Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Prindere placa OSB,suprapunere si umezeala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna,am inceput sa prind placile de osb peste care se va pune polistirenul apoi decorativa...etc
Am inteles ca placile nu se fixeaza una langa alta si ca trebuie lasat un pic de spatiu intre ele ca sa nu fie probleme cu umflare de la umezeala.....etc lucruri de genul.asta
Deci cum se executa corect? Eu am lasat un pic de spatiu.

Multumesc anticipat

#2
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna,am inceput sa prind placile de osb peste care se va pune polistirenul apoi decorativa...etc
Am inteles ca placile nu se fixeaza una langa alta si ca trebuie lasat un pic de spatiu intre ele ca sa nu fie probleme cu umflare de la umezeala.....etc lucruri de genul.asta
Deci cum se executa corect? Eu am lasat un pic de spatiu.

Multumesc anticipat

Attached Files



#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De fapt ar trebui sa folosesti niste cleme speciale ce se pun intre placi. In practica nu se folosesc. Nu trebuie sa lasi spatiu intre placi.

Daca ai lasat 1mm 2mm nu e bai. Daca ai lasat rost sa bagi degetul, mai bine pui iarasi placile sau faci niste fasii de umpli rosturile

Osb ul nu reactioneaza la umezeala asa de repede si daca se umfla ai probleme mari acolo. Oricum, placa trebuie sa fie prinsa atat de bine incat sa impiedice orice miscare, fie si de la dilatare. Asa ca spatiul recomandat de "mesteri" este inutil

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Cam 3mm trebuie. Sau, in practica, pui un cui in rost si asezi placa urmatoare.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,134
  • Înscris: 10.07.2013
*Pentru a intelege mai bine cat este de important procesul de montare si fixare a placilor OSB este bine de stiut si structura acestor materiale de constructie. In primul rand, ce trebuie sa stim despre placa OSB este ca are in componenta aschii subtiri din lemn, orientate dinspre straturile de mijloc spre suprafata si foarte bine lipite intre ele. Datorita acestui lucru, spre deosebire de alte materiale de constructii, placa OSB se deosebeste prin capacitatea de a rezista la procesul de incovoiere si de a avea o foarte buna rigiditate si stabilitate. De asemenea, datorita structurii foarte bune si compacte, placile OSB pot fi folosite atat in mediile interioare, cat si in cele exterioare, in locuri in care exista si umiditate. Chiar daca pare paradoxal pentru lemn, placa OSB rezista la umiditate datorita rasinii cu care este acoperita si care ii confera impermeabilitate materialului de constructii.

Modalitati de fixare a placii OSB
    Inainte de a fi montate, este importanta gaurirea si taierea placilor OSB cu ajutorul unor instrumente special construite pentru a taia si delimita perfect bucatile de placa OSB. Atunci cand folosim placile OSB in construirea si amenajarea spatiilor interioare, trebuie sa luam in considerare 3 modalitati principale de fixare a placilor. Ca regula generala, placile OSB pot fi montate cu ajutorul oricarui tip de suporti care permit fixajele utilizate pentru materialele din lemn. Asadar, exista 3 modalitati pe care le puteti folosi pentru a fixa placile OSB. Acest lucru se face fie cu ajutorul cuielor, suruburilor sau prin niste capse speciale. Datorita fortei mari de frecare si forfecare a placilor, acestea pot fi montate chiar si in imediata apropiere a muchiilor, fara sa existe vreun risc de smulgere sau de strivire. Iar pentru ca procesul de fixare a placilor OSB sa fie cat mai rapid, este recomandata folosirea unor pistoale speciale, pneumatice si care sa asigure fixarea cat mai rapida si mai exacta a cuielor si capselor speciale.

Cum fixezi placa OSB pe pardoseala si pereti?

   Datorita orientarii aschiilor din straturile demijloc si de la suprafata, montarea placilor OSB are o anumita particularitate, de aceea este bine sa luati in considerare anumite reguli de fixare a acestora, mai ales cand este vorba despre niste suporti. In primul rand, luati in considerare axa principala (axa de rezistenta) a unei placi, iar mai apoi latimea acesteia. Pentru ca cel mai adesea intalnim fixarea placilor OSB pe suprafata peretilor, pentru a obtine o rigiditate cat mai buna la incovoiere, dar si o rezistenta cat mai buna la umiditate, este bine sa fixam placa OSB in pozitie verticala. In schimb, daca te hotarasti sa folosesti acest material de constructie pentru placarea podelelor si a astererilor, atunci este bine sa montezi si sa dispui placile OSB cu latura lunga perpendicular pe reazeme (grinzi, capriori), iar cu latura scurta fixata pe suporti. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 September 2017 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate