Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Betisoarele de urechi sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 titi_greucean, on 23 septembrie 2017 - 10:20, said:

Cautand niste betisoare pentru curatat urechile , am constatat ca pe toate scrie "a nu se introduce in ureche". Deci sunt sau nu sunt aceste betigașe pentru urechi?

Eu le folosesc de cand ma stiu si n-am spart niciun timpan..  Le introduci delicat si cu grija. Si nu pana ajungi la creier.


Off topic. Am dat quote la mesaj ca nu ma mai lasa altfel sa scriu nimic. Imi apare mereu eroarea  "post_too_ short''  Ce naibii o fi? De la site sau de la mine??

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu prind betisorul cu degetele aproape de vata. Deci cat sa zic, 1,5 cm. Deci nu am cum sa bag betisorul mai mult in ureche decat partea cu vata.

Pe langa asta, inmoi un pic betisoarele in spirt medicinal, ajuta la dizolvarea mai rapida a cerii.

Plus ca e o senzatie foarte misto scarpinatul cu betisoare in ureche. Fac asta cam odata la 2-3 zile.

Edited by izometric, 23 September 2017 - 15:16.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cand va zic ca unghia e de baza ! Nu am facut niciodata otita , aud basii , nu iau antibiotice  , si asa mai departe ( ca sa citez un contempran machedon  ) Posted Image

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Numa " orelisti " p-aici , Te speli in urechi cu apa calduta si nu insisti pe canal ca ghiolbanul . Daca se intampla sa ai secretia mai mare te duci la un cabinet sa-ti scoata dopurile , profesional , nu e nici o rusine . Betigasele alea fac mai mult rau decat bine mai ales ca majoritatea si le indeasa in urechi de zici ca vine sfarsitul lumii ...

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 JurasikMan, on 23 septembrie 2017 - 11:51, said:

Eu mi-am lasat unghia mica de la mana dreapta sa creasca , am ascutit-o cu pila ...si  ma folosesc de ea la curatatul urechilor . Cateodata fac asta la coala la Lidl si ma uit cu satisfactie ( ba chiar miros "incarcatura " ) . De ce sa dau banii pe betigase , ha ? O'naturel , mon-sher ...o'naturel  Posted Image .

Scarbos, n'as putea face asta. Cum sa mai pot eu pune apoi sare in mancare?

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_de_la_Raion, on 23 septembrie 2017 - 13:28, said:

Tu dezinformezi rau userii, andreic.
Aiurea... nu intelgi ca am facut boala de multe ori, nu vrei sa stii ce dureri ai cand umbla orl-istul cu aspiratorul in ureche sa traga puroiul... iti transmite vibratia la contactul cu timpanul de nu mai poti iar daca in spatele lui este acumulare de lichid si-l preseaza o sa ai senzatii unice... si cand te gandesti ca unii se sperie de un betisor ca asa ii spune marketingul :)
Urechea nu e chiar stiinta Nasa...

 tiestodj20, on 23 septembrie 2017 - 14:51, said:

Cu antibiotic si picaturi am scapat si eu, altfel nu aveam nicio sansa.
E dureros si se risca complicatii altfel, e normal.

Edited by andreic, 24 September 2017 - 09:25.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 argentum, on 24 septembrie 2017 - 03:29, said:

Scarbos, n'as putea face asta. Cum sa mai pot eu pune apoi sare in mancare?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v1GK8aqn4i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Da, sunt un articol important de igiena, alaturi de sapun, sampon si deodorant.

Caut betisoare mai de calitate, care nu se scamoseaza usor, de acelea scamosate sau cu batul prea moale imi e frica sa nu-mi ramana vata in urechi. Cele mai bune erau betisoarele de lemn, dar nu prea se gasesc.

La 2, maxim 3 zile, folosesc betisoarele la trezire cand ceara este moale, "topita" si se ia foarte usor, mai rar scot si coji de ceara. De asemenea, daca e vorba de scaldat mai ales la mare, urmat de dus, folosesc betisoarele de 2 ori pe zi, dupa fiecare dus.

Chiar acum trebuie sa imi cumpar, mai am 3 betisoare in cutie acasa.

In copilarie am avut situatii de cosmar cu auz pierdut temporar datorita dopurilor de ceara, nu aveam betisoare si bunica improviza din bete de chibrit cu vata pe ele, erau dureroase si nici nu rezolvau problema, ma duceau la ORL sa-mi faca spalaturi cu acea seringa mare si cu vasul metalic in forma de ureche pus alaturi sa curga apa.

Prin spalare cu apa nu rezolv nimic, degetul nu ajunge in interior unde se formeaza ceara.

#27
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Poți folosi o linguriță, andreic mic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate