Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu de exemplu , mananc o data in zi , pe la ora 14 , rar de tot mai mananc si seara , in schimb beau si cate 4-5 beri zilnic , asta mereu dupa masa . O fi bine ......o fi rau . Deocamdata organismul nu protesteaza .

#20
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Si nu ti se face foame?

#21
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Am experimentat de multe ori regimul cu o masa pe zi cu munca fizica, intre doua saptamani si o luna, singurul efect a fost ca am scapat de grasimea de pe abdomen si presupun si din abdomen, fara sa resimt slabiciune, in zilele foarte calduroase consumam doar un litru de lapte rece. Un om normal are suficiente rezerve energetice de pe o zi pe alta.

#22
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Nu stiu daca voi va puteti opri stomacul din digestie sau sunteti atat de neafectati de semnalele lui cand *ii e foame*, dar a manca doar o masa pe zi timp indelungat (ani) duce la probleme ale tubului digestiv si un dezechilibru in nutrimente (inclusiv energie, dar ma gandesc ca e logic) pentru celulele corpului. Il invatati brusc sa nu mai consume calorii, ceea ce va lasa structuri ale corpului nehranite (evident ca isi va concentra resursele catre organele vitale, e biologic programat). Asta suna a reclama de la TV : *vrei ameteli, dureri de cap, apatie? Apeleaza la dieta o masa pe zi, garantat de la obezitate la anorexie pe termen lung !* Daca chiar vreti sa o urmati, va sugerez sa reduceti gradual mesele, nu deodata !

PS : V-ati gandit cate calorii consuma corpul in repaus? Dar aia care sunt in coma si trebuie sa ii hraneasca artificial ca sa nu li se afecteze integritatea corporala?

Edited by _Claudiu_, 17 August 2017 - 17:50.


#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e foarte bine daca manaci o masa pe zi. am experimentat si eu asa ceva si m-am simtit bine. astfel, se reduce camtitatea de alimente ingerate si tubul digestiv e solicitat mai putin.
faza cu trei mese si doua gustari e vrajeala.

#24
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vorbeau doua cucoane plinute: -Vai, nu stiu ce sa mai gatesc! Ca si mancarea asta traditional cam ingrasa. Mancare traditionala nu e sarmale sau slanina cu ceapa in mijlocul verii, cu o tuica inainte.

#25
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Bombalurina, on 17 august 2017 - 17:32, said:

Si nu ti se face foame?
Nu bre ,mie mii foame doar de pe la 13 ...pana ce manc ,la 14 . Dupa ...nu am nici o problema . Sa nu uit , am si 90 de kg ...si un pic peste . :D

#26
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
macarea e fudulie, bautura-i temelie

#27
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 the_lion, on 17 august 2017 - 16:58, said:

Poate o sa ti se para ciudat...dar este exact contrar. Un regim pe baza unor mese mici si dese (5-6 mese pe zi) duce la o variatie foart deasa a glicemiei si implicit a insulinei in corp.
S-a observat ca in cazul unor regimuri tip "intermittent fasting"(IF) glicemia se regleaza de la sine.
IF se bazeaza pe o perioada de post, urmata de o fereastra de hranire. Cel mai popular este cel de 16 ore de post (in care bei doar apa sau ceaiuri neindulcite) urmat de o perioade de 8 ore in care poti manca 1-2-3 mese astfel incat sa iei macronutrientii necesari. Mai exista varianta in care o zi pe sapt tii post 24 ore sau cea numita warrior diet, adica exact o masa pe zi.
Google it, s-ar putea sa aflati lucruri interesante.
Aici e alta treaba, tu vorbesti de mese mici si dese (cel mai sanatos mod) cand noi vorbeam de o singura masa pe zi.

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Nu ai inteles...spuneam ca regimurile cu mese mici si dese nu sunt mere celr mai bune.
Ca alternativa sunt protocoalele intermittent fasting...16 ore nu mananci nimic (se contabilizeaza si somnul)...deci daca ultima masa este la ora 21 inseamna ca poti manca in intervalul 13-21.
Dar asta presupune sa nu mananci nimic, nici cafea indulcita, nici biscuiti pe tastatura.
Varianta cu o singura masa nici eu nu o agreez...insa se numeste warrior diet si rezultatele, oricst te-ai mira, sunt bune.
Numai medicii nutritionisti plafonati au ramas cantonati in vechile idei....dar lumea se misca, descopera.

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 MateiEvi, on 17 august 2017 - 16:34, said:

Intrebarea este legata mai mult de cei care au program pana la ora 17:00 si nu mananca in oras, mananca o singura masa seara si cam asta este tot.

Cat de sanatos este un asemenea regim de viata?
Nu este sanatos deloc!Posted Image
Consumati dimineata si in cursul zilei fructe: pere, mere, afine, zmeura, o banana, kiwi, curmale, smochine, etc.
Masa de seara sa fie pana in ora 18:00.Posted Image
Veti simti imediat diferenta!

#30
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
E sanatos. Mananc asa de 11 ani.

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e nici o problema sa mananci o singura data pe zi, atata timp cat mananci cumpatat.
Daca mananci odata cat pentru 3 mese, atunci e o problema....

Toate organismele sunt programate genetic sa manance cand gasesc mancare, sa reziste anumite perioade fara hrana.
Noi, oamenii, ne-am facut obisnuinta asta cu 3 mese pe zi - insa din ce zic mai recent studiile medicale - se pare ca infometarea te face sa imbatranesti mai greu, ba chiar ar ajuta la sanatate.

Eu am cativa ani de cand mananc o singura data pe zi, uneori mai ciugulesc ceva dimineata - in rest mananc doar seara pe la 18-19; in general salate(cu ton, sau cu rosii si branza, etc);carne foarte rar (o data pe saptamana, chiar la 2 saptamani).

Am 41 ani, da` lumea care nu stie imi da intre 30 si 35. N-am stat 1 zi in spital in viata mea si in afara de o raceala/an si cate o durere ocazionala de spate sunt in stare foarte buna de sanatate. Munca - 3-4ore de condus+3-4 ore de tras la cheie, zilnic  - ca e ger, ca ploua ca e canicula...

#32
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Apropo de ceea ce spunea cineva mai sus de faptul ca organismele sunt mai mult adaptate la perioade de absenta a hranei, decat la huzurul din societatea de consum: [ https://player.vimeo.com/video/145983469 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De aici si bolile moderne, ce pot fi vindecate (unele) prin post.

Edited by ursamajor, 17 August 2017 - 20:37.


#33
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Eu mănânc o dată pe zi la ora 17 când ajung acasă de la muncă. Nu mănânc mult și m-am obișnuit cu acest regim încât nici în concediu nu mai rup mesele. Mă simt bine și cred că îi dau organismului ce are nevoie. Eu îi înțeleg pe cei din mănăstiri care țin post și nu mănâncă nimic până la asfințitul soarelui. Cred că vremurile astea așa zis moderne ne-au făcut să ne îmbuibăm fără măsură și foamea este numai în creierul nostru.

#34
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006

 Erwin_Rommel, on 17 august 2017 - 16:40, said:

Stilul asta de viata cauzeaza diabet in cele din urma, cum zice si @ApostolulAndrei, stomacul va fi solicitat de prea multa mancare dar si prin socurile de foame/plin.

Corect. Eu asa m-am ales cu diabet. Si de asta scapi cand crapi.
Nu e de joaca.

#35
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Eu mananc doar 2 mese pe zi, prima pe la 12-13 si cealalta la 19-20. Ma simt perfect. Dimineata nu imi e foame absolut deloc, nu pot manca nimic. Mi s-a intamplat de cateva ori, mai ales prin vacante, sa mananc dimineata si apoi toata ziua am fost molesit, fara vlaga.

Acum 10-15 ani era chestia cu 3 mese pe zi. Acum umbla vorba ca trebuie 5. Peste vreo 5 ani, va fi sanatos sa mananci de 8-9 ori pe zi.

Un nutritionist respectabil spunea ca e absurd sa iti incarci corpul cu calorii dimineata, sa il omori cu o masa bogata (asa cum stie lumea de la tv, ca micul dejun e cea mai importanta masa), desi corpul abia revine dupa somn. De fapt, e si logic ca o incarcare a corpului ar trebui sa vina in urma unei anumite activitati care consuma resurse, nu inaintea ei. Ca si la automobil.....circuli, consumi benzina/motorina/curent, si apoi incarci atelajul cu ce ii trebuie.

Edited by feitosak1, 18 August 2017 - 01:18.


#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 rosix, on 17 august 2017 - 17:00, said:



Nu prea e sanatos pentru ca organismul are orele lui cand trebuie alimentat si, in general, da semnale. Dar sunt si persoane care s-au obisnuit cu un astfel de regim alimentar si inca n-au murit. Depinde mult de stilul de viata, de tipul de job, de metabolism, etc.
Organismul da semnalele respective, in funcție de cum e obișnuit. Dacă îl obișnuiești cu o masa pe zi, nu va mai da alte semnale de foame, după un timp.

Ontopic: părerile sunt foarte împărțite. Părerea mea este ca e mai puțin important cât de des mănânci. E mult mai important ce anume mănânci :)

 _Claudiu_, on 17 august 2017 - 17:46, said:

Nu stiu daca voi va puteti opri stomacul din digestie sau sunteti atat de neafectati de semnalele lui cand *ii e foame*, dar a manca doar o masa pe zi timp indelungat (ani) duce la probleme ale tubului digestiv si un dezechilibru in nutrimente (inclusiv energie, dar ma gandesc ca e logic) pentru celulele corpului. Il invatati brusc sa nu mai consume calorii, ceea ce va lasa structuri ale corpului nehranite (evident ca isi va concentra resursele catre organele vitale, e biologic programat). Asta suna a reclama de la TV : *vrei ameteli, dureri de cap, apatie? Apeleaza la dieta o masa pe zi, garantat de la obezitate la anorexie pe termen lung !* Daca chiar vreti sa o urmati, va sugerez sa reduceti gradual mesele, nu deodata !

PS : V-ati gandit cate calorii consuma corpul in repaus? Dar aia care sunt in coma si trebuie sa ii hraneasca artificial ca sa nu li se afecteze integritatea corporala?
Corpul uman dezvoltat normal, are rezerve de energie pentru câteva zile. Dacă ai 80kg și 20% grăsime corporală, înseamnă 16kg de grăsime. Un kg de grăsime are 9000 kcal. You do the math.
Iar in repaos alimentar, celulele se regenerează mai bine, corpul se reface fantastic. Nici nu mai ai nevoie de atâta somn pentru refacere.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate