Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ce este (si mai ales ce nu este) Wing Chun-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#91
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Nu face, e o disciplina distincta, Wing Chun este un stil chinezesc, Eskrima este filipinez, dar cam la toate salile de Wing Chun se face si eskrima. Numai ca eskrima se face serios, cu sparring, cu tot tacamul.

Tu nu ai reflexe formate pt ca banuiesc ca nu te-ai batut cu betele, pe cand practicantii de eskrima se pot bate cu betele cu oricine, sparringul e serios,de aia zic ca nu ai sanse.

Colegul nostru de forum este maestru (guro) in eskrima, chiar e pe bune si sparringul e foarte dur.

Cu mainile goale insa, e cu totul alta treaba, Wing Chun e apa de ploaie la bataie si nici un practicant nu o sa iti accepte provocarea.

Edited by christinne69, 18 August 2017 - 10:50.


#92
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Pai asa stiam si eu cu escrima aia si ma tot miram de ce eu vorbesc de pumni/picioare si ilustrul Maistru o tot da cu betele alea, acum am inteles in sfirsit, vorbim de pere dar o dam in ananas, gen' eu fac balet dar sint tragator de elita in Legiune, va bat de va cacati pe voi 😆😆😆.

#93
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ma gindeam acum 5 minute, oare cit de greu o fi sa te bati cu unul care are 2 bete si in rest e cam praf ? Care este energia eliberata de un bat de juma' de metru' ? E ca si cum ai fi lovit cu o teava de fier ? E ca un glont, iti rupe mina ?

#94
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Alea de antrenament sunt usurele, nu fac damage. Dar banuiesc ca originalele sunt destul de solide si nu m-as risca.
Totusi, in mod real ar trebuie testati contra unor smardoi dotati cu bate, nu contra unor bajeti cu mainile goale.

#95
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 12:52, said:

Alea de antrenament sunt usurele, nu fac damage. Dar banuiesc ca originalele sunt destul de solide si nu m-as risca.
Totusi, in mod real ar trebuie testati contra unor smardoi dotati cu bate, nu contra unor bajeti cu mainile goale.
Am mai stat eu si am cujetat, am inteles ca Maistru' ma primeste in audienta dar sa fie cu bete, hai s-o incercam si pe asta si aici vin si plusez, hai sa o facem asa, fiecare cu 2 bete, fara topoare si alte coase si furci, fiecare cu 2 betze.
Astept instructiuni.

#96
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Zic ca nu zici bine dar te sustin. Incerc sa fiu prezent mai ales ca nu contez.

#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cand e vorba de arme conditia fizica, desi tot conteaza mult, nu e la fel de importanta ca in lupta cu mainile goale. O fi el zmardoi cu bata dar daca nu prea are nimic in cap e greu. Aici e mai importanta viteza de reactie si tehnica. Sa iei un bat de vreo 5 cm grosime in cap sau in nas nu-i chiar asa placut.

Imi aduc aminte o bataie la scoala, ne bateam mereu partea noastra de sat cu cealalta. Unul din ceilalti a venit cu nunceakuri ( cum s-or mai numi) si a inceput sa le invarteasca in jurul lui aiurea cu fata tare mandra. Altul s-a bagat, i le-a smuls din mana si i-a dat vreo doua in cap cu ele :D

#98
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
https://echipamentes...u-sosit-betele/

Transport nou consta in bete lacuite, fara decoratiuni. Lungimea este standard (71 cm), greutatea variaza intre 130 grame (cele mai usoare) pana la 250 grame (cele mai grele).
Pretul unui bat de rattan este de 8 Euro, la care se adauga costul transportului in tara.
Transportul este la alegerea clientului, fie prin Posta Romana, fie printr-o firma de curierat specificata de client.
Am pregatit si o oferta promotionala cu ocazia deschiderii magazinului online:

#99
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 13:07, said:

Zic ca nu zici bine dar te sustin. Incerc sa fiu prezent mai ales ca nu contez.
Iti multumesc dar daca tot sintem baeti si Maestrii de ce sa nu ducem toata controversa la un alt nivel ?
Nu iti face griji, nici eu nu contez dar pe cuvint de nu sint chiar curios in cea ce il priveste pe ilustrul Maistru, oare ce mai inventeaza 😆😆😆.

Edited by lil debul, 18 August 2017 - 13:37.


#100
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postlil debul, on 18 august 2017 - 12:29, said:

Ma gindeam acum 5 minute, oare cit de greu o fi sa te bati cu unul care are 2 bete si in rest e cam praf ? Care este energia eliberata de un bat de juma' de metru' ? E ca si cum ai fi lovit cu o teava de fier ? E ca un glont, iti rupe mina ?

O lovitura serioasa de bat de rattan iti rupe osul garantat, am vazut demo. Cei care ajung sa se bata in dog brothers sunt antrenati sa suporte lovituri serioase pe oase. Cat despre luatul batului din mana, cam greu. Dar poti testa :D

Cu doua bete zici? Iti admir curajul, dar 90% o sa pierzi, cu 2 bete iti maresti dezavantajul, daca nu stii sa le folosesti te incurci in ele. Sa ma tii si pe mine la curent, sunt curioasa. :)

Cu mainile goale as fi pariat pe tine, dar cu betele no way, scoala asta produce wing-chun-isti praf, ca asa e stilul, dar eskrimadori buni.

Edited by christinne69, 18 August 2017 - 16:19.


#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postchristinne69, on 18 august 2017 - 16:01, said:



O lovitura serioasa de bat de rattan iti rupe osul garantat, am vazut demo. Cei care ajung sa se bata in dog brothers sunt antrenati sa suporte lovituri serioase pe oase.

Aici nu prea am inteles, cum isi intaresc aia oasele asa tare?

Si nu am inteles cine impine regula asta, anume doua bete. De obicei luptele se fac ori cu mana goala ori cu arme albe sau nu. Daca e varianta doi, fiecare isi alege batul, maciuca sau toporul preferat. Doar nu e un concurs de eskrima.

#102
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 18 august 2017 - 17:22, said:


Aici nu prea am inteles, cum isi intaresc aia oasele asa tare?

Nu stiu, dar sunt antrenati sa suporte astfel de lovituri fara sa reactioneze urat la acel tip de durere.

In plus sunt invatati sa isi protejeze mai bine zonele expuse. Cat despre intarirea oaselor habar nu am, probabil e acelasi lucru cu intarirea tibiei din kyokushin. Un practicat kyokushin rupe cozi de matura  cu tibia, un om neantrenat nu poate face asta.

Eu vorbesc din ce am vazut, nu am practicat eskrima decat vreo 4 ore la un seminar, deci habar nu am :) Dar am vazut multe sparringuri.

Edited by christinne69, 18 August 2017 - 19:16.


#103
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlil debul, on 18 august 2017 - 10:59, said:

Pai asa stiam si eu cu escrima aia si ma tot miram de ce eu vorbesc de pumni/picioare si ilustrul Maistru o tot da cu betele alea, acum am inteles in sfirsit, vorbim de pere dar o dam in ananas, gen' eu fac balet dar sint tragator de elita in Legiune, va bat de va cacati pe voi ������.

Poti face eskrima separat, sau in cadrul unei scoli de wing x. Armele care au aparut in plus sint cutitele duble si batul lung. In functie de scoala, insa, se mai lucreaza si cu cutit scurt, tonfa, pulanul folosit de politie samd

#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cutitul obisnuit, cutitele fluture si bastonul cred ca fac parte din sistemul de invatamant ai oricarei linii de vinciun. Unde am invatat eu, lectii de cutit normal ( mai degraba impotriva lui) se dadeau de la incep chiar. Bastonul era dupa ce invatai primele doua forme, eu abia am apucat cateva lectii. Cutitele fluture le studiau cei care cunosteau si ultima forma, tot acestia lucrau si la manechin. Am vazut insa ca la alte scoli manechinul se invata din primul an.

#105
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Artele martiale chinezesti nu au fost create initial pentru bataie ci au fost considerate seturi de exercitii avand drept scop sanatatea calugarilor practicanti ce doreau sa fie puternci precum tigrul, gratiosi precum sarpele si cocorul, atenti si focalizati precum insecta denumita "calugarita ucigasa". Mai tarziu aceste stiluri care imitau modul de lupta si de miscare al animalelor au evoluat in discipline martiale, dar avand la baza o eroare fatala: omul are o dinamica diferita de cea a oricarui animal. Totusi, stilurile au supravietuit ca discipline martiale bine merci deoarece au ramas in matca lor: se luptau diversele scoli intre ele: tigrul cu cocorul, sarpele cu maimuta, dragonul cu calugarita ucigasa, etc.

Totusi, odata cu stabilirea contactului cu civilizatia occidentala, a venit si randul testelor: nici un stil chinezesc nu a supravietuit la contactul cu un sport olimpic creat special pentru lupta intre oameni si care a avut o evolutie de cel putin 2000 de ani: boxul. Au fost pastrate stilurile din Siam (actualmente Thailanda) care au fost dezvoltate tot pentru lupta intre oameni folosind abilitatile naturale ale oamenilor, nu ale animalelor. Au fost preluate si miscari din Judo si Jiu Jitsu japonez si adaptate cerintelor moderne, astfel a luat nastere MMA-ul. (Exista si lupte libere,evoluate din luptele grecoromane antice, dar nu mai dezvolt)

In competitiile numite "vale tudo" unde existau foarte putine reguli, niciun stil chinezesc nu a supravietuit. Au inceput si chinezii sa isi dezvolte un stil full contact similar cu MMA-ul modern, grupat intr-un sistem numit generic Sanda, foarte similar cu kickboxingul, avand in plus si tehnici de grappling.

Revenind la Wing Chun, este un stil bazat pe modul de lupta al sarpelui si al cocorului, evident ca nu poate supravietui in perioada moderna decat ca arta, nicidecum ca disciplina pentru bataie intre oameni. Chi Sao cuprinde elemente din filosofia chineza a contrariilor asa cum este definita in Tao Te Ching: "move with the flow", reactiune la fiecare actiune, o impletire a elementelor yin yang, raspunzi cu forta unui atac slab si cu eschive intr-o parte concomitent cu un blocaj moale de deviere unui atac in forta. Astfel de exercitii ajuta mult la coordonare, reflexe, chiar si la dezvoltarea unei filosofii de viata sanatoase, dar nu este pentru bataie.

Eskrima insa, a fost creat special de catre triburile din insulele filipineze special pentru bataie, Magellan a fost prima lor victima, iar ultimele victime cunoscute au fost soldatii japonezi care si-au pierdut capetele cu miile in ww2 in ciuda reputatiei lor de duelisti. Eskrima nu are nimic fancy, totul este dur, practic, se poate invata usor, este creata de oameni pentru lupta intre oameni cu arme albe.

Nu poti intelege un fenomen pana cand nu ii cunosti istoria. Armele si particularitatile lor au jucat un rol cheie, vezi luptele dintre samurai si marinarii portughezi care se terminau in proportie de 80% cu victoria portughezilor datorita faptului ca rapierul este cu 10cm mai lung decat katana, si mult mai rapid. Katana este facuta pentru lupta cu mai multi adversari pentru razboi, nu pentru dueluri 1-1 cu cineva care are un rapier.
La fel, in batalia de la Agincourt dintre Anglia si Franta, englezii desi mult inferiori numeric au castigat datorita introducerii arcului cu bataie lunga, pot scrie pana maine, dar ma opresc.

Edited by christinne69, 20 August 2017 - 07:34.


#106
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Treaba cu sarpele si cocorul e doar o legenda, nu inteleg cum puteti crede asa ceva. Tu, personal, chiar crezi ca o fata a privit cum se batea un cocor cu un sarpe si isi insemna intr-un caietel miscarile? Povesti...Ving tsunul  a aparut din alte martiale chinezesti si nu a aparut asa deodata, au fost mai multi care au contribuit la formarea lui. Ip man a aruncat o multime de elemente care se dovedeaua a fi inutile si ineficiente si i-a dat o forma mai asemanatoare de ce vedem azi. Wong Shun Leung a contribuit si el, chiar si Philip Bayer si-a pus amprenta pe linia lui.

In Ving Tsun nu se imita animale.  E un sistem logic bazat pe fizica si anatomia corpului uman, nu a pasarilor sau a reptilelor. Ca se dovedeste a fi mai mult sau mai putin eficient e alta intrebare.

Din punctul meu de vedere ving tsunul e foarte corect insa si foarte teoretic. Cum ar fi matematica in inginerie. Trebuie de-i gasit o modalitate mai buna de a-l pune in practica.

Edited by vinciun, 20 August 2017 - 17:52.


#107
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Bong sao este aripa cocorului, fuk sao este sarpele, stilurile chinezesti derivate din imitarea animalelor are o amprenta puternica totusi.

#108
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am auzit si eu ca bong sau e aripa si fuk e sarpele dar nu prea cred. Nu are legatura. Asa si eu pot sa gasesc asemanari din lumea animala cu miscarile din box si sa spun ca boxul imita gorilele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate