Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce este (si mai ales ce nu este) Wing Chun-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eskrima, te intreb serios fara misto-uri, de ce spui ca tan sao nu se aplica in bataia de strada? Eu nustiu care wing chun ai studiat, din ce line, insa pentru mine tan sao pe care l-am invatat eu foarte practic, mi-a intrat in cap si il fac din reflex foarte bine. Poate ma ajuta si faptul ca sunt mai mare si am mainile lungi dar oricum. Daca il plasezi corect e imposibil sa ti-o chiar daca adversarul e semnificativ mai puternic, aici chiar merge. Eventual te-ar putea deplasa cativa pasi in spate.

Nu inteleg de ce ai pomenit de alea 10 sau 5% ca se rad colegii. Daca ving tsun-ul e unicul stil pe care l-ai studiat ( nu vorbesc neaparat de tine) atunci ar trebui sa fie destul de evident acest fapt intr-o bataie, macar 50-60% din miscari ar trebui sa arate clar ca-s din ving tsun. Eu stiu ca inveti ca sa aplici.

Referitor la betisoare si cerculete sunt de acord, exista si asa ceva in timpul antrenamentelor insa nu se refera la tan sao.

Pentru cei interesati iata aici un filmulet unde se explica foarte bine ce-i ving tsun-ul si cum se aplica.

https://m.youtube.co...h?v=sOYXj3IvbU0

Edited by vinciun, 09 August 2017 - 10:06.


#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, nu ma opreste sa am pareri personale din practica, altfel cotizam la guru ca tine si tineam ciocul mic.

#39
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 10:17, said:

Eskrima, te intreb serios fara misto-uri, de ce spui ca tan sao nu se aplica in bataia de strada? Eu nustiu care wing chun ai studiat, din ce line, insa pentru mine tan sao pe care l-am invatat eu foarte practic, mi-a intrat in cap si il fac din reflex foarte bine. Poate ma ajuta si faptul ca sunt mai mare si am mainile lungi dar oricum. Daca il plasezi corect e imposibil sa ti-o chiar daca adversarul e semnificativ mai puternic, aici chiar merge. Eventual te-ar putea deplasa cativa pasi in spate.

Nu inteleg de ce ai pomenit de alea 10 sau 5% ca se rad colegii. Daca ving tsun-ul e unicul stil pe care l-ai studiat ( nu vorbesc neaparat de tine) atunci ar trebui sa fie destul de evident acest fapt intr-o bataie, macar 50-60% din miscari ar trebui sa arate clar ca-s din ving tsun. Eu stiu ca inveti ca sa aplici.

Referitor la betisoare si cerculete sunt de acord, exista si asa ceva in timpul antrenamentelor insa nu se refera la tan sao.

Pentru cei interesati iata aici un filmulet unde se explica foarte bine ce-i ving tsun-ul si cum se aplica.

https://m.youtube.co...h?v=sOYXj3IvbU0

sigur ca se aplica. insa si fetita si vata de zahar cred ca tan sao e doar tehnica aia din prima forma (in fata pieptului cu palma paralela cu solul). tan sao e un concept ce poate avea mai multe forme de executie. insa nicio tehnica nu e ideala (oamenii nu sunt perfecti si fac greseli).

ai aceeasi problema ca si overseas. nu poti intelege ca nu toti avem aceleasi scopuri. nu poti intelege ca lupta e doar un element din puzzle. pentru mine procentul e multumitor. daca pentru altii nu e - sunt liberi sa faca ce vor,

ca fapt divers roberto duran (de care am mai scris pe aici) spunea ca exerseaza sute de combinatii diferite si ca spera sa ii  reuseasca 5-6 dintre ele.
in alta ordine de idei daca ai facut primele 2 forme stii suficient incat sa iti formezi un partener ca sa ai cu cine te antrena. de ce nu faci asta?

#40
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 10:32, said:

sigur ca se aplica. insa si fetita si vata de zahar cred ca tan sao e doar tehnica aia din prima forma (in fata pieptului cu palma paralela cu solul). tan sao e un concept ce poate avea mai multe forme de executie. insa nicio tehnica nu e ideala (oamenii nu sunt perfecti si fac greseli).

La 36 de ani nu mai sunt fetita, argumentele de tipul ad hominem nu iti fac cinste. Eu am fost politicoasa cu tine, daca incalci principiul actiunii si reactiunii se supara Newton pe tine. Posted Image

Ok, chiar sunt curioasa, imi dai te rog un clip in care apare o varianta de tan sao care poate fi aplicata? Daca zici c-ai fost la antrenamente ai fi vazut ca noi faceam tan sao exact ca in prima forma, nimic altceva. De unde sa stiu cum se aplica, si ca mai sunt si alte variante?

Edited by christinne69, 09 August 2017 - 10:44.


#41
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
tu nu vrei un clip, vrei doar o alta creanga de care sa te agati si sa iti hranesti idiosincraziile. imi cer scuze ca sunt asa direct dar nu esti in stare sa intelegi un clip de wing chun. nu are nimic de-a face cu inteligenta ci cu faptul ca nu ai pregatirea necesara.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 10:32, said:



in alta ordine de idei daca ai facut primele 2 forme stii suficient incat sa iti formezi un partener ca sa ai cu cine te antrena. de ce nu faci asta?

Cand eram in tara de bastina aveam prieteni care practicau alte lupte si in fiecare weekend ne intalneam sa facem schimb de experienta. Aici, in Franta, nu am cu cine. Si timpul e mai pretios. Dau si eu prin aer si in pereti. Cand imi cade vreun tanar la mana il mai chinui, dar nu vor raii.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Acum nu putem intelege un clip. Pare ca wc e pentru initiati. Pe de alta parte clar wc nu e ce se vede in clipuri sau in practica, ci e conceptul din mintea lui guru. Miroase a bullshido.

#44
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 10:54, said:

Cand eram in tara de bastina aveam prieteni care practicau alte lupte si in fiecare weekend ne intalneam sa facem schimb de experienta. Aici, in Franta, nu am cu cine. Si timpul e mai pretios. Dau si eu prin aer si in pereti. Cand imi cade vreun tanar la mana il mai chinui, dar nu vor raii.
ia o saptamana de concediu, du-te sa faci cu bayer intensiv si apoi iti poti face un mic grup de practica.
schimbul de experienta e bun cand deja faci ceva  (si deci ai experienta pe care sa o schimbi)
nu o sa vrea nimeni sa faca daca ii bati cum ii prinzi, trebuie sa ii convingi ca ceea ce faci e eficent nu doar ca tu esti mai bun ca ei. e vorba de metoda nu de rezultat

#45
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 10:49, said:

tu nu vrei un clip, vrei doar o alta creanga de care sa te agati si sa iti hranesti idiosincraziile. imi cer scuze ca sunt asa direct dar nu esti in stare sa intelegi un clip de wing chun. nu are nimic de-a face cu inteligenta ci cu faptul ca nu ai pregatirea necesara.

Ai idee ce inseamna idiosincrazie? Unde vezi tu la mine o sensibilitate sau o repulsie fata de stil sau tehnica? Eu am pus o intrebare legitima si tu sari in sus.

Intrebare: Am participat 2 ani de zile la antrenamente, fara sa lipsesc asa cum in mod fals sugerezi, am invatat doar tan sao ca in Siu Lim Tao, dupa care mi-am dat seama ca nu se aplica. Ok, acum vreau sa stiu si eu care este varianta care se aplica.

Aerele de superioritate fata de cineva care a practicat 2 ani, 2 zile pe saptamana (o fi mult, o fi putin, atat se facea), se sparg in capul tau. Pentru ca, daca plec de la voi de la sala fara sa am habar de nimic, asa cum spui, vina nu este doar a mea. Siu Lim Tao il faceam perfect asa cum am fost invatata, tan sao la fel.

Daca imi arati un clip in care apare un tan sao modificat pentru lupta, imi satisfac curiozitatea si promit ca nu comentez.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postchristinne69, on 09 august 2017 - 10:38, said:



La 36 de ani nu mai sunt fetita, argumentele de tipul ad hominem nu iti fac cinste. Eu am fost politicoasa cu tine, daca incalci principiul actiunii si reactiunii se supara Newton pe tine. Posted Image

Ok, chiar sunt curioasa, imi dai te rog un clip in care apare o varianta de tan sao care poate fi aplicata? Daca zici c-ai fost la antrenamente ai fi vazut ca noi faceam tan sao exact ca in prima forma, nimic altceva. De unde sa stiu cum se aplica, si ca mai sunt si alte variante?

Cristina, fara suparare dar trebuie sa ai si un simt al luptei care nu stiu de unde se ia, din nastere sau din experienta. Aveam si eu colegi care se axau foarte mult si aproape exclusiv  pe forme, cand faceau sparing uitau sa mai aplece capul, sa mai plaseze barba in piept. Sa ridice bratele pentru a-si proteja fata sau sa se mai deplaseze etc. Pe youtube vezi sute de astfel de exemplare. Ving stunul e bataie, nimic altceva. Taote elementele care se invata acolo trebuie aplicate in forma de bataie nu de dans. Daca iti vine o lovitura din stanga pe sus in dreptul urechii nu o sa plasezi tan sau in fata cu bratul paralel cu solul si mai ales cu viteza din forma. In forma executi miscarea standard, de studiu, in bataie o aplici conform sitiatiei, poate e nevoie sa te rotesti un pic sau te deplasezi in fata spate, lateral. In dependenta si de inaltimea adversarului il aplici un pic mai sus sau mai jos...



#47
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 10:56, said:

Acum nu putem intelege un clip. Pare ca wc e pentru initiati. Pe de alta parte clar wc nu e ce se vede in clipuri sau in practica, ci e conceptul din mintea lui guru. Miroase a bullshido.

diferenta dintre tine si pustoaica de mai sus e ca ea macar intelege un text scris.

m-as fi ingrijorat sincer daca nu gaseam oameni care sa gandeasca la fel ca mine. din fericire sunt destui.
si tu si vata pe batz va credeti mari polemisti dar sunteti niste pigmei fata de ce se intampla pe grupurile si forumurile specifice de wing chun.

ca sa fac o paralela - biserica rade si se amuza de argumentele ateilor dar e teribil de ingrijorata cand contestarile vin din randul varfurilor ei.
cam asa e si cu wing chun-ul. cand un practicant serios (subliniez serios nu mincinos ca vata pe batz sau sporadic precum cristina) are comentarii sau obiectii - ele sunt luate in considerare.

#48
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 11:08, said:

Pe youtube vezi sute de astfel de exemplare. Ving stunul e bataie, nimic altceva. Taote elementele care se invata acolo trebuie aplicate in forma de bataie nu de dans. Daca iti vine o lovitura din stanga pe sus in dreptul urechii nu o sa plasezi tan sau in fata cu bratul paralel cu solul si mai ales cu viteza din forma. In forma executi miscarea standard, de studiu, in bataie o aplici conform sitiatiei, poate e nevoie sa te rotesti un pic sau te deplasezi in fata spate, lateral. In dependenta si de inaltimea adversarului il aplici un pic mai sus sau mai jos...

Eu sunt de acord cu tot ce spui, nu am niciun simt al luptei, nu am luptat niciodata, fizicul nu ma ajuta, doar nu sunt Gina Carano.

Dar nu poti nega ca am pus o intrebare legitima: vreau sa vad si eu un clip cu o varianta de tan sao care se aplica real, nu cea pe care am invatat-o la Siu Lim Tao. Dupa aia, iti dau cuvantul meu de onoare ca nu comentez nimic si parasesc discutia definitiv.

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Toate sectele se declara sisteme inchise care nu se supun criteriilor obiective si publice de analiza.
Te califici perfect. Este o incantare sa te urmaresc. Am avut un moment de ratacire cand te-am pus la Ignore.

#50
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 11:12, said:

(subliniez serios nu mincinos ca vata pe batz sau sporadic precum cristina) are comentarii sau obiectii - ele sunt luate in considerare.

Ia spune te rog unde am mintit eu. Ca tu ai mintit o data cand ai afirmat ca ai arhiva cu membrii si ca stii exact la cate antrenamente am fost. Arhiva cu membrii probabil exista, dar foaia de prezenta cu siguranta nu.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 11:08, said:

Cristina, fara suparare dar trebuie sa ai si un simt al luptei care nu stiu de unde se ia, din nastere sau din experienta.

Cu atat mai mult trebuie ca instructorul sa avertizeze persoanele fara acest simt evident.

#52
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postchristinne69, on 09 august 2017 - 11:07, said:


Ai idee ce inseamna idiosincrazie? Unde vezi tu la mine o sensibilitate sau o repulsie fata de stil sau tehnica? Eu am pus o intrebare legitima si tu sari in sus.

Intrebare: Am participat 2 ani de zile la antrenamente, fara sa lipsesc asa cum in mod fals sugerezi, am invatat doar tan sao ca in Siu Lim Tao, dupa care mi-am dat seama ca nu se aplica. Ok, acum vreau sa stiu si eu care este varianta care se aplica.

Aerele de superioritate fata de cineva care a practicat 2 ani, 2 zile pe saptamana (o fi mult, o fi putin, atat se facea), se sparg in capul tau. Pentru ca, daca plec de la voi de la sala fara sa am habar de nimic, asa cum spui, vina nu este doar a mea. Siu Lim Tao il faceam perfect asa cum am fost invatata, tan sao la fel.

Daca imi arati un clip in care apare un tan sao modificat pentru lupta, imi satisfac curiozitatea si promit ca nu comentez.

te imbatosezi degeaba. nu ai practicat 2 ani de 2 ori pe saptamana pentru ca exista niste arhive. exista fotografii din perioada aia de la mai multe antrenamente si singura fata din ele era blondie (mihaela parca). mai erau vreo 2-3 care veneau din cand in cand. tu erai asadar una dintre ele.
nu faceai prima forma "perfect". stiai ordinea miscarilor ceea ce e cu totul altceva.

#53
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postoverseas, on 09 august 2017 - 11:15, said:

Toate sectele se declara sisteme inchise care nu se supun criteriilor obiective si publice de analiza.
Te califici perfect. Este o incantare sa te urmaresc. Am avut un moment de ratacire cand te-am pus la Ignore.

Te rog sa ma crezi ca am ajuns la aceeasi concluzie. E exact ca o discutie cu predicator despre existenta lui dumnezeu, iar concluzia este inevitabil aceeasi: "trebuie sa crezi". Daca insisti, incep cu amenintarea cu iadul, iar daca tot insisti, incep cu jignirile. Acum 500 de ani ar fi pregatit rugul.

Si totul pentru ca am pus o intrebare fireasca, una singura, referitoare la un tan sao aplicat. Basca ca am si promis ca plec dupa aia.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteskrima, on 09 august 2017 - 11:12, said:


cam asa e si cu wing chun-ul. cand un practicant serios (subliniez serios

Stim ca subliniezi ca va doare cand un cotizant serios intra la dubii. Atunci pac ! il loviti cu o centura sau un seminar.

View Postchristinne69, on 09 august 2017 - 11:18, said:


Te rog sa ma crezi ca am ajuns la aceeasi concluzie. E exact ca o discutie cu predicator despre existenta lui dumnezeu, iar concluzia este inevitabil aceeasi: "trebuie sa crezi".

In epoca MMA si BJJ inchistarea de tip religios a acestor guru se va accentua, inchiderea fata de exterior si interdictia de a verifica stilul in practica vor fi singurele cai de a -si mentine privilegiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate