Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Recomandare distributie Linux !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsuper8, on 29 octombrie 2017 - 14:00, said:

De ce spui asta ?
Nu exista driverul placii video GeForce 8600GT in kernel ?! doar ca trebuie sa il activeze din Driver Manager
Nu o spun eu ci logul de la Firefox:

Quote

GPU #1
Active Yes
Description NVIDIA Corporation -- GF117/PCIe/SSE2
Vendor ID NVIDIA Corporation
Device ID GF117/PCIe/SSE2
Driver Version 4.5.0 NVIDIA 384.

HW_COMPOSITING
blocked by default: Acceleration blocked by platform
OPENGL_COMPOSITING
unavailable by default: Hardware compositing is disabled
Nici macar experimental nu ma lasa sa activez decodarea hardware!!!

#20
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pune o placa video mai buna si Win. Mint este ok,  nu stiu daca are optiune pt update automat, cert e ca-ti spune in dreapta colt jos cand are update si-i  faci parca de acolo(nu pot sa-ti spun exact pt ca le fac pe loc). Pbl e ca si pe Mint, desi mi se pare cel mai incarcat, trebuie instalate 2-3 chestii(flash player sau update parca???) si isi poate prinde urechile. Pune un mint de proba si vezi daca e ce si cat trebuie.Partea super, nu prea ai nevoie de antivirus.

Un ex de pbl de care parca sa zic ca dai de ex pe Mint, cred ca-i cea mai comuna, nu-s multe de genul.

https://www.wikihow....r-on-Linux-Mint

Eu pot sa folosesc Mint , dar nu stiu daca oricine ar putea...se poate sa para complicate cateva chetii pe acolo pt cine e mai atehnic sau invatat sa apese doar pe un buton ca la Win.Mint iti pune pe tava mai tot ce-ti trebuie, dar daca iti trebuie ceva anume si nu e nici in "marketul" ala...trebuie in linie de comanda...

Edited by ionutz_joe2009, 29 October 2017 - 14:27.


#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Lubuntu. Testează-l live-cd/ libe-usb.

#22
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Eu va recomand Linux Mint Mate https://linuxmint.com/download.php
Am testat multe versiuni de linux. Dintre acestea cea mai stabila a fost Linux Mint 18.2 Mate.
Avantaje:
- instalare usoara;
- la instalare se bifeaza sa se instaleze si suportul pentru mp3, flash, etc;
- recomand pentru navigarea pe internet utilizarea browser-ului Chromium  - are un suport mult mai bun pentru flash decat Firefox;
- poate instala ca suita office pe langa LibreOffice preinstalat si WPS linux, dar si Microsoft Office prin Wine;
- recomand Mate pentru ca necesita mai putina memorie si este foarte stabil - mediul Cinnamon cand l-am testat anul trecut consuma mult si era instabil.

Edited by daviodan, 29 October 2017 - 14:44.


#23
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008

View Postlucifer76, on 29 octombrie 2017 - 13:24, said:

Iutubul si hardware video decoding in linux nu se pupa. Se pot face unele artificii, dar e complicat. 8600GT ar trebui sa stie decodare x264 in windows si sa nu ai probleme cu iutubul.
Ba da! Pe chrome.

Attached Files


Edited by n0n1, 29 October 2017 - 14:54.


#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu recomand ChaletOS....e cam buguit....

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postnotrust, on 29 octombrie 2017 - 14:03, said:

1. Dar ChaletOS cum functioneaza ?
Isi face singur updateuri ?

P.S.
2. Legat de placa video...
El nu da 100lei, ce te face sa crezi c-o sa scoata 350 lei din buzunar ?
1. Am testat adineauri ChaletOS in masina virtuala...
[ https://s1.postimg.org/2kqggg1nt9/Screenshot_2017-10-29_15_03_21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...si nu mi se pare cine stie ce !
Este o distributie Linux eye candy ce a facut compromis la robustete pt. o interfata placuta ochiului.
Tot Xubuntu si Linux Mint Xfce mi se par mai OK  Posted Image

2. Repet:
daca nu se indura sa cumpere minim GTX 1030 si nu ii functioneaza 720p pe Youtube in Linux cu placa video GeForce 8600GT, atunci spunei  Posted Image

#26
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Manjaro Cinammon cu google chrome si plugin-ul h264ify pe youtube.

Edited by csgabe, 29 October 2017 - 15:17.


#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postn0n1, on 29 octombrie 2017 - 14:53, said:

Ba da! Pe chrome.
Am incercat, nu face fata la 4K, procesorul e la 100%. Daca il deschid in player extern setat pe decodare hardware, procul sta in 5%.

#28
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Incercati playerul Minitube, ala nu foloseste flash. De fapt cautati varianta 2.0 sau poate ceva mai noua, nu mai stiu pana cand era gratuit.

#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
I-am pus pana la urma Windows 8.1 core 32 biti si ii ruleaza decent la 720p, dar am pus un driver mai vechi.
Cu cele noi placa video parca nu raspundea pe youtube si lasa procesorul.
Acum procesorul sta in 43% pe youtube in 720p si ruleaza decent tot sistemul.
Am pus driverul cel mai nou, n-a mers, am pus drivere din seria 2xx.xx rula dupa care se innegrea ecranul si iesea din full screen, am pus un driver de pe la inceputul seriei 3xx.xx, parca 320.49 si asta merge perfect, chiar si-n 1080p daca nu misti mouseul, adica il treci in full screen si nu mai misti nimic si ruleaza perfect si 1080p.
Multumesc pentru raspunsuri tuturor.

#30
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
Voi va uitati la yt din browser? Jeeez!
Mah voi nu ati auzit de smtube+mpv? huh!
Nu ma recomandati tampenii gen mint si *buntu sau alte pacaleli care imita windows...
Amigo de la primul post incearca astea: salix 32 bit mate/xfce; galpon minino; refracta...

Am un Hannspree dual core la 1,3 GHz as da Manjaro pe salix oricand... manjaro a ajuns asa de bloated incat salix e heaven cand il simti la pedala...

Edited by 3sat, 29 October 2017 - 22:53.


#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post3sat, on 29 octombrie 2017 - 22:47, said:

Voi va uitati la yt din browser? Jeeez!
Doh, e mai simplu. Plus ca merg subtitrarile. Ai browserul deschis, cauti ceva, dai pe video si merge.

View Post3sat, on 29 octombrie 2017 - 22:47, said:

Mah voi nu ati auzit de smtube+mpv? huh!
E ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga.

View Post3sat, on 29 octombrie 2017 - 22:47, said:

manjaro a ajuns asa de bloated incat salix e heaven cand il simti la pedala...
Pentru amatorii de senzatii tari, exista Manjaro Arhitect cu care poti instala ce DE ai chef, full sau minimal. Dar e mai simplu sa scoti diverse chestii dintr-un Manjaro normal decat sa o iei de la 0 si sa configurezi/setezi/instalezi mai tarziu. KDE stock arata relativ ok,dar Cinna si Mate sunt hidoase.

#32
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
salut . stiu ca sunt putin offtopic . dar la caracteristicile astea , nu te ajuta un windows 7 starter (pt notebook) .?

#33
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
E panarama starter

#34
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Post_-AppleS-_, on 29 octombrie 2017 - 13:22, said:

Manjaro sau Debian
Debian.

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nimeni cu Gentoo? Posted Image  Nu mai recomandati incepatorilor distributii pentru avansati (Arch, Debian, Slackware, Gentoo).

#36
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postlucifer76, on 30 octombrie 2017 - 06:31, said:

Doh, e mai simplu. Plus ca merg subtitrarile. Ai browserul deschis, cauti ceva, dai pe video si merge.


E ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga.


Pentru amatorii de senzatii tari, exista Manjaro Arhitect cu care poti instala ce DE ai chef, full sau minimal. Dar e mai simplu sa scoti diverse chestii dintr-un Manjaro normal decat sa o iei de la 0 si sa configurezi/setezi/instalezi mai tarziu. KDE stock arata relativ ok,dar Cinna si Mate sunt hidoase.
o fi mai simplu pt. cei care umbla in fundul gol pe net... aia fara update la SO,browser,addons etc...
Manjaro e de kko si spun asta pt. ca am peste 5 ani probabil vreo 7 de cand il tin pe diverse sisteme... repet un sistem decent e systemd free...

Browserul e pt. navigat nu pt. multimedia... asta daca vrei siguranta... pt. securitate nici un om cu minima inteligenta nu ruleaza yt si alte prostii din browser... ce sa mai zic de navigat complet fara ceea ce da comoditatea utilizatorului care nu are nici un control asupra vietii lui pe net...

ps: eu pe nici un sistem linux incercat pina acum, nu am obtinut din browser accelerarea si latenta din mpv... asta asa pt. cultura ta generala sogune...

Edited by 3sat, 30 October 2017 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate