ani o sa reusesc sa o ridic!
Da calculeaza in pisici acum.
Acoperisul tau parca nu are 4 ape ci mai multe. Vezi ca doliile si coamele costa, indiferent de solutie-in afara de tabla lisa. Costa foarte mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate