Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Fetcu, Casa Parter 150mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#415
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

 the_lion, on 12 februarie 2018 - 17:27, said:

In plus...nu asa se face o estimare.
Daca stii ca o sa ai niste usi gigantice, nu le estimezi la aceleasi costuri ca si o usa de 90cm latime si 210cm inaltime.
Spui ca o sa ai hp=90cm si inaltime fereastra de 160cm...asta inseamna, teoretic, sa faci si usile la fel (sau cu un luminator sus), deci pana la cota 2.5m. Altfel arata ca dracu decalate asa ca in simularile tale.
Asta ar insemna sa fac si usile cam de 2,6m? Cum arata alea.....

#416
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 Fetcu, on 12 februarie 2018 - 17:30, said:

Asta ar insemna sa fac si usile cam de 2,6m? Cum arata alea.....
cum am spus mai sus...cu un luminator. Tu cand te uiti pe pozele alea nu ti se pare nimic aiurea cu usile alea asa...sub nivelul la care sunt aliniate restul ferestrelor?

#417
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

 the_lion, on 12 februarie 2018 - 17:33, said:

cum am spus mai sus...cu un luminator. Tu cand te uiti pe pozele alea nu ti se pare nimic aiurea cu usile alea asa...sub nivelul la care sunt aliniate restul ferestrelor?
Ba da.. Nu prea mi-a convenit, dar nu am stiut de varianta asta cu luminator. Caut acum pe net sa vad cum arata sau despre ce e vorba.
Multumesc ca mi-ai spus!! :)

Ii indicat de pus polistiren pe contur la geam? Ala de 2 3 cm?

#418
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Bai Fetcule...hai spune sincer: tu ai in sat niste baieti care au plecat la cules de capsuni in Spania sau Italia, s-au intors cu o bruma de bani si au facut un cacat de casa din boltari, dar maaaaare. Dupa ce au pus polistiren de 5cm si au spoit-o un pic...chiar pare bogatie cand privesti de afara.
Iar tu...pizzar nu capsunar, in Germania nu Spania, nu poti face o casa mai mica decat ei.
Ai exact atitudinea de care zicea si Astrul zilele trecute...
Rar mi-a fost dat sa vad pe cineva care sa persiste intr-o directie atat de gresita. Esti un burete pt absorbit unele chestii (ai invatat de punti termice, etc) dar trec pur si simplu pe langa tine niste sfaturi din realitate, nu din lumea inchipuita.
Bre, nu as zice nimic daca nu specificai bugetul pe care (nu) il ai...dar sa te gandesti la usi de 2.6 × 2.5m cand pleci cu nici 20kEUR pt amprenta spre 200mp (cu terase)...nu mi se pare nici nestiinta nici naivitate.

Usi de-alea le fac oameni care au vederea spre un lac de munte...nu la faneata sau capita de paie a vecinului. Probabil ca la dimensiunile alea sa fii nevoit sa faci cu tamplarie de AL, nu PVC.
Fa frate 2 ochiuri fixe si o usa normala de 90cm, ca nu fugi de turci pe usile alea...si nici super vedere nu ai sa te deranjeze un profil vertical in plus.
Fa omule o casa mai mica pe care sa ti-o permiti, una proiectata bine si executata la fel...nu un mastodont pe care nu il vei incalzi iarna. Restul de bani (daca sunt) investeste-i mai bine in educatia copiilor si o viata placuta pt voi ca familie, nu in niste mp de casa facuta prost si fara cap.

#419
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Buna la toti!
Astazi am cumparat lemnul.
Capriorii din cate am inteles o mare parte din ei sunt deja uscati.
Grinzile nu.
Sunt asezati in stiva si cred ca asa o sa stea pana la anul :)
In poze este numai jumatate din scandura
Undeva prin aprilie o sa ne apucam de treabaAttached File  IMG-20180302-WA0006.jpg   56.17K   66 downloadsAttached File  IMG-20180302-WA0007.jpg   75.74K   69 downloadsAttached File  IMG-20180302-WA0008.jpg   73.46K   76 downloadsAttached File  IMG-20180302-WA0011.jpg   65.34K   72 downloads

#420
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Cu cat ai luat scandura?

#421
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Scandura cu 700lei mc. Am luat de la cineva din Gura Humorului. A adus tot lemnul acasa cu masina lor.

#422
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Salutare tuturor.
Am nevoie de un sfat inainte sa vorbesc cu constructorul...

Prima data cand am vorbit cu el a zis ca manopera costa 45 euro mp pentru casa cu placa de la pod de beton

Si pret terasa 25 euro (terasa acoperita cu acoperisul casei doar ca fara placa de beton la pod)

Terasa neacoperita 15 euro mp

A doua oara cand am vorbit cu el si am intrebat cum o sa fie platiti banii pe categorii mi-a zis :
15 euro pana la radier
25 euro pana la placa de la pod
15 euro acoperisul
Dar astea in total fac 55 euro nu 45... Si nu mi-am dat seama atunci....
Nu stiu daca a incercat sa ma prosteasca.. Eu cred ca sa incurcat.. Infine
Eu vreau sa il sun si sa vorbesc despre asta..

Cum credeti ca ar trebui impartiti corect astia 45 euro  pe categorii? Cat pana la radier cat pana la placa si cat pentru acoperis?



#423
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 the_lion, on 12 februarie 2018 - 18:07, said:

Bai Fetcule...hai spune sincer: tu ai in sat niste baieti care au plecat la cules de capsuni in Spania sau Italia, s-au intors cu o bruma de bani si au facut un cacat de casa din boltari, dar maaaaare. Dupa ce au pus polistiren de 5cm si au spoit-o un pic...chiar pare bogatie cand privesti de afara.
Iar tu...pizzar nu capsunar, in Germania nu Spania, nu poti face o casa mai mica decat ei.
Ai exact atitudinea de care zicea si Astrul zilele trecute...
Rar mi-a fost dat sa vad pe cineva care sa persiste intr-o directie atat de gresita. Esti un burete pt absorbit unele chestii (ai invatat de punti termice, etc) dar trec pur si simplu pe langa tine niste sfaturi din realitate, nu din lumea inchipuita.
Bre, nu as zice nimic daca nu specificai bugetul pe care (nu) il ai...dar sa te gandesti la usi de 2.6 × 2.5m cand pleci cu nici 20kEUR pt amprenta spre 200mp (cu terase)...nu mi se pare nici nestiinta nici naivitate.

Usi de-alea le fac oameni care au vederea spre un lac de munte...nu la faneata sau capita de paie a vecinului. Probabil ca la dimensiunile alea sa fii nevoit sa faci cu tamplarie de AL, nu PVC.
Fa frate 2 ochiuri fixe si o usa normala de 90cm, ca nu fugi de turci pe usile alea...si nici super vedere nu ai sa te deranjeze un profil vertical in plus.
Fa omule o casa mai mica pe care sa ti-o permiti, una proiectata bine si executata la fel...nu un mastodont pe care nu il vei incalzi iarna. Restul de bani (daca sunt) investeste-i mai bine in educatia copiilor si o viata placuta pt voi ca familie, nu in niste mp de casa facuta prost si fara cap.


Eu daca ar fi sa mai construesc o casa as face`o de 120m2 la sol SI ATAT..... fara etaj si un garaj inchis langa casa.....garajul face toti bani cand ninge...

#424
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Din ce stiu eu, constructorii pun mai mult pana la cota 0, ca pondere cost din total constructie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate