Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Haine albe patate cu roz la spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View Postalthea, on 18 august 2017 - 10:49, said:

Uită-te întotdeauna pe etichetele hainelor. Acolo ai indicațiile de întreținere: temperatura la care trebuie spălate/călcate, dacă trebuie separate de hainele de alte culori etc.
Oricum foarte ciudat că a ieșit rozul ăla, ținând cont că era pe fond alb. Nu ai setat temperatură prea mare la apă? N-ar fi trebuit să se decoloreze dacă erau spălați corect.

Eu spăl de multă vreme doar cu detergent lichid.
Am setat la 30 de grade si 600 de rotatii. Majoritatea hainelor bagate asa aveau pe eticheta. Ma uit inainte. Timpul a fost de o ora si 24 de minute

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostErwin_Rommel, on 18 august 2017 - 10:48, said:

Cu hipoclorit nu iese rozul acela mai repede?

risca sa-si gaureasca si hainele :-))). clorul ataca tesaturile, cele sintetice se ingalbenesc iremediabil, bumbacul se subtiaza sau chiar se destrama/gaureste. iar la tesaturile elastice, care se intind (cu elastan in compozitie, de exemplu) clorul distruge elastanul.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEduardika28, on 18 august 2017 - 10:57, said:

Am setat la 30 de grade si 600 de rotatii.  
Atunci proastă calitate, cum naiba să pui colorant de-ăla pe alb? Dacă au costat o căruță de bani ai putea încerca să te duci la vânzător să-i spui. Poate dacă-s de firmă îți recuperezi banii - știu că sună ca dracu dar așa ar fi normal.

#22
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu am rezolvat o problema asemanatoare ducand blugii patati cu alta culoare (blugii erau crem si aveam pete roz) la curatatoria chimica. Au iesit ca noi !

#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postcorinadaniela, on 18 august 2017 - 10:59, said:


risca sa-si gaureasca si hainele :-))). clorul ataca tesaturile, cele sintetice se ingalbenesc iremediabil, bumbacul se subtiaza sau chiar se destrama/gaureste. iar la tesaturile elastice, care se intind (cu elastan in compozitie, de exemplu) clorul distruge elastanul.
Doar intrebam, eu bag cateodata un capac mic de hiloclorit la cersafurile de pat din bumbac (acelea groase, ca la alea subtiri am patit-o) :) E bun atunci cand dero nu isi face efectul dorit...

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine folosesti inaltbitor pentru masina de spalat automata. e sub forma de gel, e pe baza de clor, dar concentratia e facuta in asa fel incat sa nu afecteze tesaturile sau componentele masinii
produsul chiar asa se numeste, ace automat.

#25
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostAlexEn, on 18 august 2017 - 09:08, said:


Cu metoda de mai sus am scos inclusiv vopea de par de pe prosoape si pete de genul.
Si eu am scos vopseaua de par din par cu vanish. Mai nasol a fost ca am stat câteva ore cu capul aplecat si cu parul in ligheanul cu vanish.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Amuzant si nu prea :)
Daca nu as fi precizat ca era pe prosop vopseaua de par mai ca ar fi mers remarca ta.

#27
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010
Va recomand sa folositi Nufar pentru pete, eu il gasesc in Kaufland, se gaseste sub forma de spray - 500 ml  si sub forma de rezerva de 1 l.  De cand l-am descoperit nu mai folosesc nici Vanish si nici clor.
https://www.farmec.r...500-ml-211.html

#28
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View Postshefa, on 23 august 2017 - 16:06, said:

Va recomand sa folositi Nufar pentru pete, eu il gasesc in Kaufland, se gaseste sub forma de spray - 500 ml  si sub forma de rezerva de 1 l.  De cand l-am descoperit nu mai folosesc nici Vanish si nici clor.
https://www.farmec.r...500-ml-211.html
Aici nu e vorba de o pata, ci de colorarea intregului obiect vestimentar..

#29
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View PostEduardika28, on 24 august 2017 - 08:15, said:

Aici nu e vorba de o pata, ci de colorarea intregului obiect vestimentar..
Exact ca tine nu am patit, dar in loc de clor sau vanish (pe care le torni in apa cat sa cuprinda toate rufele colorate) eu as turna un litru de nufar in  apa si as lasa rufele acolo la inmuiat iar apoi as mai turna o jumate de sticla in masina de spalat rufe.  .  Eu cu Nufar am salvat o scurta alba (material sintetic, o geaca,  care nu am reusit sa o curat nici cu vanish nici cu hipoclorit. Sotul a purtat o geanta noua, din material textil, care frecandu-se de sold i-a colorat jumate de haina in verde.

Hai sa vedem ce solutie mai are cine si-a patat rufele exacut ca si tine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate