Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Toyota Yaris Hybrid 2017 1,5 VVT-I LUNA

- - - - -
  • Please log in to reply
1870 replies to this topic

#1
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007
Salutare,
Din cauza traficului absolut grețos pe care îl încasez zi de zi m-am hotaratsa-mi iau o mașinuța de oraș care sa nu fie diesel.....și așa m-am trezit ca m-am lipit de un hibrid drăguț de la Toyota.
   Ar trebui sa apară la sf lunii, a costat 15700 și e de-a dreptul interesanta la condus în oras. Putinii posesori de hibrizi cu care am vorbit păreau vrăjiți pe viață de mașinile ăsta. ...și tind sa le dau dreptate.
  Normal ca imediat apar argumente pro Ford, Opel, VW sau skoda în aceeași clasa subcompacta dar...Dacă le pui la ăstea o cutie automata, o clima duală și o camera de retro ajungi la sume aproape identice...basca jante aliaj,multimedia touch2 și Safety Sense care te salvează de necazuri.
   Am vazut pe mașină testată ca în oras se poate naviga relaxat și confortabil cu un consum de circa 4 lt% iar dacă ești mai grăbit,  ajungi la 5%...nu mai mult.
  Când apare, fac niște poze și revin cu impresii mai bine fundamentate .

#2
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007
LE.  Merita menționat ca un argument forte pentru mașina asta  este garanția de  6ani sau 200000 km și de 10 ani la baterie.....plus ca ratingul pentru fiabilitatea yaris ului e la cote maxime. Reviziile sunt la 15000km și costa în medie 500 Ron . Taxa timbru zero, impozitul o jucărie, casco e o gluma ...vreo 53 euro.

#3
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Inedita si inspirata alegere.
Ce culoare e?
Nu s-a incadrat la bonus rabla sau ceva?

#4
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007

 uhu10uhu, on 13 mai 2017 - 20:47, said:

Inedita si inspirata alegere.
Ce culoare e?
Nu s-a incadrat la bonus rabla sau ceva?
Am luat-o pe firma asa ca e fara bonus....da e ok si asa. E albastra ca in pozele de mai jos dar e la interior ca cea rosie.

Attached Files



#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
bord simplu, dar elegant, imi place.

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Am văzut una albastră expusă în Iași (Palas). Absolut mirifică nuanța. :) S-o stăpânești sănătos!

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,379
  • Înscris: 20.02.2008
Foarte tare! O sa fiu abonat la acest jurnal. Pentru urmatoarea mea masina m-am uitat tocmai la Yaris hybrid sau la Auris.
Legat de garantia bateriei, mie mi-au dat 5 ani + inca 5 ani cu un anumit cost (mic).

#8
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007
E clar ca gusturile difera  de la om la om ....ce sa mai zicem de la Europa la Japonia....n- o fi Mercedes Clasa A dar e ok și foarte ergonomica.
Eu la 185 stau absolut relaxat și intins cât vreau în fata și mă pot muta liniștit pe scaunul din spate fără sa am nevoie de mai mult spațiu pentru genunchi.
Toată mașina emana o nota de minimalism , eficienta și durabilitate.....

Edited by m6d, 13 May 2017 - 21:31.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 m6d, on 13 mai 2017 - 20:46, said:

casco e o gluma ...vreo 53 euro.
wtf ... ce casco e asta ?


PS - ieri am facut un mic drive test cu un Auris Hybrid ... in linii mari mi-a placut masina da' mi-ar trebui ceva vreme sa ma obisnuiesc cu CVT ... tu cum te-ai impacat cu el ?    (cu CVT n-am mai condus decit tot asa la drive test un Suzuki Kizashi)

Edited by adrian_r5, 13 May 2017 - 21:38.


#10
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007

 adrian_r5, on 13 mai 2017 - 21:35, said:

wtf ... ce casco e asta ?


PS - ieri am facut un mic drive test cu un Auris Hybrid ... in linii mari mi-a placut masina da' mi-ar trebui ceva vreme sa ma obisnuiesc cu CVT ... tu cum te-ai impacat cu el ? (cu CVT n-am mai condus decit tot asa la drive test un Suzuki Kizashi)
Așa am zis și eu la oferta de la leasing......și e Allianz fără franciza! !!
CVT ul e foarte mișto dacă nu faci excese, e pentru mers mai liniștit.  Dacă ai piciorul mai greu , se tureaza  destul de tare și e mai gălăgios tot ansamblul....dar ăsta e valabil mai mult extraurban.
   Eu oricum am automata deja și m-am obișnuit deja pentru tot restul vieții. ...ăsta a fost criteriul nr 1 .

Edited by m6d, 13 May 2017 - 21:47.


#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
53 de euro /luna probabil, adica  636 euro/an. Nu exista casco la 53 euro/an.

#12
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007

 Deenman, on 13 mai 2017 - 21:52, said:

53 de euro /luna probabil, adica  636 euro/an. Nu exista casco la 53 euro/an.
Daaaaa fraților, normal ca era pe luna.....da și așa e ok ca e fără franciza și e la Allianz.

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Felicitări de achizitie si multi km fara probleme...sau ore in trafic pentru km o folosesti pe cealaltă

#14
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 12.10.2007

 bobalex18, on 13 mai 2017 - 22:25, said:

Felicitări de achizitie si multi km fara probleme...sau ore in trafic pentru km o folosesti pe cealaltă
Mersi.  E adevărat,  obiectivul achiziției a fost frecatul din oraș.  Fac zilnic minim 12 km dus și 12 întors de la birou  și doar asta îmi  ia 90 minute.  Cu cealaltă mașină am avut iarna și consumuri medii de 19%, plus costuri mari de revizii, placute, discuri, anvelope . Calculate , îmi pare ca se va amortiza buburuza în circa 3 ani....ăsta ca fac intre 30 și 40k   km pe  an.

#15
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
30K km doar  în oraș....cred că o bagi puțin și pe uber.

primul mesaj a fost de pe telefon și a fost mai scurt. Am făcut drivetest cu C-HR care este o tâmpenie de mașină. nici auris nu se ridică mai presus. dar yaris este foarte tare.
nu înțeleg de ce la această clasă dacă vrei cutie automată, crește prețul mașinii cu 50%. vorbim de mașini de oraș care ar trebui să se vândă în proporție de 90% cu cutie automată.

o să urmăresc cu atenție jurnalul ca să văd dacă este adevărata reclama: șoferii de hibrid sunt mai fericiți. sper așa să fie!

Edited by bobalex18, 13 May 2017 - 23:22.


#16
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Abia asteptam si eu un hibrid prin zona asta, sa vedem cum se comporta. Mari felicitari!

53 euro/luna nu mi se pare un casco mic. Eu la Groupama, fara franciza si cu cateva optiuni in plus, pentru o valoarea de 12500 euro am 467 euro pe an. Mi se pare ca proportional si la tine e cam la fel.

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Foarte interesanta masinuta. Iti voi urmari cu interes jurnalul pentru ca ma gandesc tot mai serios ca urmatoarea mea masina sa fie un hibrid. Nu am gasit pana acum pe nimeni care sa nu-mi recomande asa ceva. Am o ruda cu un Prius 2 de prin 2006 parca. Are 230000 de km si masina merge perfect. E uimitor cand ai la bord o tehnologie destul de complexa, sa mearga perfect si dupa cateva sute de mii de km. :)

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 m6d, on 13 mai 2017 - 23:15, said:

Cu cealaltă mașină am avut iarna și consumuri medii de 19%, plus costuri mari de revizii, placute, discuri, anvelope . Calculate , îmi pare ca se va amortiza buburuza în circa 3 ani....ăsta ca fac intre 30 și 40k   km pe  an.
Tinand cont ca la asta nu ai revizii, placute, discuri, anvelope, atunci da, se va amortiza in circa 3 ani.

Oricum, felicitari pentru alegere si sa te bucuri cat mai mult de ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate