Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#55
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 07:48, said:

Șocurile glicemice le faci de la alimente cu indice glicemic mare, nu de la cantitatea de calorii ingerată. Poți mânca ușor 2000kcal din grăsimi, ori alea nu îți cresc indicele glicemic. So...Myth busted.
Nu faci niciun diabet mâncând o data pe zi. Îl faci mâncând prostii, indiferent cât de des o faci.
..........................
E adevarat ca socul glicemic il faci de la glucide, insa nu cred ca cineva baga in el numai lipide de 2000kcal!
Cine mananca dezorganizat se hraneste cu ce apuca si cel mai la indemana sunt dulciurile si produsele de patiserie.
Exemplul cel mai bun sunt eu, care mancam haotic cand apucam.
Dupa ce am gasit glicemia bazala de 230 (hba1c=9,2) m-am potolit. Acum mananc foarte calculat si am glicemia 95 (hba1c~5.3).
Bafta mea era ca imi faceam analizele complete la doua luni si am putut vedea evolutia in timp.
Daca se instala definitiv ma indopam cu pastile de diabet.

#56
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 07:48, said:

Șocurile glicemice le faci de la alimente cu indice glicemic mare, nu de la cantitatea de calorii ingerată. Poți mânca ușor 2000kcal din grăsimi, ori alea nu îți cresc indicele glicemic. So...Myth busted.
Nu faci niciun diabet mâncând o data pe zi. Îl faci mâncând prostii, indiferent cât de des o faci.

tu chiar crezi aberația asta?! Tu chiar crezi ca stomacul este ca o moara de apa, care se învârte indiferent ca ii dai, sau nu grăunte? Doamne ferește!
Da, chiar cred si simt chestie asta! Am incercat multe regimuri pana sa ajung in final sa mananc 2000-2700kcal pe zi si sa nu ma ingras! Stiu cu ce se mananca regimurile astea si cat de daunator e pentru corp si, daca vrei, pentru psihic sa mananci rar. E un stres suplimentar in viata.
Canm cat de sanatos crezi ca este sa bagi 2000kcalorii inm tin provenite din grasime? Grasimea este unul din nutrientii care corpul uman le metabolizeaza cu minim de efort si este predispus prin natura sa de a functiona sa le depuna instant daca in acel moment nu este supus unui stres care sa provoace termogeneza-? adica munca, antrenament, etc.

Si uite asa, cu mancatul asta haotic pe care il aveti unii, faceti ca industria farmaceutica sa traiasca si sa va vanda gogosi in continuare...Posted Image

Edited by Neuronul_ganditor, 20 August 2017 - 08:29.


#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmyceran, on 20 august 2017 - 08:13, said:

Dupa ce am gasit glicemia bazala de 230 (hba1c=9,2) m-am potolit. Acum mananc foarte calculat si am glicemia 95 (hba1c~5.3).

Esti foarte norocos, stiu lume cu analize un pic mai bune care au fost declarati diabetici pentru restul vietii. De la HBA1C peste 6.5 de fapt esti considerat diabetic.
Ca maninci prea mult si ce nu trebuie, aia e problema de unde incepe totul. Si e mult mai probabil sa maninci prea mult si ce nu trebuie atunci cind bagi tot timpul in tine pe oriunde esti.

#58
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postf300, on 20 august 2017 - 08:28, said:

Esti foarte norocos, stiu lume cu analize un pic mai bune care au fost declarati diabetici pentru restul vietii. De la HBA1C peste 6.5 de fapt esti considerat diabetic.
Ca maninci prea mult si ce nu trebuie, aia e problema de unde incepe totul. Si e mult mai probabil sa maninci prea mult si ce nu trebuie atunci cind bagi tot timpul in tine pe oriunde esti.
Ca sa fiu norocos pe deplin am dat jos si vreo 15 Kg in doua luni!Posted Image
Iar in fiecare zi fac si vreo 10 km de alergare usoara!Posted Image

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmyceran, on 20 august 2017 - 08:13, said:


E adevarat ca socul glicemic il faci de la glucide, insa nu cred ca cineva baga in el numai lipide de 2000kcal!
Cine mananca dezorganizat se hraneste cu ce apuca si cel mai la indemana sunt dulciurile si produsele de patiserie.
Exemplul cel mai bun sunt eu, care mancam haotic cand apucam.
Dupa ce am gasit glicemia bazala de 230 (hba1c=9,2) m-am potolit. Acum mananc foarte calculat si am glicemia 95 (hba1c~5.3).
Bafta mea era ca imi faceam analizele complete la doua luni si am putut vedea evolutia in timp.
Daca se instala definitiv ma indopam cu pastile de diabet.
corect, dar asta nu are absolut nicio relevantă in discuția despre cât de sănătos este-principial- obiceiul de a mânca o data pe zi.
Sunt comunități întregi de călugări pe Sf. Munte Athos, care mănâncă o data pe zi și sunt perfect sănătoși :)

View PostNeuronul_ganditor, on 20 august 2017 - 08:24, said:


Da, chiar cred si simt chestie asta! Am incercat multe regimuri pana sa ajung in final sa mananc 2000-2700kcal pe zi si sa nu ma ingras! Stiu cu ce se mananca regimurile astea si cat de daunator e pentru corp si, daca vrei, pentru psihic sa mananci rar. E un stres suplimentar in viata.
Canm cat de sanatos crezi ca este sa bagi 2000kcalorii inm tin provenite din grasime? Grasimea este unul din nutrientii care corpul uman le metabolizeaza cu minim de efort si este predispus prin natura sa de a functiona sa le depuna instant daca in acel moment nu este supus unui stres care sa provoace termogeneza-? adica munca, antrenament, etc.

Si uite asa, cu mancatul asta haotic pe care il aveti unii, faceti ca industria farmaceutica sa traiasca si sa va vanda gogosi in continuare...Posted Image
Aha! Deci faptul ca TU ai încercat pe TINE anumite chestii, le da acestor chestii valoare de adevăr universal. Curat murdar coane fanica....

P.S. Restul de aberații, nici măcar nu ma mai obosesc sa le
comentez....

Edited by richelieu, 20 August 2017 - 08:43.


#60
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmyceran, on 20 august 2017 - 08:38, said:

Iar in fiecare zi fac si vreo 10 km de alergare usoara!Posted Image

Grija la genunchi :-)  Stiu niste cazuri inforatoare (draci, se pare ca stiu prea multi bolnavi, si nu-s medic; poate doar prea batrin).
Bicicleta si inot sint mai bune (dar cine are piscina la dispozitie?).

#61
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 08:42, said:

corect, dar asta nu are absolut nicio relevantă in discuția despre cât de sănătos este-principial- obiceiul de a mânca o data pe zi.
Sunt comunități întregi de călugări pe Sf. Munte Athos, care mănâncă o data pe zi și sunt perfect sănătoși Posted Image
..........................
Pentru activitatea pe care o fac calugarii nu cred ca au nevoie de 1000kcal!
Dar un om care are nevoie de 2700kcal pentru activitatea zilnica, nu cred ca e sanatos sa le consume la o singura masa!
Pe termen lung mai mult ca sigur va ceda ficatul/pancreasul!

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Zău? 😂😂😂. Nici nu ai tu idee cât muncesc călugării aia.

#63
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 08:42, said:

corect, dar asta nu are absolut nicio relevantă in discuția despre cât de sănătos este-principial- obiceiul de a mânca o data pe zi.
Sunt comunități întregi de călugări pe Sf. Munte Athos, care mănâncă o data pe zi și sunt perfect sănătoși Posted Image

Aha! Deci faptul ca TU ai încercat pe TINE anumite chestii, le da acestor chestii valoare de adevăr universal. Curat murdar coane fanica....

P.S. Restul de aberații, nici măcar nu ma mai obosesc sa le
comentez....
Ma amuz tot mai mult cand citesc ce scrii...
Iti recomand sa faci si tu ca acei calugari dar ceva ma face sa cred ca nu vei ramane la fel de sanatos si nu vei avea energia pe care o au ei.
Nu detin adevarul absolut dar nici ce sustii tu in postarile tale nu merita luat in serios, fara suparare.

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar fac ce fac ei, din păcate pentru o perioada limitată de timp (maxim 6 săptămâni, cât tin posturile mari) și chiar ma simt mult mai bine in acea perioada a anului.

Dar dacă niciunul dintre noi nu merita luat in serios, ce zici...nu mai bine ne retragem amândoi din discuție?

#65
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postandreic, on 20 august 2017 - 07:54, said:

Nonsens. Este daunator pentru inventatorii dietelor penibile si nenaturale.


Sunt si mutle legende despre stramosi... nimci nu arata ca mancau doar cand apucau, altfel nu avea rost sa inventeze tehnici de pastrare a mancarii cat mai proaspete Posted Image

Tehnica de a pastra hrana proaspata era sa o tina in viata si asa au aparut animalele domestice. Vaca, porcul, gaina, etc, etc.

#66
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Problemele astea cu mancatul pe fuga este ce anume sa mananci fara pauza de masa si cu un buget cat mai mic.
Mai departe sunt lucruri care tin de https://forum.softpe...ngajat-sunteti/ Adica rusinea de a manca la munca, retinerea.
Am observat ca sunt persoane mai stresate de fel, care nu pot sa manance de stres, de rusine, de mama lor, beau doar o cafea pe stomacul gol sa se trezeasca.

#67
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 17:05, said:

Chiar fac ce fac ei, din păcate pentru o perioada limitată de timp (maxim 6 săptămâni, cât tin posturile mari) și chiar ma simt mult mai bine in acea perioada a anului.

Dar dacă niciunul dintre noi nu merita luat in serios, ce zici...nu mai bine ne retragem amândoi din discuție?
Sa nu-mi spui ca tii post! Poate iar o sa ai de dat o replica dar nici cu asta nu sunt de acord dar hai sa nu incepem o alta discutie. Oricum, motivele mele sunt altele, nu are treaba cu alimentatia, am eu alte probleme cu postul.
Cat despre ce ai scris mai sus, nu eu consider ca aberez, tu consideri asta. Nu vad niciun motiv sa ma retrag din duscutie atata timp cat ceea ce scriu poate e de ajutor pentru unii. Nici tu nu trebuie sa te retragi, fiecare cu parerea lui.

Edited by Neuronul_ganditor, 20 August 2017 - 22:21.


#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Pai tu ai zis ca niciunul dintre noi nu trebuie luat in serios :).
Așa ca.....

Și da, țin post. Uneori chiar negru.

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 07:57, said:

Pe vremea când erau vânători/culegători, probabil mâncau când și ce apucau.
Adica toata ziua, cate putin cate putin samd... :)

#70
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Mancau cand aveau ce si cand aveau bagau ca nu stiau ce aduce ziua de maine. In zilele noastre nu trebuie sa mai stresam organismul cu probleme din astea.

Cat despre post..
Eu nu amestec credinta cu biserica. Nu traiesc dupa cum imi spun popii!
Atat preotii cat si mafiotii poarta de obicei negru....
Amandoua categorii obtin venituri serioase la negru...Posted Image

Edited by Neuronul_ganditor, 21 August 2017 - 14:01.


#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Bravo ție!

#72
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostNeuronul_ganditor, on 20 august 2017 - 08:24, said:

Canm cat de sanatos crezi ca este sa bagi 2000kcalorii inm tin provenite din grasime? Grasimea este unul din nutrientii care corpul uman le metabolizeaza cu minim de efort si este predispus prin natura sa de a functiona sa le depuna instant daca in acel moment nu este supus unui stres care sa provoace termogeneza-? adica munca, antrenament, etc.


Nici eu nu cred ca e sanatos sa "bagi" 2000 kcalorii provenite doar din grasime.
Apropo, eu din cate stiu grasimea nu se digera si metabolizeaza chiar asa usor, digestia grasimilor e cam cea mai complicata fata de a proteinelor sau a carbohidratilor.
Doar pentru a digera grasimile organismul consuma o gramada de energie. Dureaza o gramada de ore pentru ca grasimile ingerate sa ajunga in sange-cam 6-8 ore minim.
Si apoi in legatura cu ce spui despre munca si antrenament, nu te ingrasi neaparat daca nu faci deloc miscare si efort fizic. Pentru ca exista "metabolismul bazal"-organismul are nevoie de o gramada de energie doar ca sa functioneze "in stare de repaos"-miile de procese care au loc in organism non stop(spre exemplu chiar si digestia, circulatia, respiratia) au nevoie de energie. Spre exemplu la un barbat adult circa 1400 de kcalorii zilnice sunt folosite doar de metabolismul bazal.

Insa sa stii ca nu te ingrasi neaparat mancand multe grasimi, ba dimpotriva, exista dieta ketogenica, unde mananci foarte multe grasimi si carbohidrati aproape deloc si surpriza...slabesti, si chiar rapid. Desigur pe termen lung s-ar putea sa apara consecinte nu tocmai placute, dar chestia e ca nu te ingrasi neaparat de la mancatul de grasimi.
Mai degraba te ingrasi de la prea multi carbohidrati rafinati (zahar, patiserie, dulciuri, etc) sau de la grasimi combinate cu carbohidrati, in special grasimi animale sau uleiuri rafinate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate