Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#343
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
daca tot mi s-a ridicat un pic embargoul si sa pot iesi din casa, am iesit cu trotineta din nou. azi am facut 9km, timpii sunt irelevanti atata vreme cat am umblat pe ici pe colo unde nu am putut ajunge in tot acest timp si am reusit sa mai rezolv din probleme, astfel ca evident ca am uitat sa mai opresc si ceasul care contoriza pasul.

nu am prea avut parte de evenimente nefericite. doar cativa pietoni care nu inteleg conceptul de a te izbi de ei daca stau ca vacile in drum; apoi unul care a luat curba prea in larg si cu viteza, de era sa se suie cu masina peste mine, pe trotuar fiind; vreo 2 care mergeau cat sa ocupe un trotuar de vreo 4 persoane si care desi am tot dat din sonerie, am strigat si tot nu s-au deranjat, pana nu l-am impins pe unul nu s-a sinchisit. adica romanisme, nimic exagerat.

pe strada nu, pe trotuar nu, in parc nu pt ca te amendeaza de cum ai tercut de pilonul parcului, piste nu pt ca nu mai exista, mai ramane sa luam trotineta in spate, sa alergam cu ea si sa zicem ca ne-am dat cu ea.

pacat ca-i locuita tara asta  Posted Image

#344
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDany_Darke, on 21 iulie 2017 - 12:01, said:

vreo 2 care mergeau cat sa ocupe un trotuar de vreo 4 persoane si care desi am tot dat din sonerie, am strigat si tot nu s-au deranjat, pana nu l-am impins pe unul nu s-a sinchisit. adica romanisme, nimic exagerat.
De astia am intalnit si eu zilele astea. Macar de ar fi fost in varsta, sa pot spune ca poate nu auzeau.
Dar erau pustani de 17-18 ani, fara casti in urechi. Desi am apasat pe sonerie mai ceva ca pe butoanele de la controller in Mortal Kombat, tot nu s-au trezit. Asa ca am trecut razant pe langa ei, macar sa-i sperii putin.

Edited by Hider141, 21 July 2017 - 12:17.


#345
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
@Dany_Darke
iti recomanda asa ceva:
http://www.decathlon...t.html#/2-254-_
sau
http://www.decathlon....html#/17-235-_

in nici un caz doar asta:
http://www.decathlon....html#/17-235-_
ca nu te aude nimeni

Edited by arg, 21 July 2017 - 12:43.


#346
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
de astia nu aveam pe unde trece, ca pe margine era si asfaltul naspa, iar ei mergeau rasfirati pe latimea trotuarului. dar mergeau impreuna, ca discutau intre ei, erau la plimbare oamenii. 2 barbati de vreo 40 de ani, nu mosi care sa nu auda nici ei, asa cum zici si tu hider.

am avut azi o situatie unde trotuarul era ingust, era si un stalp pe marginea trotuarului, pe partea cealalta erau masinile parcate pana aproape de stalp si astfel ca mai era loc de 1 om cat sa treaca printre stalp si masinile parcate. m-am nimerit cu 2 pensionari in acel loc in acelasi timp. o babuta rezemata de stalp ca se odihnea cu trolerul langa ea, iar pe langa ea trecea un mosulica cu cadrul.

de la distanta am crezut ca stau de vb in mijlocul drumului, ma pregateam sa dau la sonerie, apoi am vazut cadrul si m-am oprit in spatele lor. mosulica usurel, dar nu le-am zis nimic, astea sunt batranetile, sunt si ei oameni, trebuie sa iasa si ei. chiar se scuza babuta ca sta in drum, i-am zis ca nu ma grabesc, sa treaca fiecare cum poate, ii astept.

si uite ca mai gasesti si oameni simtiti, chiar daca se vedea conditia lor precara si ca nu se puteau deplasa altfel, dar si-a cerut scuze, desi nu trebuia.

ca sa vezi diferenta de cultura, desi astia mai tineri chipurile sunt mai educati, ca sunt moderni.

#347
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

View Postarg, on 21 iulie 2017 - 12:41, said:

LoL! Ai vazut ce scrie in descriere? Posted Image

Quote

DURABILITATE   Rezistent la şocuri, căzături şi copii.

Edited by Hider141, 21 July 2017 - 12:50.


#348
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
arg, sa stii ca se aude si ce am eu, trebuie doar sa-si scoata ceara din urechi, ori sa mai coboare din bananier. altii cum aud? doar la astia sunt mai slabe soneriile?

plus ca n-ai sa vezi trompeta pe trotineta mea. nu sunt copchil. oricum, azi cand am ajuns prin decathlon, de unde mi-am luat un rucasc ceva mai practic pt cand oes cu trotineta, il intreb pe ala de la paza daca pot intra cu ea, ca oricum se vedea de la o posta ca e personalizata si colantata si arata cu totul altfel fata de una standard. a zis ca nu, dau sa plec de acolo, iar alea de la case de acolo se uitau lung la trotineta cat de schimbata este.

#349
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
@Hider141
da, adica e "heavy duty"

@Dany_Darke
eu aveam pe bicicleta unul de genul asta:
http://www.decathlon...0.html#/2-254-_
si suna foarte tare.

cand trece un camion pe strada nu te ajunta nici trompeta.... dar asta e.

Edited by arg, 21 July 2017 - 12:55.


#350
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
da, e cea clasica, le stiu, suna destul de tare, dar ca idee, ai vazut trotinetele de care tot vb aici? crezi ca poti pune asa ceva pe trotineta?

si tu zici de bicicleta, care nu e acelasi lucru cu trotineta.

#351
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
stiu despre ce se vorbeste, am citit aproape tot topicul,
banuiesc ai un clacxon care face bing si atat, e discret, e ok in parc si in zone linistite, dar din cate zici tie iti trebuie asa ceva:
Attached File  Clipboard04.jpg   104.83K   4 downloads

sau o vuvuzela...

Edited by arg, 21 July 2017 - 13:10.


#352
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu sigur de care are Dany_Darke, dar eu am de asta, si desi eu cel putin o aud mai mult decat bine, tot nu o baga in seama.
[ https://cdn1.shopmania.biz/files/s5/129517438/p/t/5/sonerie-bicicleta-cu-clapeta~8389385.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#353
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
inca putin si-mi recomanzi goarna de tir.

eu am de genul

Attached Files



#354
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDany_Darke, on 21 iulie 2017 - 13:26, said:

inca putin si-mi recomanzi goarna de tir.
asa ceva, zici?
Attached File  Clipboard04.jpg   38.08K   9 downloads

Edited by arg, 21 July 2017 - 13:29.


#355
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
e mult mai usor customizabila decat a lui hider. a lui e fixa.

Edited by Dany_Darke, 21 July 2017 - 13:29.


#356
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDany_Darke, on 21 iulie 2017 - 13:29, said:

eu am de genul
incearca unul mai mare care face bRing bRing nu doar bing...
pe strada este galagie si efectiv nu se aude...

Edited by arg, 21 July 2017 - 13:33.


#357
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
mai degraba as incerca  cu ceva bang bang

#358
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca exista si electrice suficient de discrete.

#359
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
In postarea 293 io va recomandam o goarna, vaz ca se revine la aceiasi idee.

View Postmaster_oz, on 05 iulie 2017 - 07:16, said:

Mai intai, vaz ca va plangeti ca soneriile nu se aud. Copilului i-am montat o chestie pe care apesi si suna ca o goarna. De aia si recomand o goarna pe trotineta:se aude tare.

View PostDany_Darke, on 05 iulie 2017 - 07:25, said:

nu mi-as pune goarna de genul, o sonerie cred ca e de ajuns.

View Postarg, on 21 iulie 2017 - 12:41, said:

@Dany_Darke
iti recomanda asa ceva:
http://www.decathlon...t.html#/2-254-_
sau
http://www.decathlon....html#/17-235-_

in nici un caz doar asta:
http://www.decathlon....html#/17-235-_
ca nu te aude nimeni

Bun. acum doua chestii: ieri am avut treaba pana intr-o zona a orasului. Avand in vedere faptul ca drumul inapoi ar fi fost incomod si faptul ca nu era o oara aglomerata am decis sa merg un pic pe drum. Asa ca am decis sa merg pe carosabil. Eram in aceiasi zona unde am zis intr-o postare anterioara ca parca nu mi-as mai da drumu la vale, numai ca de data asta am mers mai cu curaj. Totusi a trebuit sa franez pentru ca intre timp se lucrase la strada si era acoperita lucrarea doar cu pamant. L-am luat incet si a mers. Cativa zeci de metrii am decis sa merg mai pe marginea drumului si am intrat din nou in zona de pamant, de data asta mi-a alunecat roata, dar am restabilizat rapid trotineta. Daca ar fi fost drumu lin mergeam fara probleme, de fapt daca era trotualul practicabil mergeam pe acolo, dar si in zona trotuarului se lucra.

A doua chestie e de azi: am mers pe pista de biciclete vreo 3km dus si 3 intors sa imi iau un colet de la curier. Pe dumul inapoi, desi erau aceleasi conditii manerul trotinetei mi s-a dat singur de 3 ori in jos. Ma gandeam sa ii infing eu un surubsa tina fix ghidonul pentru ca oricum ghidonul ramane intr-o singura pozitie.

Totusi, daca as ajunge intr-un service pentru schimbarea butonului de reglare a ghidonului pe inaltime, cam cat timp sta trotineta in service? Sa stiu: merita sa iau trotineta cu mine, sa o trimit prin cineva sau eventual prin curier.

#360
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmaster_oz, on 22 iulie 2017 - 14:08, said:

Totusi, daca as ajunge intr-un service pentru schimbarea butonului de reglare a ghidonului pe inaltime, cam cat timp sta trotineta in service? Sa stiu: merita sa iau trotineta cu mine, sa o trimit prin cineva sau eventual prin curier.

Cel mai bine ar fi sa stai de vorba telefonic cu service-ul si poate picati la o intelegere sa o rezolve pe loc in baza unei programari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate