Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Plecare in armata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postarg, on 25 septembrie 2017 - 09:03, said:

mda, si sa le interzici accesul la telefoane....
Dupa o singura zi ar necesita internare...ce cateva luni! Macar o zi/an daca ar fi in stare...

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postarg, on 25 septembrie 2017 - 09:03, said:

mda, si sa le interzici accesul la telefoane....
iar pe "pitzi" sa le pui la bucatarie in armata iar "cocalarii" sa manance din mancarea gatita de "pitzi", tot in armata
...wow, ar fi maxim.

Edited by tehnics, 25 September 2017 - 09:20.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 07.11.2006
Am spus-o de fiecare data cand s-a amintit de acest lucru si o repet si acum.
Singurul lucru pozitiv pe care-l pot zice despre stagiul militar este faptul ca acolo te-au invatat care-i locul tau bine definit la un moment dat.
Si ar fi a dracului de bine daca din cand in cand acest lucru ar fi pus in practica si azi,unde fiecare,in particular,se crede minimum buricu' pamantului si ca tot unitar,cel putin egal cu poporul ales.
Un mare pas  inainte pentru societatea romaneasca ar fi daca s-ar incepe fix cu acest lucru.
In rest,stagiul militar nu mi s-a parut ceva esentialmente necesar nici atunci,cu atat mai putin acum.Mai bine zis,durata lui.Cred ca 3-6 luni ar fi fost suficiente.Eu de felul meu sunt pacifist,tot ceea ce tine de arme,armament,lupte.razboaie,etc.,imi repugna.Poate si asta este un motiv pentru care citesc absolut tot ce-mi cade in mana,despre asa ceva,fiind genul favorit de lectura.Pentru ca vreau sa ma dumiresc de oare ce-i mana pe ei in lupta?

ps.
Eu voi implini 37 de ani de plecare in armata pe data de 23.10.2017Posted Image Posted Image Posted Image

View Posttehnics, on 25 septembrie 2017 - 09:17, said:

In schimb facultatea m-a maturizat enorm de mult...

Nu doar facultatea,ci genele si insasi evolutia.

Edited by adisz, 25 September 2017 - 09:23.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La mine a fost OK. Este imposibil pentru tinerii de azi sa inteleaga ce inseamna  faptul ca existau si beneficii. Armata te motiveaza in viata, te invata  sa apreciezi libertatea . Cateodata , unele restrictii iti deschd ochii . Luate la pachet doar partile rele , sigur , pare de cosmar. insa  , mai tarziu poti sa realizezi ( ca persoana ) ca aceeasi prostie comasata o gasesti si in civile , la orice loc de munca . Va rog sa ma credeti ca am gasit mai multa prostie in Raiffeisen decat in armata . Ma rog , in armata am stat doar un an , In Raiffeisen 11 . Armata te rupea de confort , te rupea putin cam brusc de familie ...dar o facea la o varsta la care te puteai adapta rapid. Tinerii intarziati de azi , cand se lovesc de viata nu se mai pot adapta . Armata avea o calitate . Calitatea era aceea ca arata ca atunci cand " sufera toti " este acceptabil . In viata cvla , doar unii sufera . Ceilalti o duc bine pe seama suferintei lor .

Edited by JurasikMan, 25 September 2017 - 09:23.


#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcostel844, on 25 septembrie 2017 - 08:38, said:

Inainte de Revolutie , mare parte din absolventii de liceu , dupa sustinerea  examenului  de bacalaureat ,  la o luna sau doua , trebuiau sa plece in armata .
Astazi 25.09.2017 se-mplinesc 32 de ani de cand eu si colegii mei am fost chemati la oaste . Pentru cei de seama noastra as dori sa-i intreb ce sentimente le trezeste acest lucru si ce amintiri le revin din acea perioada ?
Numai la aniversarea asta nu m-am gandit.
Ce sentimente si ce amintiri?
Bine ca s-a ales prafu' de ea!
Acolo invata adolescentul sa injure ca lumea, sa fumeze, sa umileasca si sa suporte umilinta, invata decadenta; daca ar fi sa se inventeze un nou stil de scolarizare, atunci sigur inainte de marea scoala a puscariei, ar trebui inclus stagiul militar.
Orice parte pozitiva a militariei este umbrita cumplit de mediul social extrem de viciat.

Edited by altnume, 25 September 2017 - 09:26.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcostel844, on 25 septembrie 2017 - 08:38, said:

Inainte de Revolutie , mare parte din absolventii de liceu , dupa sustinerea  examenului  de bacalaureat ,  la o luna sau doua , trebuiau sa plece in armata .
Astazi 25.09.2017 se-mplinesc 32 de ani de cand eu si colegii mei am fost chemati la oaste . Pentru cei de seama noastra as dori sa-i intreb ce sentimente le trezeste acest lucru si ce amintiri le revin din acea perioada ?

Aia nu a fost armata. Munca silnica....

Oricum a prins bine, nu am nevoie de mesteri pentru renovare casa/apartament, instalatii electrice, sanitare, etc...

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcspot, on 25 septembrie 2017 - 08:46, said:

Eu am fost ...Dar sunt de aceeasi parere.
Mai multi prosti grupati la un loc ca in armata  nu am vazut niciodata.
Pai ce-ai crezut, ca pleci in vacanta in Caraibe?  In caz de razboi, cum crezi ca o sa fie, doar lux si relaxare? :)

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPhobos, on 25 septembrie 2017 - 09:27, said:

In caz de razboi, cum crezi ca o sa fie, doar lux si relaxare? Posted Image

Mda ma duc sa ii dau inamicului cu canciocu si mistria in cap...ca asta am invatat in armata ! Apropo cum se trage cu arma ca e cam SF pentru mine ? Dupa 1 an si 4  luni in armata...

Edited by bumpocbum, 25 September 2017 - 09:32.


#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postaltnume, on 25 septembrie 2017 - 09:26, said:

Acolo invata adolescentul sa injure ca lumea, sa fumeze, sa umileasca si sa suporte umilinta, invata decadenta; daca ar fi sa se inventeze un nou stil de scolarizare, atunci sigur inainte de marea scoala a puscariei, ar trebui inclus stagiul militar.
Orice parte pozitiva a militariei este umbrita cumplit de mediul social extrem de viciat.

De fapt armata este oglinda exacta a societatii, si a oamenilor care ajung in ea. Eu am facut armata, dar dupa revolutie, la termen redus, la Buzau, parasutisti. Pluton de doar 17 oameni, toti cu studii superioare. Pai mi-a parut rau cand am venit acasa, ca se termina. Am dus valiza de lemn cu lacat cu mine, "din instinct". Am incuiat-o primele 2-3 zile, apoi mi-a parut rau ca am carat ditamai lada cu mine. Puteam lasa banii pe pat, la vedere, daca ieseam in oras, si nu se atingea nimeni de ei. Na, asta a fost armata pentru mine.

Recunosc insa ca nu pentru toti era asa, eu am avut norocul sa nimeresc acolo si in acel an.

View Postbumpocbum, on 25 septembrie 2017 - 09:29, said:

Mda ma duc sa ii dau inamicului cu canciocu si mistria in cap...ca asta am invatat in armata ! Apropo cum se trage cu arma ca e cam SF pentru mine ? Dupa 1 an si 4  luni in armata...
Nu te teme ca arma o-nveti repede. Iar in razboi, 95% din timp se face altceva decat sa tragi cu arma.

Edited by Phobos, 25 September 2017 - 09:36.


#28
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013

View Postbumpocbum, on 25 septembrie 2017 - 09:26, said:

Aia nu a fost armata. Munca silnica....

Oricum a prins bine, nu am nevoie de mesteri pentru renovare casa/apartament, instalatii electrice, sanitare, etc...
Stai ! Cine e ? Astea au fost cuvintele invatate si cele mai folsite , bineinteles raspunsurile erau variate .

Edited by costel844, 25 September 2017 - 09:37.


#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPhobos, on 25 septembrie 2017 - 09:34, said:

De fapt armata este oglinda exacta a societatii, si a oamenilor care ajung in ea. Eu am facut armata, dar dupa revolutie, la termen redus, la Buzau, parasutisti. Pluton de doar 17 oameni, toti cu studii superioare. Pai mi-a parut rau cand am venit acasa, ca se termina. Am dus valiza de lemn cu lacat cu mine, "din instinct". Am incuiat-o primele 2-3 zile, apoi mi-a parut rau ca am carat ditamai lada cu mine. Puteam lasa banii pe pat, la vedere, daca ieseam in oras, si nu se atingea nimeni de ei. Na, asta a fost armata pentru mine.
Recunosc insa ca nu pentru toti era asa, eu am avut norocul sa nimeresc acolo si in acel an.
Etica si studiile nu merg neaparat mana in mana, dar da, nivelul intelectual conteaza.

Edited by altnume, 25 September 2017 - 09:43.


#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
eu am facut-o in Austria, nu stiu cum este in Romania dar in orice caz am pierdut 6 luni din viata pentru nimic... Am fost disponat in batalionul de vanatori, care aveau ghinionul sa faca exercitii prin paduri si sa doarma cu zilele afara ca sa fie pregatiti in caz de razboi. Imi aduc aminte de unitatea militara care era in niste conditii grave, apa calda era o raritate... se imbolnaveau soldatii in draci. Acum cativa ani citisem ca nici pe refugiati nu i-au cazat acolo ca erau conditiile prea proaste. Dar soldatii austrieci trebuiau sa se imbolnaveasca acolo.

A fost o perioada urata din viata mea care am pierdut-o fara sa fac nimic.

Edited by business11, 25 September 2017 - 09:45.


#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2017 - 09:44, said:

eu am facut-o in Austria, nu stiu cum este in Romania dar in orice caz am pierdut 6 luni din viata pentru nimic... Am fost disponat in batalionul de vanatori, care aveau ghinionul sa faca exercitii prin paduri si sa doarma cu zilele afara ca sa fie pregatiti in caz de razboi. Imi aduc aminte de unitatea militara care era in niste conditii grave, apa calda era o raritate... se imbolnaveau soldatii in draci. Acum cativa ani citisem ca nici pe refugiati nu i-au cazat acolo ca erau conditiile prea proaste. Dar soldatii austrieci trebuiau sa se imbolnaveasca acolo.
A fost o perioada urata din viata mea care am pierdut-o fara sa fac nimic.

Mai, eu nu va inteleg. "Am pierdut-o pentru nimic"... Cum adica? Pai scopul armatei este chiar asta, ca timpul ala cat stai acolo, nu mai e al tau, ci al armatei. Nu e destinata ca iesi tu de-acolo mai castigat material sau relaxat. Practic tocmai aia care au dat peste mai multi prosti si greutati in armata, aia ar fi fost mai pregatiti pentru neplacerile razboiului. Nu aia pentru care armata a fost placuta, cum e cazul meu. Pentru mine armata a fost un fel de tabara, atata ca faceam si instructie si trageri, dar nu am prea avut de-a face cu dobitoci.

Eh, in caz de razboi, suna goarna, si nimeresti cu totul alti oameni, nu esti obisnuit, poate nu te adaptezi, etc, iar atunci nu mai are nimeni timp sa-ti sufle-n cur sau sa "suni pe taticu`", caci e razboi.
Eh, ala va fi adevaratul cosmar, nu armata pe timp de pace. Cand vei stii ca pe langa dobitocii cu care nu esti obisnuit, poti si sa mori, pe bune sau sa ajungi schilod.

Edited by Phobos, 25 September 2017 - 09:54.


#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPhobos, on 25 septembrie 2017 - 09:27, said:

Pai ce-ai crezut, ca pleci in vacanta in Caraibe?  In caz de razboi, cum crezi ca o sa fie, doar lux si relaxare? Posted Image


In caz de razboi nu o sa mai apuce nimeni sa puna mana pe arma :)   Cel mult se vor uita cateva clipe pe smartphone pentru ca nu le va veni sa creada ca intradevar a inceput.

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postclaz, on 25 septembrie 2017 - 08:52, said:

Au trecut 30 de ani. Privind in urma, a fost ok.
Dar n-as mai face-o inca o data.

   Daca a fost ok de ce nu ai mai repeta figura?

    Mi-a placut dar nu mai vreau...haha

Edited by cspot, 25 September 2017 - 10:08.


#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBogotta, on 25 septembrie 2017 - 10:01, said:



In caz de razboi nu o sa mai apuce nimeni sa puna mana pe arma Posted Image   Cel mult se vor uita cateva clipe pe smartphone pentru ca nu le va veni sa creada ca intradevar a inceput.

Eu zic ca ai vazut mult prea multe filme Sci-Fi.

Romanii care inca mor in Afganistan-Irak te contrazic in totalitate.

#35
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postadisz, on 25 septembrie 2017 - 09:22, said:

Am spus-o de fiecare data cand s-a amintit de acest lucru si o repet si acum.
Singurul lucru pozitiv pe care-l pot zice despre stagiul militar este faptul ca acolo te-au invatat care-i locul tau bine definit la un moment dat.
Si ar fi a dracului de bine daca din cand in cand acest lucru ar fi pus in practica si azi,unde fiecare,in particular,se crede minimum buricu' pamantului si ca tot unitar,cel putin egal cu poporul ales.
Un mare pas  inainte pentru societatea romaneasca ar fi daca s-ar incepe fix cu acest lucru.
In rest,stagiul militar nu mi s-a parut ceva esentialmente necesar nici atunci,cu atat mai putin acum.Mai bine zis,durata lui.Cred ca 3-6 luni ar fi fost suficiente.Eu de felul meu sunt pacifist,tot ceea ce tine de arme,armament,lupte.razboaie,etc.,imi repugna.Poate si asta este un motiv pentru care citesc absolut tot ce-mi cade in mana,despre asa ceva,fiind genul favorit de lectura.Pentru ca vreau sa ma dumiresc de oare ce-i mana pe ei in lupta?

ps.
Eu voi implini 37 de ani de plecare in armata pe data de 23.10.2017Posted Image Posted Image Posted Image



Nu doar facultatea,ci genele si insasi evolutia.

    Mai citeste odata ce-ai scris.
     Nu prea are logica...sa ma scuzi

#36
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostBogotta, on 25 septembrie 2017 - 10:01, said:

In caz de razboi nu o sa mai apuce nimeni sa puna mana pe arma Posted Image   Cel mult se vor uita cateva clipe pe smartphone pentru ca nu le va veni sa creada ca intradevar a inceput.
Război d-ăla total cel mai probabil n-o să fie, dar să vezi când or pune mâna ciuhapii pe ceva armă atomică. 9/11 o să pară ca o repetiție în parc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate