Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Edge Titanium ... Burgundy Velvet

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
486 răspunsuri în acest subiect

#325
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
88.500 km

(15.05.2020)

Schimbat Michelin-urile de iarna (pe care le-am si aruncat, 'le tarana usoara) cu cele noi de vara: Pirelli Scorpio Verde 255/45 R20, la 3.000 RON (750 RON / bucata). Plus vreo 250 RON montaj + hotel pe urmatoarele 6 luni.


~ 92.000 km

Nimic de raportat.

A stat un picut ultimele doua saptamani, incepe iarasi sa munceasca. Vara lunga ...

PS: traficul infect din Bucuresti este ... infect Posted Image

Editat de Tyby, 09 noiembrie 2020 - 21:08.


#326
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
~ 96.500 km

(96.700 azi, dar ... ma rog, pe-acolo)

Nimic de raportat. Drumuri, nesimtire, distantare sociala canci. Boborul sufletului! Posted Image

PS: am prins coada de 140 km pe A2. Intr-o sambata dimineata. Coada, nu coloana! Posted Image

Editat de Tyby, 23 iulie 2020 - 16:28.


#327
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.239
  • Înscris: 12.12.2011
Doar știai că așa va fi. E bine la mare, nu? Cu cât mai lung drumul, cu atât mai mare plăcerea 😂

Km mulți înainte!

#328
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Habar nu am, dar cand faci drumul de 250 km pe sens, dimineata dus, seara intors, de 2-3 ori pe saptamana MINIM, si mai si muncesti in PPE 8-10 ore pe zi intre timp, ti se ia de boborul "soarelui". O gramada de idioti pe A2, nu am vazut niciodata asa ceva, zici ca sunt scapati din grajduri.

#329
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Te astept cu impresii dupa cateva drumuri pe, deja celebrul, E85. Posted Image
Stiu 2 persoane care si-au jurat ca nu mai intra pe drumul asta ca sofer.

#330
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001

View Postdzamars, on 24 iulie 2020 - 09:16, said:

Te astept cu impresii dupa cateva drumuri pe, deja celebrul, E85. Posted Image
Stiu 2 persoane care si-au jurat ca nu mai intra pe drumul asta ca sofer.

Numara 3! :peacefingers:

Prefer prin munti, prin Vaslui, pe oriunde, numai pe E85 nu!

Din pacate se pare ca revin la 60-80k km / an, de la 45-50k in ultimii 4-5 ani. Deh, mile putine, kilometri multi. :| Asa ca ... idioti vad suficient de des si de multi.

#331
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.239
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdzamars, on 24 iulie 2020 - 09:16, said:

Te astept cu impresii dupa cateva drumuri pe, deja celebrul, E85. Posted Image

Pana la Urziceni se circula relativ ok, cu noile separatoare si alternanta 2 benzi cu 1. Intre Caldarusanca si Buzau nu am fost. Buzau-Suceava am mers, totusi, destul de ok, in urma cu 3 ani. Mergi incet, nu e bine. Mergi repede, te expui. Cam asa e cu drumul asta...

#332
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Problema, pe drumul ala, sunt oamenii. Acostamentul este secundar.

Pana in Urziceni am facut doua drumuri relativ de curand, fiind nevoit sa aleg ruta respectiva. Se depaseste pe linie tripla, cvadrupla, prin boscheti. Plus flashareala din greu! Popor de maimute imberbe!

#333
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
98.800 km

In ultimele saptamani am tras cat am putut de masina, mers destul de la limita, 2000+ km/saptamana, cu 5-6 ore de condus si minim 8-10 ore de munca in fiecare zi. Racoarea de afara ajuta si ea, nu mai spun de distantarea sociala "lipsa", motiv pentru care cele 8-10 ore le petrec in costumatie PPE, FFP2, bocanci, casca, 2 x manusi etc. Asa incat partea de condus chiar a fost relaxarea dinainte si dupa calvar, cu A2 facut destul de tare, nationalele in forta.

Asa ca, aseara, cand am iesit de pe A2, dupa mai multe frane de la 170 la 100 (deh, lumea iese din banda 1 fara jena, asigurare sau vreo urma de grija - doar ieri am avut doi de-astia care stateau pe feisbuc in timp ce faceau asa! :w00t: - vazut cu ochisorii mei ecranul telefonului pe care il tineau in mana, in fata volanului! :w00t:, de mi-am facut cruce! Posted Image Posted Image Posted Image ) masina mi-a dat de inteles ca mai trebuie si intretinuta, printr-un huruit cunoscut, din zona rotilor din spate.

Azi dimineata inlocuit discuri si placute frana spate la Tiriac Auto. Ceva mai putin de doua ore, distantare sociala ok, protectie interior ok, cu folie (volan, maneta viteza, scaun pana la pedalier).

Halatul: 1.650 RON (385 manopera plus stand frane, 325 placutele, 940 setul de discuri frana spate ( :w00t: ). De haur!).

Saptamana aviatoare o pun de 100k. :coolspeak:

PS: trebuie sa mentionez ca, la un program cum este cel de mai sus, confortul la volan este esential, iar siguranta este critica, asa ca Edge-ul chiar isi arata calitatile in astfel de momente.

#334
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013
Pai aia stau pe fb..cocalari....rusine lor!...da tu ai voie sa mergi cu 170?

Editat de raducut123, 01 august 2020 - 15:30.


#335
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Este o diferenta mica intre cele doua: eu merg cu 150-160 relativ constant in perioada asta pe autostrada, cu varfuri de 170 "la nevoie", atent si alert, versus ala de iese cu 100 - 110 din banda 1 in 2, fara sa semnalizeze, fara sa se asigure, fara sa dea prioritate, iar motivul principal pentru aceasta stare de fapt NU este (doar) nesimtirea si durerea in cur, ci (mai ales) faptul ca este "ocupat" in mare parte din timpul alocat condusului cu feisbuc-ul.

Probabil oamenii se plictisesc pe autostrada ...

Editat de Tyby, 01 august 2020 - 16:11.


#336
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.239
  • Înscris: 12.12.2011

View Postraducut123, on 01 august 2020 - 15:30, said:

Pai aia stau pe fb..cocalari....rusine lor!...da tu ai voie sa mergi cu 170?

Merge pe barba lui, dar la cât zice că face săptămânal a și învățat mersul "ălora". El măcar fluidizează circulația, nu ca adormiții ăia.
Drumuri bune! Și mai puține frâne, că halatul a fost cam scump😀

#337
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
corcodel, multumesc! Posted Image

Discurile trebuia oricum sa le schimb la un moment dat, m-au atentionat inca de la revizia de la 80k ... Deh, talpa grea, doua tone, mananca si placutele, si discurile. Si am preferat sa le schimb astazi, daca tot am ajuns la ei, mai ales ca am avut interventia programata foarte din scurt, la 9 sunam, la 10 eram cu masina in service.

Voi face si revizia de 100k cat de repede pot sa-mi rup cateva ore bune, si poate schimb atunci si discuri / placute fata. La 120k voi face si revizie cutie de viteze automata, conform planului de servisare, si as vrea sa optimizez investitiile, din motive psihologice! Posted Image

PS: cred ca am mai spus, am ales sa fac reviziile la 20k in loc de 30k, datorita stilului de mers, profilului de utilizator si, nu in ultimul rand, al infrastructurii de toate felurile de la noi. Le-as face si mai repede, la 15k, asa cum le-am facut la celelalte, insa as pierde prea mult timp prin service, cu minim 3-4 revizii / an, si nu am acest timp.

Editat de Tyby, 01 august 2020 - 16:45.


#338
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 17.04.2009

View Postcorcodel10, on 01 august 2020 - 16:21, said:

El măcar fluidizează circulația, nu ca adormiții ăia.
Te contrazic puțin, nu este chiar așa. Nu fluidizează absolut nimic.
Așa că scuze de OT.
El va fi frustrat pentru că trebuie să frâneze pentru cei care nu depășesc cu viteza lui de deplasare iar cei care depășesc cu viteza maximă legală ȘI LE PASĂ de cel care vine mai rapid din spate vor fi frustrați pentru că îl încurcă.
Singurii nestresați și nefrustrați vor fi cei cu nasul în telefon și cei cărora nu le pasă.
Am făcut teste pe autostrada Sibiu Deva în condiții de trafic de weekend și concluzia mea este următoarea. Mers neconstant, cu viteze între 140-180, viteza medie pe 100km strict autostradă 135-139 km/h.
Mers constant cu cruise control adaptiv la 135km/h, 130 pe GPS, viteza medie 120-125 km/h.
Si asta se întâmplă tocmai datorită întârziaților și a depășirilor făcute de ei.
Așa că eu nu mă mai stresez și merg cu 135. Ceea ce este de remarcat este că, la ultimele drumuri făcute în acest stil, absolut niciun "vitezoman" care m-au ajuns din spate eu fiind în depășire cu 135 la oră, nu m-a flashuit. Deși am mai călcat-o și eu când am văzut ca se apropie careva rapid și am semnalizat dreapta când am început să trec de ultima mașină depășită.

#339
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.443
  • Înscris: 08.12.2006
Fiecare moment petrecut pe autostrazile de la noi este unul de calitate, mai ales cand observi ca tu incerci pe cat posibil sa nu incurci pe nimeni si pe majoritatea ii doare, scuzati, in cur. Motiv pentru care sunt de parere ca trebuie scurtat cat de mult timpul petrecut acolo. Nu m-am enervat in mii de km petrecuti pe autostrazile din alte tari cat ma enervez in RO in cateva sute de km. Natie de ciobani autosuficienti.

Editat de closchkutza, 02 august 2020 - 00:38.


#340
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
99.950 km Posted Image

mi20r, nu compara autostrada Sibiu - Deva cu A2 in sezon! Posted Image

In general merg cu 140 pe CC (137-138 real) toata autostrada. Cand ma grabesc ceva mai tare, cresc 5-10 km din butoane. In perioada asta pur si simplu nu se poate!

Luni dimineata, in zona Cernavoda, se circula cu 60 km/h in banda 2. A la long! Ca asa "voia' " doi baieti, ca si ei "plateste" rovinieta si taxa de pod! Posted Image

In rest, nu am nici o problema cu cei care ies, sunt constient ca trebuie sa circule si ei, si ca eu sunt cel care are viteza mare, si ii feresc, le fac loc, ii ajut sa intre, ii astept sa iasa iarasi in 1, e normal. Dar atunci cand masina franeaza (puernic, uneori destul de violent) macar din 2 in 2 minute pentru ca o mare gramada nu isi pune macar problema ca trebuie sa se asigure (nu mai zic de prioritate sau semnalizare) la schimbarea benzii, deja nu mai este in regula.

De cei care merg doar in banda 2, ca asa vrea muschiul lor, nu am ce zice. Mai mult, o categorie aparte este formata din cei care merg in 2, eu vin din 1, intru in 2, masina franeaza, la un moment dat realizeaza ca sunt in spate, se baga in 1, eu trec, intru in 1, iar in spate ii vad ca ies iarasi in 2.

Indiferent cu ce viteza merg, ca sunt cu 90 sau cu 170, merg fara sa incurc pe altii, fara sa ii fortez, dar sunt unul dintre putinii. Puterea lui  "pentru ca asa vrea muschii mei" si al lui "pentru ca pot"

Civilizatia ***** sufletului!

PS: cam asa era coada pe A2 in 27.06, pe la 8 dimineata ... (inainte de iesirea de la Drajna). Dar la fel e in fiecare zi, de o luna si jumatate incoace ... Mi-e dor de nu-mi vine sa cred de starea de urgenta! Din mai multe motive! Posted Image

Revenim la topic, va rog?!

Fișiere atașate


Editat de Tyby, 06 august 2020 - 13:45.


#341
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Din pacate August e luna cea mai aiurea cand vine vorba de drumuri.

Odata ca multi pleaca prin concedii cu masina, unii din ei nemaiconducand de la Concediul trecut. Si a doua ca vin multi din strainatate, si asta se vede.

PS: Revenind la subiect: Cat am stat in reprezentanta pt updateul vietii de soft, care era facut deja, am stat 5 minute in noul EDGE. Mda, mica diferenta de confort si dimensiuni fata de Kuga mea Posted Image . Ca sa nu mai spun de noul motor (bi-turbo cred) diesel de 240CP...

#342
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
100.000 km

(06.08.2020, evening time)

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate