Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#181
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mănânc de la mcdolands ca e ieftin, ma satur și nu aștept mult după mâncare. Cu 22 lei mănânci bine.

#182
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Cu 22 de lei mănânci prost de fapt :).
De banii ăștia îți iei (macar o dată pe zi) meniul zilei, unde măcar oferi ceva și organismului. Nu zic că e scenariul ideal, dar măcar este mâncare gătită, și de obicei proaspăt făcută.

Dar din nou spun, tu știi ce priorități ai :)

#183
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Frate, cu 22 de lei imi iau o caserola cu smantana, niste unt, trei oua, o bucata de pastrama, si bag burta in draci. Nici macar nu trebuie sa gatesc. Mai raman bani si de un pahar de sec.

#184
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Smantana, unt.. O gramada de nutrienti. Cea mai economica si in acelasi timp nutritiva masa e alcatuita din cereale sau olegeanoase plus o mica portie de proteine  de origine animala ( carne, oua, peste, branza).

#185
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Dupa ce am studiat tot felul de diete am ajuns la concluzia ca cea mai sanatoasa masa e una diversificata. Nu grasimea e periculoasa, ci zaharul si carbohidratii in exces.

#186
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Care sunt Carbohidrații care nu sunt de proasta calitate ? Paștele și legumele ?

#187
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View Postmilovme, on 15 aprilie 2019 - 17:46, said:

Care sunt Carbohidrații care nu sunt de proasta calitate ? Paștele și legumele ?

https://www.healthli...oods#vegetables
Evident calitatea carbohidratilor vine si din provenienta lor.

#188
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Citind pe aici despre combinatia dintre glucide si lipide, ma gandeam: oare micul dejun pe care il mananc deja de cativa ani este bun? Este vorba despre salata de fructe cu o banana, un mar/o para, un kiwi si o portocala/piersica/caise, cu 30g de nuci (salata pe care o impart cu nevasta, 60% eu, 40% ea) si odata la cateva zile si o felie de paine cu un ou fiert. Ce parere aveti?

#189
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
E prea puțin. Renunță la ou și pune mai multe fructe.

#190
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Stupid answer ever!
Eu zic sa mai adaugi cel putin un ou, daca e sa renunti la ceva renunta la un fruct.

#191
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bine zis! Oul e mult mai nutritiv decât orice fruct/leguma. La fel si carnea(pui, peste, vita, porc)

#192
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ești sigur că e mai nutritiv decât orice legumă?
Sau doar îți plac ouăle și asta le face cele mai "nutritive"?
Am arătat deja comparații dintre carne si linte, de exemplu. Ai uitat?

#193
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Postmilovme, on 15 aprilie 2019 - 17:46, said:

Care sunt Carbohidrații care nu sunt de proasta calitate ? Paștele și legumele ?

fulgi de ovaz facuti terci (oatmeal)
orez brun
cartof dulce - la cuptor

ovazul merge cel mai bine dimineata, celelalte doua in cursul zilei

#194
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am uitat, EXIT. Am consumat linte și leguminoase la greu când eram vegan, îmi plăceau la gust, doar ca acum le consum mai rar din cauza renumitului "phytic acid" care împiedică absorbția anumitor vitamine și minerale. Și da, le-am ținut la inmuiat 12 ore peste noapte leguminoasele, plus fierte bine.

#195
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View PostEXIT, on 23 mai 2019 - 06:34, said:

Ești sigur că e mai nutritiv decât orice legumă?
Sau doar îți plac ouăle și asta le face cele mai "nutritive"?
Am arătat deja comparații dintre carne si linte, de exemplu. Ai uitat?

Si tu ai uitat cand ti-am demonstrat ca gram vs gram de aliment PREPARAT oul sau carnea este indiscutabil superior?
Nope...nu ai uitat, esti doar rau intentionat. Tu recomanda in continuare 4000cal/ zi din care peste 60-70% provenind din zahar pt un om de 75kg cu activitate redusa, dar asta nu inseamna ca cineva ia in considerare aberatiile tale.
Pana una alta suntem pe aria "o viata sanatoasa" iar alimentatia pe baza de placinta congelata, biscuiti si bomboane cu rom nu se incadreaza.


#196
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostMembruAnonim, on 23 mai 2019 - 18:42, said:

... doar ca acum le consum mai rar din cauza renumitului "phytic acid" care împiedică absorbția anumitor vitamine și minerale. Și da, le-am ținut la inmuiat 12 ore peste noapte leguminoasele, plus fierte bine.
Nu inhibă nimic dacă le gătești.

View Postthe_lion, on 23 mai 2019 - 20:04, said:

...
Pana una alta suntem pe aria "o viata sanatoasa" iar alimentatia pe baza de placinta congelata, biscuiti si bomboane cu rom nu se incadreaza.
Dacă mănânci numai vegetale, poți mânca și dulciuri fără să-ți distrugi sănătatea. :P

#197
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Da da, stim, placinta congelata, biscuitii, inghetata (musai de-aia ieftina si buna de la lidl, zaharul este mi-nu-nat) si vreo 2 litri de cola pe zi este veață. Dar tu iti permiti, ganterele alea de 7.2kg de obliga sa fii dur 😁

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate