Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#307
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
e o problema in cazul unei biciclete, dar o sa vad mai incolo. momentan ma rezum la trotineta. mersul pe trotuar si carosabil nu ma avantajeaza, ca e naspa de sarit de pe una pe alta in functie  de calitatea drumului, dar nu am ce face momentan. cat despre distanta parcursa, sper sa o maresc chiar. eventual sa gasesc si rute ceva mai ok, unde sa pot merge si usor la deal, dar si la vale, astfel sa pot parcurge distantele respective fara sa scot limba de juma de metru.

acum imi pare rau ca nu am inregistrat traseul ala de 20km, 22 conform calculelor ulterioare. insa cand imi permite timpul si vremea, voi face din astea de ~10km sau cat mai aproape ca si minim. de relaxare fac pe distante mai mici si in zone mai apropiate. dar sunt curioasa cam care e distanta exacta parcursa pe o astfel de zona, asa ca voi mai face astfel de jurnale.

de asta zic si faptul ca trec lejer de zeci de km cu ea, pt ca asta e stilul de mers, la nr de km, nu sute de metri. a cam devenit mijloc de deplasare urbana la mine, dar doar cand am si zona pe unde sa merg. la vreo 1.1km (conform maps) e un penny, am mers pe acolo si neavand unde sa las trotineta, amintrat cu ea in magazin. mi-a facut scandal aia de la paza ca nu am voie cu trotineta in interior ca plang copiii. hmmm, care copii? aia care se dau si ei cu trotineta pe afara? se sperie de mine, de trotineta? dar na, apoi am lasat-o la case, daca nu ma lasi cu ea inauntru, atunci caserita sa o pazeasca. nu a comentat nimeni nimic atunci.

#308
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Unde scrie ca este interzis sa intri cu trotineta in hipermarket?
Eu cand intru in hipermarket o iau fie atarnata de umar, fie o pun in cos. Posted Image
Nu s-a luat nimeni de mine. O singura data s-a uitat mai stramb un gardian, a facut cativa pasi spre mine, apoi a renuntat. Daca se lua de mine, atunci ii ceream sa imi arate undeva scris ca nu este permis sa cari in spatiul hipermarketului o trotineta in mana sau pe umar sau in mod trolley sau sa o pui in cos, la fel ca pe pe orice bagaj.

Daca folosesti trotineta ca vehicul, atunci pot iesi discutii, dar cand nu circuli pe ea, atunci este un simplu bagaj. Doar nu e mare cat o bicicleta. Poti sa o cari si in husa ca sa nu o mai vada, in caz ca vrei sa eviti pur si simplu problemele.

Edited by _-_, 05 July 2017 - 12:47.


#309
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
la penny nu ai loc in cos, iar ca sa umblu printre rafturi cu ea pe umar .... imi e cam aiurea.

#310
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
imi amintesti de un mai vechi nick al meu: penny_s.

https://forum.softpe...103706-penny-s/

#311
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostDany_Darke, on 05 iulie 2017 - 12:09, said:

e o problema in cazul unei biciclete, dar o sa vad mai incolo. momentan ma rezum la trotineta. mersul pe trotuar si carosabil nu ma avantajeaza, ca e naspa de sarit de pe una pe alta in functie  de calitatea drumului, dar nu am ce face momentan. cat despre distanta parcursa, sper sa o maresc chiar. eventual sa gasesc si rute ceva mai ok, unde sa pot merge si usor la deal, dar si la vale, astfel sa pot parcurge distantele respective fara sa scot limba de juma de metru.
Tocmai din aceste motive o bicicleta tip mountain bike e mai utila:
- poti parcurge distante mai mari;
- poti urca la deal fara sa mergi pe langa bicicleta, cu trotineta e mai greu acest lucru;
- la coborare te poti baza ca ai niste frane sensibil mai precise decat frana trotinetei;
- se poate trece lejer de pe trotuar pe drum si invers, cu putina practica, chiar daca sunt borduri mai mari;
- poti parcurge lejer distane mult mai mari (nu transpiri daca mergi usor);
- poti scoate bicicleta la primbare in afara orasului, pe diverse alte trasee.

View PostDany_Darke, on 05 iulie 2017 - 12:09, said:

... e un penny, am mers pe acolo si neavand unde sa las trotineta, amintrat cu ea in magazin. mi-a facut scandal aia de la paza ca nu am voie cu trotineta in interior ca plang copiii. ... atunci caserita sa o pazeasca.

Am mai intrat cu trotineta in magazine pentru ca stiu ca nu am multe de luat, nu stau mult si nu e responsabilitatea altuia sa se uite de ea. Uneori o depliez, alteori nu.
Paza a comentat aiurea. Chestia cu lasatul bagajelor la intrare, cata vreme nu poti sa-ti incui bagajele nu prea are noima pentru mine: adica esti obligat sa-ti lasi bagajul la intrare, dar magazinul nu raspunde in cazul in care o alta persoana mai "harnica" vrea sa care acas' niste sacose in plus, mizand pe factorul surpriza atunci cand le goleste de continut, ca de Craciun.

View Post_-_, on 05 iulie 2017 - 12:47, said:

Unde scrie ca este interzis sa intri cu trotineta in hipermarket?

Nu s-a luat nimeni de mine. O singura data s-a uitat mai stramb un gardian, a facut cativa pasi spre mine, apoi a renuntat.

Tu parca te "plangeai" de inaltime si greutate in raport cu trotinetele, cine sa se ia de tine. Io is mic, mie si acum imi zic unii:"baiatu".
Azi insa, desi eram cu trotineta am fost abordat cu "Domnu, nu aveti un foc?" Posted Image

View Post_-_, on 05 iulie 2017 - 12:47, said:

Daca folosesti trotineta ca vehicul, atunci pot iesi discutii, dar cand nu circuli pe ea, atunci este un simplu bagaj.

Mergand asa de lin pe gresia magazinului si cu trotineta desfacuta chiar ma tenta azi sa ma dau pe ea, macar inspre iesire, fiind coridorul liber.


View PostQuickSpeed, on 05 iulie 2017 - 13:30, said:

imi amintesti de un mai vechi nick al meu: penny_s.

https://forum.softpe...103706-penny-s/
Acum ii vizitam toti profilul.
Rezumat: "Member Since 19 Oct 2006
            Last Active Sep 04 2008 09:13"

View PostQuickSpeed, on 05 iulie 2017 - 11:51, said:

mi se pare mai util asa ceva: http://artsporttotal...-thunderer.html
Se poate gasi ceva mai ieftin, insa nu stiu daca vei avea reactia scontata la fluier, in raport cu soneria.
Cu soneria avertizezi, cu fluierul penalizezi.

#312
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce am venit de la o alta iesire cu don'soara, am pus traseul de ieri si cel de azi pt comparatie. azi vreo 9.82km cica. cat de cat ma apropii de tinta.

am luat si sonerie din carrefour, e albastra, era ultima de genul. imi place ca are inelul din plastic moale si e foarte ok, doar ca ... fiind asa moale nu se fixeaza de ghidon si trebuie sa o prind eu cumva ca altfel nu o pot folosi.

se pare ca azi am fost mai lenta cu vreo 1'45", dar mai rapida cu 2" fata de ieri conform graficelor.

Attached Files



#313
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmaster_oz, on 05 iulie 2017 - 11:03, said:

Azi, coboram o panta si la franare efectul franei cu piciorul a fost extrem de redus. Nu era nime prin preajma, dar totusi ar trebui sa dea de gandit: nu franezi bine pe trotineta, nici nu reusesti sa te opresti in timp util in unele situatii.
La un moment dat trecuse pe langa mine cand coboram Copoul pe pista de bicicleta un ciumpalac pe trotineta. Cred ca avea vreo 30 kmh. Nu am apucat sa vad daca reuseste sa opreasca la trecerile de pietoni, dar slabe sanse. Pista e neteda, e data cu vopsea.

#314
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postlucifer76, on 05 iulie 2017 - 18:39, said:

La un moment dat trecuse pe langa mine cand coboram Copoul pe pista de bicicleta un ciumpalac pe trotineta. Cred ca avea vreo 30 kmh. Nu am apucat sa vad daca reuseste sa opreasca la trecerile de pietoni, dar slabe sanse. Pista e neteda, e data cu vopsea.

Poate va monteaza si voua la pista de biciclete limitatoare de viteza, practic acele movile de dinainte de trecerile de pietoni cum sunt pe unele drumuri. Acolo e fain daca ai bicicleta si drum liber ca poti sa faci sarituri. Posted Image

Unde m-am dat eu, nu cred ca aveam o viteza asa de mare, panta nu era foarte mare, distanta pe care am mers iar nu era mare, nu stiu daca GPS-ul mi-ar masura cu precizie viteza pe distanta respectiva.
Totusi, nu imi mai vine cheful de a ma da cu viteza cu trotineta, asa cum, parca as fi vrut. Poate doar daca ar fi drumul liber de obstacole.

View PostDany_Darke, on 05 iulie 2017 - 18:02, said:

se pare ca azi am fost mai lenta cu vreo 1'45", dar mai rapida cu 2" fata de ieri conform graficelor.

Si totusi distanta aia se face mai repede cu o trotineta, presupunand ca deplasare cu trotineta e de 3 ori mai rapida decat mersul pe jos, respectiv cam ca la o alergare, adica ar fi trebuit sa faci 9 km in 50 -55 de minute. Vad insa ca ai si timpi de 15 minute pe km, fie te opresti, fie mergi la deal pe langa trotineta. Da, recunosc poate fi si calitatea drumului, fapt pe care l-ai mai mentionat, un factor pentru mersul incet. Comparativ refa distanta respectiva pe jos.

Edited by master_oz, 05 July 2017 - 18:57.


#315
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
N-ar trebui sa înregistreze pauzele...

#316
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
pai merg si la deal, ori daca trebuie sa traversez si stau la trecere, ori vad cate un ghertoi de sofer care vede ca vin si se posteaza in fata mea, nici nu terce dar nici nu sta. ori daca e si o zona mai aglomerata unde merg usurel ca sa nu lovesc pe careva. azi de exemplu cand am intrat in magazin am uitat sa opresc aplicatia si timpul a trecut chiar daca nu a inregistrat distanta parcursa. dar nu asta e important, eu merg cu trotineta pt distanta, implicit pt efort, nu pt timpi cat mai rapizi, nu fac nici o competitie. pt conditia mea medicala e de ajuns.

daca observi acea zona mai mare albastra in partea de jos, este cea unde m-am plimbat prin magazin. m-a vazut ca sunt pe acolo, dar nu am facut distanta prea mare in interior.

#317
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Descarcă strava.

#318
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
pai face acelasi lucru, diferenta intre ce fac eu si strava este faptul ca nu am de gand sa dau pe net activitatea mea pt a aparea oricui vrea sa ma caute. simple as that.

nu sunt avida dupa "recunoasterea" pe internet, chiar ma bucur de anonimitate, de aceea nu folosesc retele de socializare. nu le vad rostul.

#319
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Strava contorizează strict timpul de deplasare. Înțeleg că aplicația ta contorizează tot.

#320
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
pai se vede din maginile postate ca imi verifica si drumul exact. pt forum am eliminat harta, pt ca in spate am si harta unde vad exact pe unde am mers, unde am traversat, etc. asta pe langa cele 2 extra optiuni care nu le-am pus pe forum si care se vad in imagini ca sunt acolo si se pot verifica.

#321
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
8-9 km într-o oră echivalează cu alergatul "ușor". Bănuiesc că mergi mai repede cu trotineta...

#322
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
uite si km defalcati, iar acel 15' este la vizita in magazin cand am uitat sa-l opresc si a mers asa o vreme. 10 minute le-am pierdut pe acolo, coroborat si cu timpul cat am strabatut printre oameni, etc.

Attached Files



#323
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostQuickSpeed, on 05 iulie 2017 - 19:47, said:

Strava contorizează strict timpul de deplasare. Înțeleg că aplicația ta contorizează tot.

Si de unde stie strava ca eu de fapt ma odihnesc intre reprizele de alergare mergand? Ar trebui sa ma opresc de tot.

Am incercat strava, nu mi-a placut interfata. Eu folosesc "sportractive".

Edited by master_oz, 05 July 2017 - 22:54.


#324
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
dupa calculele ce reies din poza, am mers cu ~10km/h, adica dublul unui mers normal pe jos. dar dupa cum spuneam, nu m-am grabit, am mers la distanta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate