Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitie incinte podea compatibile Jbl avr 101!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Despre gusturi de orice fel " no comment"!
Intotdeauna m-am ferit sa generalizez. Foarte probabil ca la un momentdat si o firma mare sa scoata un produs mai slab, dar nu poti sa generalizezi si sa spui despre toate produsele , ca sunt "gunoi". Denota multa autosuficienta!

Edited by Iulian2017, 12 October 2017 - 19:51.


#56
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 12 octombrie 2017 - 19:42, said:



Piticania aia arata superb ? Parca e, vorba lui Elaine Bennes, o acadea pe bat.

Banuiesc ca te referi la Apostoleanca, nu la toata armata din spatele ei.



Capul lui e gunoi.
De gustibus non disputandum !
Așa-mi plac mie femeile, mai minione...
Ce, Beyonce e mai frumoasă ? Zici că-i rugbist ! Dar să nu mai divagăm...
Cât privește acuzațiile aduse dealerului sub acoperire (vorba domnului edigee) în comerțul nostru comumist corectitudinea nu e o prioritate... Oricum, echipate corect și calibrate corect receiverele Yamaha se apropie de HK, în plus sunt mai fiabile, chiar dacă abordează diferit construcția sunetului.

#57
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In mod sigur asa e. Nu trebuie generalizat. De ex, HK 3490 ,cu toate problemele lui de fiabilitate e cotat si astazi ca unul dintre receiverele stereo de referinte din ultimii ani. De departe cel mai bun la pretul la care era.
Problemele pt HK au aprut mai ales la ultima serie ,produsele acesteia (alimentari in clasa D ,componente la limita .mult plastic) fiin d intr-adevar cam niste jucarioare ,ce-i drept sunand bine ,mai bine decat sunt lucrate.

Edited by edigee, 12 October 2017 - 20:32.


#58
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Acum nu demult tanjeam si dupa "gunoaiele" astea .... :) Receiverele entry sunt destul de bune pe filme, pentru muzica trebuie investit mai mult....

#59
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HK 3490 e receiver stereo. Excelent pt. muzica. Aproape la fel de bun ca HK980. De fapt schemele de amplificare si componentele sunt aproape identice ,cel din urma avand doar un traf. toroidal.

#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcutinastefan, on 12 octombrie 2017 - 20:31, said:

Ce, Beyonce e mai frumoasă ? Zici că-i rugbist !

O fi, dar nu zic nimic de ea, ca vine Jay-Z cu niegroteii lui cu gatul mai gros decat capul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 October 2017 - 23:00.


#61
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 12 octombrie 2017 - 23:00, said:

O fi, dar nu zic nimic de ea, ca vine Jay-Z cu niegroteii lui cu gatul mai gros decat capul.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Dar măcar ai înțeles ce încercam să expun aici ? Și anume, faptul că experiența domnului cu combinația HK+Dynavoice m-a convins că boxele făcute de Dynavoice deși intră în categoria boxelor ”strălucitoare” mai au o speranță să și cânte frumos, nu doar să arate bine în combinație cu receiverul sau amplificatorul potrivit...
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#62
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Nu cred ca tota gama lor e alcatuita din boxe stralucitoare. Din cate am vazut, gama DF la Dynavoice reprezita varful. Era normal sa le cosmetizeze putin.

Initial vanzatorul imi propuse DYNAVOICE CHALLENGER M-65 EX V.4, eu am ales DF-5. Mi le revomandase cineva cu o saptamana inainte, nu mai ca nu se incadrau in bugetul meu.

#63
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Pune-le la un entry level de la Yamaha, și vor străluci ca bradul de crăciun ! Combinația cu HK-ul este foarte fericită în cazul tău, sigur dau bine și pe NAD.
Pe lângă tweeter-ul dom, mai ai și un tweeter panglică pentru frecvențele de peste 20Khz. Posibil să îmblânzească și asta din strălucire, dar eu sunt sigur că bogăția și căldura sunetului vin de la HK, kevlar-ul folosit pentru membranele wooferelor tinde mai mult să redea un sunet clar și precis, și mai puțin un sunet bogat și cald. Deci ai nimerit combinația care să-ți asigure un sunet bogat, dar nu întunecat și plat... Bravo pentru că ai riscat. Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by cutinastefan, 13 October 2017 - 14:13.


#64
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostIulian2017, on 13 octombrie 2017 - 13:54, said:

Nu cred ca tota gama lor e alcatuita din boxe stralucitoare.
Se referea colegul la tipul de sunet ,cu inalte accentuate inspre bright(stralucitor) ,asa se denumeste in audio.

#65
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Ok. Prind si eu din mers...

#66
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mai baieti, peste 17khz nu mai aude nimeni.Ce rost au supertweeterele alea tip panglica care cica redau de la 20khz in sus?
Kevlar si cabluri din piele de sarpe sunt gaselnita de marketing.
Ce difuzoare profesionale ati vazut voi cu, conul din kevlar? Hartia impregnata face regula.
Domeniul hi-fi in ultimul timp pute de "vrajeala" impachetata frumos si vanduta scump.

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcutinastefan, on 13 octombrie 2017 - 13:43, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Dar măcar ai înțeles ce încercam să expun aici ? Și anume, faptul că experiența domnului cu combinația HK+Dynavoice m-a convins că boxele făcute de Dynavoice deși intră în categoria boxelor ”strălucitoare” mai au o speranță să și cânte frumos, nu doar să arate bine în combinație cu receiverul sau amplificatorul potrivit...
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Vorbim de "booty" Beyonce, miniona Inna sau de boxe + amplificator ? Daca ultimele, atunci vin cu celebra si tampita (sau geniala, depinde cum o privesti) zicala "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place tie". In fond, cat timp ascultatorul e multumit, aparatele si-au indeplinit scopul.

View Postgeo123, on 14 octombrie 2017 - 08:57, said:

Mai baieti, peste 17khz nu mai aude nimeni.

Mai baiete, ba da. Sint persoane tinere, care au trait putinii ani din viata in mediu linistit si care, pe un fond genetic bun, aud peste 17 KHz bine merci. Sint care ating si 20 KHz.

View PostIulian2017, on 13 octombrie 2017 - 13:54, said:

am ales DF-5. Mi le revomandase cineva

Sper ca ti le-a recomandat cineva si nu re-vomat. :)

#68
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postgeo123, on 14 octombrie 2017 - 08:57, said:

Mai baieti, peste 17khz nu mai aude nimeni.Ce rost au supertweeterele alea tip panglica care cica redau de la 20khz in sus?
Kevlar si cabluri din piele de sarpe sunt gaselnita de marketing.
Ce difuzoare profesionale ati vazut voi cu, conul din kevlar? Hartia impregnata face regula.
Domeniul hi-fi in ultimul timp pute de "vrajeala" impachetata frumos si vanduta scump.

View PostIon_de_la_Raion, on 14 octombrie 2017 - 10:00, said:


Vorbim de "booty" Beyonce, miniona Inna sau de boxe + amplificator ? Daca ultimele, atunci vin cu celebra si tampita (sau geniala, depinde cum o privesti) zicala "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place tie". In fond, cat timp ascultatorul e multumit, aparatele si-au indeplinit scopul.



Mai baiete, ba da. Sint persoane tinere, care au trait putinii ani din viata in mediu linistit si care, pe un fond genetic bun, aud peste 17 KHz bine merci. Sint care ating si 20 KHz.



Sper ca ti le-a recomandat cineva si nu re-vomat. Posted Image

Evident că în afara cățelului/pisicuței personale nimeni nu va auzi prestația tweeterelor panglică ! Dar dacă tot sunt acolo, probabil ajută domurile să nu se mai ”sforțeze” cu vrecvențele hipersonice, și deci să nu mai slipească atât pe frecvențele audibile. Kevlar-ul e folosit pentru claritate, nu pentru naturalețe, dar poate păcătui printr-o rigiditate exagerată a sunetului, mai ales în combinație cu amplificatore slabe ! Compozitele acoperite cu ceramică a celor de la Monitor Audio, tot pentru claritate au fost inventate, și pe amplificatoarele Yamaha sună rece și sintetic, chit că nu sunt chiar entry level... Ideale pentru naturalețe și căldură tot cele de hârtie au rămas, dar în încercarea de a ne mai scoate nejustificat niște bani din buzunar, producătorii se bazează pe un marketting agresiv și nesincer.

@Ion_de_la_Raion, vorbeam despre boxe normal, dar încercam să transmit ce părere aveam eu personal despre brandul Dynavoice. Frumușele, dar nu prea convingătoare... Dar acum sunt dispus să le dau mai mult credit.
Și oricum, Elaine Bennes e o scorpie rea de gură ! Posted Image

#69
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017

View PostIulian2017, on 14 octombrie 2017 - 11:26, said:

Daca stiam ca nasc atatea pasiuni boxele astea, luam Heco. Nu mai comenta nimeni nimic. Sunt arhi comentate. Boxele le-am luat la recomandarea fratelui meu.  Initial a dorit sa le cumpere el, dar in final a luat Dali Zensor 3. Din nefericire pt mine cand mi le-a recomandat, nu se incadrau in bugetul meu. M-am hotarat sa iau Heco 702 la un pret de 17 milioane. Am contactat vanzatorul pe chat-ul magazinului. Si l-am intrebat ce parerea are despre boxe. A zis ca sunt ok. Tot el mi- a recomandat sa iau in calcul Dynavoice Challenger M-65 ex v.4. I-am zis ca mai degraba as fi tentat de Dynavoice DF-5. Ambele erau 23 mil. El mi-a propus un pret foarte bun pt mine. De fapt bugetul pe care il aveam 17 mil. N-am mai stat pe ganduri si am optat pt DF-5. Am zis : mi-a pus Dumnezeu mana pe cap! Magazinul,  nu stiu daca am voie sa-l memtionez pe site, desi aceste boxe ar merita putin mai multa reclama!

Daca stiam ca nasc atatea pasiuni boxele astea, luam Heco. Nu mai comenta nimeni nimic. Sunt arhi comentate. Boxele le-am luat la recomandarea fratelui meu.  Initial a dorit sa le cumpere el, dar in final a luat Dali Zensor 3. Din nefericire pt mine cand mi le-a recomandat, nu se incadrau in bugetul meu. M-am hotarat sa iau Heco 702 la un pret de 17 milioane. Am contactat vanzatorul pe chat-ul magazinului. Si l-am intrebat ce parerea are despre boxe. A zis ca sunt ok. Tot el mi- a recomandat sa iau in calcul Dynavoice Challenger M-65 ex v.4. I-am zis ca mai degraba as fi tentat de Dynavoice DF-5. Ambele erau 23 mil. El mi-a propus un pret foarte bun pt mine. De fapt bugetul pe care il aveam 17 mil. N-am mai stat pe ganduri si am optat pt DF-5. Am zi mi-a pus Dumnezeu mana pe cap! Magazinul,  nu stiu daca am voie sa-l memtionez pe site, desi aceste boxe ar merita putin mai multa reclama!

Edited by Iulian2017, 14 October 2017 - 11:48.


#70
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostIulian2017, on 14 octombrie 2017 - 11:26, said:

Daca stiam ca nasc atatea pasiuni boxele astea, luam Heco. Nu mai comenta nimeni nimic. Sunt arhi comentate. Boxele le-am luat la recomandarea fratelui meu.  Initial a dorit sa le cumpere el, dar in final a luat Dali Zensor 3. Din nefericire pt mine cand mi le-a recomandat, nu se incadrau in bugetul meu. M-am hotarat sa iau Heco 702 la un pret de 17 milioane. Am contactat vanzatorul pe chat-ul magazinului. Si l-am intrebat ce parerea are despre boxe. A zis ca sunt ok. Tot el mi- a recomandat sa iau in calcul Dynavoice Challenger M-65 ex v.4. I-am zis ca mai degraba as fi tentat de Dynavoice DF-5. Ambele erau 23 mil. El mi-a propus un pret foarte bun pt mine. De fapt bugetul pe care il aveam 17 mil. Magazinul,  nu stiu daca am voie sa-l memtionez pe site, desi aceste boxe ar merita putin mai multa reclama!

Boxele Dynavoice nu sunt foarte populare (la noi cel puțin), nu sunt foarte dezbătute, și în general nu se știu despre ele atâtea lucruri cum se știu despre Heco, Wharfedale sau mai știu eu ce. Eu unul te felicit că ai avut curajul să investești în niște boxe despre care nu se știe prea mult. Faptul că a ieșit bine, asta contează. Și mai contează să ne spui și nouă celor interesați cât mai multe lucruri bune sau rele pe care în timp le vei sesiza la DF-5.

Edited by cutinastefan, 14 October 2017 - 11:43.


#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcutinastefan, on 14 octombrie 2017 - 10:57, said:

Elaine Bennes e o scorpie rea de gură ! Posted Image

Da, dar avea un cap gigant pe un corp firav, disproportionat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EElxuL3AFC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 14 October 2017 - 12:57.


#72
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 14 octombrie 2017 - 10:00, said:



Vorbim de "booty" Beyonce, miniona Inna sau de boxe + amplificator ? Daca ultimele, atunci vin cu celebra si tampita (sau geniala, depinde cum o privesti) zicala "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place tie". In fond, cat timp ascultatorul e multumit, aparatele si-au indeplinit scopul.



Mai baiete, ba da. Sint persoane tinere, care au trait putinii ani din viata in mediu linistit si care, pe un fond genetic bun, aud peste 17 KHz bine merci. Sint care ating si 20 KHz.



Sper ca ti le-a recomandat cineva si nu re-vomat. :)

Recomandat, scuze , din cauza vitezei ...😂


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate