Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 

Ce este (si mai ales ce nu este) Wing Chun-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#55
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 11:04, said:


ia o saptamana de concediu, du-te sa faci cu bayer intensiv si apoi iti poti face un mic grup de practica.
schimbul de experienta e bun cand deja faci ceva  (si deci ai experienta pe care sa o schimbi)
nu o sa vrea nimeni sa faca daca ii bati cum ii prinzi, trebuie sa ii convingi ca ceea ce faci e eficent nu doar ca tu esti mai bun ca ei. e vorba de metoda nu de rezultat

Multumesc de sfat dar am alte prioritati acum.

#56
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:20, said:


Stim ca subliniezi ca va doare cand un cotizant serios intra la dubii. Atunci pac ! il loviti cu o centura sau un seminar.



In epoca MMA si BJJ inchistarea de tip religios a acestor guru se va accentua, inchiderea fata de exterior si interdictia de a verifica stilul in practica vor fi singurele cai de a -si mentine privilegiile.

ai viziune, perspectiva, inteligenta, logica

wing chun-ul s-a dezovoltat exploziv in ultimii 10 ani  (inclusiv in Romania sunt 15 cluburi fata de 3-4) fix in epoca mma si bjj.
motivul este filmul ip man si faptul ca toata lumea sta pe facebook (canalul prin care vin mai mult de jumatate din inscrieri din ce am auzit)

#57
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:16, said:



Cu atat mai mult trebuie ca instructorul sa avertizeze persoanele fara acest simt evident.

Desigur, dar unii pur si simplu nu-s nascuti pentru asta, nu ai ce le face. Ei zic ca vor sa practice si platesc pentru asta, doar nu o sa-i alungi din sala. Dar nici sa-i ignorezi pe altii si sa pierzi vremea doar cu ei ca sa-i corectezi la fiecare doua min nu merge.  Exact ca la facultate.

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, Donnie Yen rupe in ring, se stie.

#59
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Astfel de practicanti vezi peste tot. In salile de kung fu probabil ca sunt mai multi din cauza publicitatii false a unora cum ca barna mica rastoarna carul mare si asta ii determina pe multi soareci de birou sa calce anume aici si nu in sala de box.

Am un prieten care a facut vreo 5 ani si l-am luat de cateva ori cu mine sa-i prezint scoala lui Ghenadie. Sa stii ca a apreciat mult baiatul acest stil. A spus ca seamana chiar foarte mult cu boxul insa e calculat pentru maini fara manusi.

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:38, said:

Dap, Donnie Yen rupe in ring, se stie.

Donnie Yen e actor in primul rand. Ei invata cum sa faca cascadorii si cum sa prezinte luptele cat mai spectaculos in filme. Ti-am mai spus ca multi actori au afirmat faptul ca in film e ca in film, nu ca in bataie. In film tre sa iasa frumos si spectaculos, unii au talent la demonstratii de astea.

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:38, said:

Dap, Donnie Yen rupe in ring, se stie.

Donnie Yen e actor in primul rand. Ei invata cum sa faca cascadorii si cum sa prezinte luptele cat mai spectaculos in filme. Ti-am mai spus ca multi actori au afirmat faptul ca in film e ca in film, nu ca in bataie. In film tre sa iasa frumos si spectaculos, unii au talent la demonstratii de astea.

Si Tony Jaa interpreteaza muai thay in filme. Cred ca ai vazut ong bak.

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:38, said:

Dap, Donnie Yen rupe in ring, se stie.

Nu vazusem postum lui eskrima si credeam ca te-ai adresat catre mine. Nici nu intelegeam rostul postarii.

Filmul ip man nu spune nimic despre eficienta stilului, e doar o publicitate care prinde bine la adolescenti si necunoscatori. In ip man 2 lupta dintre maestri sau lupta finala cu boxerul sunt fantasme gogonate.

#60
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 11:17, said:

te imbatosezi degeaba. nu ai practicat 2 ani de 2 ori pe saptamana pentru ca exista niste arhive. exista fotografii din perioada aia de la mai multe antrenamente si singura fata din ele era blondie (mihaela parca). mai erau vreo 2-3 care veneau din cand in cand. tu erai asadar una dintre ele.
nu faceai prima forma "perfect". stiai ordinea miscarilor ceea ce e cu totul altceva.

Nu e chiar asa:

1. Pozele erau facute sambata la sparringuri in parc, nu se faceau la antrenamente
2. S-or fi facut 2-3 poze si la antrenamente, dar nu erau pozati toti cursantii, oricum nu era un obicei sa se faca poze

Din moment ce ai spus "Mihaela, parca", inseamna ca nu ai fost la antrenamente in acea perioada, toti cursantii stiau ca o cheama Mihaela, fie ca interactionau cu ea fie ca nu. Iar tu, ca avansat, ar fi trebuit sa stii.
Mai mult, ar fi trebuit sa stii si cate fete sunt, ca nu erau multe. Iar cel putin doua, eu si inca una, in afara de Mihaela, veneam regulat.

Deci, nu ai fost la antrenamente in acea perioada, end of story.

Corect sau nu? Am auzit ca erau doi practicanti avansati de eskrima, care mai veneau din cand in cand, unul in UK si altul in Austria. Esti unul dintre ei?

Si inca ceva, Mihaela nu era singura fata care participa la sparring, gotcha Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MswJqmFVQb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, la sparring, nu e nicio diferenta intre Mihaela, care era avansata (5 ani), si cealalta, care era incepatoare, 2 luni de antrenament. Posted Image

Deci, imi zici cum e cu tan sao ala sau nu?

Edited by christinne69, 09 August 2017 - 12:18.


#61
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postchristinne69, on 09 august 2017 - 11:18, said:



Te rog sa ma crezi ca am ajuns la aceeasi concluzie. E exact ca o discutie cu predicator despre existenta lui dumnezeu, iar concluzia este inevitabil aceeasi: "trebuie sa crezi". Daca insisti, incep cu amenintarea cu iadul, iar daca tot insisti, incep cu jignirile. Acum 500 de ani ar fi pregatit rugul.

Si totul pentru ca am pus o intrebare fireasca, una singura, referitoare la un tan sao aplicat. Basca ca am si promis ca plec dupa aia.
Nu vei gasi un clip cu situatie reala, in care sa se aplice tan, urmat eventual de fok, sau alte tehnici alambicate. Fii convinsa ca, daca ar fi existat, ti-ar fi dat “maestru“ in cap cu el pe loc. Un argument mai bun nu exista. Parca-l vad, cum cauta febril ore intregi dupa dovada. Pentru ca nu se poate, nu mai ramine decit varianta ad-hominem. Cu spirit analitic si stabilitate psihica, astfel incit sa nu pici in plasa marketingului, poti ajunge totdeauna la concluzii sanatoase. Stilurile astea complexe ramin, ceea ce sint ele de fapt, aka instrumente cu background financiar. Nu este vizata eficienta, ci doar cotizatia. Incearca sa urmaresti un clip oarecare in slow motion. Vei observa, ca reactiile vin in majoritatea cazurilor dupa lovitura si in plus si dezordonat. Sub ploaia de lovituri trebuie sa decizi, care din multiplele si complexele tehnici se potrivesc cu fiecare dintre lovituri. La fiecare ai o fereastra de citeva milisecunde pentru apreciere si reactie. Miscarile de eschiva trebuie sa aiba loc inainte, pentru a nu fi tinta sigura. Trebuie sa fii intr-o miscare continua si sa pindesti la rindul tau momentul, cind atacantul deschide garda, se dezechilibreaza samd

#62
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

View Postlil debul, on 08 august 2017 - 17:43, said:

Uauuuuu, aceste cuvinte ne doare (la bascheti ), pt Maestrul care te crezi tu singur esti cam beschinos, ti-ai uitat Zen-ul la vestiar ?
Sincer vroiam sa mai ridic topicul dar tocmai mi-a picat fisa, nu esti nici singurul si nici cel mai calificat practicant de aici , am alti parteneri de discutie .
Vezi ca te-a strigat Ip Man, du-ta sa vezi ce vrea.
=)))) bună asta cu Ip Man am ras calumea , cat despre Wing Chun este o artă martială cred ca trebuie mult timp de practică pentru a face ceva pe stradă, nu am practicat asa ceva si nici nu pot practica asa ceva , dar am ceva nou intr-un oras mai apropiat ,  Wu Quan Li se merită ? Sau si asta este o porcarie...
Concluzia mea este urmatoarea , artele martiale au fost inventate pentru auto-aparare si multe altele , acum depinde de antrenor, astept pareri despre Wu Quan Li (Craiova)

vinciun daca esti in franta incearca asta https://www.youtube....QRSwPqzScsWs7nw
Iar pentru cei care vor pune intrebari de gen cu shotokan-fudokan ce ai facut?
Shotokan-Fudokan karate este bun pentru mintalitate  , spirit m si pentru auto-aparare dar iti trebuie mult mult timp si este o problemă asta.
După 3 ani  , eu o  sa ma mut in Craiova , acolo am kickboxing . kyokushin , box , wu  quan li aikido si multe altele dar pacat ca nu am krav maga , totusi cred ca kyokushin este o variantă destul de bună numai că nu stiu de ce nu sunt lovituri la fată din ce am vazut eu , totusi sper ca nu am facut cine stie ce off-topic va las pe voi care ati practicat mai multe sa comentati #PACE

#63
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Arte martiale...my ass..deja m-am umplut de respect. Fa box, sa kick box si lasa baletul

#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
https://m.youtube.co...h?v=CdgHUWQU3hg



#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
http://wu-quan-li.ro/wing.html
Wing Chun Kung-Fu ca arta martiala traditionala te va invata cum sa devii un luptator capabil sa aplice tehnica in lupta de strada, (autoaparare - QUINNA)

#66
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
https://m.youtube.co...h?v=GJQPlyKXZj4
Imi place cum se misca instructorul acesta.

#67
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 13:12, said:

Imi place cum se misca instructorul acesta.

Mie imi place celalalt, care ramane fix cu pumnul in aer, ca o statuie, pentru ca maestrul sa-si puna in evidenta tehnica :D

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 13:04, said:

http://wu-quan-li.ro/wing.html
Wing Chun Kung-Fu ca arta martiala traditionala te va invata cum sa devii un luptator capabil sa aplice tehnica in lupta de strada, (autoaparare - QUINNA)

In scaoala in care am invatat eu era doar bataie si atat. Fara energie interna Q, fara religie chinezeasca etc. Uite in clipurile mele (ving tsun kung fu) cum se antreneaza si uite in altele, o sa observi diferenta. Dar ma rog... poate fi bun sau rau. Nu inteleg ce atata disputa pe tema asta.

#69
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvata_pa_batz, on 09 august 2017 - 12:27, said:

Stilurile astea complexe ramin, ceea ce sint ele de fapt, aka instrumente cu background financiar. Nu este vizata eficienta, ci doar cotizatia. Incearca sa urmaresti un clip oarecare in slow motion. Vei observa, ca reactiile vin in majoritatea cazurilor dupa lovitura si in plus si dezordonat. Sub ploaia de lovituri trebuie sa decizi, care din multiplele si complexele tehnici se potrivesc cu fiecare dintre lovituri. La fiecare ai o fereastra de citeva milisecunde pentru apreciere si reactie. Miscarile de eschiva trebuie sa aiba loc inainte, pentru a nu fi tinta sigura. Trebuie sa fii intr-o miscare continua si sa pindesti la rindul tau momentul, cind atacantul deschide garda, se dezechilibreaza samd

N-oi fi luptat eu niciodata, dar logica iti da dreptate: o  tinta in miscare este mult mai dificil de lovit decat una imobila. La o asemenea viteza, nu ai timp decat sa eschivezi continuu si sa te dai naibii din calea loviturilor, eventual in lateral, de unde poti lovi si tu.

#70
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Postchristinne69, on 09 august 2017 - 13:17, said:



Mie imi place celalalt, care ramane fix cu pumnul in aer, ca o statuie, pentru ca maestrul sa-si puna in evidenta tehnica :D

Si asta-i drept. Dar cred ca este si ceva bun ce se poate de luat.

#71
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 13:21, said:

Si asta-i drept. Dar cred ca este si ceva bun ce se poate de luat.

Uita-te la Alan Orr.
El antreneaza luptatori profesionisti si foloseste un Wing Chun mult modificat, adaptat pt lupta. Ai acolo toate clipurile cu el.

#72
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Uita-te la tipul asta cu atentie Christinne

View Postvata_pa_batz, on 07 august 2017 - 20:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qSX0PCQXiO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate