Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fetcu, Casa Parter 150mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#37
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postpicomouse, on 03 noiembrie 2017 - 07:25, said:


La priza de pămînt sunt destule necunoscute ( tipul solului, umiditatea, înălțimea pânzei freatice , etc). Ideea ar fi sa ai cit mai mulți tarusi înfipți in șanțul de fundare si sa fie legati intre ei cu platbanda si sudata si ea la armaturi. Cu cit mai mulți cu atit ai rezistenta mai mică ( e mai bine). Dacă pui pe întreg perimetrul la distanta intre ei mai mică decit lungimea lor si ai un sol mediu sigur iesi intre 1 si 4 ohmi ceea ce e ok.
Cred ca teai incurcat la scris... Pai daca e sa pun la distanta mai mica decat lungimea lor pe tot perimetrul casei asta ar insemna sabat in jur de 25 30 de tarusi!.. Eu din ce am citit pe aici, am gadit ca trebuie pusi la distanta dubla decat lungimea tarusului. In cazul meu daca pun de 2 m lungimme tarusul ar trebui pusi la o distanta de 4 metri intre ei!

#38
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu as pune mai multi..Eu am inconjurat toata fundatia cu platband si tarusi de 1.5m la ~3m distanta..sudura si spay sau smoala peste. Daca poti ..sudeaza cateva limbi si de fierul din fundatie..Scoate cate limbi ai nevoie pt tablouri..si mai scoate 1-2 in colturi opuse unde mai poti adauga cativa tarusi in viitor..in caz ca da cu virgula la masuratori si iese mult peste 1 Ohm.

Eu am pus atatia tarusi (12-13 cred) pt ca intentionam sa bag un paratrasnet (care e on hold pe termen mediu/lung pt ca si-au montat altii in zona de alea profi si nu cred ca mai are rost sa 'atrag' fulgerele si spre mine)..plus ca sunt cateva case cu acoperis metalic..care cred ca ar momi descarcarile spre ele.

View PostFetcu, on 03 noiembrie 2017 - 09:04, said:

Cred ca teai incurcat la scris... Pai daca e sa pun la distanta mai mica decat lungimea lor pe tot perimetrul casei asta ar insemna sabat in jur de 25 30 de tarusi!.. Eu din ce am citit pe aici, am gadit ca trebuie pusi la distanta dubla decat lungimea tarusului. In cazul meu daca pun de 2 m lungimme tarusul ar trebui pusi la o distanta de 4 metri intre ei!
Eu zic ca n-are rost sa pui de 2m (decat daca solul o cere) pt ca isi rup aia schinarea la cat au de batut la ei..si risti sa-i si deteriorezi facand floare din cauza barosului. De 1.5m la 3m is suficienti in acceptiunea mea..Numarul ..ii bine sa fie macar peste 3..daca solul e bun..si de asemenea unii recomanda  ca platbandul sa fie impreastiat in forma de..cerc/ triunghi ca sa inchizi bucla. De ce?...nu mai retin.(sau poate am retinut prost).

Fa cum a zis Bylly mai sus ..sau fa cum am facut eu..

Edited by manghels, 03 November 2017 - 09:36.


#39
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Inaltimea la care trebuie sa te ridici cu streasina trebuie calculata functie de planul casei si de panta acoperisului. Spune'i arhitectului ca vrei sa ai loc de un pod circulabil/posibilitate de amenajare mansarda si el o sa prevada inaltimile necesare in proiect. Altfel nici nu o sa ai proiectul in legatura cu realitatea.

#40
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postbrawnie, on 02 noiembrie 2017 - 23:58, said:

@Fetcu ..in mod normal manopera la o casa parter ar trebui sa fie mai scumpa putin decat la o casa cu etaj....
De ce? Pai e simplu....suprafata mai mica deci in total bani mai putini, manopera mai mare la fundatie si acoperis ....la cei 45 euro eu zic ca este un pret foarte bun...
Poti sa scapi in pod fara centura de beton daca faci o "smecherie" de genul asta :
Attachment pod.JPG
Attachment pod2.JPG
Attachment pod3.JPG
Frontoanele inchide-le cu structura framing si OSB ...iesi mai ieftin decat cu caramida, centuri, betoane si armaturi....
Attachment fronton.JPG
      Am vorbit cu constructoru si a zis ca imi face asa cu grinzi de lemn sus in pod,se ridica cam 50 60 cm de la placa! Cred ca ii destul. Cu acelasi pret, 45 euro la mp casa si 25euro pentru terasa! Inaltimea la parter o sa fie de 2,80. Si terasa o sa fie sub acoperisul casei, nu mai fac acoperisul la terasa separat intro singura apa!

Edited by Fetcu, 04 November 2017 - 14:13.


#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pin' la urma citi tarusi pui. :P

#42
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 14:09, said:

Am vorbit cu constructoru si a zis ca imi face asa cu grinzi de lemn sus in pod,se ridica cam 50 60 cm de la placa! Cred ca ii destul. Cu acelasi pret, 45 euro la mp casa si 25euro pentru terasa! Inaltimea la parter o sa fie de 2,80. Si terasa o sa fie sub acoperisul casei, nu mai fac acoperisul la terasa separat intro singura apa!

Bre, iti dau inca un sfat gratuit: constructorul sa faca conform proiectului. Daca se apuca el sa decida ce scoate si ce baga, in niciun caz nu o face sa-ti fie tie bine. Da, stiu...el a facut 113 case pana acum si toate stau in picioare. Le-a facut el cum a vrut si cum l-a dus capul lui capabil, mare noroc ai avut ca ai dat peste el, ti-s pus Dumnezeu mana in cap.
Tu o iei de la coada la cap: ai 3 linii pe o hartie (schita aia) si vrei pret de constructie. Fa proiectul complet si abia apoi du-te si cere pret.

Edited by the_lion, 04 November 2017 - 14:50.


#43
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da' zău.

#44
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postthe_lion, on 04 noiembrie 2017 - 14:46, said:


Bre, iti dau inca un sfat gratuit: constructorul sa faca conform proiectului. Daca se apuca el sa decida ce scoate si ce baga, in niciun caz nu o face sa-ti fie tie bine.
Tu o iei de la coada la cap: ai 3 linii pe o hartie (schita aia) si vrei pret de constructie. Fa proiectul complet si abia apoi du-te si cere pret.
Domle nu intelegi ca asa merge treaba la tara! Nu da nimeni NICIODATA la tara 2 3 mii euro pe un proiect nici daca doarme in poiata la gaini! La noi in sat asa se face de cand ma stiu... Proiectu ii pentru autorizatie si casa in realitate o face constructorul, Omul asta se pricepe la construit.. Face in jur de 15, 20 de case pe an! Bineinteles ca se uita si la proiect, nu face de capul lui, dar mai multe informatii si idei primesc de la constructor!

#45
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu recunosc ca nu mai am rabdare cu de-astia ca tine. Bafta si spor!

#46
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu intelege, leu' îi mai ţăcănit asea. Nu-l baga in seama, tu da-i inainte.

#47
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Oricum aveti si dumneavoastra dreptate! Sunt multe cazuri in care proprietarii cauta echipe mai ieftine si fac treaba "las ca merge si asa" , in schimb asta cunoaste meserie! Omu a lucrat pe afara dupa proiect asa cum am vazut aici pe forum!

Eu chiar va rog sa aveti rabdare cu mine! Am invatat foarte multe de pe acest forum! Si Dumneavoastra sunteti inclus aici!

#48
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postthe_lion, on 04 noiembrie 2017 - 14:56, said:

Eu recunosc ca nu mai am rabdare cu de-astia ca tine. Bafta si spor!
Ai ba leule dafaq mi-ai stricat spiciul.

@Fetcu
sa nu te superi, esti un pic asa.

Attached File  cat wtf mouse 1.jpg   52.4K   11 downloads

si cind il prinzi pe leu' pe ciclu asa primesti.
Leu' vrea sa zica asa mai finut ca daca vrei raspunsuri intr-o situatie aberanta relativ la aria asta tre sa citesti mai cu atentie.

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 14:59, said:

Omu a lucrat pe afara dupa proiect asa cum am vazut aici pe forum!
Hai, spune unde ai vazut asta aici pe forum.

Acu...sa ai tu rabdare cu noi!

Edited by viotl, 04 November 2017 - 15:09.


#49
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Probabil a vrut sa vada daca ne verifici pe noi ,cei de pe SP, cu constructorul sau pe constructor cu noi.....ca proiectantul nu are nicio  gara in ecuatie :))))

#50
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postviotl, on 04 noiembrie 2017 - 15:12, said:


Ai ba leule dafaq mi-ai stricat spiciul.


si cind il prinzi pe leu' pe ciclu asa primesti.
Leu' vrea sa zica asa mai finut ca daca vrei raspunsuri intr-o situatie aberanta relativ la aria asta tre sa citesti mai cu atentie.


Hai mai Vio, cititul este pentru tocilari. La tara sunt oameni dintr-o bucata care fuck treburi.

Edited by the_lion, 04 November 2017 - 15:15.


#51
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image
Esti tare boss!
Numai tu puteai sa zici una ca asta.
Quote of the day, pe bune.

Bai, da' mie mi se pare ok omu'.

#52
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Apreciez umorul vostru:)) totusi hai sa trecem peste faza asta cum e cu proiectul sau cine ii constructorul, cand se apuca de treaba eu o sa pun poze si atunci vedem daca stie ce face sau nu! Eu va rog sa ma ajutati cu sfaturi unde ma puteti ajuta! Planul casei ij asta care il am acum... Daca o sa fie nevoie sa schimb ceva la el mai am timp 1 luna 2 !

#53
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Stii, leul nu glumea.
Hai totusi sa vedem.

#54
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu am o singura intrebare..... raspunderea pentru ce face constructorul cine o poarta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate