Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Sfat achizitie incinte podea compatibile Jbl avr 101!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Discount de la 23 la 17 mil. Sigur am calcat in ceva..,

Ma pregateam sa comand heco702, cerand detalii pe messul magazinului am ajuns la Df5.,,

#20
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Arata bine. Sa revii cu impresii. Dynavoice nu am auzit pana acum.

#21
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Maine sosesc . Am awb-ul...
Sigur o sa va las cateva impresii!

#22
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013

View PostIulian2017, on 09 octombrie 2017 - 14:48, said:

Puteti sa dati cu pietre. Am comandat Dynavoice Definition Df-5!

Opinii?
Drept pedeapsă ne faci un review detaliat ! 😁

Edited by cutinastefan, 09 October 2017 - 15:31.


#23
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
In masura in care ma pricep, cu cea mai mare placere��!

#24
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Și eu am tot Dynavoice, dar de raft, și mai ieftine, și pot să spun cu mâna pe inimă că am vrut să le arunc de mai multe ori pe geam până când am reușit să le "împac" cu receiverul meu Yamaha... Dar nu dispera, acum sunt mulțumit de ele...

Edited by cutinastefan, 09 October 2017 - 16:14.


#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HK(JBL in cazul de fata) are un cu totul alt tip de sunet decat Yamaha. Merg boxe ce presteaza mai "strident".

#26
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Sa vedem ce o sa iasa, vorba cantecului. Vad ca au recenzii destul de favorabile, mai ales in Suedia de unde provin.

In cel mai rau caz mai adaug un subwoofer...

Edited by Iulian2017, 09 October 2017 - 16:48.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 09 octombrie 2017 - 13:42, said:

Un prim hint: Foloseste telecomanda pentru volum ,nu acel buton frumos colorat de pe receiver.

E valabil ca sfat general sau doar la acest receiver ?

View PostIulian2017, on 09 octombrie 2017 - 14:48, said:

Puteti sa dati cu pietre. Am comandat Dynavoice Definition Df-5!

Opinii?

Sa le folosesti sanatos si sa te bucuri de ele. E tot ce conteaza.

#28
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Multumesc,  asemenea si la raion!

#29
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013

View Postedigee, on 09 octombrie 2017 - 16:43, said:

HK(JBL in cazul de fata) are un cu totul alt tip de sunet decat Yamaha. Merg boxe ce presteaza mai "strident".
Așa este. Eu până nu i-am scăzut 2 db din reglajele de pe spate n-am fost multumit... În plus fiind boxe de raft, și mai fiind și "motorizate" de anemicul Yamaha, chiar nu se descurcau deloc fără subwoofer. Dar cred că la acest JBL+Dynavoice-le de podea nu vor fi probleme.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 09 octombrie 2017 - 17:07, said:

E valabil ca sfat general sau doar la acest receiver ?

Acele rotary encoder de la ultimele serii de HK sunt o catastrofa. Daca-l misti cu mana si mai ales repede cedeaza imediat ,adica merge aiurea ,dai in stanga si sare cate 30dB sau se duce chiar in sens opus cu decibelii ! De aia zic de telecomanda.
Am citit pe forumuri de probleme similare chiar la modele mai vechi gen HK 3380. Deci la HK 3490/3390 ,HK 980 si chiar 990 ,la receiverele multicanal  si la ultima serie de receivere ,din astea usurele in clasa D ,la toate astea trebuie de avut grija.
Eu sunt deja la al treilea rotary encoder !

Edited by edigee, 09 October 2017 - 19:40.


#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Hmmmm.... Deci te referi la volumul digital ? Din alea cu + si - ? Am unul pe un receiver Denon. Dar merge, nu am remarcat probleme. In schimb pe un amplificator stereo Sony am asa ceva pe selectorul de canale si comuta uneori anapoda. Dar se mai pot curata.

Stai sa vezi ce crima e acel encoder pe tastatura Logitech G510s. E asa cum ai descris, Dai putin in jos si se duce jumatate de scara in sus, etc.

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 October 2017 - 20:11.


#32
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Bai baietilor au sosit boxele. Emotii evident! La ora 10 curierul era la scara. Prima impresie , grele. Le-am despachetat rapid. Foarte frumoase. Negre. In fata si in spate piano black.  Le-am atasat la Jbl-ul meu. Am avut la indemana un stick cu cateva balade rock. Il pun in reciver. Nu se auzea nimic. M-am invartit pe langa ele , apas pe volum nimic. Zic : hopa. Imi revin. Uitasem sa apas butonul play.��
Prima impresie la sunet a fost: WOW! Sunt profan ce-i drept. M-am jucat o ora si jumatate.
Concuzii: Inaltele la locul lor. Mediile curate. Vocile , chitara si pianul se aud impecabil. Despre bas pot spune ca este soft. Nu este bubuiala clasica din boxele de calculator. Ca termen de comparatie: mult peste Sony SS B1000.
Daca ar fi sa le iau din nou ? Le-as lua cu ochii inchisi! Fac casa buna cu reciverul Jbl! Sunt cei mai bine 17 mil investiti de mine!
E o vorba: "broasca este mica, dar are gura mare!" Cam asa sunt aceste boxe!

#33
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Să le folosești sănătos! La receiver ai mai multe reglaje care cel puțin teoretic ar mai putea îmbunătăți calitatea sunetului. Distanța, Dezactivarea EQ, crossover-ul și SW Trim-ul (dacă ai subwoofer) sunt reglajele care dau de obicei cele mai evidente rezultate. Dar dacă îți place cum sună poți să îl lași fără probleme pe default !

#34
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Multumesc! Inca nu am subwoofer. Nici nu sunt convins daca imi mai trebuie. Deocamdata sunt impacat de sunetul default.
www.youtube.com/watch?v=4zQS5lkWUt8&feature=youtu.be  


Este filmat cu telefonul. Calitatea este depreciata fata de realitate.

Edited by Iulian2017, 10 October 2017 - 16:29.


#35
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Mda... nu putem spune nimic despre sunet... cel puțin în înregistrare nu se aude basul deloc (am vizionat clipul pe telefon) înaltele par să conducă sunetul exact așa cum mă așteptam să o facă, deși vorbim de un HK... Basul la volum mic/mediu cum este ? Mușcă, lovește ? Ce intelegi prin "soft" ?

#36
Iulian2017

Iulian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.10.2017
Basul nu este agresiv. Este acolo unde trebuie sa fie. Ce-i drept nici melodia nu ajuta. Am rulat mai multe melodii, din pacate format mp3.  O sa incerc cand am timp sa testez ceva dedicat pt.  bas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate