Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Toyota Yaris Hybrid 2017 1,5 VVT-I LUNA

- - - - -
  • Please log in to reply
1870 replies to this topic

#1117
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ai consum foarte mare. Probabil ca este din cauza motorului. A mea se incapataneaza sa ramana la 3.7-3.9% cu varfuri iarna de 4.2%. Si este hingherita prin Bucuresti, nu cum merg astia cu diesel pe aici in extraurban si pun consumuri de mers afara.

#1118
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017

View Postedi10000, on 23 mai 2018 - 10:11, said:

Ai consum foarte mare. Probabil ca este din cauza motorului. A mea se incapataneaza sa ramana la 3.7-3.9% cu varfuri iarna de 4.2%. Si este hingherita prin Bucuresti, nu cum merg astia cu diesel pe aici in extraurban si pun consumuri de mers afara.
Nu stiu de ce am impresia ca tu nu ai Yaris corect? Daca ai tot Yaris nu stiu cum poti sa faci consumul asta....kodos tie...la mine e condusa destul de zen de catre partenera mea si eu consider ca consumuri ca ale tale sunt cam imposibil de realizat...oricum eu sunt multumit si cu consumurile mele deoarece dieselul prin oras imi consuma peste 6, chiar peste 7 in conditii de iarna si pe distante mici + ca omori motorul diesel prin oras...
In alta ordine de idei...ca sa nu mai trebuiasca sa-mi scot dieselul atunci cand nu am Toyota m-am pus pe trotineta electrica....foarte multumit de alegerea mea. Daca sa zicem ca o poti folosi de prin Aprilie - Sept/Oct iti scoti bani pe ea cu banii care ii bagai in motorina (mai ales acuma ca se scumpeste carburantul pe zi ce trece) + ca nu mai faci uzura motorului diesel..

#1119
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Dragilor,
Am facut o pauza lunga , intre timp am mai scos si trotineta Yaris la oras si pe vremurile astea calde am reinceput sa fac consumuri medii intre 3,5% si 5,5% . Variatiile sunt functie de graba avuta.
  Pe de alta parte, masina a intrat in alta era, dat fiind ca ii vand sotiei Mazda CX5   , pana se decide ce altceva vrea, a luat la condus prin oras Yarisul!!!!
   Are un parcurs zilnic de circa 6 km dus si tot atat intors , toti exclusiv prin zone super aglomerate , doar in centru. Pe super aglomeratia de acum din Cluj  , mazda incepuse sa pape 12-13% in aceste conditii.
   Dupa doua zile   , yarisul are o medie de 7% !!!!! Si asta pentru ca nu i-am zis nimic despre stilul hybrid de condus. Si mentionez ca are o medie de 16 km/h !!!!
    Vedem cum merge in doua saptamani!!!

LE
Saptamana viitoare am revizia de un an si vedem exact scorul!!

#1120
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postm6d, on 13 iunie 2018 - 22:46, said:

Dragilor,
Am facut o pauza lunga , intre timp am mai scos si trotineta Yaris la oras si pe vremurile astea calde am reinceput sa fac consumuri medii intre 3,5% si 5,5% . Variatiile sunt functie de graba avuta.
  Pe de alta parte, masina a intrat in alta era, dat fiind ca ii vand sotiei Mazda CX5   , pana se decide ce altceva vrea, a luat la condus prin oras Yarisul!!!!
   Are un parcurs zilnic de circa 6 km dus si tot atat intors , toti exclusiv prin zone super aglomerate , doar in centru. Pe super aglomeratia de acum din Cluj  , mazda incepuse sa pape 12-13% in aceste conditii.
  Dupa doua zile   , yarisul are o medie de 7% !!!!! Si asta pentru ca nu i-am zis nimic despre stilul hybrid de condus. Si mentionez ca are o medie de 16 km/h !!!!
Vedem cum merge in doua saptamani!!!


LE
Saptamana viitoare am revizia de un an si vedem exact scorul!!
când am bătut buricele degetelor ca să spun că un consum mic se obține doar cu un stil de condus...că la condus normal consumă exact la fel ca orice altă mașină :D
dar măcar îi place? se împacă cu confortul?

#1121
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017
Salutare....revin si eu cu un update referitor la consum (ca pana la urma despre asta este vorba aici)...Ultimele trei plinuri am avut consumuri de: 4.68, 4.67 si 4.48. Bobalex nu e chiar cum zici tu....eu dupa 10k parcursi 99% in Cluj am un consum mediu de 5.2% (si am prins toate cele 4 anotimpuri). Indiferent ce zici cu dieselul daca as fi avut 99% parcursi in oras nu as fi atins in veci consum mediu de 5.2 + ca faci uzura mare motorului pe distantele mici pe care le parcurg prin oras in trafic; ca sa nu mai vorbim de motor pe benzina prin Cluj care acolo chiar se ajung la consumuri, cum a zis si m6d la 12-13%....+ nivelul de poluare....in fine nu are rost sa intram in polemici....masina e pentru oras, daca se vrea o masina pentru extraurban Yarisul nu e clar cea mai buna optiune..

Edited by zoaldan, 14 June 2018 - 09:44.


#1122
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postzoaldan, on 14 iunie 2018 - 09:42, said:

Salutare....revin si eu cu un update referitor la consum (ca pana la urma despre asta este vorba aici)...Ultimele trei plinuri am avut consumuri de: 4.68, 4.67 si 4.48. Bobalex nu e chiar cum zici tu....eu dupa 10k parcursi 99% in Cluj am un consum mediu de 5.2% (si am prins toate cele 4 anotimpuri). Indiferent ce zici cu dieselul daca as fi avut 99% parcursi in oras nu as fi atins in veci consum mediu de 5.2 + ca faci uzura mare motorului pe distantele mici pe care le parcurg prin oras in trafic; ca sa nu mai vorbim de motor pe benzina prin Cluj care acolo chiar se ajung la consumuri, cum a zis si m6d la 12-13%....+ nivelul de poluare....in fine nu are rost sa intram in polemici....masina e pentru oras, daca se vrea o masina pentru extraurban Yarisul nu e clar cea mai buna optiune..
tu cu consumul de 5,2 confirmi datele pe care le-am analizat eu prin ianuarie
https://forum.softpe...8#entry22277084

deci mașinile echivalente pe motorină vor avea consum mai mic decât yaris hibrid iar decât cele pe benzină vor avea un consum similar (luând în calcul că yaris hibrid este „gătuit” râu de tot)

plus că este ok o medie pe 10k km și toate anotimpurile, nu pe 20-30 cum ne arată unii 3l/100.....

Edited by bobalex18, 14 June 2018 - 10:03.


#1123
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Spritmonitor nu are date relevante pentru mers urban in orase aglomerate. Are medii optimiste. La ambele masini ale mele consumul de pe spritmonitor e jumatate fata de cel pe care-l obtin eu intr-un oras aglomerat din Romania.

#1124
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postfigo1988, on 14 iunie 2018 - 12:10, said:

Spritmonitor nu are date relevante pentru mers urban in orase aglomerate. Are medii optimiste. La ambele masini ale mele consumul de pe spritmonitor e jumatate fata de cel pe care-l obtin eu intr-un oras aglomerat din Romania.
la mine se potrivește. și media de acolo nu este cea pe care o obții tu lunea dimineață ci cea pe care o calculezi la 10k-20k-30k km. sper că măcar tu faci diferența între media drumului de 20 de km și media pe ultimii 20k km

și nu știu câți pot cumpăra yaris sau alte mașini asemănătoare pentru deplasări extraurbane. cred că abaterea este mică. sunt mașini cumpărate pentru utilizare în regim urban.

#1125
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Doar daca e masina exclusiv de oras poti sa faci asta. Ca daca mergi 3k km in oras cu consum 20% si 1k km in afara cu consum 10%, media e 17%. Daca mergi 2k km in oras cu 2k km in afara, media e 15%

Daca vrei sa afli cat te costa benzina de naveta, resetezi in fiecare dimineata timp de o saptamana sa zicem si, in fiecare seara cand te intorci acasa, notezi undeva consumul. Si dupa un numar suficient de mare de zile faci media. Ala e consumul pentru drumul dus-intors la birou. Daca faci pe zeci de mii de km, atunci depinde prea mult de ponderea drumurilor extra-urbane.

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 12:14, said:

și nu știu câți pot cumpăra yaris sau alte mașini asemănătoare pentru deplasări extraurbane. cred că abaterea este mică. sunt mașini cumpărate pentru utilizare în regim urban.

De acord, dar depinde si de ce oras vorbim... Ca una e Cluj sau Bucuresti, alta e Fagaras (sau vreun orasel obscur de prin Germania). Una e sa stai in Pipera si sa ai treaba la Piata Victoriei de la 10 la 8 seara si alta e sa stai la Unirii si sa vii in Pipera de la 9 la 6 seara :)

Edited by figo1988, 14 June 2018 - 12:22.


#1126
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 10:02, said:

tu cu consumul de 5,2 confirmi datele pe care le-am analizat eu prin ianuarie
https://forum.softpe...8#entry22277084
deci mașinile echivalente pe motorină vor avea consum mai mic decât yaris hibrid iar decât cele pe benzină vor avea un consum similar (luând în calcul că yaris hibrid este „gătuit” râu de tot)

Deci eu circulam aproximativ 3-5 km dus si 3-5km intors spre munca (hai sa zicem un total de 10km) in care nu aveam nici o sansa sa scot un consum de 5,2% (am motorul de la psa de 1.6 si 90 cp care se stie ca este unul dintre cele mai bune motoare diesel)....nu stiu cum poti spune tu ca un diesel pe o distanta asa mica consuma la fel ca Yarisul!!.si pe nicaieri nu vorbesti de uzura motorului care cred ca ar trebui pusa la socoteala pentru un diesel...nu (cel putin la mine se observa uitandu-ma la textura si nivelul uleiului)?? Eu cred ca discutia si comparatia cu alte modele pe benzina nu-si are rostul deoarece chiar cred ca exagerezi "un pic" aici.....am avut pe mana mai multe motoare micute pe benzina care cat de mult ma chinuiam nu puteam scoate sub 7-8% prin oras, si asta nu in conditii de trafic aglomerat...
Tu ce diesel ai de zici ca-ti consuma 5% prin trafic intens? Cati km dus-intors faci?

Edited by zoaldan, 14 June 2018 - 12:43.


#1127
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
figo, ai un stil. nu îți mai trimit poze de la Le Mans Posted Image))))

figo, știi clopotul lui Gauss? dacă ai suficient de multe informații/intrări, variabile precum programul 9-18/10-20, pipera - victoriei / victoriei - pipera, stil de condus etc etc se anulează. tocmai de asta, deși colegul are o medie mai mare decât cea de pe spritmonitor, am zis că are un rezultat relevant mai ales că este pe 10k km. consumul tău de 20-25 etc nu este relevant și nici datele de pe spritmonitor nu sunt relevante pentru că ai o mașină de nișă care este exploatată complet diferit/condiții diferite.

la a4 b6 (2004/2005) cutie automată, fără stat/stop, motor de 450k km etc etc am un consum pe pipera - piata victoria de 7.5 (ultimii 185l alimentați - consum monitorizat prin aplicația Drivvo). mașina asta nu iese din bucurești/pipera și este folosită doar pentru acest traseu. stau într-o aglomerație infernală, lăsat copil la grădi, mă pun la coadă de la ambasada SUA etc etc.

la b9 consumul este similar cu ce apare pe spritmonitor, folosită 50% urban și 50% extraurban (deși de multe ori „necredincios”)

View Postzoaldan, on 14 iunie 2018 - 12:41, said:

Deci eu circulam aproximativ 3-5 km dus si 3-5km intors spre munca (hai sa zicem un total de 10km) in care nu aveam nici o sansa sa scot un consum de 5,2% (am motorul de la psa de 1.6 si 90 cp care se stie ca este unul dintre cele mai bune motoare diesel)....nu stiu cum poti spune tu ca un diesel pe o distanta asa mica consuma la fel ca Yarisul!!.si pe nicaieri vad ca nu vorbesti de uzura motorului care cred ca ar trebui pusa la socoteala pentru un diesel...nu (cel putin la mine se observa uitandu-ma la textura si nivelul uleiului)?? Eu cred ca discutia si comparatia cu alte modele pe benzina nu cred ca-si are rostul deoarece chiar cred ca exagerezi "un pic" aici.....am avut pe mana mai multe motoare micute pe benzina care cat de mult ma chinuiam nu puteam scoate sub 7-8% prin oras, si asta nu in conditii de trafic aglomerat...
Tu ce diesel ai de zici ca-ti consuma 5% prin trafic intens? Cati km dus-intors faci?
1. ai verificat acel tabel și datele din el?
2. a4 b6 450k km.....mașina super forjată. sau dacă nu îți convine exemplu îți spun doar 5 ani și 100/120/150k km garanție. nu cred că mai itneresează pe nimeni uzura după un astfel de număr de km
3. să nu mai spui le nimeni că verifici cu degetele textura uleiului. (asta e similar cu „mașina e defectă...face troc-poc-trosc și uneori iar poc”)
4. ți-am pus la dispoziție acea comparație. sunt date obiective/reale de pe milioane de km cu acele mașini.



p.s.: vezi că m6d are și o mașină puțin mai mare decât yaris, cu alt motor și altă putere și a făcut niște teste de consum.......eu mereu zic că practica bate teoria dar nu aveți decât să citiți pliantele unor producători.

Edited by bobalex18, 14 June 2018 - 12:48.


#1128
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 12:45, said:

figo, ai un stil. nu îți mai trimit poze de la Le Mans Posted Image))))

figo, știi clopotul lui Gauss? dacă ai suficient de multe informații/intrări, variabile precum programul 9-18/10-20, pipera - victoriei / victoriei - pipera, stil de condus etc etc se anulează. tocmai de asta, deși colegul are o medie mai mare decât cea de pe spritmonitor, am zis că are un rezultat relevant mai ales că este pe 10k km. consumul tău de 20-25 etc nu este relevant și nici datele de pe spritmonitor nu sunt relevante pentru că ai o mașină de nișă care este exploatată complet diferit/condiții diferite.

:lol: Lasa ca nu te superi tu asa usor

E corect ce spui cu clopotul lui Gauss, dar nu e corect sa compari o singura intrare (Yaris care merge in Cluj la ore de maxima aglomeratie) cu media facuta intre unii care merg prin maxima aglomeratie, altii ca merg prin Fagaras. Stiu sigur ca intelegi la ce ma refer, pentru ca pe Spritmonitor nu sunt suficiente intrari cu Yaris hibrid. Pur si simplu nu exista distributia statistica necesara pentru a face ceva corect bazandu-te exclusiv pe spritmonitor.

Mai relevanta mi se pare experienta colegilor care merg pe acelasi drum pe care inainte mergeau cu alta masina de clasa mica. Sunt variatii prea mari la consumul urban pentru a putea vorbi de la un utilizatorul la altul sau de la o medie pe mai multi utilizatori la un caz particular. Asta e parerea mea. Cine vrea sa-si cumpere o masina la care conteaza consumul, cel mai corect ar fi sa o ia intr-un test drive de o zi si sa faca drumurile pe care le face in mod normal. Compara si decide. Restul sunt certuri inutile pe forum :)

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 12:45, said:

la a4 b6 (2004/2005) cutie automată, fără stat/stop, motor de 450k km etc etc am un consum pe pipera - piata victoria de 7.5 (ultimii 185l alimentați - consum monitorizat prin aplicația Drivvo). mașina asta nu iese din bucurești/pipera și este folosită doar pentru acest traseu. stau într-o aglomerație infernală, lăsat copil la grădi, mă pun la coadă de la ambasada SUA etc etc.

Super bun. La ce ora mergi de obicei?

#1129
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
pt yaris hibrid sunt 32 de intrări (acum 39). nu sunt multe dar nici puține - eu zic că totuși se pot trage niște concluzii. colegul are 5,2 și am considerat că este ok plus/minus 10%.


a făcut și colegul m6d, teste. iar repetăm aceeași discuție.....toyota stupid/hybrid este o minciună/marketing și e cu 10% mai economică decât o mașină similară cu consum pe benzină și consumă mai mult decât un diesel.


plec de acasă la 8:00 și fac 2 km în 20 de minute s.a.m.d. (până la grădi) de la serviciu plec pe la 17:30-18:00. fac 20 de km în 60 minute.

#1130
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 13:31, said:

pt yaris hibrid sunt 32 de intrări (acum 39). nu sunt multe dar nici puține - eu zic că totuși se pot trage niște concluzii. colegul are 5,2 și am considerat că este ok plus/minus 10%.

Da, l-am gasit separat, mersi. Am comparat cu o Skoda Fabia diesel si Yaris are consum cu vreo 10% mai bun in medie.

#1131
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postfigo1988, on 14 iunie 2018 - 14:11, said:

Da, l-am gasit separat, mersi. Am comparat cu o Skoda Fabia diesel si Yaris are consum cu vreo 10% mai bun in medie.
Te joci cu focul, binePosted Image . @bobalex18?
Daca tot vorbiti de consum, sa spun si eu media pe 11xxx km. Auris Hybrid, din decembrie pana in prezent 5,1%/100km. Traseu Corbeanca - Bucuresti (Izvor) si retur, ora 07,30-17,00
Am mai spus, yaris cutie manuala si automata am avut/am consum mai mare cu 1,5-2,5%/100km, pe acelasi traseu

Edited by cata, 14 June 2018 - 14:36.


#1132
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 14 iunie 2018 - 14:34, said:

Te joci cu focul, binePosted Image . @bobalex18?
Daca tot vorbiti de consum, sa spun si eu media pe 11xxx km. Auris Hybrid, din decembrie pana in prezent 5,1%/100km. Traseu Corbeanca - Bucuresti (Izvor) si retur, ora 07,30-17,00
Am mai spus, yaris cutie manuala si automata am avut/am consum mai mare cu 1,5-2,5%/100km, pe acelasi traseu
domnul deputat?! :))))

da cata. asta e consumul tău. parca pe spritmonitor e 5.4-5.5%. și la fel, sunt dieseluri cu consum mai mic și benzinare cu consum puțin mai mare (+10% seat leon).

#1133
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 14 iunie 2018 - 14:42, said:

domnul deputat?! Posted Image)))
doar vecini

#1134
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Salutare.
Zilele astea consumul mediu la Yaris , condus de sotie, este de 6,7% si nu prea vrea sa coboare. Ba mai mult, a inceput sa faca bascalie de mine ca eu scoteam consumuri de 5 si sub 5 doar daca inchideam AC ul ...ca-mi place sa transpir....hmmm. Adevarul e ca de regula merg fara AC ...la Toyota.
   Partea buna e ca i-a placut cum se descurca in oras si a acceptat sa lase la o parte ideea de masina mare si acum discutam rapid ( pana nu se razgandeste) sa luam un Kia Soul Electric 30kw full care iese pe la 24600 euro. Autonomie 200-250 km. Absolut suficient si absolut bestiala masinuta , super super dotata la banii astia - are piele perforata, scaune incalzite fata si spate, ventilate fata, panoramica si multe multe altele. Sper sa ne mobilizam pana la Bucuresti pentru un drive test cat de curand.
   Daca va fi ok, urmeaza randul Toyotei sa se schimbe in noul Nissa Leaf pentru mine....gen 2.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate