Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cat de sanatos este sa mananci o singura data pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#91
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Lasă Andrei, nu te obliga nimeni. Imi rămâne mie mai multă 😂😂😂.

#92
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Asta cu 5-6-7 mese pe zi e o prostie daca o intelegi gresit. Multi inteleg prin asta a manca 3 mese consistente si in rest snacksuri, sucuri, un fresh, o inghetata si alte porcarii. Eu astfel de alimente le-am cam exclus din alimentatie. Mananc de doua ori micul dejun, la ora 12-13 pranzul nu foarte consistent, la ora 15-16 inca o masa(asemanatoare cu pranzul ca si valoare nutritiva), la ora 18-19 inca una si ultima masa seara la 20:30-21:30. Desigur ca si aici apar cateva variatii, depinde ce fac in ziua respectiva, ce lucrez, unde sunt plecat, etc. dar in general mananc minim de 5 ori dar mancare de calitate, fara fast food, dulciuri, prajituri, sucuri sau inghetata de ciocolata. Consum legume, fructe, musli, fulgi de ovaz, lapte, branza, carne slaba, fara piele, peste, nuci, ciuperci, etc. Refuz sa cred ca asta duce la diabet!
Daca mananci de 3 ori pe zi sanatos si intre aceste mese bagi toate rahaturile in tine, atunci da, cred si eu ca pe termen lung vei face diabet.
Inca o chestie. Voi aici vorbiti de experiente de dieta, diferite regimuri pe termen mai lung sau mai scurt. Eu vorbesc de revizuirea si adaptarea alimentatiei la nevoile organismului meu. Eu daca nu mananc 5-6 ore, nu mai pot nici sa imi misc picioarele si simt ca pierd concentrarea in trafic. Daca unii dintre voi pot sa reziste toata ziua fara mancare, bravo voua! Eu nu ma mai chinui cu diete, mi-am gasit in sfarsit planul alimentar potrivit care imi permite sa mananc uneori mai mult decat imi cere organismul si tot nu ma ingras si toate analizele mi-au iesit excelente. Dar, repet, nu consum alimente gen margarina, untura, ulei, paine alba(doar ocazional neagra, integrala, etc), nu mananc ciorbe grase, nu mananc carne grasa, nu consum zahar decat cel ce se afla pe cale naturala in alimente samd...
Sa mananci odata pe zi nu duce la cresterea metabolismului, duce la scaderea acestuia dupa cateva ore, corpul intra intr-o stare de alerta si intra pe programul de rezerva. Reduce consumul de energie cat se poate de mult. Nu ai cum sa te simti plin de energie si fresh dupa o zi fara mancare si aici vorbesc din experienta!Posted Image
Stiu ca unii nu vor fi de acord cu ce am scris dar pentru mine toate regimurile astea chinuitoare sunt o mare porcarie. Trebuie sa gasesti un fel de echilibru in toate, nu sa dereglezi organismul. Acum mananc la orele cand mi-e foame, macronutrientii ii impart in functie de nevoile mele din acea zi, respectand totusi regula ca dupa o anumita ora consum doar mancare proteica si lichide iar toate mesele din acea zi sa se incadreze intr-o anumita limita de calorii, care depinde de efortul fizic depus.

#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Dar sa știi ca nu toată lumea percepe ca și chinuitor regimul cu o masa pe zi. Sunt unii care îl tolerează foarte Ok. Eu din păcate, nu sunt unul...

#94
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Am intrat in vacanta, asa ca s-a schimbat treaba: cafea la 9, dejun la 9 si 10, pranz la 2. Ceva pe la 7... plus bere, seminte, pufuleti, cipsuri, suc, dulciuri, ciocolata intre.


Revin cand incep munca.

#95
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View PostNeuronul_ganditor, on 24 august 2017 - 21:46, said:

Sa mananci odata pe zi nu duce la cresterea metabolismului, duce la scaderea acestuia dupa cateva ore, corpul intra intr-o stare de alerta si intra pe programul de rezerva. Reduce consumul de energie cat se poate de mult.
Tu discuti aici ce ti se pare logic, zici lucruri de bun simt. Problema e ca nu ai date care sa le sustina, ceea ce le face false.

Eu iti dau aici studiu care zice ca metabolismul creste cand nu mananci.
http://ajcn.nutritio.../71/6/1511.long


Nu e nimic chinuitor, mie dimineata direct nu mi-e foame pana pe la ora 12, deci de ce as manca mai devreme? Iar noaptea dorm mai bine cu stomacul gol.
Singurul hop e cand treci de la a manca permanent la a nu manca permanent, e o stare nasoala deoarece nu e obisnuit organismul cu o asa cadere glicemica. Cum zice si Neuronul, dupa 5-6 ore te prabusesti iar asta ii sperie pe multi. Chestia asta e doar in prima zi. Eu (si toti ceilalti care fac IF corect) am cele mai ridicate nivele de energie cand nu mananc, de asta uneori nu mananc toata ziua daca stiu ca am mult de lucru. In momentul in care mananc ma molesesc, desfac o bere si ma pis pe munca.

#96
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu e vorba de studii . Am vazut cum e si nu imi mai trebuie. Am facut diete in trecut si cu 700 kcal/24h si nu recomand asa ceva, e chiar nesanatos. Eu in fiecare dimineata fac antrenament cu haltere. Ia pune-te nemancat sa faci asta si vezi cat iti ia pana iti dai cu haltera in cap ca nu mai ai rezerve. Dupa o zi fara mancare nici macar sangele nu mai este pompat cu aceasi intensitate in organism.
Metabolismul probabil creste la un moment dat, atunci cand corpul ataca rezervele, adica grasimea, ca sa supravietuiasca dar in niciun caz nu va avea aceleasi valori ca atunci cand mananci regulat.
Nu vorbesc de senzatia din prima zi, vorbesc de experiente facute pe mine timp de luni de zile in urma cu 7 ani cand am lesinat cateva secunde in repetate randuri pentru ca organismul era total epuizat si nu mai aveam nici putere sa ma misc normal prin casa, ce sa mai vorbim de sport. Poate ca unii tolereaza acest gen de dieta, eu unul sunt fericit ca in sfarsit pot sa mananc zilnic 2000-2700 kcalorii si nu ma ingras deloc.
Studii exista multe dar de multe ori practica ne omoara.

#97
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și mâncatul o data pe zi, tot regulat e.
Eu fac antrenamente doar dimineața și doar nemâncat. Asta poate însemna ori câte un program de forța, ori circuite cardio solicitante, ori alergare de 6-10km.
Am energie cât cuprinde.
700kcal/zi e greșit, indiferent in câte reprize le mănânci. Total greșit.

#98
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Multi fac antrenament pe IF, dar Neuronul manca mai demult 700 de calorii pe zi si nu s-a simtit bine. Ce legatura e intre asta si IF nu stiu, eu n-am zis nimic de restrictie calorica.

Antrenamentul se face inainte de intreruperea postului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/441jBOb29YE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cu mentiunea totusi ca daca faci sala sau ceva aerobic intens (ceva gen HIIT), este de recomandat sa iei 10-12g de BCAA cu 10-15 min inainte. Nu neaparat pt energie ci mai mult pt a preveni catabolismul si canibalizarea testutului muscular...

Eu am incercat si antrenamentul pe finalul perioadei de post...insa mie nu-mi merge. Fac sala, destul de intens si greutati destul de mari si nu-mi merge pe un nivel aproape zero de carbo.
Asa ca imediat dupa terminarea celor 16 ore de post (ora 14 pt mine) iau 10g de aminoacizi liberi + un shake de proteina din zer, dupa o ora o masa bogata in proteine si carbo, apoi antrenament pe la ora 18. Apoi inca un shake cu proteina din zer si dextroza imediat dupa antrenament si inca o masa in jurul orei 21.30.

Edited by the_lion, 26 August 2017 - 20:19.


#100
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017

View Postthe_lion, on 26 august 2017 - 20:12, said:

Cu mentiunea totusi ca daca faci sala sau ceva aerobic intens (ceva gen HIIT), este de recomandat sa iei 10-12g de BCAA cu 10-15 min inainte. Nu neaparat pt energie ci mai mult pt a preveni catabolismul si canibalizarea testutului muscular...

Eu am incercat si antrenamentul pe finalul perioadei de post...insa mie nu-mi merge. Fac sala, destul de intens si greutati destul de mari si nu-mi merge pe un nivel aproape zero de carbo.
Asa ca imediat dupa terminarea celor 16 ore de post (ora 14 pt mine) iau 10g de aminoacizi liberi + un shake de proteina din zer, dupa o ora o masa bogata in proteine si carbo, apoi antrenament pe la ora 18. Apoi inca un shake cu proteina din zer si dextroza imediat dupa antrenament si inca o masa in jurul orei 21.30.
Complicata viata! :lol:


#101
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu e complicat deloc. E bine sa iti orgsnizezi mesele, nu sa bagi in tine cand si cum apuci.
Asa cum a scris si cineva mai sus, antrenament fara sa bagi in tine nutrienti nu prea merge si se pare ca nu sunt singurul care mananca inainte de antrenament.
Acum depinde si cat de intens te antrenezi. Eu unul imi duc corpul la limita si nu am niciun interes sa ajunga corpul sa canibalizeze tesut muscular sau sa ma accidentez ca nu am forta sa execut un exercitiu.
Asta cu mancat unei singure mese pe zi mi-i se pare un chin. Odata perioada in care te racaie stomacul este foarte mare iar in al doilea rand la o singura masa trebuie sa bagi in tine o cantitate impresionanta de alimente si in acest fel iti suprasoliciti organismul. Asta am simtit pe pielea mea cand nu aveam treaba cu sportul si aveam cate o zi cand eram toata ziua ocupat sau la volan si mancat odata(de obicei spre seara) consistent. Nu ma simteam bine deloc, dureri de burta, balonari, oboseala, senzatie aia cand simti ca ai mancat prea mult.
Poate ca pentru unii e ok sa manance asa dar in cazul meu si sigur si la altii acest plan alimentar nu functioneaza.

#102
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Omule, nu e necesar sa-ti justifici aici preferintele alimentare, mananca cum te simti tu bine. Eu unul am scapat de balonare abia dupa ce am inceput IF, dar e foarte bine daca tu nu esti balonat mancand de 6 ori pe zi, nu comentez.

Asta cu canibalizarea tesutului muscular se previne daca mananci dupa antrenament. Desi ala din video de deasupra se lauda ca face antrenamentul dimineata si mananca seara, deci naiba stie. Dupa masa musculara cu care se prezinta nu as zice ca o duce rau, dar cine stie ce suplimente mai ia.

La performante de strongman nu ajungi cu siguranta decat daca mananci toata ziua, producerea energiei din depozitele adipoase fiind anevoioasa in comparatie cu energia rapida din zaharuri. Insa un om cu stil de viata normal nu vad de ce si-ar face astfel de probleme. Tipul de mai jos face 18-6, dar exista multe alte clipuri care trateaza subiectul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7V9DfPOQ77M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Skipping Breakfast Associated with Atherosclerosis

#104
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe de alta parte:

Participants who skipped breakfast were more likely to have an overall unhealthy lifestyle, including poor overall diet, frequent alcohol consumption and smoking. They were also more likely to be hypertensive and overweight or obese. In the case of obesity, the study authors said reverse causation cannot be ruled out, and the observed results may be explained by obese patients skipping breakfast to lose weight.

Adica e posibil ca cei care nu au mic dejun sa fie in mare parte obezi care incearca sa slabeasca sau sa faca petreceri toata noaptea. Corelarea nu e cauzalitate. Pentru referinta:

https://xkcd.com/552/

#105
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
De miercuri seara am inceput un post cu apa pentru detoxifiere.
Vreau sa-l tin 7 zile dar daca ma simt bine il prelungesc.
Va tin la curent.

#106
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce toxine urmaresti sa elimini ?

#107
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2018 - 12:24, said:

Ce toxine urmaresti sa elimini ?

Asta numai creierul si celelalte organe  decid.
Oricum inaintea detoxifierii marele avantaj este reducerea inflamatiilor din organism.

Ma duc sa mananc inca un pahar cu apa.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 26 January 2018 - 15:42.


#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Bre...detoxifiere înseamnă sa mănânci ponderat și echilibrat in fiecare zi! Nu sa bei doar apa 4 zile pe luna ;) Sau 8 la 6 luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate