Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Fetcu, Casa Parter 150mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#73
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Asa este! Ai dreptate! Am invatat foarte multe de pe acest forum si sper sa mai invat in continuare!! Si sa va mai zic ceva... Spre avantajul meu.... Eu sunt inca foarte tanar fata de voi! Si sotia la fel! Eu am 25de ani si sotia 20 de ani! Deci am tot timpul sa termin ceea ce am inceput! Stiu ca va fi greu dar cu ajutorul lui Dumnezeu o sa am succes si voi termina si ma voi bucura de aceasta casa! Daca plec cu gandul ca nu pot si ca nu o sa termin si ca nu am bani destui,apoi asa nu plec la drum! Eu va zic asa O sa ma apuc de construit casa si o sa vedeti ca o sa duc totul la bun sfarsit! Bineinteles si cu ajutorul vostru!

#74
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBenderbut, on 04 noiembrie 2017 - 21:58, said:

Lasă că va avea grijă să se folosească de bani respectiv de materiale  cum crede mai bine ,domnul meseriaș.
Ai ba bulangiule, gata. Mai bine chiar ai da un sfat, ca stiu ca poti. Vezi si tu cu cine stai de vorba.

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Eu am 25 de ani si sotia 20 de ani!
Ce copii....
Doamne, ce n-as da...

Da-i bocanc.

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Eu va zic asa O sa ma apuc de construit casa si o sa vedeti ca o sa duc totul la bun sfarsit!
Gaataaa, frate, am inteles! Pfoaa da' repede iti sare mustarul.
Da-i bocanc, n-auzi? :D
Hai la munca, prea multa birfa! :P

#75
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Uite ati putea sa imi dati un sfat cu terasa... As vrea sa o fac de 4 metri pe 6,5! Am vazut la cineva o terasa de 9 pe 4 si mia placut la nebunie, a mea ii de 6,5 pe 3 acum dar as vrea sa o fac de 4 metri, ce ziceti?

#76
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Tu la munca. Eu ma duc la gym sa dau burta jos.

Depinde ce vrei sa faci cu ea.
Normal ca e mistomai mare, dar costa si nu stiu daca e cazul.
Tot cu mesterul... De ce n-ai face-o dupa, separat?
E frumos sa visezi, dar trebuie sa fii rational.

#77
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 04 noiembrie 2017 - 22:05, said:

Mai bine chiar ai da un sfat, ca stiu ca poti. Vezi si tu cu cine stai de vorba
Cum sa nu.
Sã puna osul la treabã și sa nu  asculte "vocea satului".

Edited by Benderbut, 04 November 2017 - 22:13.


#78
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Viotl : PS2. Ce naiba muncesti tu afara de iei asa putin? ca nu pari capsunar clasic.

Lucrez pizzier in germania de cativa ani! Am un salar normal... Nu reusesc sa pun prea mult deoparte dar ma multumesc si cu atat!

#79
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Hai ca-ti mai dau un sfat, tot gratuit si asta.
Bre nenicule, la bugetul tau casa parter de 150mp e mare rauuuu! E pacat sa cazi in capcana "mult si prost", case mari si goale, reci iarna caci nu o sa-ti permiti sa o incalzesti pe toata.
Limiteaza-te omule la maxim 90mp, poti face acum doar 2 dormitoare (zici ca nu ai inca copii si o daca or fi sa vina o buna perioada 2 copii pot dormi in aceiasi camera). Nu face camere de oaspeti, birouri si alte nebunii.
Faci acoperisul cat mai simplu, 2 ape ar fi perfect in sitatia ta...daca inalti podul cu 80-100cm pe laterale obtii un spatiu suficient acolo ca in caz ca ai nevoie de mai mult spatiu sa poti amenaja.
Dar asta costa...in prima faza limiteaza-te sa faci doar parter...si asa bugetul iti da fiori chiar si pt 90mp.
Mai bine mai putin si mai bine facut, o casa micuta si calda.

#80
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Chestii din astea :)[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171104/bc30381e453810bda04afc54addaf2a9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postthe_lion, on 04 noiembrie 2017 - 22:14, said:

Hai ca-ti mai dau un sfat,
Te-ai muiat, leule.... Posted Image

Te-a impresionat si pe tine curajul tineretii, asa-i? Parca-ti aduci aminte de tine....

Bendere, nu mai trage cu oq, moaie-te si tu.

Edited by viotl, 04 November 2017 - 22:22.


#82
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 04 noiembrie 2017 - 22:22, said:

Bendere, nu mai trage cu oq, moaie-te si tu.

Eu pe când eram că el rupeam șantierul in doua. (acum 3 ani :lol:), veneam seara acasă de la betoane și făceam pizza! Vreau de la inițiator mai mult ,atitudinea asta bisericească nu mă impresioneaza și faptul că ascultă de sat da dovada de slăbiciune.

#83
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Ce sa zic... Toata lumea are dreptate in felul lor! Dar eu sunt in situatia mea!

#84
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBenderbut, on 04 noiembrie 2017 - 22:28, said:

Eu pe când eram că el rupeam șantierul in doua. (acum 3 ani Posted Image), veneam seara acasă de la betoane și făceam pizza! Vreau de la inițiator mai mult ,atitudinea asta bisericească nu mă impresioneaza și faptul că ascultă de sat da dovada de slăbiciune.
Afurisit esti....:P

#85
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostFetcu, on 04 noiembrie 2017 - 21:29, said:

ana in foc ca omul asta ii 100 la 100 perfect, dar stiu ca oameni cu bani multi lau luat sa le faca casele, cu proie
Io sint Gica contra, daca n-ai auzit de mine. Cind imi pun mintea, aproape ca ma apropii de bender si leu' (:P)
Uite prima lectie....
ii 100 la 100 = 13 clickuri
e 100% = 8 clickuri, deci aproape jumate.

#86
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, unde e locul? :D


Attached File  Copilu Fetcu de pe sp.jpg   211.84K   41 downloads

#87
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Boon...
Vad ca ai atras atentia bine.
Un sfat - nu mai sari de c.u.r in sus cind ti se spune ceva, oricit nu ti-ar placea. O sa plece toti, vorba lui @lion. Asculta sfaturile, parerile, judeca si decide. Toti iti dau sfaturi bine intentionati, chiar daca unii sint mai acizi. Nu trebuie sa faci asa cum ti se spune, faci cum vrei, dar e bine sa judeci ce ti se spune.
Cind ti se da o parere alta decit ai vrea tu sa auzi, nu considera ca cineva se ia de tine.
Gindeste de 10 ori si taie o data.

Eu zic sa o faci patrata, cu acoperis in doua ape simplu si cu frontoane in caz ca vrei sa scoti doua camere sus.
Copiii sint terminati dupa camere in mansarda.... Si poti sa faci scara in spirala, ia mult mai putin loc
Acoperisul va trebui izolat cu 40 cm de vata daca vrei camere.
Terasa zic sa o faci separat, mai tirziu. Importanta e casa, sa ai unde sa-ti cresti copiii.
Daca faci fundatia eu zic sa o si acoperi cu placa. Apa acumulata in alveole nu va iesi pina la sfirsitul verii...daca va iesi.
Minim 10 cm de EPS minim 80 sub placa, macar 1 metru sub teren de xps de 5 pe elevatie. Daca gasesc, o sa-ti pun o poza sa vezi ce inseamna.

Constructorul a acceptat planul tau? Pentru ca in 20000 eu nu cred ca o acoperi.

Iti sugerez sa vezi jurnalul inu1711-microcasa cu 1000 de intrebari. Sa vezi o bijuterie de casa fara fite.

Sa stii ca ai primit sfaturi tare pertinente aici, si inca o mare gramada. Nu imi amintesc sa mai fi vazut undeva.

Hai sa-ti spun....eu am 51 de ani si jumatate din viata am petrecut-o departe. Nu e bine, crede-ma, nu e bine. Nu merita o casa asa mult sacrificiu.

Era unu' pe-aici, unu' Astrul, avea o vorba, cam asa: nu aspectul, ci caldura caminului te face fericit.

Spor.

Edited by viotl, 05 November 2017 - 03:50.


#88
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu stiu daca ti-am mai aratat planurile de la casa asta:
https://forum.softpe...4#entry21482113
Tot 3 dormitoare (probabil ai mai putea eficientiza si aici si sa faci doar doua dormitoare jos si ulterior inca doua sus), dar scapi cel putin ce cele doua holuri din planul tau. Asta e o economie de ~800 eur doar la rosu. Daca e sa luam de buni cei 45 eur/mpc.
Parerea mea e ca spre asa ceva ar trebui sa te indrepti si tu, fara holuri inutile, dresinguri ... Asta daca ai un buget limitat.
Inteleg ca acela e planul gandit de tine si iti e greu sa vezi mai departe de el :D , dar trebui sa faci si tu un efort :) In varianta actuala casa e mare pentru suma de care dispui.

Despre terasa - depinde daca va fi acoperita de acoperisul principal al casei - si la o casa parter asa ar fi frumos - sau daca are acoperis separat. In cazul acoperisului separat, eu as face terasa mai tarziu. Tot ca si economie zic.

Despre impamantare: ai cele doua variante - pe conturul casei - si atunci o faci cand sapi fundatia sau ulterior, se sapa un sant, se bat tarusi de impamantare in el si gata.
Strict parerea mea: e foarte bine daca poti sa o faci in fundatie, dar aici revenim din nou la buget si la faptul ca sunt putini care stiu sa o faca asa. Nu ca ar fi mare lucru, dar nu stiu de ce nu prea se practica. Asa ca, daca esti limitat de buget si electricianul cu care ai discutat nu a mai facut asa, atunci fa-o ulterior.

Despre izolatie: fa-ti cumva calculele incat sa pui 10 cm de eps 100 / xps sub placa. Si mai lasa loc pe placa de inca 5 cm. Macar atat. Apoi de acolo in colo daca mai poti pune, cu atat mai bine.

Parerea mea :)

#89
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postviotl, on 05 noiembrie 2017 - 03:37, said:

Boon...
Vad ca ai atras atentia bine.
Un sfat - nu mai sari de c.u.r in sus cind ti se spune ceva, oricit nu ti-ar placea. O sa plece toti, vorba lui @lion. Asculta sfaturile, parerile, judeca si decide. Toti iti dau sfaturi bine intentionati, chiar daca unii sint mai acizi. Nu trebuie sa faci asa cum ti se spune, faci cum vrei, dar e bine sa judeci ce ti se spune.
Cind ti se da o parere alta decit ai vrea tu sa auzi, nu considera ca cineva se ia de tine.
Gindeste de 10 ori si taie o data.

Eu zic sa o faci patrata, cu acoperis in doua ape simplu si cu frontoane in caz ca vrei sa scoti doua camere sus.
Copiii sint terminati dupa camere in mansarda.... Si poti sa faci scara in spirala, ia mult mai putin loc
Acoperisul va trebui izolat cu 40 cm de vata daca vrei camere.
Terasa zic sa o faci separat, mai tirziu. Importanta e casa, sa ai unde sa-ti cresti copiii.
Daca faci fundatia eu zic sa o si acoperi cu placa. Apa acumulata in alveole nu va iesi pina la sfirsitul verii...daca va iesi.
Minim 10 cm de EPS minim 80 sub placa, macar 1 metru sub teren de xps de 5 pe elevatie. Daca gasesc, o sa-ti pun o poza sa vezi ce inseamna.

Constructorul a acceptat planul tau? Pentru ca in 20000 eu nu cred ca o acoperi.

Iti sugerez sa vezi jurnalul inu1711-microcasa cu 1000 de intrebari. Sa vezi o bijuterie de casa fara fite.

Sa stii ca ai primit sfaturi tare pertinente aici, si inca o mare gramada. Nu imi amintesc sa mai fi vazut undeva.

Hai sa-ti spun....eu am 51 de ani si jumatate din viata am petrecut-o departe. Nu e bine, crede-ma, nu e bine. Nu merita o casa asa mult sacrificiu.

Era unu' pe-aici, unu' Astrul, avea o vorba, cam asa: nu aspectul, ci caldura caminului te face fericit.

Spor.
- nu ma supar daca cineva imi zice ceva ce nui cum vreau eu sau cum am gandit eu! Chiar apreciez si multumesc tuturor pentru fiecare sfat, am multe de invatat de la voi!
- nu vreau casa in 2 ape.. Am avut proiectul vechi cu etaj si in 2 ape si luncarna, si sincer de fiecare data cand vedeam o casa in 4 ape imi curgea din gura dupa ea si imi parea rau ca am facut proiect cu etaj! Si am platit un alt proiect! Deci nu stiu cat ii diferenta de la acoperis in 2 ape la acoperis cu 4 ape dar imi place foarte mult.. Si daca tot fac o casa in viata mea.. Macar sa o fac dupa fanteziile mele!
- loc de mansarda o sa las, din 2 calcule facute in graba.. Constructorul mia zis ca o sa am in jur de 4 m inaltimea la coama, deci o sa fie loc lejer de 2 camere! A zis ca imi prevede o grinda in plus in placa ca sa pot taia placa pe viitor cand o sa vreau mansarda! Momentan o sa pun scara din aia de lemn care se trage jos, pe holul dintre dormitor si bucatarie! Daca o sa am mai mult de 2 3 copii o sa renunt la dormitorul mic si acolo o sa fac scara din beton sau spirala!
- pentru inceput nu izolez acoperisul... O sa izolez placa de beton, acoperisul o sa il izolez numai daca fac camere in pod
- in legatura cu terasa... Initial am vrut sa o fac separat cu acoperis intro singura apa dar constructorul ,la fel si @dana84, a zis sa fac din acelasi acoperis ca se vede mult mai frumos, sub acoperisul la terasa nu o sa am placa de beton! Acum as fi curios daca poate sa imi zica cineva: cat ma costa terasa? Ma refer doar terasa... Fier, beton, lemn si tabla! As vrea sa vad daca fac o economie semnificativa!
- da, cand ma apuc de fundatie o sa fac direct si temelia si radierul! Asta ii sigur!
- nu cred ca o sa pun deloc polistiren sub radier, nu stiu...! Dar as vrea sa pun 5 cm de polistiren peste radier si incalzire in pardoseala! Sincer degeaba pun 15 cm de polistiren sub radier daca nu imi permit sa imi pun niste geamuri mai scumpe(ciorapi grosi dar nam geaca).. Prefer ca acei bani care dau pe polistirenul de sub placa sa ii investesc in niste geamuri mai bune care au mai mare efect la temperatura! Sau cel putin asa cred eu ca ii mai bine... Posibil sa fiu gresit in gandirea mea!
- Constructorul a aceptat planul meu! Dar functioneaza asa! El a zis ca eu sa dau comanda de materiale... Betonul vine de la statie direct acolo, fierul il aduce direct acolo, lemnul de care o sa fie nevoie vine direct acolo! Omul a zis ca el imi calculeaza ce am nevoie pana la radier! Cat fier cat beton cat lemn. Dupa care el isi face treaba,toarna fundatie temelie radier, cand a terminat de turnat radierul eu trebuie sai platesc lui doar manopera 10 euro la mp pana la radier! Dupa aia dau comada de caramida, fier si beton pentru placa! Dupa ce a terminat de zidit si turnat placa si platesc lui manopera 25 euro la mp! In momentul asta daca nu imi ajung banii pentru acoperis el se opreste si cand fac rost de bani continua cu acoperisul! Dar mia zis ca ar fi bine sa nu las mai mult de un an fara sa fac acoperisul! Dupa umeaza sa imi faca acoperisul si cand ii gata ii dau si restul de 10 euro mp! El imi bate ######la pe casa! Si tabla pe casa o sa o pun cu alta echipa care se ocupa numai cu tabla!
- stiu ca am primit foarte multe sfaturi! Am mai zis deja Am invatat foarte multe de pe acest forum ,Foarte multe si sunt sigur ca inca mai am MULT de invatat!

  Va multumesc inca odata pentru fiecare sfat pe care lam primit de la voi!

#90
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Man , esti trol ? Cum sa faci acoperis in 4 ape si mansarda ca sa ai loc de doua camere? Nu este suficienta inaltimea de 4 m la coama. oricum nu va arata ca cele pe care le vedeai tu si iti placeau, o sa aiba acoperisul o panta de circa 43 de grade , mare si urata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate