Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Haine albe patate cu roz la spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare! Am patit un lucru aiurea rau de tot cand am vrut sa imi spal niste haine albe. Mi-am strans toate hainele albe (de la camasi,tricouri la pantaloni scurti de blugi albi) si le-am pus in masina adaugand dero si balsam de haine. Din pacate, cand le-am scos, ca niciodata hainele au iesit de un roz deschis de-ti lua ochii. Am aflat in cele din urma si cauza probleme si anume, o pereche de blugi care aveau ca si model pe tesatura lor niste picatele de vopsea. La momentul acela, nu m-am gandit ca se poate intampla una ca asta din cauza unor mici picatele de vopsea ca model, Acum ma gandesc daca se poate face ceva cu acele hainele astfel incat sa scot culoarea si sa le redau albul acela. Citeam undeva de o anumita solutie, un Vanish parca si ca nu ar fi imposibil. Astept pareri si din partea voastra.

#2
miroase

miroase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.08.2017
Cu ce detergent le-ai spalat?

#3
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 miroase, on 18 august 2017 - 08:43, said:

Cu ce detergent le-ai spalat?
Lenor parca era balsamul. Oricum nu de la detergent este pentru ca am mai spalat. Cauza am mentionat-o. Blugii aceia ii luasem recent si era prima data cand ii spalam si s-a intamplat "nenorocirea"Posted Image)
Acum chiar vreau sa nu-mi pierd toate albele.

Edited by Eduardika28, 18 August 2017 - 08:48.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Pune-le in apa, pune si vanish peste (nu te zgarci), lasa-le peste noapte si apoi mai baga-le la o runda de spalat si cu un detergent bun daca ai. Ar trebui sa iasa.

Edited by AlexEn, 18 August 2017 - 08:52.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
foloseste vansih pentru rufe albe. dar rufele respective nu vor mai fi niciodata de un alb imaculat, tot vor avea o tenta rozulie. daca sunt din bumbac, poti incerca sa le speli la o temperatura cat mai mare, folosind si un detergent de calitate pe langa vanish.
http://www.vanish.ro...l-white-lichid/

exista inalbitor pentru rufe si in gama produselor ace
https://ace.info/ro/...e/ace-ultra-gel

data viitoare, indiferent ca speli rufe albe sau colorate, foloseste servetelele captatoare de culoare, nu costa mult si te feresc de astfel de necazuri. le gasesti in orice supermarket, in zona de detergenti, fix la raftul cu inalbitori si alte solutii de scos pete.
daca tot te duci sa cumperi inalbitor, studiaza si tu produsele prezente la raft, sa vezi daca exista si altele care ar putea sa-ti rezolve problema.

#6
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 corinadaniela, on 18 august 2017 - 08:56, said:

foloseste vansih pentru rufe albe. dar rufele respective nu vor mai fi niciodata de un alb imaculat, tot vor avea o tenta rozulie. daca sunt din bumbac, poti incerca sa le speli la o temperatura cat mai mare, folosind si un detergent de calitate pe langa vanish.
http://www.vanish.ro...l-white-lichid/

exista inalbitor pentru rufe si in gama produselor ace
https://ace.info/ro/...e/ace-ultra-gel

data viitoare, indiferent ca speli rufe albe sau colorate, foloseste servetelele captatoare de culoare, nu costa mult si te feresc de astfel de necazuri. le gasesti in orice supermarket, in zona de detergenti, fix la raftul cu inalbitori si alte solutii de scos pete.
daca tot te duci sa cumperi inalbitor, studiaza si tu produsele prezente la raft, sa vezi daca exista si altele care ar putea sa-ti rezolve problema.
Inteleg ce zici, dar eu vreau sa aflu din experientele voastre daca ati patit si ati reusit sa remediati metoda cu ajutorul vreunei solutii si sa-mi ziceti si mie. O sa incerc cateva metode oricum.

#7
miroase

miroase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.08.2017

 AlexEn, on 18 august 2017 - 08:52, said:

Pune-le in apa, pune si vanish peste (nu te zgarci), lasa-le peste noapte si apoi mai baga-le la o runda de spalat si cu un detergent bun daca ai. Ar trebui sa iasa.
De preferinta fara blugii buclucasi.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
da, mi s-a intamplat, cu foarte multi ani in urma, pe vremea aceea nu existau atatea solutii ptr curatare pete/inalbire, nu am reusit sa scot rozul din tesatura (era vorba despre niste fete de masa).
probabil ca daca mi s-ar fi intamplat in prezent, as fi reusit sa le curat cum trebuie. dar pe atunci, repet, nu existau ace, vanish si alte minunatii, doar clor.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 Eduardika28, on 18 august 2017 - 09:01, said:

Inteleg ce zici, dar eu vreau sa aflu din experientele voastre daca ati patit si ati reusit sa remediati metoda cu ajutorul vreunei solutii si sa-mi ziceti si mie. O sa incerc cateva metode oricum.

Cu metoda de mai sus am scos inclusiv vopea de par de pe prosoape si pete de genul.

#10
miroase

miroase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.08.2017

 AlexEn, on 18 august 2017 - 08:52, said:

un detergent bun
Nu orice detergent bun este bun. Ariel mi-a facut niste blugi verzi sa luceasca cu ceva ani in urma. Desi, la cat de "bun" e cel produs la noi, ar trebui sa fie bun.

#11
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 miroase, on 18 august 2017 - 09:16, said:

Nu orice detergent bun este bun. Ariel mi-a facut niste blugi verzi sa luceasca cu ceva ani in urma. Desi, la cat de "bun" e cel produs la noi, ar trebui sa fie bun.
Ai pus prea mult.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 miroase, on 18 august 2017 - 09:16, said:

Nu orice detergent bun este bun. Ariel mi-a facut niste blugi verzi sa luceasca cu ceva ani in urma. Desi, la cat de "bun" e cel produs la noi, ar trebui sa fie bun.

Nu am recomandat vreo marca anume fix din acest motiv.
Eu folosesc ariel profesional, cumpar din metro cate o galeata de 15kg si imi ajunge cativa ani.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
eu prefer detergentul-pernute sau lichid, nu ramane in tesaturi asa cum o face cel pudra.
cel putin la rufe/haine inchise la culoare, era belea cu detergentul pudra, mereu ma bombanea sotul ca are hainele cu dare si pete albicioase, chiar daca nu puneam detergent in exces si foloseam si functia de clatire suplimentara a masinii de spalat.

#14
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 miroase, on 18 august 2017 - 09:04, said:

De preferinta fara blugii buclucasi.
Dar si ei dintr-un alb imaculat au devenit roz, ei oricum ma gandesc ca ar fi ajuns in starea asta si daca i-as fi spalat separat. Cu ei cum recomanzi sa procedez? Fara sa-i arunc,desigur:))

 corinadaniela, on 18 august 2017 - 09:39, said:

eu prefer detergentul-pernute sau lichid, nu ramane in tesaturi asa cum o face cel pudra.
cel putin la rufe/haine inchise la culoare, era belea cu detergentul pudra, mereu ma bombanea sotul ca are hainele cu dare si pete albicioase, chiar daca nu puneam detergent in exces si foloseam si functia de clatire suplimentara a masinii de spalat.
Ca sa inteleg cum sta treaba si sa invat o lectie. La hainele de culoare inchisa, camasi,tricouri nu este recomandat sa se foloseasca detergent pudra deoarece raman pete? Nu de alta dar voi ajunge in situatia cand ma voi detasa de parinti si trebuie sa stiu ce si cum.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde la ce temperatura speli hainele, cat de bun e detergentul si cat de bine clateste masina.
Daca speri la temperatura mica, atunci e posibil sa nu se dizolve si sa ramana urme. Eu am avut problema asta o singura data cand am pus mult detergent.

#16
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Cu hipoclorit nu iese rozul acela mai repede?

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Eduardika28, on 18 august 2017 - 10:35, said:

Ca sa inteleg cum sta treaba si sa invat o lectie. ... Nu de alta dar voi ajunge in situatia cand ma voi detasa de parinti si trebuie sa stiu ce si cum.
Uită-te întotdeauna pe etichetele hainelor. Acolo ai indicațiile de întreținere: temperatura la care trebuie spălate/călcate, dacă trebuie separate de hainele de alte culori etc.
Oricum foarte ciudat că a ieșit rozul ăla, ținând cont că era pe fond alb. Nu ai setat temperatură prea mare la apă? N-ar fi trebuit să se decoloreze dacă erau spălați corect.

Eu spăl de multă vreme doar cu detergent lichid.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
da, am constatat ca de multe ori detergentul pudra nu se limpezeste complet din tesaturi, si pe hainele inchise la culoare pot sa ramana pete/dungi albicioase. nu iti imagina acum pete uriase, dar se vad pe tricourile negre, pot fi indepartate prin stergere cu mana umeda sau cu un buretel umed curat.
de aceea de cativa ani buni am trecut la detergentul pernute, uneori mai cumpar si lichid. e mai comod de folosit, ocupa mai putin spatiu de depozitare, e suficient de concentrat incat sa spele rufele la fel de bine cum o face cel pudra.
daca prinzi vreo promotie, o pernuta de detergent, suficienta pentru spalarea unei cantitati de rufe usor murdare, ajunge sa coste sub un leu bucata. rezonabil, zic eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate