Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Plecare in armata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Inainte de Revolutie , mare parte din absolventii de liceu , dupa sustinerea  examenului  de bacalaureat ,  la o luna sau doua , trebuiau sa plece in armata .
Astazi 25.09.2017 se-mplinesc 32 de ani de cand eu si colegii mei am fost chemati la oaste . Pentru cei de seama noastra as dori sa-i intreb ce sentimente le trezeste acest lucru si ce amintiri le revin din acea perioada ?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Eu n-am fost, dar pot sa zic parerea lu' frate-miu:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  x infinit!!!

Edited by Bursul, 25 September 2017 - 08:44.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostBursul, on 25 septembrie 2017 - 08:43, said:

Eu n-am fost, dar pot sa zic parerea lu' frate-miu:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  x infinit!!!

    Eu am fost ...Dar sunt de aceeasi parere.
    Mai multi prosti grupati la un loc ca in armata  nu am vazut niciodata.

Edited by cspot, 25 September 2017 - 08:48.


#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcostel844, on 25 septembrie 2017 - 08:38, said:

Astazi 25.09.2017 se-mplinesc 32 de ani de cand eu si colegii mei am fost chemati la oaste .


Probabil avem aproximativ aceeasi varsta. EU am fentat sistemul si am inceput facultatea. Apoi s-a abolit prostia aia de armata. Era un mijloc de indobitocire, atat si nimic mai mult. Nu prea inteleg ce este de discutat.

#5
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Nici noi nu vroiam atunci dar asa a fost sa fie !

#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Au trecut 30 de ani. Privind in urma, a fost ok.
Dar n-as mai face-o inca o data.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca-i o arie de dezbateri... discutam.. discutii :)
Fiecare are o idee sau mai multe legata de armata, altii au altele.
Toti aceia care spun ca armata e buna, o zic din cauza ca nu au stat la internat sau la camin, ca pentru ei a fost momentul de rupere de familie, "de sanul/fusta mamei".
Insa nu a fost nimic bun cu armata.
A fost un mijloc de a forma capete plecate, sa te indobitoceasca, sa-ti reprime personalitatea, intr-un final oamenii erau "modelati" dupa nevoile sistemului.
Multi or sa zica ca "te facea barbat", mi se pare o falsa iluzie, care-i principiul dupa care se face o asemenea afirmatie? Ca luai deciziile altora sau impuse de altii? Ca nu mai depindei de parinti? Ca aveai invoire si in loc sa mergi la parinti te ducea-i la gagica si stateai cu ea? Ce inseamna a "fi barbat"? Aceleasi lucuri le-ai fi facut/deprins si dintr-un liceu/facultate facute la internat, departe de parinti.
Asadar, pentru altii a fost mijloc de rupere de supravegherea familiei, de baute si de fumat.
Pentru altii a fost mijloc de "afirmare" (paraciosii, pupatorii de funduri etc.).

Edited by Ciubex, 25 September 2017 - 08:59.


#8
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Nu toti am fost privilegiati in privinta pacalirii sistemului , oricum implica un risca chestia asta daca nu cunosteai pe cine trebuie,iar cei cu facultate faceau si ei noua luni .

Edited by costel844, 25 September 2017 - 08:54.


#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nici acum nu imi vine sa cred ca in `89 in septembrie cand am incorporat nu aveam nici 19 ani impliniti, si am liberat in septembrie `90 la nici 20 de ani.
Ma uit la fiu-meu care are 19 impliniti si cand il vad cat de copil este inca ma ia cu frisoane, la varsta lui eu trecusem prin ororile de la Otopeni(UM 0865 Campina).
Pe de alta parte Armata, mai ales la secu nu era nici pe departe indobitocire, era o etapa a vietii in care te trezeai mai devreme la realitate, o etapa, in care vorba batranilor, te facea barbat.

Edited by paznicmare, 25 September 2017 - 08:54.


#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Personal am facut-o la TR (pentru cei ce nu stiu, termen redus, 9 luni) chiar inaintea facultatii. Plus inca 1 luna (parca) dupa facultate. Lasand la o parte politica si alte grețoșenii de-astea, armata era o experienta. Interesanta sau nu, depinde de "terenul" pe care se manifesta. Intalneai viitorii colegi, socializai, legai prietenii. Te testai pe tine insuti la stres. In aceleasi conditii cunosteai cum actioneaza oamenii in situatii limita, la stres si le aflai adevaratele caractere care se manifesta tocmai atunci. Asa iti alegeai adevaratii prietenii. Din punctul asta de vedere, armata era benefica, IMHO. Nu era benefica atunci cand erai folosit gratis la munci agricole sau alte de-astea, dar asa erau regulile pe-atunci. Ca TR-ist n-am avut de-a face cu excese de genul condusului valizei prin dormitor sau alte mistouri de legenda ce se petreceau la trupa. Si desi sunt destui care ma vor contrazice, orice puțoi venea putin mai matur din armata. Acum puțoii raman puțoi... si se vede.
Bine, sunt multe de spus, dar acesta e rezumatul personal.

Edited by ursamajor, 25 September 2017 - 08:58.


#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postpaznicmare, on 25 septembrie 2017 - 08:52, said:

era o etapa a vietii in care te trezeai mai devreme la realitate, o etapa, in care vorba batranilor, te facea barbat.


E foarte relativ. Depinde mult de caracterul fiecaruia.  Eu vis-a-vis de casa am niste ambasade care pe timpuri erau pazite de militari in termen. Ei bine, intr-o buna zi un baiat a binevoit sa se impuste in cap. A murit pe loc...   Deci depinde de om. Te poate face (asa zis) barbat sau te poate aduce in pragul nebuniei si poti face gesturi necugetate.

#12
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ar fi ceva sa`i vezi p`astia 'mici', cu aifoane implantate in ochi, facand cateva luni de armata.
In ziua de azi chiar ar fi benefica pt. poporul asta moale si bleg.
Oricat ati blama`o sa stiti ca v`a facut mai barbati decat ati fi fost fara ea, cu toate umilintele si 'modelarile de personalitate' de care vorbiti.
V`a grabit maturizarea, ca altii au plecat boi si s`au intors vaci e alta discutie.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcostel844, on 25 septembrie 2017 - 08:38, said:

Astazi 25.09.2017 se-mplinesc 32 de ani de cand eu si colegii mei am fost chemati la oaste .
La mine miine se implinesc 32 de ani de cind am intrat pe poarta asta (UM01831 ii spunea atunci) ... am iesit definitiv  peste 9 luni si 2 zile ...

PS - a fost exact in ziua in care am implinit 19 ani (intrarea) Posted Image

Edited by adrian_r5, 25 September 2017 - 09:03.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrid, on 25 septembrie 2017 - 09:01, said:

Ar fi ceva sa`i vezi p`astia 'mici', cu aifoane implantate in ochi, facand cateva luni de armata.
mda, si sa le interzici accesul la telefoane....

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcostel844, on 25 septembrie 2017 - 08:52, said:

iar cei cu facultate faceau si ei noua luni .
"cei cu facultate" faceau 6 luni ... ce-i proaspat admisi la facultate faceau 9 luni,

#16
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Pentru mine , la 19 ani , a fost destul de greu ca santinela timp de opt luni in Muntii Retezat . Iarna zapada era mare , lupii urlau , gerul ne obosea si mai tare , cei mai in varsta te obligau sa le mai faci si lor cate un post  ....

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9CtIOUDn49s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5yHg7wucPKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I0oDdbTk9k4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si magistrala moarte a maiorului Voicu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7HChQ5HcABo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 25 September 2017 - 09:24.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBogotta, on 25 septembrie 2017 - 08:59, said:

Ei bine, intr-o buna zi un baiat a binevoit sa se impuste in cap. A murit pe loc...   Deci depinde de om. Te poate face (asa zis) barbat sau te poate aduce in pragul nebuniei si poti face gesturi necugetate.
Se numeste selectie naturala. Bine ca s-a impuscat el si nu a impuscat pe altcineva....

Eu dupa ce nu am intrat la facultate am vrut sa fac armata dar pentru ca aveam o problema la coloana, am fost respins. Nu imi pare rau ca nu am facut armata.
In schimb facultatea m-a maturizat enorm de mult...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate