Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Betisoarele de urechi sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Cautand niste betisoare pentru curatat urechile , am constatat ca pe toate scrie "a nu se introduce in ureche". Deci sunt sau nu sunt aceste betigașe pentru urechi?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.healthyhe...ab-hearing-loss

Depinde cum le folosesti.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Se folosesc pentru curatat vaginul, nu pt urechi.

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Si eu folosesc zilnic,dar important e sa nu atingi timpanul cu ele.

#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Posttiti_greucean, on 23 septembrie 2017 - 10:20, said:

Cautand niste betisoare pentru curatat urechile , am constatat ca pe toate scrie "a nu se introduce in ureche". Deci sunt sau nu sunt aceste betigașe pentru urechi?
Anul trecut, in vara, am ajuns la spital, la ORL, cu otita nu stiu de care. Ma durea atat de tare incat nu mai puteam nici sa mananc, de fapt nu mai suportam sub nicio forma durerea.

Doctorul m-a luat a sigur si m-a intrebat daca am folosit betisoarele pentru curatat urechi. Mi-a explicat ca folosindu-le iti produci mici leziuni care se infecteaza si ajungi la chestii nasoale.

Deci nu, nu se folosesc pentru scobit in urechi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hgO3nhXkdqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 23 September 2017 - 10:35.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttiti_greucean, on 23 septembrie 2017 - 10:20, said:

Cautand niste betisoare pentru curatat urechile , am constatat ca pe toate scrie "a nu se introduce in ureche". Deci sunt sau nu sunt aceste betigașe pentru urechi?
Nu. Am intrebat mai multi ORL-isti.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
NU se folosesc betisoare cu vata, repet - nu se folosesc, pt. ca imping ceara spre interior si se fac dopuri si nu mai auzi.
Poate sa scada si la sub 5% auzul doar din cuaza asta a dopurilor de ceara facute prin impingerea cerii spre interior, chiar si fara a lua in calcul deteriorarea timpanului.
Desigur, daca esti expus la zgomot mare se poate interpreta si pozitiv ca protejezi timpanul, insa pt asta normal se folosesc alte metode, dopuri de cauciuc, casti, amortizoare de zgomot, evitarea zonelor zgomotoase, etc.

Edited by loock, 23 September 2017 - 11:13.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Si atunci cu ce se curata urechile?

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
aici vb despre urechi,nu de a face canale in capu nostru
cum sa ajungi cu ele pana la timpan

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu mi-am lasat unghia mica de la mana dreapta sa creasca , am ascutit-o cu pila ...si  ma folosesc de ea la curatatul urechilor . Cateodata fac asta la coala la Lidl si ma uit cu satisfactie ( ba chiar miros "incarcatura " ) . De ce sa dau banii pe betigase , ha ? O'naturel , mon-sher ...o'naturel  Posted Image .

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsandel1, on 23 septembrie 2017 - 11:22, said:

Si atunci cu ce se curata urechile?
[ http://www.omega-pharma.ro/userfiles/d09da97c-8d27-451f-92c3-b99c0d4d0fdf/products/27653_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  27653_big.jpg   40.63K   26 downloads

Edited by Ann0nyym0us, 23 September 2017 - 12:20.


#12
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postsandel1, on 23 septembrie 2017 - 11:22, said:

Si atunci cu ce se curata urechile?
Doctorii spun ca urechile se curata singure de cerumen. Noi trebuie doar sa curatam ce e la exterior.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Pai dupa dus ai apa in urechi, ce facem, stam sa se usuce?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttiti_greucean, on 23 septembrie 2017 - 10:20, said:

Cautand niste betisoare pentru curatat urechile , am constatat ca pe toate scrie "a nu se introduce in ureche". Deci sunt sau nu sunt aceste betigașe pentru urechi?
Nu scrie asa ceva pe ce iau eu de la Auchan sau Carrefour. Da, sunt foarte bune pentru ureche.

View Posttiestodj20, on 23 septembrie 2017 - 12:27, said:

Doctorii spun ca urechile se curata singure de cerumen.
Nu prea se curata, se imbacsesc daca le lasi mai mult de o saptamana neatinse de betisoare. Atat ca trebuie sa fii fin si smart cu ele, sa le rasucesti fin cu miscari adecvate ca sa incurajezi iesirea rezidurilor, nu bagi asa ca taranul si scoti ca nu faci nimic decat poate infectii.

View Postloock, on 23 septembrie 2017 - 11:10, said:

NU se folosesc betisoare cu vata, repet - nu se folosesc, pt. ca imping ceara spre interior si se fac dopuri si nu mai auzi.
Asta zice marketingul... daca te cureti periodic nu ai cum sa faci dopuri, doar mici cojite pe peretii canalului auditiv primar.

View Posttiestodj20, on 23 septembrie 2017 - 10:33, said:

Anul trecut, in vara, am ajuns la spital, la ORL, cu otita nu stiu de care. Ma durea atat de tare incat nu mai puteam nici sa mananc, de fapt nu mai suportam sub nicio forma durerea.
Otita medie cel mai probabil cu lichid si puroi si toate cele... le cam fac la fiecare raceala mai serioasa (cam de 2 ori pe an in ultima vreme, acum sutn mai grijuliu) ca am probleme cu canalele sinusale si dintre gat si urechea medie, se blocheaza si urca infectia in sus, trebuie sa bag antibiotice puternice si antiinflamatoare sa treaca. La fiecare otita se perforeaza si timpanul la una din urechi (e bine ca nu mai doare atata) asa ca pierd si bass-ul o vreme pe ea... se reface cam intr-o luna.

Edited by andreic, 23 September 2017 - 13:11.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu dezinformezi rau userii, andreic.

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postsandel1, on 23 septembrie 2017 - 11:22, said:

Si atunci cu ce se curata urechile?
Spuma activa.

#17
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postsandel1, on 23 septembrie 2017 - 12:47, said:

Pai dupa dus ai apa in urechi, ce facem, stam sa se usuce?
Te stergi cu prosopul,ca nu ajungi inauntru sa atingi unde nu trebuie.

#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postandreic, on 23 septembrie 2017 - 13:16, said:


Otita medie cel mai probabil cu lichid si puroi si toate cele... le cam fac la fiecare raceala mai serioasa (cam de 2 ori pe an in ultima vreme, acum sutn mai grijuliu) ca am probleme cu canalele sinusale si dintre gat si urechea medie, se blocheaza si urca infectia in sus, trebuie sa bag antibiotice puternice si antiinflamatoare sa treaca. La fiecare otita se perforeaza si timpanul la una din urechi (e bine ca nu mai doare atata) asa ca pierd si bass-ul o vreme pe ea... se reface cam intr-o luna.
Cu antibiotic si picaturi am scapat si eu, altfel nu aveam nicio sansa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate