Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fetcu, Casa Parter 150mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#1
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Buna tuturor! Schimbare de plan! Am renuntat la proiectul vechi (P+M) si vreau sa fac doar parter! Nu vreau sa vorbesc prea mult ca stiti deja istoria mea de pe topicul celalalt! Placa de peste parter va fi din beton! Vreau in pod sa fac pe viitor 2 camere mici!holul micut din fata casei va fi ca in imaginea incarcata si terasa va fi intro apa la fel ca in poza![ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171031/40ffc123a6f56c62fa87d501379bfa0e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171031/a1a2f1b6d5975d797318e7bba21c31bd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171031/3df073799d1495285a47149d582be3e7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171031/26755c16019b556d1e6c0189c2cac03a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Usa la bucatarie ?

#3
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
La D2, as muta usa 1m mai in dreapta, micsorand holul; astfel vei avea mai multe optiuni de mobilare. Cred ca ar fi util si acces din bucatarie in spatiul tehnic.

#4
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic sa pui arhitectul la treaba, nu doar sa deseneze in Autocad ce insiri tu pe hartie.
De ex...ai putea sa-l pui sa mobileze planul, mie mi se pare ca niste incaperi sunt desenate doar cum a iesit din condeiul digital.
Alta chestie, la o casa parter este important sa separi zona de noapte de cea de zi. In planul tau nu prea se intampla asta...

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa stii, cel putin vara se va circula intens prin terasa in bucatarie si de acolo in casa, nu va sta nimeni sa intre pe usa stramta din fata, mai ales prin sera aia. Nu e neaparat un lucru rau.

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Alta chestie...nu inteleg de ce deschideti topic nou daca v-ati razgandit la ceva. Puteti cere unui moderator sa shimbe eventual titlul...dar asa...exista riscul ca la fiecare iteratie de proiectare sa deschideti topic nou. Sunt cazuri in care unii ar fi trebuit sa aiba cel putin 10 jurnale...

#7
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Usa la bucatarie este inspre hol!

Lion proiectantul mi,a facut de cati bani iam dat!... Eu cred ca ii destul de separata zona de zi si zona de noapte! Numai dormitorul ala mic are un perete in living dar nu este nici o problema!

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Mda...ce sa mai spun?
Cred ca este atitudinea care te va duce la succes...asa se economisesc banii. Esti pe drumul cel bun, nu te abate.
Bine macar ca i-au ajuns banii sa traga linii pt toti peretii...desi cred ca s-au terminat la usa de la bucatarie.

Edited by the_lion, 31 October 2017 - 11:40.


#9
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
felicitari pentru decizia de a alege doar parter. nu o sa-ti para rau.
referitor la plan singura hiba care o vad eu ar fi la dressing. e cam mic daca montezi un geam de dimensiunea din schita. nu iti ramane prea mult spatiu de depozitare. mai analizeaza putin acest aspect. in rest, go for it.

#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Un wc de serviciu mai langa intrare sau poate organizat in spatiul tehnic ar fi binevenit.
Sa strabati holurile  alea cand te "taie" si tu esti cu treaba pe afara ....

Edited by MKdens24kw, 31 October 2017 - 12:00.


#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu raman la parerea ca este un proiect nelucrat:
-incaperi in care dupa ce pui mobila vezi ca sunt aproape inutile (cum este dressingul "mancat aproape total de usa si geam).
-2 dormitoare pe S-V.
- nu se tine cont de structura: stalpi de 25Ś25 desi cel putin pe zona de living trebuie cadre, axa dintre bucatarie si spatiul tehnic nealiniata cu axa dintre dormitoare si dressing/ baie.

Dar cum bine a spus initiatorul...doar de atat a avut bani...


#12
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Sincer la dresing cred ca nu o sa pun geam deloc. Sau poate unu micut ca si la baie! Unde credeti ca ar fi loc pentru intrarea in pod? Prin hol?

Si ce credeti, daca acoperisul vine direct pe placa o sa imi tina umbra la geamuri? Trebuie sa zidesc 2 3 randuri de caramida de pe paca sau se poate si fara?

Si alta chestie ar fi legata si de inaltimea terasei... Daca nu zidesc deloc de pe placa, nu o sa fie terasa prea joasa?

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View PostFetcu, on 31 octombrie 2017 - 12:50, said:

Si ce credeti, daca acoperisul vine direct pe placa o sa imi tina umbra la geamuri? Trebuie sa zidesc 2 3 randuri de caramida de pe paca sau se poate si fara?
Si alta chestie ar fi legata si de inaltimea terasei... Daca nu zidesc deloc de pe placa, nu o sa fie terasa prea joasa?
Eu as prefera un sageac mai lat si plan, orizontal. O sa iti intre ceva lemn in plus dar are un aspect mai elegant. Cat despre umbra, e binevenita vara . Iarna, datorita inclinatiei axei Pamantului, vei avea mereu Soare si caldura.

Daca  mai poti modifica planul dpdv al compartimentarii, poti face un mini wc in baia actuala cu o chiuveta , 4 m lungime e foarte mult. Daca ai trei dormitoare asta presupune o familie cu 2 copii. Sa stai la rand dimineata la baie......nu vrei sa stii cum e.

Edited by MKdens24kw, 31 October 2017 - 13:10.


#14
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Asta ii doar o schita ceruta de mine repede ca sa o pot pune pe forum, proiectul final o sa fie gata prin februarie martie, o sa caut o modalitate sa mai pun un WC, poate as avea loc in centrala! Daca fac sageagu plan si lat imi mai incape vreo camera in pod?

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Desigur că încap 2 camere , mansardate(cu tavanul înclinat) având geamurile  tip Velux , dat fiind faptul că un acoperiș elegant cu sageac lat presupune  coborârea in 4 ape.
Dacă vrei acoperișul exact ca în poza din primul post al topicului, va fi clar în 2 ape(nu va fi sageac lat), va trebui să mai pui cum ai zis 2 rânduri de carămida și centura(pe 2 laturi-  fata si spate) iar deasupra la windfang să fie un mini-acoperiș în 3 ape. Camerele de sus vor avea ieșire afară pe laterale cu geamuri normale-clasice(nu tip Velux).

Pt că si eu stau la țară, la casă deci  și știu ce presupune intrarea cu obiecte,cu bagaje etc. , aș face altă compartimentare . Un acces  facil la un  wc de serviciu, la bucătărie si pod - fără să mă ”vadă” nimeni din living.

Edited by MKdens24kw, 31 October 2017 - 16:09.


#16
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Cum vi se pare pretul care lam primit de la constructor? 45 euro mp pentru casa si 25 pentru terasa! Dar mia zis ca pentru 45 de euro nu imi zideste nimik peste placa, imi pune costoroaba direct pe placa! La casa cu etaj( 2 plansee din beton) a cerut 60 euro, acum la casa parter numai cu 1 placa imi cere 45euro mp fara sa se mai zideasca deloc pe placa

#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Omul si-a facut un calcul simplu: la P+E ai urmatoarele 4 etape mari: fundatie pana la cota 0, structura+zidarie+placa peste parter, structura+zidarie+placa peste etaj, sarpanta. 60 Eur/mp impartit frateste pe din-patru fac 15 EUR/mp per etapa.
La casa doar parter ai doar 3 etape (fundatia, structura+zidarie+placa, sarpanta) =>3x15 =45 EUR/ mp.
Iti dai seama ca acest calcul este insa doar pentru gugustiuci...si dințre acestia doar gugustiucii foarte prosti musca din plin.

#18
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca are mana buna e un pret ok. Eu in 2011 am dat 40 E/mp pe casa si 20E/mp  pe terasa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate