Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#1
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Intrebarea este leagat mai mult de cei care au program pana la ora 17:00 si nu mananca in oras, mananca o singura masa seara si cam asta este tot.

Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?

#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Prea sanatos nu e, dai o gramada de munca stomacului cand mananci masa aia, pentru ca probabil e foarte multa mancare. Si daca au program pana la 17 ce? Cine te opreste sa mananci ceva usor de dimineata, un sandvis rapid?

Si nu cred ca e cineva legat de maini si de picioare sa nu aiba pauza de masa la pranz.

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostApostolulAndrei, on 17 august 2017 - 16:38, said:

Si nu cred ca e cineva legat de maini si de picioare sa nu aiba pauza de masa la pranz.
Ba este chiar obligatorie dpdv legal pauza.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu este sanatos deloc.
Nu exista medic sau nutritionist sau pareolog de serviciu care sa-ti dea alt raspuns.
Cel mai bine este sa avem 5 mese/zi : 3 mese principale si 2 gustari, iar intervalul dintre mese sa nu depaseasca mai mult de 3 ore. Astfel putem avea micul dejun dimineata la 7-8 am, gustarea la ora 10-11 am, pranzul la 13-14 pm, gustarea a doua la 16-17pm si cina la 19-20 pm.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Stilul asta de viata cauzeaza diabet in cele din urma, cum zice si @ApostolulAndrei, stomacul va fi solicitat de prea multa mancare dar si prin socurile de foame/plin.

Edited by Erwin_Rommel, 17 August 2017 - 16:41.


#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMateiEvi, on 17 august 2017 - 16:34, said:

Intrebarea este leagat mai mult de cei care au program pana la ora 17:00 si nu mananca in oras, mananca o singura masa seara si cam asta este tot.

Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?


Foarte NEsanatos.

Dimineata mananci singur, la pranz cu prietenii si seara cu dusmanii.( se refera la cantitatile de mancare de la fiecare masa)
E un proverb.

Trebuie cam 3 mese principale, cu 2 gustari intre ele,iar seara cat mai putin.Tot ce mananci seara se depune.
Un regim de masa echilibrat este recomandat si de medici si de...bunul simt:)

Edited by marius.bunu, 17 August 2017 - 16:45.


#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eu zic ca cel mai sanatos e sa mananci cand iti este foame. Ce idee si asta sa mananci odata pe zi, dar ce esti caine?

Edited by Testosteron, 17 August 2017 - 16:43.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde cum privesti problema . Omul a evoluat 7 miloane de ani fara trei mese pe zi si fara mancare gatita. Este drept ca nu avea nici provocarile intelectuale din ziua de azi . singurele lui griji erau sa manance , sa abia grija sa nu "il" manance altceva pe el ..sa doarma si sa se reproduca. Rar apareau momente in care manca de doua ori pe zi. De obicei consuma chestii banale toata ziua si foarte rar consuma proteina animala , dar atunci facea exces.
De ce iti spun asta ? Poti sa traiesti si cu o masa harnica la doua zile dar in timpul acesta nu ai voie Cole , Cafele , ceaiuri , dulciuri , exces de frunte acide . Conteaza mult tipul de activitate depusa . Faci multa activitate fizica si mananci o data pe zi ...o sa cazi din picioare .
Mancatul este doar o parte a problemei . O alta parte o reprezinta miscarea facuta , o alta timpul de odihna . Nu poti sa ai un mod de viata prestabilit, activ  ...si sa reduci mancarea la o masa pe zi. Daca doar atata vrei sa mananci , trebuie sa umbli si la restul variabilelor.
Digestia tine de multi factori. Daca mananci prea mult si prea des, vei avea o digestie superficiala si in consecinta nesanatoasa. Daca mananci prea putin si prea rar  digestia va fi mult mai completa ...dar si riscul de ulcer va creste foarte mult . Nu exista o reteta minune. Exista doar compromisuri personale si majortatea tin de stilul fiecaruia de viata .

Edited by JurasikMan, 17 August 2017 - 17:05.


#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu te expune la riscuri de care ai sa regreti mai tarziu.

#10
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostErwin_Rommel, on 17 august 2017 - 16:40, said:

Stilul asta de viata cauzeaza diabet in cele din urma, cum zice si @ApostolulAndrei, stomacul va fi solicitat de prea multa mancare dar si prin socurile de foame/plin.

Poate o sa ti se para ciudat...dar este exact contrar. Un regim pe baza unor mese mici si dese (5-6 mese pe zi) duce la o variatie foart deasa a glicemiei si implicit a insulinei in corp.
S-a observat ca in cazul unor regimuri tip "intermittent fasting"(IF) glicemia se regleaza de la sine.
IF se bazeaza pe o perioada de post, urmata de o fereastra de hranire. Cel mai popular este cel de 16 ore de post (in care bei doar apa sau ceaiuri neindulcite) urmat de o perioade de 8 ore in care poti manca 1-2-3 mese astfel incat sa iei macronutrientii necesari. Mai exista varianta in care o zi pe sapt tii post 24 ore sau cea numita warrior diet, adica exact o masa pe zi.
Google it, s-ar putea sa aflati lucruri interesante.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMateiEvi, on 17 august 2017 - 16:34, said:

Intrebarea este leagat mai mult de cei care au program pana la ora 17:00 si nu mananca in oras, mananca o singura masa seara si cam asta este tot.
Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?

Nu prea e sanatos pentru ca organismul are orele lui cand trebuie alimentat si, in general, da semnale. Dar sunt si persoane care s-au obisnuit cu un astfel de regim alimentar si inca n-au murit. Depinde mult de stilul de viata, de tipul de job, de metabolism, etc.

#12
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMateiEvi, on 17 august 2017 - 16:34, said:

Intrebarea este leagat mai mult de cei care au program pana la ora 17:00 si nu mananca in oras, mananca o singura masa seara si cam asta este tot.

Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?
Chiar deloc nu e sanatos.
Trebuie sa-ti incepi ziua plin de energie, deci mancat.
Nu-i pot intelege pe cei care sar masa de dimineata.
Seara trebuie mancat relativ putin, sa nu dai de lucru organismului peste noapte.

#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Asta pentru ca asa ai fost invatat si asa ti-ai invatat tu corpul.
Nu exista adevaruri universale in cazul asta...iar ce spuneam mai sus, cu regimuri tip "intermittent fasting" au dat roade in special celor care sunt super ocupati in prima parte a zilei. Corpul uman este extrordinar de complex...si nu inseamna ca ce este ok pt tine va fi obligatoriu ok si pentru oricine altcineva.

Edited by the_lion, 17 August 2017 - 17:11.


#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postthe_lion, on 17 august 2017 - 16:58, said:

Poate o sa ti se para ciudat...dar este exact contrar. Un regim pe baza unor mese mici si dese (5-6 mese pe zi) duce la o variatie foart deasa a glicemiei si implicit a insulinei in corp.
S-a observat ca in cazul unor regimuri tip "intermittent fasting"(IF) glicemia se regleaza de la sine.
IF se bazeaza pe o perioada de post, urmata de o fereastra de hranire. Cel mai popular este cel de 16 ore de post (in care bei doar apa sau ceaiuri neindulcite) urmat de o perioade de 8 ore in care poti manca 1-2-3 mese astfel incat sa iei macronutrientii necesari. Mai exista varianta in care o zi pe sapt tii post 24 ore sau cea numita warrior diet, adica exact o masa pe zi.
Google it, s-ar putea sa aflati lucruri interesante.
Asa am inceput eu un regim de slabire care incet incet se transforma in stil de viata. Pot sa spun ca am slabit, toate analizele mi-au iesit perfect si ma simt extraordinar, niciodata nu am senzatia de foame.

Edited by usrnm, 17 August 2017 - 17:10.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postusrnm, on 17 august 2017 - 17:08, said:


Asa am inceput eu un regim de slabire care incet incet se transforma in stil de viata. Pot sa spun ca am slabit, toate analizele mi-au iesit perfect si ma simt extraordinar, niciodata nu am senzatia de foame.

Si eu am incercat pe pielea mea o astfel de dieta, am avut cele mai bune analize in perioada aceea.

Multi nu inteleg insa ca asta nu inseamna ca poti sa bagi in tine ca spartul si sa te bazezi pe fast-food. Merge la cei care au deja o disciplina alimentara si au invatat sa consume alimente atat corect cantitativ cat si calitativ.

Edited by the_lion, 17 August 2017 - 17:15.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este perfect natural sa NU maninci regulat (inclusiv nici macar in fiecare zi). Nspe mese pe zi e o inventie moderna, urmata de o "epidemie" boli cardiovasculare, diabet, etc.

#17
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postthe_lion, on 17 august 2017 - 17:12, said:

Si eu am incercat pe pielea mea o astfel de dieta, am avut cele mai bune analize in perioada aceea.

Multi nu inteleg insa ca asta nu inseamna ca poti sa bagi in tine ca spartul si sa te bazezi pe fast-food. Merge la cei care au deja o disciplina alimentara si au invatat sa consume alimente atat corect cantitativ cat si calitativ.
Din pacate asa e. Am invatat sa mananc sanatos si sa imi controlez poftele si obiceiurile nesanatoase. Asta a fost cel mai greu, sa scap de o oarece dependenta de zahar in general. Acum am prin casa o punga de biscuiti si un sirop de afine de vreo luna prin casa si nu le-am terminat. Acum imi gatesc pentru 2-3-4 zile pachet la munca.

Edited by usrnm, 17 August 2017 - 17:22.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMateiEvi, on 17 august 2017 - 16:34, said:

Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?
Corect e sa intrebi cat de nesanatos este... destul de nesanatos :)
Majoritatea sa stii ca mananca in pauze, au catering etc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate