Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

iPhone X - Discuții generale

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#1135
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postandrey_dumytrescu, on 12 ianuarie 2018 - 17:07, said:

Pe linia verticala a ecranului in stânga se vede
Am pus și link nu știu de ce nu se vede celălat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQV6MaSEK8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

stai linistit... o sa vina apple sa spuna ca e un nou feature... la fel cum au facut cu incetinirea telefoanelor vechi... e un feature sa protejam bateria lol

#1136
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
de fapt este incetinirea telefonaelor cu baterii prea uzate / defecte, ceva logic si normal pt cei care inteleg partea tehnica, in schimb pe net circula numai articole click-bait legat de acest subiect.

#1137
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Ultima postare legată de baterie, folosit exclusiv pe 4G.
Attached File  IMG_0296.JPG   509.88K   55 downloads
Attached File  IMG_0297.JPG   597.43K   58 downloadsAttached File  IMG_0298.JPG   429.16K   67 downloads
Peste 1 ora am folosit Google Maps. Chiar dacă am ajuns acasă l-am lăsat doar pe 4G ca sa fie corecta treaba. Și asta arată acum.
Attached File  IMG_0304.JPG   501.36K   57 downloads
Attached File  IMG_0305.JPG   605.66K   52 downloads
Attached File  IMG_0306.JPG   438.98K   60 downloads
Timpul de repaus coincide cu timpul de când l-am scos de la încărcat. In concluzie, pe mine ma duce o zi întreaga de utilizare așa ca ma declar f mulțumit:-)

#1138
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postdj_cristi, on 13 ianuarie 2018 - 02:44, said:

de fapt este incetinirea telefonaelor cu baterii prea uzate / defecte, ceva logic si normal pt cei care inteleg partea tehnica, in schimb pe net circula numai articole click-bait legat de acest subiect.

asa ti au spus tie la apple store? lol

#1139
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 13 ianuarie 2018 - 10:08, said:

asa ti au spus tie la apple store? lol

Neutrin0, fac la comanda cofuri de aluminiu, esti interesat?

Revenind la topic, asta e o chestie care se poate verifica pe cifre, nu e ca si cum ar lasa loc de interpretari, dar trebuie sa ai legatura cu iOS/iPhone.

Uite, de exemplu, poti verifica performanta cu diferite benchmark-uri, de-a lungul timpului. In plus, telefonul, atunci cand bateria scade sub capacitatea optima, afiseaza un mesaj in Settings > Battery.

Edited by Extinct, 13 January 2018 - 10:35.


#1140
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View PostJm3k3ritza, on 12 ianuarie 2018 - 20:55, said:

Ai de gand sa iei si urmatorul X dupa cate reclamatii ai la primul X? (Le zic asa fiindca nu stiu cum se va numi urmatorul)
Da, logic! Am spus de la inceput ca X este prea mic si bateria o sa fie cu probleme. Deci doua mari dezavantaje. Sper ca varianta “plus” sa fie mai ok.

View Posttudor_ionutz2000, on 13 ianuarie 2018 - 02:49, said:

Timpul de repaus coincide cu timpul de când l-am scos de la încărcat. In concluzie, pe mine ma duce o zi întreaga de utilizare așa ca ma declar f mulțumit:-)
Si pe Wi-Fi cat te tine, 14 ore?? Daca scoti timpul asta pe 4G...

#1141
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Nu pot sa fac mai mult pt tine decât am făcut. Ți-am pus poze, ți-am spus cum l-am folosit. Eu sunt mulțumit, tu nu. Viața nu e dreapta,știu. Singura alternativa pt tine e sa îl vinzi și sa iei alt telefon care îți va satisface nevoile.
V-am spus ca ma fac tester de huse, așa ca săptămâna asta am testat Spigen Liquid Air https://www.spigen.c...ant=37407423617
Mai slim decât acea husa de la Griffin, mai calitativa, grip bun, totuși mi-ar placea ceva un pic mai subțire.

#1142
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Eu mi-am luat asa ceva de la Cellularline si e foarte ok.
Attached File  IMG_3384.JPG   271.49K   100 downloads

#1143
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Posttudor_ionutz2000, on 13 ianuarie 2018 - 11:07, said:

Nu pot sa fac mai mult pt tine decât am făcut. Ți-am pus poze, ți-am spus cum l-am folosit. Eu sunt mulțumit, tu nu. Viața nu e dreapta,știu. Singura alternativa pt tine e sa îl vinzi și sa iei alt telefon care îți va satisface nevoile.
Imi retrag partial cuvintele si imi cer scuze. Se pare ca dupa ultimul update si-a mai revenit, arata ok si timpii de utilizare etc. Acum am 24% baterie si usage de 5 ore si 10 minute. Vreo trei ore am folosit google maps non stop. Evident, pe date mobile. Sunt surprins!

Apropo de huse, am pus eu poze mai in urma cu husa extrem de subtire care o am eu. Nici nu zici ca e “imbracat”. Am primit-o cadou de la un vanzator de pe eBay cand am cumparat o folie (pe care nu am folosit-o, nu mi-a placut).

#1144
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Posttudor_ionutz2000, on 13 ianuarie 2018 - 11:07, said:

...
V-am spus ca ma fac tester de huse, așa ca săptămâna asta am testat Spigen Liquid Air https://www.spigen.c...ant=37407423617
Mai slim decât acea husa de la Griffin, mai calitativa, grip bun, totuși mi-ar placea ceva un pic mai subțire.
O am eu pe Galaxy S8. O sa-ti placa dar sa stii ca nu este chiar asa de slim. Bine, eu o compar cu Pitaka care aia este etalonul pentru mine la o husa cu adevarat slim. Are 0,65mm cea de la Pitaka.

#1145
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012

View Postdj_cristi, on 13 ianuarie 2018 - 02:44, said:

de fapt este incetinirea telefonaelor cu baterii prea uzate / defecte, ceva logic si normal pt cei care inteleg partea tehnica, in schimb pe net circula numai articole click-bait legat de acest subiect.

Bateria uzata poate ca incetineste telefonul dar nu la nivelul in care sunt incetinite iPhone-urile dupa 2 ani.
Am tot avut iPhone-uri incepand cu 4 pana anul trecut cand am trecut la Samsung. La toate am observat incetinirea foarte evidenta dupa 1-2 ani cand au aparut modele noi si update la ios pentru modelele vechi. Update-urile alea mi-au facut praf fiecare telefon pana am renuntat. Daca altii considera ca e ok sa dai 5300 lei pe un telefon de care sa te bucuri 1-2 ani pana apare un model nou, treaba fiecaruia. Eu ca un sfat v-as zice sa nu mai faceti update-uri. Dar din cand in cand se mai gaseste o bresa masiva de securitatea lasata de Apple si toata lumea hop cu update-ul. Pe langa faptul ca sistemul de operare ios e destul de saracacios. Sunt chestii simple pe care pur si simplu nu vor sa le adauge desi ar ajuta mult la experienta utilizatorului si cand in final vezi ca baga cate o chestie de genul, cu greu te poti abtine sa nu faci update.

Edited by Tony7Y, 13 January 2018 - 18:06.


#1146
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008

View Postboy4ever, on 13 ianuarie 2018 - 17:28, said:


Imi retrag partial cuvintele si imi cer scuze. Se pare ca dupa ultimul update si-a mai revenit, arata ok si timpii de utilizare etc. Acum am 24% baterie si usage de 5 ore si 10 minute. Vreo trei ore am folosit google maps non stop. Evident, pe date mobile. Sunt surprins!

Apropo de huse, am pus eu poze mai in urma cu husa extrem de subtire care o am eu. Nici nu zici ca e “imbracat”. Am primit-o cadou de la un vanzator de pe eBay cand am cumparat o folie (pe care nu am folosit-o, nu mi-a placut).

Urmeaza sa ne spui ca X-ul e cel mai tare telefon.
Asa te-ai plans si de 7+ la inceput apoi l-ai laudat :lol:

#1147
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

View PostDragosh2008, on 13 ianuarie 2018 - 23:35, said:

Urmeaza sa ne spui ca X-ul e cel mai tare telefon.
Asa te-ai plans si de 7+ la inceput apoi l-ai laudat Posted Image
Pentru modica suma de 100 de RON (pe care trebuia sa mi-i dea el mie) il scapam de telefon, si implicit de bataia de cap pe care vad ca o are de vreo 2 luni.

Edited by VanBasten, 14 January 2018 - 00:01.


#1148
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View PostDragosh2008, on 13 ianuarie 2018 - 23:35, said:



Urmeaza sa ne spui ca X-ul e cel mai tare telefon.
Asa te-ai plans si de 7+ la inceput apoi l-ai laudat :lol:
Dar crezi ca sunt nebun sa am ceva de laudat si sa nu laud? Sau de criticat si sa nu critic? Sunt 100% impartial! Dar da, astazi parca a tinut mai mult. Stiu ca a fost un update acum cateva zile, nu stiu daca are vreo legatura. Ideea e ca inainte nici nu mai imi arata usage-ul, era aceeasi durata ca la standby. Vad si in viitor cum stau lucrurile.

Edited by boy4ever, 14 January 2018 - 02:37.


#1149
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Dacă usage=standby e clar ca o aplicație in background își face de cap. Restart, reset, programare la Genius bar ca tot ai Apple Store-uri acolo gramada, naiba sa-l ia de telefon ca e chestie elementara de când s-a inventat telefonul deștept.

#1150
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postmartian_693, on 13 ianuarie 2018 - 10:08, said:


asa ti au spus tie la apple store? lol

un argument mai bun ai?

View PostTony7Y, on 13 ianuarie 2018 - 18:05, said:

Bateria uzata poate ca incetineste telefonul dar nu la nivelul in care sunt incetinite iPhone-urile dupa 2 ani.
Am tot avut iPhone-uri incepand cu 4 pana anul trecut cand am trecut la Samsung. La toate am observat incetinirea foarte evidenta dupa 1-2 ani cand au aparut modele noi si update la ios pentru modelele vechi. Update-urile alea mi-au facut praf fiecare telefon pana am renuntat. Daca altii considera ca e ok sa dai 5300 lei pe un telefon de care sa te bucuri 1-2 ani pana apare un model nou, treaba fiecaruia. Eu ca un sfat v-as zice sa nu mai faceti update-uri. Dar din cand in cand se mai gaseste o bresa masiva de securitatea lasata de Apple si toata lumea hop cu update-ul. Pe langa faptul ca sistemul de operare ios e destul de saracacios. Sunt chestii simple pe care pur si simplu nu vor sa le adauge desi ar ajuta mult la experienta utilizatorului si cand in final vezi ca baga cate o chestie de genul, cu greu te poti abtine sa nu faci update.

inteleg ca esti nou in lumea software-ului. Un astfel de device are viata cam 2 ani, deci daca 2 ani functioneaza ok cu update-urile de soft primite si-a atins scopul. Apple (de Samsung cred ca nu mai are rost sa vorbim, ca stim cum stau pe partea de soft) are un sistem de operare pt o gramada de device-uri cu diferite arhitecturi / generatii de cpu, deci nu poate fi optimizat lafel de bine si pe device-urile foarte vechi. Cu softul actual 7/8/10 merg fara incetinire, restul sunt outdated si nu mai sunt prioritare.

Bresele nu au nici o legatura cu Apple, tocmai, ei eu fost mereu cam primii care au scos patch-uri.

IOS este cunoscut ca un sistem basic (saracacios) dar functional, mometan nu are concurenta la capitolul stabilitate / fluiditate, si pt mine si multe alte milioane se pare ca a atarnat destul de mult in balanta.

#1151
raloo123

raloo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2017
Hei! Posesorii de iPhone x imi pot spune daca au probleme cu softul? In sensul ca am înțeles ca se Închide la temperaturi scăzute ... aceeași problema pe care au avut-o si la 6s. Mulțumesc!

#1152
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
la 6s era un lot mic care era afectat de baterii defecte, nu e cazul la X

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate