Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Banatul liber

* * - - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1276 replies to this topic

#811
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 22 octombrie 2017 - 03:08, said:

Ideal ar fi sa avem 4-5 orase de 5+ milioane de locuitori, cu vinituri la nivel global si "probleme" de genul proiecte in lucru, in valoare de zeci de miliarde de euro, de sisteme de transport de mare capacitate. Ce e Cluj acum ar fi un micut cartier de la marginea unei metropole globale adevarate.

Toate problemele astea de "aglomeratie" sunt tehnice. Toate problemele tehnice sunt rezolvabile. Sa ne ajute toate zeitatile de pe stoc sa avem doar probleme de natura tehnica, si cat mai multe.
Chiar nu e nimeni interesat in Banat si Ardeal sa avem si aici inca cateva Bucurestiuri sufocate de trafic si in rest pustietate si saracie. Toate localitatile trebuie lasate sa se dezvolte in mod similar, cum a fost la noi de sute de ani. Chiar si orase mai mai mici,  de cateva zeci de mii de locuitori, gen Sighisoara sau Lugoj, sunt niste mici bijuterii.
http://www.singlesca...te-1024x768.jpg
http://www.lilisor.n...or-de-duca.html
In contrast, sa ne uitam la Bucurestiul bogat (si datorita contributiei noastre), dar sufocat de aglomeratie, vecin cu zonele cele mai sarace din tara, aflate la cateva zeci de km, Teleorman, Giurgiu, Calarasi, Ialomita, unde domneste saracia crunta si depopulare masiva...
http://www.infotr.ro...ia-1024x683.jpg
[ http://www.infotr.ro/wp-content/uploads/2016/02/centru-alexandria-1024x683.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 22 October 2017 - 08:16.


#812
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMount_Yerrmom, on 21 octombrie 2017 - 15:20, said:

Ce relevanta are?
Cel putin aceeasi relevanta cu::

View PostMount_Yerrmom, on 20 octombrie 2017 - 20:53, said:

Atunci cand nu mai suportati zabala si knutul unguresc si va aciuati printre noi,

PS - cu intrebarea fireasca - acum ce zabala si knut nu mai suporta ?

#813
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 08:12, said:

Chiar nu e nimeni interesat in Banat si Ardeal sa avem si aici inca cateva
Cine ești tu să vorbești în numele tuturor?

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 08:12, said:

Toate localitatile trebuie lasate sa se dezvolte in mod similar, cum a fost la noi de sute de ani.
Ești nostalgic după vremuri pe care nu le-ai trăit și asta denotă ceva probleme psihice.
Ce nu vrei să înțelegi că toată planeta e în schimbare continuă și "we will never be the same again".

#814
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postowl1960, on 22 octombrie 2017 - 12:29, said:


Cine ești tu să vorbești în numele tuturor?
Un localnic...

#815
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 08:12, said:

Chiar si orase mai mai mici,  de cateva zeci de mii de locuitori, gen Sighisoara sau Lugoj, sunt niste mici bijuterii.
Care dacă închid alea trei fabrici de confecții crapă de foame tot orașul contemplând niște ruine medievale.

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 12:35, said:


Un localnic...
Păi atunci spune:eu unul nu sunt interesat să devină Timișoara o metropolă ci vreau să ajungem ca Uricani!
Nu vorbi în numele tuturor!

#816
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015

View Postadrian_r5, on 22 octombrie 2017 - 08:38, said:

cu intrebarea fireasca - acum ce zabala si knut nu mai suporta ?

Esti incoerent. Nu pot sate urmaresc.

Zici ca inca molfaiti zabala si sunteti batuti cu knutul?

#817
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postowl1960, on 22 octombrie 2017 - 12:40, said:

Care dacă închid alea trei fabrici de confecții crapă de foame tot orașul contemplând niște ruine medievale.

Păi atunci spune:eu unul nu sunt interesat să devină Timișoara o metropolă ci vreau să ajungem ca Uricani!
Nu vorbi în numele tuturor!
In momentul in care Sighisoara va fi legata prin autostrada de restul Transilvaniei lucrurile se vor schimba dramatic. Atat in domeniul industriei, cat si al turismului. Deja un mare procent dintre cei care vin sunt straini, "ruinele medievale" sunt mai apreciate in vest decat printre unii dintre compatrioti pentru care concediile inseamna sezlong, bere si ceafa la gratar...
Imi permit sa vorbesc in numele regiunii pentru ca sunt localnic, si asta imi da dreptul la o opinie. Singurii care nu au dreptul la nici o opinie despre cum trebuie sa se dezvolte zona mea in viitor sunt, evident, cei care n-au absolut nici o legatura cu zona. In definitiv, eu de exemplu, nici macar nu sunt prea interesat despre cum se va dezvolta Bucurestiul in viitor. Am fost o data in viata, in schimb sunt familiar cu centrul Vienei, Budapestei sau Bratislavei, care se afla la cateva ore distanta... Oricum, inainte sa dati exemple altora, ar trebui sa reusiti sa puneti la punct cat de cat blocajul rutier de la voi, e pe locul 1 in Europa si pe locul 5 in lume...

Evident, si ceilalti din zona pot sa isi dea cu parerea daca vor cateva Bucuresturi inconjurate de orase gen Alexandria, Teleorman, sarace si depopulate de tineri, sau o Timisoara de 400.000 de locuitori langa care are loc un Lugoj frumos, prosper, in plina dezvoltare.

Nu stiu de ce aveti fixatia cu exemplul Uricaniului, e chiar un contraexemplu care nu va serveste. Ala pana in anii `60 a fost un sat cu vreo 3000 de locuitori, dupa care comunistii au ras cladirile din centrul ei, l-au umplut cu blocuri comuniste si au adus din toate partile tarii indivizii incapabili faca altceva decat sa dea la lopata la carbune, crescand artificial populatia pana la 12.000 de oameni. Acum, industria creata fortat si comunitatea pe care o sustinea  s-au prabusit, aia au plecat acasa, si au lasat in loc doar ruinele...

Edited by Wotan, 22 October 2017 - 20:58.


#818
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Wotane tu mă băiatule trăiești în lumea ta și ești rupt de realitate.
Eu înțeleg să fii îndrăgostit de femei de bani de jocuri de noroc de vreo religie dar nu de un oraș fie el și Timișoara.
Dialogul cu tine deja e pierdere de timp.

PS:de ruine medievale e plină toată Europa de Vest numai că nu le vezi tu și tu crezi că Sighișoara va da pe dinafară de turiști ca să vadă ce?

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 20:57, said:

Deja un mare procent dintre cei care vin sunt straini, "ruinele medievale" sunt mai apreciate in vest decat printre unii dintre compatrioti pentru care concediile inseamna sezlong, bere si ceafa la gratar...
Eu unul am văzut mai mulți străini din vest la mare în Bulgaria decât la Sighișoara și chiar se înghesuiau la șezlonguri la bere și la gratare.
Nu toată lumea trăiește în trecut ca tine!

#819
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 20:57, said:

In momentul in care Sighisoara va fi legata prin autostrada de restul Transilvaniei lucrurile se vor schimba dramatic. ....

si de ce sa nu fie legat Iasul de Transilvania?

si situatia Moldovei ar fi schimbata dramatic



cu cuvintele tale ... dar ai grija sa nu iti musti limba ca mori otravit

#820
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postsabazios, on 22 octombrie 2017 - 21:27, said:

si de ce sa nu fie legat Iasul de Transilvania?

si situatia Moldovei ar fi schimbata dramatic
E un lucru pe care transilvanenii il cer periodic. E in interesul lor, tot atat de mult ca si al moldovenilor. In urmatorii ani, Moldova, care acum e tinuta artificial in subdezvoltare, va avea brusc o crestere mare, pe masura ce se va conecta la restul Europei. La fel de importanta pentru zona noastra e si realizarea legaturii europene nord-sud prin Via Carpatia, care pe teritorul romanesc e planificata sa treaca pe traseul Oradea-Arad-Timisoara: http://www.rador.ro/...ania-de-grecia/

View Postowl1960, on 22 octombrie 2017 - 21:17, said:

Wotane tu mă băiatule trăiești în lumea ta și ești rupt de realitate.
Eu înțeleg să fii îndrăgostit de femei de bani de jocuri de noroc de vreo religie dar nu de un oraș fie el și Timișoara.
Dialogul cu tine deja e pierdere de timp.
Dificultatea dialogului e datorata diferentelor culturale. Cultura central europeana versus sud-est europeana...Posted Image

Edited by Wotan, 22 October 2017 - 21:47.


#821
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Un articol din 2012: http://adevarul.ro/l...3941/index.html
"Un sondaj lansat pe Facebook  arată că 92,7 la sută dintre bănăţeni doresc autonomie economică şi administrativă faţă de Bucureşti La 94 de ani, de la proclamarea Republicii Bănăţene (31 octombrie 1918), comunitatea „Banatul de altădată” a lansat un sondaj de opinie pe Facebook, un spaţiu la foarte modă pentru aceste activităţi. Întrebarea la care se aşteaptă un răspuns simplu prin „Nu” sau „Da” este: “Aţi fi de acord cu o eventuală autonomie economică şi administrativă a Banatului şi a Transilvaniei faţă de Bucureşti, după modelul Germaniei? ”. La 2.000 de voturi înregistrate, procentul celor care ar fi de acord cu o atutonomie economică şi administrativă a Banatului şi Transilvaniei faţă de Bucureşti a ajuns la 92,7%."
"Privind rezultatul se naşte întrebarea: de ce o majoritate covârşitoare doreşte descentralizarea şi mutarea factorilor de decizie de la Bucureşti la Timişoara pentru Banat şi respectiv Cluj-Napoca pentru Transilvania? "Sunt convins că dacă s-ar face un referendum pe acest subiect în Banat, marea majoritate s-ar declara pentru descentralizarea şi autonomia administrativă şi financiară a Banatului. Ţin să precizez că acest lucru nu înseamnă independenţa sau ruperea de România, doar cei care sunt direct interesaţi şi beneficiază şi de felul în care este administrată România azi susţin acest lucru şi seamănă voit confuzie."

Edited by Wotan, 22 October 2017 - 22:30.


#822
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

Facebook, un spaţiu la foarte modă pentru aceste activităţi

aia e problema

Great Firewall of Romania cand?

Mai toate regiunile Romaniei doresc regionalizare administrativa.
Inclusiv partile mai prospere din Moldova.
Shit, crede cineva ca bucurestenii ar iesi pierzatori la afacerea asta, in conditiile in care majoritatea banilor facuti aici o tireaza din oras?
Inclusiv Iasi si Galati ar ramane cu mai multi bani. Nu mai pun iar harta aia.

Singurele zone care nu vor asa ceva sunt Oltenia si partile mai rupte-n cur din Moldova si Muntenia.
Coincindenta, bazinul electoral vital pentru jegul pesedist. Acolo se toaca banii aiurea, in timp ce ardelenii ii injura pe bucuresteni doar pen' ca aici se afla institutiile in care analfabetii au suit in scaune mafia teleormaneana.

Nici macar cu toata Moldova nu mai au astia treaba. Vrancea, Vaslui mostly. Si mai jos, Teleorman, Giurgiu si Olt. Astea-s baza, astea-s castigatoarele ne-regionalizarii. Nu bucurestenii care se dau cu metroul pe banii altora si alte imbecilitati.

Edited by shefu_de_combinat, 23 October 2017 - 00:30.


#823
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostWotan, on 22 octombrie 2017 - 21:38, said:

Dificultatea dialogului e datorata diferentelor culturale. Cultura central europeana versus sud-est europeana..
Care cultură de unde cultură?
Eu înțeleg că așa brusc în ultimii ani v-a crescut pib-ul local dar și cultura nu avea cum să vă crească peste noapte.
Voi ca și Clujul suferiți de exceptionalism știi tu topicul ăla pe care deja postezi de zor făcând paralele cu Timișoara.
Dacă lucrezi într-un birou pe la vreo fabrică cu un salariu de invidiat asta nu înseamnă că ești tobă de cultură.
Unul tobă de cultură nu polemizeză non stop pe forumuri!

#824
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postowl1960, on 23 octombrie 2017 - 05:36, said:

Care cultură de unde cultură?
De la Carpaci, cum de unde? Posted Image
Tre' sa fii complet rupt de realitate sa te dai rotund ca oras cand ai tot centrul orasului mai plin de case t.iganesti (@mods: wtf  este case "rromesti"? Schimbati-va scriptul, e penibil!!) decat Toflea!

Edited by garett, 23 October 2017 - 05:59.


#825
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postshefu_de_combinat, on 23 octombrie 2017 - 00:22, said:


Mai toate regiunile Romaniei doresc regionalizare administrativa.
Shit, crede cineva ca bucurestenii ar iesi pierzatori la afacerea asta, in conditiile in care majoritatea banilor facuti aici o tireaza din oras?

Singurele zone care nu vor asa ceva sunt Oltenia si partile mai rupte-n cur din Moldova si Muntenia.
Coincindenta, bazinul electoral vital pentru jegul pesedist. Acolo se toaca banii aiurea, in timp ce ardelenii ii injura pe bucuresteni doar pen' ca aici se afla institutiile in care analfabetii au suit in scaune mafia teleormaneana.

un sondaj bun te-ar contrazice. tot regatul e impotriva regionalizarii, mai putin cei care mai vad si inteleg ceva din viitor.
da. eu cred ca bucurestiul are de pierdut de pe urma regionalizarii, si nu pentru ca vreau eu asta. chiar si fara regionalizare se observa o scadere a businessului bucurestean. o scadere mare dar si asta e de inteles pentru cine vede viitorul. orasul e capitala si ramane avantajat de piata mare de care dispune. simpla intrare a UE in ecuatie si lucrurile au inceput sa se schimbe. in defavoarea capitalei. urmareste anii de la UE pana azi. urmareste alte tari. sunt regiuni in UE in care pibul, datorita autonomiei, depaseste pe cel al capitalei tarii respective. bucurestiul e umflat artificial de o suta de ani. in afara de numarul mare de oameni care s-au aciuat acolo datorita numarului mare de institutii( si nr mare de salarii ok primite in ele) si cele cateva multinationale....pai nu are nimic, nu produce mai nimic, iar ca zona din care face parte...moarte clinica. scade businessul pe linie si in zona.

stiu cel putin doua regiuni care vor avea un nivel de trai mai mare si vor atrage multi romani. de cand cu autonomia bucurestiul e doar un alt oras din Romania care poarta si numele de capitala. salariile nu sunt mai mari, aerul nu e mai bun si despre trafic si altele...nu mai are rost. cine merge la cinzeci de teatre si cinematografe pe luna o sa fie fericit acolo. cine merge de doua, trei ori pe luna...o sa fie fericit in alte orase.

oricum, nu e ca si cum ar pierde ceva facut acolo, nu, e mai mult o echilibrare a fortelor. de fapt asta urmeaza sa se intample in urma regionalizarii, o mai buna distributie a oamenilor si banilor in teritoriu. vom vedea orase de un milion de locuitori( foarte sustenabile - pe directia urbanizarii tarilor). vom vedea partide regionale care permit un joc de sah mai bun. vom vedea... ceva foarte interesant.
vom vedea cum bucurestiul( cu toata plasa lui de votanti care e mai mare ca oriunde altundeva, chiar mai mare decat in oltenia) ramane doar un oras capitala si nu epicentrul vietii romanesti cum se crede acum. daca acum e absurda ideea ca un cetatean din banat sa mearga la bucuresti sa se certe cu holurile institutiilor, in viitor, tinand cont ca institutia si alesul/numitul vor fi la un scuipat distanta...parca te obliga sa mergi pana acolo, sa-l scuipi in fata.
are dreptate lumea sa injure bucurestiul. e direct raspunzator de situatia actuala, de care profita de peste o suta de ani. capitala ar trebui sa fie promotorul autonomiei, promotorul multor curente...dar nu e! dimpotriva!

#826
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Nu poți fi mai coerent în ce vrei să spui?
Nu se înțelege nimic!

#827
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmorenno, on 23 octombrie 2017 - 07:20, said:

are dreptate lumea sa injure bucurestiul. e direct raspunzator de situatia actuala, de care profita de peste o suta de ani. capitala ar trebui sa fie promotorul autonomiei, promotorul multor curente...dar nu e! dimpotriva!

Nu are cum sa fie, fiindca cei din varful piramidei ar pierde toate privilegiile deciziilor proprii asupra fondurilor bugetare.
Cum sa dai din mana asemenea avantaje, mai ales cand la orice protest poti sa vii cu contra-argumentul "intregului popor" ?

#828
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostHunor_66, on 23 octombrie 2017 - 08:26, said:


Nu are cum sa fie, fiindca cei din varful piramidei ar pierde toate privilegiile deciziilor proprii asupra fondurilor bugetare.
Cum sa dai din mana asemenea avantaje, mai ales cand la orice protest poti sa vii cu contra-argumentul "intregului popor" ?
Vor pierde puterea din cauza ca repeta greselile pe care le-au facut culmea si ungurii inainte de 1918.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate