Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Peugeot 308 facelift 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 16.07.2017

View Postedi10000, on 26 iulie 2017 - 05:25, said:

308 si 3008 sunt produse pe aceeasi platforma veche de 3 ani, pe care produc toate masinile din segmentele C, D si SUV-urile. Nu zic ca este bine sau rau, dar platforma este aceeasi si pentru Jumpy sau Berlingo.
In afara platformei si motoarelor, ce mai au in comun cele doua modele de Peugeot?

#20
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

View Postedi10000, on 23 iulie 2017 - 12:08, said:

Dintre rudele mele, doua au avut Peugeot cumparate de noi: una 307 SW, cealalta 3008.A fost primul si ultimul Peugeot pt ele, reorientandu-se catre Rav 4 si Passat datorita problemelor tehnice intampinate in jurul valorii de 100.000 km. Nu era luna sa nu aud ca erau in service cu ele din cauza problemelor electrice sau de alta natura tehnica. Eu personal am condus pt cateva mii de km 308, benzina, ca masina inchiriata si mi s-a parut masina tipic frantuzeasca: ergonomie precara, materiale slabe, imbinari sub germane sau japoneze, cutie de viteze cu joc in ea si care necesita obisnuita sa te inveti sa schimbi, greierasi enervanti peste tot. Am  condus si 206 SW  si in afara de consumul mic (1.4 Hdi) aceleasi pb ca la 307. Ce mi-a placut intotdeauna la Peugeot au fost scaunele, trapa din sticla si consumurile reduse la diesel, in rest nu pot spune de bine.
      Cutie de viteze ce necesita obisnuinta sa te inveti sa schimbi???Posted Image Mai fa odata scoala de soferi si invata sa schimbi vitezele....
     Greierasi peste tot?La 308 toata plansa de bord este turnata monobloc.De unde greierasi?
     Iar comenzile cand schimbi masina este normal sa necesite o oarecare perioada de timp pt acomodare...La unii perioada este mai scurta iar la altii mai lunga.Dar cand esti hater normal ca vezi lucrurile cum le vezi tuPosted Image

#21
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

View Postedi10000, on 26 iulie 2017 - 05:25, said:

308 si 3008 sunt produse pe aceeasi platforma veche de 3 ani, pe care produc toate masinile din segmentele C, D si SUV-urile. Nu zic ca este bine sau rau, dar platforma este aceeasi si pentru Jumpy sau Berlingo.
       Platforma  de care amintesti tu se numeste EMP2 si este comuna doar la turismele suvurile mai noi.Nu are nici o treaba cu Jumpy sau Berlingo care sunt utilitare.Primul turism fabricat pe EMP2 a fost noul 308 urmat de noul C4 Picasso.EMP2 este o platforma comuna similara cu cea de la VW srl(atat de dragi tie) care nu stiu si nici nu ma intereseaza cum se numeste.
      Asa ca inainte sa postezi informeaza-tePosted Image

#22
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postjabadar, on 13 august 2017 - 10:38, said:


Greierasi peste tot?La 308 toata plansa de bord este turnata monobloc.De unde greierasi?
  
Daca ai probleme tehnice la ceva incastrat in plansa de bord, ce faci?Schimbi toata plansa de bord?

#23
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Banui ca in momentul in care a fost proiectata plansa s-au gandit si la solutii pt probl expuse de tine.Dar asta gandesc eu,in realitate nu stiu cum e.

#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Jabadar- vorbesti prostii. EMP2 se utilizeaza si pt Jumpy sau Berlingo.

#25
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

View Postedi10000, on 15 august 2017 - 07:02, said:

Jabadar- vorbesti prostii. EMP2 se utilizeaza si pt Jumpy sau Berlingo.
    Clar....Fara sperantaPosted Image

#26
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Brainwashed: https://en.m.wikiped...

#27
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
https://en.wikipedia...A_EMP2_platform
si
https://en.wikipedia...up_MQB_platform
Asta e problema voastra?
Ma gandesc ca stiti ce inseamna de fapt acel cuvant: platforma.

#28
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postpetman, on 15 august 2017 - 20:56, said:

https://en.wikipedia...A_EMP2_platform
si
https://en.wikipedia...up_MQB_platform
Asta e problema voastra?
Ma gandesc ca stiti ce inseamna de fapt acel cuvant: platforma.
Problemele lor sunt toate marcile de masini excuzand VAG. Nu conteaza ca nenea hitler nu a avut masini germane competente si si-a facut treaba in razboi cu " jafurile de Citroen " , nu conteaza ca au castigat bani prin inselatoria noxelor .... VAG is the best !!! Daca au pus botul si au luat vag acum le este rusine sa recunoasca teapa luata !!!
Si acum domnii de la vag spun ca viitorul este electric si nu mai investesc in motoare cu combustie interna  deoarece nu sunt in stare sa dezvolte motoare economice , fiabile si nepoluante  !!!

Edited by rogedan, 16 August 2017 - 20:23.


#29
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt "sanse" mari (o spun procurorii francezi, nu nemtii sau alti potentiali concurenti) ca PSA sa fi trisat la testele de emisii pentru "doar" 2 milioane de masini. Cinstiti dom'le, cinstiti fracezii astia: http://www.automarke...e-de-79569.html

Edited by edi10000, 11 September 2017 - 17:47.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Europa astia mai misca si mai verifica, dar in Asia (Japonia) cum ar fi daca s-ar verifica? Oare tot la fel?
Pe de alta parte, la VAG este ceva cert ca au inselat, la ceilalti este doar o banuiala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate