Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce este (si mai ales ce nu este) Wing Chun-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvinciun, on 08 august 2017 - 16:14, said:


Totusi ai aruncat un ochi pe linia lui Bayer? Nu zic ca-i alta lume dar e ceva mai realist.

sigur ca nu a aruncat. el a fost in cea mai comerciala linie de wing chun si acum extrapoleaza la toate scolile.

#20
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 17:37, said:


doar nu iti inchipui ca te califici pentru vreo discutie serioasa.
Uauuuuu, aceste cuvinte ne doare (la bascheti ), pt Maestrul care te crezi tu singur esti cam beschinos, ti-ai uitat Zen-ul la vestiar ?
Sincer vroiam sa mai ridic topicul dar tocmai mi-a picat fisa, nu esti nici singurul si nici cel mai calificat practicant de aici , am alti parteneri de discutie .
Vezi ca te-a strigat Ip Man, du-ta sa vezi ce vrea.

Edited by lil debul, 08 August 2017 - 17:43.


#21
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 17:11, said:

Ving tsun versus box:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6WNtL4UKcwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De urmarit, ce zicem mai sus. "Artistul" se arunca in fata, cu capul drept si seria de pumni. Alte tehnici complexe nu se vad si nici nu ar avea cum, celalalt are pur si simplu o alonja mai mare si nici nu asteapta sa intre "artistul" in el. La minutul 2:13 artistul si-o ia, asa cum era de asteptat

ala nu e wing chun

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Evident. Cind nu-ti iese, nu-i wing chun, wing x

#23
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postlil debul, on 08 august 2017 - 17:43, said:

Uauuuuu, aceste cuvinte ne doare (la bascheti ), pt Maestrul care te crezi tu singur esti cam beschinos, ti-ai uitat Zen-ul la vestiar ?
Sincer vroiam sa mai ridic topicul dar tocmai mi-a picat fisa, nu esti nici singurul si nici cel mai calificat practicant de aici , am alti parteneri de discutie .
Vezi ca te-a strigat Ip Man, du-ta sa vezi ce vrea.

lil debul poate stric petrecerea prea devreme dar noi 2 ne-am cunoscut. prin 2005 de pe motociclism. si atunci erai teribilist pe forum, am avut si o discutie in contradictoriu despre lupta cu arme. eu faceam eskrima inca de atunci. pe urma ne-am intalnit la o petrecere dac motors (parca). am propus sa ne miscam un pic asa colegial. si ai inceput sa te vaiti ca nu stiu ce problema ai la genunchi, am baut o bere si aia a fost.

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 17:46, said:

Evident. Cind nu-ti iese, nu-i wing chun, wing x

nu amice. cand iese tu spui ca nu e wing chun, asta e ordinea normala.

cauta iron wolves (aia antrenati de alan orr) si apoi vino si spune ca nu fac tan sao cum ai invatat tu in etwo.
cum ramane cu gradele din ewto? minti in continuare ca ai avut 4tg?

Edited by eskrima, 08 August 2017 - 17:52.


#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu breh, nu-ti bate capu cu gradele mele. N-am avut nicio treaba cu ewto, ci cu alta organizatie. Lasa astea, comenteaza mai bine, ce se vede in clipurile alea si din aveon. Cum ramine cu artistu, si-o ia sau nu? Asta e relevant, nu apelurile la autoritate, care btw reprezinta eroare logica. Si fa-ne un bine si explica procentele alea aduse in discutie cu minuta lu matale

Edited by vata_pa_batz, 08 August 2017 - 17:57.


#25
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 17:55, said:

Nu breh, nu-ti bate capu cu gradele mele. N-am avut nicio treaba cu ewto, ci cu alta organizatie. Lasa astea, comenteaza mai bine, ce se vede in clipurile alea si din aveon. Cum ramine cu artistu, si-o ia sau nu? Asta e relevant, nu apelurile la autoritate, care btw reprezinta eroare logica. Si fa-ne un bine si explica procentele alea aduse in discutie cu minuta lu matale

ca sa clarificam ai mintit. undeva nu se leaga.

ala din clip ia bataie. in titlu scrie ca e practicant de wing chun, poate chiar e.

apelul la autoritate e o gresela logica doar la semidocti. cand te duci la un medic ai dreptul sa dai un telefon la colegiul medicilor sa vezi daca ala chiar are diploma pe care se lauda ca o are.

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postlil debul, on 08 august 2017 - 17:33, said:

Alooo, cetatene, un artist, pardon, ARTIST nu si-o ia, un artist are o zi mai proasta, e ca ciclul la femei.
Oricum il astept pe Maestru ca vroiam sa intreb ceva serios, pina atunci mai stam si noi pa'ici si ne ridem intre noi ��.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AQtJMIvnANQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uite altul

Unde-i printesa sa vada karate foarte dur!! ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NtJ-lCTfmqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 17:40, said:

doar nu iti inchipui ca te califici pentru vreo discutie serioasa.



nu merge in ring pentru ca antrenamentul nu e structurat in directia asta. boxul merge pe saltea? daca cineva doreste rezultate in ring sunt sisteme mult mai adaptate pentru asta.
asta una la mana. in al doilea rand daca iti arat niste practicanti cu razultate o sa spui ca aia nu sunt wing chun pentru ca nu se suprapune peste ce crezi tu ca e wing chun-ul. relativ dezamagitor de putin ai inteles desi ai avut sansa sa stai pe langa ghenadie.

Pentru mine nu merge acest raspuns, ca nu-i adaptat pentru ring. Care-i problema as vrea sa stiu? Ce anume nu-i adaptat? Eu pot raspunde la aceasta intrebare intr-un fel dar am vrut sa aud si  raspunsul tau.

Pe tema asta am mai discutat in alt topic despre arte martiale. Din punctul meu de vedere ving stun din linia lui Bayer ar merge si in ring. Problema e ca nu-i cine. Cine practica arte martiale de obicei nu o face in mod profesional cum o fac luptatorii de ring. Kung-fu invata oameni care au un job, studii etc. Nu se compara nivelul de pregatire al lor cu al acelora care au cateva antrenamente pe zi si mananca din asta.

Dezamagitor de putin zici, când eram in anii cei buni erau 3 maxim 4 mai buni decat mine, tehnic vorbind. Fizic ori eram primul ori al doilea. Am mai spus ca il respect si contrar celor spuse de vata pe batz, eu nu consider ca am fost furat. Ca nu am practicat cel mai bun stil din lume e alta poveste.

Acum cateva luni am avut la munca un coleg african care se lauda cu centura neagra la kiokushin ( cel mai dur stil, distruge totul cu tibia) când am aflat ca-i amator de arte martiale i-am propus pe loc un sparing desi  au trecut cativa anisori de când nu am mai avut cu cine repeta miscarile. Din vreo 4 runde niciodata nu a reusit sa ma loveasca. Intram rapid in el si se bloca, iar eu ii luam mainile pe rand cu lovitura. Jat sao, pak sao, tan sao bong sao. Mai mult nu trebuie.

Acuma bine, o sa-mi veniti cu tot felul de karatisti la bataie. Nu-s eu foarte bun, ala era slab. Am vrut sa subliniez ca sunt uscaturi peste tot.

#28
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 17:49, said:



lil debul poate stric petrecerea prea devreme dar noi 2 ne-am cunoscut. prin 2005 de pe motociclism. si atunci erai teribilist pe forum, am avut si o discutie in contradictoriu despre lupta cu arme. eu faceam eskrima inca de atunci. pe urma ne-am intalnit la o petrecere dac motors (parca). am propus sa ne miscam un pic asa colegial. si ai inceput sa te vaiti ca nu stiu ce problema ai la genunchi, am baut o bere si aia a fost.


Chiar aveam, accident de motor dar nu-i problema, in Decembrie sau poate Ianuarie mai esti in Bucuresti ?
Vin in concediu, poate chiar esti asa de bun pe cit te crezi.

Si tu nu ai 14 ani.

Edited by lil debul, 08 August 2017 - 19:04.


#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 18:02, said:



ca sa clarificam ai mintit. undeva nu se leaga.

ala din clip ia bataie. in titlu scrie ca e practicant de wing chun, poate chiar e.

apelul la autoritate e o gresela logica doar la semidocti. cand te duci la un medic ai dreptul sa dai un telefon la colegiul medicilor sa vezi daca ala chiar are diploma pe care se lauda ca o are.

Lasa speculatiile legate de persoana mea, ca esti departe. Si...aaa lasa-te si de logica, nu e domeniul tau. Pentru lamuriri incepe cu asta:
https://ro.m.wikiped...l_la_autoritate
Daca ai ceva de comentat la obiect, da-i drumul. Sint curios, ce raspunzi la interpelari, pe topicul deschis de tine, cu o tema definita precis. Altminteri valea, ca deja plictisesti publicul

#30
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Oferta mea ramine in picioare, poate punem si 2-300 de euroi la bataia, de distractie.
De ce nu ?

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Nope, miza nu e pe bani. Deci care e miza ?

#32
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 19:10, said:

Lasa speculatiile legate de persoana mea, ca esti departe. Si...aaa lasa-te si de logica, nu e domeniul tau. Pentru lamuriri incepe cu asta:
https://ro.m.wikiped...l_la_autoritate
Daca ai ceva de comentat la obiect, da-i drumul. Sint curios, ce raspunzi la interpelari, pe topicul deschis de tine, cu o tema definita precis. Altminteri valea, ca deja plictisesti publicul
da, satisfacerea curiozitatilor tale e checklistul meu.
raspund la intrebari celor care vor vrea sincer sa afle chestii despre wing chun, nu unor plictisiti ca tine

View Postlil debul, on 08 august 2017 - 19:03, said:

Chiar aveam, accident de motor dar nu-i problema, in Decembrie sau poate Ianuarie mai esti in Bucuresti ?
Vin in concediu, poate chiar esti asa de bun pe cit te crezi.

Si tu nu ai 14 ani.
sigur, sunt permanent. sa vii cu bat de rattan, casca de scrima si protectie dentara si facem un sparring oricand.  aceleasi conditii de data trecuta. cine pierde nu se supara.

#33
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postlil debul, on 08 august 2017 - 19:49, said:

Oferta mea ramine in picioare, poate punem si 2-300 de euroi la bataia, de distractie.
De ce nu ?

Cu betele sansele tale scad dramatic, colegul nostru nu e vreun fraier, cred ca stiu cine e, exista 2 instructori de eskrima de care am auzit c-au avut tangenta cu sala noastra, pe vremea aia unul era in UK, celalalt in Austria. Poate colegul este unul dintre ei.

Propune-i cu mainile goale, nu cu betele, zic si eu. Posted Image Acolo poate fi cu totul alta situatie.

Edited by christinne69, 09 August 2017 - 07:21.


#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 01:44, said:


da, satisfacerea curiozitatilor tale e checklistul meu.
raspund la intrebari celor care vor vrea sincer sa afle chestii despre wing chun, nu unor plictisiti ca tine


sigur, sunt permanent. sa vii cu bat de rattan, casca de scrima si protectie dentara si facem un sparring oricand.  aceleasi conditii de data trecuta. cine pierde nu se supara.
Hai ca ma iei la mijto, vorbim de cafteala chinezasca si tu ma iei cu betze Maestre ???
Ce nu imi plac oamenii ca tine, vin cu un topor daca vrei s-o dam la prosteala dar in fine, deja vorbim timpenii.
Macar nu te mai da cocos .
Ma simt jignit.

Edited by lil debul, 09 August 2017 - 07:44.


#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, gen Mayweather cu Mc Gregor ?! Pai la prima intalnire ratata aveati betele in rucsac ?
Pentru mine miza e sa faci pe strada ce practici la antrenamente. Daca doar 5% merge in mod constant, pai aia e realist si aia trebuie antrenat.
Daca nu, se numeste obligatoriu "Non combat club wing chun".

#36
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postlil debul, on 09 august 2017 - 07:43, said:

Hai ca ma iei la mijto, vorbim de cafteala chinezasca si tu ma iei cu betze Maestre ???
Ce nu imi plac oamenii ca tine, vin cu un topor daca vrei s-o dam la prosteala dar in fine, deja vorbim timpenii.
Macar nu te mai da cocos .
Ma simt jignit.

la indigo ca data trecuta, esti belicos pana cand e vorba de facut ceva efectiv. o lasam la fel.

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 08:44, said:


Pentru mine miza e sa faci pe strada ce practici la antrenamente.


pentru tine o fi.
pentru altii miza e alta.  asta insa nu te opreste vad sa ai pareri despre lucruri pe care nu le cunosti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate